Автомат двополюсний: установка, схема підключення

492 0 Новини високих технологій

Автоматичний вимикач або автомат - це комутаційний пристрій, що проводить струм при нормальних умовах в ланцюзі і автоматично отключающее подачу електрики від живильної мережі до споживача при короткому замиканні або при перевантаженні, можна також включати і відключати ланцюг вручну. Головна відмінність двополюсного автомата від однополюсного - це наявність автомата як на фазі, так і на нулі, тобто на двох полюсах. Причому при відключенні одночасно роз'єднуються і фаза і нуль, завдяки загальній рукоятки взводу. Використовується для монтажу однофазної ланцюга. Для трифазного ланцюга потрібно застосовувати 3 - і 4-полюсні автомати.


Автомат двополюсний: установка, схема підключення

Область застосування

 • В якості вступних захисних автоматів. Це найбільш популярний спосіб застосування. При одночасному відключенні фази і нуля забезпечується максимальна безпека при роботах в ланцюзі, тому що відбувається повне знеструмлення. До того ж, за новими правилами Пристрою електроустановок (п. 6628 п. 3118), заборонена експлуатація однополюсних автоматів на вводі.
 • Для захисту окремої групи споживачів електроенергії. Відключення двополюсного автомата запобіжить спрацьовування ПЗВ (Пристрій захисного відключення - призначений для захисту від диференційних струмів) при помилковому зіткненні нуля і фази при ремонтних роботах в ланцюгах під навантаженням. А також полегшує пошук гілки з несправністю при спрацьовуванні ПЗВ від струмів витоку на землю.
 • Для захисту і управління ланцюгами з одночасним підключенням живлення. Наприклад, при підключенні теплової гармати через один полюс автомата подається фаза на тени, а через інший полюс - фаза на електродвигун вентилятора. Якщо відбудеться відключення одного обладнання, відключиться і інше, що запобігає ймовірність роботи тенів без охолодження.
 • Переваги застосування перед однополюсними автоматами

  Розглянемо ситуацію, коли хтось переплутав фазу з нулем. Тоді при відключенні однополюсного автомата роз'єднується лінія нуля, а фаза залишається в ланцюзі. Людина, думаючи, що убезпечив себе відключенням автомата, починає працювати і отримує удар струмом. Щоб цього не сталося, потрібно після відключення однополюсного автомата перевірити відсутність напруги в ланцюзі індикатором. Але все ж таки надійніше використати двополюсний автомат, який повністю обесточит ланцюг.


  У разі, коли спрацювало УЗО, необхідно знайти несправність в ланцюзі. В першу чергу вимикаються всі електроприлади з розеток. Якщо це не дало результату, послідовно вимикаються гілки ланцюга, але роз'єднувати треба і нуль і фазу. Однополюсний автомат не дає таку можливість. Доведеться відкинути нуль на шині, що проблематично, так як вимагає прозвонки для знаходження потрібного дроту. Двополюсний автомат відмінно справляється з цим завданням. Таким чином, переваги:
 • Безпека - електрична ланцюг розривається.
 • Легкість пошуку несправності.
 • Недоліки застосування перед однополюсними автоматами

  Насправді, недоліків зовсім небагато:
 • Вартість - двополюсні дорожче однополюсних.
 • Ергономічність - займають в два рази більше місця в електрощитку.
 • Трудовитрати при монтажі - нульові дроти не об'єднуються в шину, а кожен заводиться в свій автомат.
 • Неможливість використання стандартних розподільних шин - "гребінців", замість них доведеться використовувати перемички.
 • Пристрій автомата

  Автомат двополюсний: установка, схема підключення
  Автоматичний вимикач являє собою пластмасовий корпус з контактами і рукояткою включення/вимикання. Всередині розташовується робоча частина. У клеми вставляється зачищений провід і затискається гвинтом. При зведеному стані силові контакти замкнуті - положення рукоятки "Вкл". Рукоятка з'єднана з механізмом взводу, який, у свою чергу, рухає силові контакти. Електромагнітний і теплової расщепители забезпечують відключення автомата при ненормальних станах ланцюга. Дугогасна камера запобігає горіння і швидко гасить дугу. Канал відводу виводить гази горіння з корпусу.

  Схема підключення

  Пропонується розглянути схему підключення двополюсного автомата.
  Автомат двополюсний: установка, схема підключення
  Тут ВА 47-63 2/50А - це вступний двополюсний автомат. Він повністю знеструмлює при необхідності весь ланцюг. За ним підключається лічильник і ПЗВ. Далі застосована схема підключення ряду однополюсних автоматичних вимикачів. Вони встановлюються тільки на фазні дроти, а нульові жили розподіляються за допомогою шини. Існує схема підключення ряду двополюсних автоматів, що захищають кожен свою гілку.
  Автомат двополюсний: установка, схема підключення
  Першим на вході підключається УЗО, потім два ряди двополюсних вимикачів. Синім кольором позначений нульовий провід, червоним - фазовий, а жовтим - заземлення, розподілене за допомогою заземлювальної шини. Таким чином, здійснюється захист кожного відгалуження ланцюга.

  Монтаж

  Як правильно монтувати автоматичні вимикачі в електрощит? Спочатку в ньому саморізами прикручуються дін-рейки - це металеві пластини, які потім кріпляться всі автомати і ПЗВ. Довжину дін-рейки можна скорегувати за допомогою ножівки по металу. Крім того, в щит прикріплюються розподільні клемники-шини. Вони можуть бути для нульових проводів і окремо для заземлюючих. Сучасна конфігурація шин дозволяє кріпити їх безпосередньо на дін-рейку.
  Встановити двополюсний автомат на дін-рейку дуже просто. Плоскою викруткою потрібно витягнути защелкивающуюся скобу на верхній частині корпусу, приставити автомат до din-рейці і відпустити кріплення. Також здійснюється зняття. За правилами, вступний автомат встановлюють в лівому верхньому кутку. Далі потрібно приєднати проводи. Слід суворо дотримуватися схеми. До двополюсного автомату зверху підходять вступні дроту фази і нуля, а знизу жили відводяться в ланцюг. Важливо не переплутати: вхід - зверху, вихід - знизу, інакше автомат може вийти з ладу і не буде виконувати своїх функцій.
  Автомат двополюсний: установка, схема підключення
  Об'єднувати автомати можна за допомогою перемичок, виготовлених з мідного дроту такого ж перерізу, як і у проводи ланцюга. Перемички потрібні для підключення двополюсних автоматів в ряд. А також з допомогою гребінок - це ізольовані шини, що використовуються для з'єднання однополюсних автоматів. Кінці проводів зачищають за допомогою спеціального інструменту стриппера або гострим ножем. Потім обжимають наконечниками для кабелю ручним інструментом кримпером. Якщо такого обладнання немає, то можна просто облудить кінці паяльником з застосуванням каніфолі та олова. При підключенні проводів до автоматів необхідно міцно затягувати болти викруткою, щоб слабкий контакт не викликав нагрівання і пошкодження струмопровідних матеріалів. Заземлюючий провід завжди проходить повз автоматів прямо з заземлювальної шини. Нульові дроти підключаються до нульової шини.

  Маркування

  Особливу увагу слід звертати на маркування автоматів.
  Автомат двополюсний: установка, схема підключення
  На корпусі автоматів нанесені спеціальні позначення:
 • Номінальний струм пристрою (в амперах).
 • Група по струму перевантаження (діапазон струму спрацьовування).
 • Максимальний струм спрацьовування або струм короткого замикання (в амперах).
 • Клас струмообмеження (чим вище клас, тим вище швидкість спрацьовування при короткому замиканні).
 • Графічне позначення або принципова схема приладу.
 • Серія апарату.
 • Номінальна напруга, при якому потрібно використовувати автомат.
 • Підбір автомата

  Спочатку потрібно розрахувати значення номінального струму для своєї мережі. Зробити це можна за формулою (закон Ома): I=P/U, де: I - номінальний струм в амперах "А". P - потужність всіх приладів (сума потужностей) у ват "Вт". U - напруга мережі у вольтах "В" (в основному 220 В). Вибирати автомат потрібно з найближчим більшим значенням номінального струму. Також вибір автомата за значенням тривалого допустимого струму слід виробляти, в залежності від характеристик кабелю проводки. У правилах пристрою електроустановок наведено таблиці розрахунків. Чим більше перетин кабелю, тим вище допустимий тривалий струм.