Шипи або «липучки» - що краще? Переваги, недоліки та відгуки

157 0 Новини високих технологій

Росія завжди відрізнялася суворими зимами і складними кліматичними умовами, по украй мірі, бо?більша її частина. Сніг, мороз, стрибає температура і обмерзлі дороги – далеко не самі надійні супутники водія.

Шипи або «липучки» - що краще? Переваги, недоліки та відгуки
Практично єдина критична проблема, яка постає перед автолюбителями в цей суворий період – це вибір зимової гуми. Раніше все вирішувалося досить просто – ставили «сніжинку» і акуратненько в шлях. Сьогодні ж великої кількості гуми та технологій її виготовлення просто тьма, і у недосвідченого споживача просто голова йде обертом. Але один з самих каверзних запитань для багатьох залишається все ще актуальним: «Яка гума краще взимку – шипи або «липучка»?» Один час засилля шипованих покришок майже повністю виключило проблему вибору, але технології не стоять на місці, і виробники стали активно пропонувати і рекламувати саме звичайні зимові шини.


Отже, спробуємо розібратися, яка гума краще – шипи або «липучка», чому, для яких регіонів і кліматичних умов одне підходить більше, ніж інша, і в чому взагалі різниця між цими двома видами шин. В якості теоретичної бази візьмемо думку фахівців цієї галузі та відгуки пересічних автолюбителів.

Зимова гума

Перш ніж вирішити, що краще – шипи або «липучка», відразу варто зауважити, що обидва види покришок відносяться до зимової гуми. Тобто даний вид шин призначений виключно для експлуатації в зимовий період.
Шипи або «липучки» - що краще? Переваги, недоліки та відгуки
Подібні покришки відрізняються м'якістю і не розраховані на літню спеку. Зимова гума просто «попливе» в жарку погоду, і керованість автомобілем помітно знизиться. Далі розберемося, що собою являє гума для зими «шипи» і «липучка».

Шиповані шини

Гума такого плану має шипи, і моделі відрізняються один від одного кількістю останніх. У скандинавських країнах, тобто там, де виготовляються кращі представники цього сегменту, на законодавчому рівні визначили щільність шипів на метр покришки – 50 штук.

Шипи або «липучки» - що краще? Переваги, недоліки та відгуки
Якщо перевести ці дані на найпопулярніші нині колеса з діаметром 16 дюймів (205/55), то приблизна кількість шипів буде коливатися в районі 90-100 штук. Причиною таких обмежень стало сильне руйнування дорожніх покриттів. Скандинави піклуються про гроші платників податків, так само як і про якість доріг, тому уряд заборонив використання покришок, де кількість шипів перевищує те, що передбачено законом, а за порушення водіям виписують немаленькі штрафи.

Особливості конструкції

Взимку «липучка» і шипи відрізняються один від одного не тільки візуально, але і на дотик: остання помітно грубіше і твердіше. З приводу вибору гуми на автофорумах розгортаються гарячі дебати, а відгуки рясніють неоднозначними відгуками. Один з головних аргументів прихильників «липучки» – це недовговічність шипів. Тобто під час їзди по тому ж асфальту елементи випадають, і гума стає даремною. Так, частка правди в таких висловлюваннях є, але технології не стоять на місці, і багато маститі бренди взяли їх на озброєння, навчивши шипи «ховатися» на твердій поверхні. Тут мова йде про надлишковому тиску, яке приховує елементи на асфальтованій поверхні і розкриває їх на засніженій або обледенілій дорозі (зниження тиску). Тому вибираючи між «липучкою» або шипами, потрібно розуміти, що у відверто бюджетному секторі хорошої гуми ви в жодному разі не зустрінете, будь то перший або другий варіант зимових покришок.

Переваги шипованих моделей

У першу чергу потрібно відзначити наявність відмінного зчеплення як на льоду, так і на засніжених поверхнях, причому незалежно від навантаження на корисну площа: гальмування, повороти або розгін. Гальмівний шлях шипованої гуми на льоду помітно менше, ніж у «липучки». Цей момент додає моделям універсальності і практичності.
Шипи або «липучки» - що краще? Переваги, недоліки та відгуки
Крім того, покришки з шипами мають хорошу прохідність по глибокому снігу, в той час як з звичайної зимової гумою ймовірність забуксувати набагато вище.

Недоліки шипів

Найперше, на що звертають увагу автолюбителів у своїх відгуках – це шум. Під час їзди гума дійсно сильно шумить, і це багатьох дратує. З металевими елементами в покришці такого ефекту, на жаль, не уникнути, особливо на асфальтовому покритті, тому доводиться миритися. Так що якщо ви любите тишу на дорозі, то вибір між «липучками» або шипами очевидний.

Ще один серйозний недолік шиповок – це посередня зчеплення з мокрим асфальтом. Металеві елементи нехай і не набагато, але виступають над гумою, а це зменшує пляма контакту з дорогою. При зовсім низькій температурі (менше -20 ?З), коли лід стає міцним як дзеркало, шипи не можуть його пробити, і замість нормальної зчіпки йде менш ефективне дряпання. На цей момент слід звернути особливу увагу в північних регіонах Росії, перед тим як визначитися з вибором «липучки» або шипів. Також було помічено і доведено досвідченим шляхом, що шипована гума збільшує витрату палива. Хімічний склад покришки відрізняється грубістю, в той час як більш м'які шини, навпаки, сприяють економії бензину.

Відмінні риси шипованої гуми

Автолюбителі в своїх відгуках частенько нарікали на вібрацію рульового колеса, особливо на високих швидкостях. Виною тому високий протектор і ті ж шипи. Здебільшого цей недолік властивий бюджетним моделям, а солідні покришки від іменитих брендів практично позбавлені оного. В останньому випадку ми маємо комбіновані технології та використання високоякісної гуми.
Шипи або «липучки» - що краще? Переваги, недоліки та відгуки
Крім того, термін служби шипованих моделей помітно менше, ніж у звичайної зимової гуми. Металеві елементи вилітають, сточуються, і більше ніж на 4-5 сезонів навіть покришок з преміум-сегменту не вистачить. Якщо вибирати між «липучкою» або шипами, спираючись на вищевикладене, може здатися, що у останньої маса недоліків. Так навіщо взагалі вона така «погана» потрібна? Однак важливо відзначити той факт, що даний вид покришок в першу чергу надає вам не комфорт, а безпека і впевненість на дорозі. Тому з усіма перерахованими вище мінусами можна цілком змиритися і спати спокійно, вірніше, їхати.

«Липучка»

Відразу варто розібрати кілька суперечливих законодавчих моментів. Багато автовласників цікавляться: якщо гума «липучка», потрібен знак «шипи»? Якщо мова про звичайних зимових покришках, то немає ніяких позначень на кузові автомобіля бути не повинно. Фактично адже у вас немає шипів, а символ з літерою «Ш» позначає саме їх наявність.
Шипи або «липучки» - що краще? Переваги, недоліки та відгуки
Але є в цій справі один цікавий нюанс. «Липучку» можна умовно розділити на два підвиди – скандинавська (маркери на ободі Q, R і Т), або, як її ще називають, арктична, і європейська (маркери Н і V). Останні прекрасно себе показали в умовах середньої зимової суворості, коли стовпчик термометра не опускається нижче позначки -5 ?З, а опади не так часто. Яскравим прикладом таких «європейських» регіонів можна назвати Ростовську, Краснодарську, Волгоградську та інші галузі з більш або менш м'яким кліматом.

Особливості «липучки»

Для Середньої Волги, північних районів і інших, менш сприятливих міст Росії (в плані суворості зими) більше підійдуть саме скандинавські варіанти шин. Наявні характеристики дозволяють арктичним моделям спокійно їздити при температурі кілька десятків градусів нижче нуля. У деяких регіонах Росії для власників скандинавських виробів діє правило: якщо гума «липучка» – потрібний знак «шипи». Так що краще уточнити на офіційному сайті ГИБДД вашої області, як саме ідуть справи з позначенням типу покришок. Що стосується технічних особливостей, то «липучці» сухий асфальт протипоказаний. Вона відразу починає перегріватися, і керованість автомобілем помітно знижується. Якщо в шиповану гумі головною гальмівний складовою є шипи, то тут цю функцію виконують хімічний склад покришки і специфічний протектор з численними ламелями (візерунками). У холодну погоду «липучка» стає м'якше, дозволяючи більш ефективно справлятися з управлінням автомобіля, і як би прилипає до поверхні.

Переваги липучки

Проводячи аналогію з шипами, відразу варто відзначити безшумність практично всіх моделей. Власне, і шуміти там нічому. Також немає жодних вібрацій, що відбиваються на ходової частини в цілому і рульовому колесі зокрема.
Шипи або «липучки» - що краще? Переваги, недоліки та відгуки
Крім того, витрата палива на «липучці» помітно менше, ніж на шипах, але трохи більше, ніж на літній гумі. Також варто відзначити відмінну стійкість на мокрому асфальті, що є великим плюсом в перехідний кліматичний період. Сюди ж можна додати більш тривалий експлуатаційний термін – близько 7-8 років (якісні моделі).

Недоліки

Керованість транспортом гірше на засніжених і слизьких поверхнях, якщо порівнювати «липучку» з шипованим побратимом. Гума починає буксувати в щільному снігу, а гальмівний шлях на льоду більше в порівнянні з конкурентом. Ще один недолік - наявність певних вимог в деяких регіонах Росії для власників авто з такою гумою: якщо «липучка» – потрібний знак «шипи» на борту автомобіля. За недотримання цих вимог водій може бути оштрафований. Якісні і дорогі моделі зимової гуми іноді спрацьовують краще шипованої гуми середнього класу, звідси і такі заходи.

Підводячи підсумок

Отже, що ж все-таки краще – шипи або звичайна зимова гума? Правильної відповіді тут просто немає. І те й інше має право бути на автомобільному ринку. Вся справа в особливостях клімату в кожному регіоні. Взяти, приміром, Москву, Пітер і Краснодар. У таких містах снігу практично не зустрінеш. У перших двох випадках щосили працюють дорожні служби, посипаючи полотно реагентами і щодня очищаючи проїжджі частини. Навіть у сильні снігопади проблем в мегаполісах, як правило, немає. Що стосується південних регіонів, то там сніг банально не долітає до доріг, та на середині шляху, якщо взагалі випадає. У таких місцях набагато розумніше, так і практичніше, використовувати саме «липучку», бо шипи там просто без потреби. Та й дискомфорту від останніх буде більше, ніж реального толку. Якщо мова йде про невеликих містах і селищах, де сувора зима і сніг випадає часто і надовго, то, природно, шипи будуть найкращим варіантом. Так, доведеться миритися з вищеописаними недоліками, але безпека завжди дорого коштувала. З шумом і вібрацією можна якось впоратися, а от коли автомобіль понесе в кювет на черговому засніженому повороті – це справжнє випробування, і не тільки для ваших нервів. Воно може коштувати життя. Так що тут краще не поскупитися і взяти нормальну шиповану гуму.