Різограф - що це таке, матеріали і технологія

119 0 Новини високих технологій

У цій статті ви знайдете відповіді на наступні питання: «Різограф – що це таке?», «Як він працює?». Крім того, ми розповімо, які його переваги перед іншою аналогічною технікою. Розглянемо також види цього обладнання, принцип експлуатації та основних виробників такого роду пристроїв.

Різограф - що це таке, матеріали і технологія
Отже, різограф – що це таке? Це апарат, який в змозі розтиражувати різні документи начебто листівок, візиток та іншої подібної продукції. Відразу варто відзначити, що не потрібно плутати ксерокс і різограф. І якщо перший – це звичайна копіювальна машина, то таке складне обладнання, як різограф, може легко тиражувати величезна кількість копій, а з такими обсягами ксерокса просто не впоратися.


Крім того, використання таких апаратів дозволяє помітно заощадити на друці і відмовитися від дорогого офсетного обладнання. Це вірно лише в тому випадку, якщо ваш одиничний тираж не перевищує 5000 примірників.

Переваги різографа

Різограф – що це таке для сучасної поліграфії? Цей апарат легко може переносити зображення на папір майже будь-якій щільності, винятком можуть бути деякі види твердотільного картону.
Різограф - що це таке, матеріали і технологія
Трафаретний друк дозволяє отримати барвисту і натуральну картинку, а разом з тим і легко читається текст, причому самого малого розміру. І все це - в порівняно короткі терміни і за відносно невисоку ціну.

Види обладнання

Різографи відрізняються один від одного набором технічних характеристик і методом сканування тиражованої продукції. Всього можна виділити два основних типи такого роду обладнання. Види різографів:
 • Барабанні . Тут оригінальний макет прокручується через технічний блок. Дані в процесі зчитуються і потім переносяться на потрібну папір. Працювати з таким апаратом досить складно в силу його привередливости, бо як необхідна ідеально рівна папір.
 • Планшетні . У цьому випадку трафаретний друк відбувається за допомогою скла, куди кріпиться оригінальний макет (за аналогією з ксероксом), а внизу проходить рухомий блок для зчитування даних.
 • Є ще пара промислових видів, але вони здебільшого стаціонарні і дуже великі, тому їх ми розглядати не будемо.


  Далі ми спробуємо відповісти на питання: «Різографія – що це таке?». Тобто розглянемо принцип роботи устаткування і що в підсумку виходить на виході.

  Принцип роботи різографа

  За своїм зовнішнім виглядом це обладнання дуже нагадує масивний ксерокс, але по своїй суті різограф – це щось середнє між типографічної офсетного машиною і копіром. Апарат зчитує дані з оригінального макета і після виготовляє друковану форму на спеціальному дублере (плівка для різографа). І далі з цієї плівки переноситься зображення вже на потрібний носій.
  Різограф - що це таке, матеріали і технологія
  Взагалі, принцип роботи пристрою досить простий. Поміщаємо в спеціальне відділення оригінальний макет, потім на пульті керування вибираємо необхідні критерії (щільність, колір, кількість примірників тощо), і вже через кілька секунд буде готова перша копія. Папір, так само як і в ксероксі, подається з допомогою зручного лотка, а готові копії лягають в інше відділення в задній частині пристрою.

  Майстер-макет

  Оригінальний макет – це звичайний джерело, з якого необхідно зробити копії. На ньому може бути зображено все що завгодно – від простого тексту до мальовничого пейзажу. Цифровий блок розпізнає джерело і перетворює його в потоковий сигнал електричного типу, який потім надходить на ділянку, де виготовляється дублер, тобто майстер-плівка. Остання своїм зовнішнім виглядом нагадує тонку паперову стрічку, де з обох боків нанесено полімерне покриття. Сама плівка намотана в рулон і під час роботи використовується як витратний матеріал. На полімерному покритті різограф робить прожиги, які в точності відповідають дублируемому зображенню.
  Різограф - що це таке, матеріали і технологія
  Після цього оброблений відрізок плівки обрізається (у відповідності з розмірами оригінального макета) і закріплюється на спеціальному барабані, виконаному з сітчастою структурою. Потім на сітку подається фарба і розмазується по майстер-плівці. Тобто в кінцевому рахунку ми отримуємо на аркуші паперу те зображення, яке було випалено на полімерах в дублере. Для того щоб зробити потрібну кількість екземплярів, барабан починає рух, а листи з лотка, проходячи через притискної валик, щільно контактують з майстер-плівкою і виходять по іншу сторону з вже готовим зображенням. І так до тих пір, поки не набереться потрібна кількість копій (або фарба не закінчиться). Щоб просканувати інший оригінальний макет, треба зняти вже не потрібну плівку з барабана і почати процедуру дублювання заново. Крім того, для зміни колірної палітри макета буде потрібно заміна циліндра (для кожного кольору передбачений окремий барабан). Вся інша процедура тиражування проходить в автоматичному порядку. Операторові потрібно тільки поглядати на шлях управління і час від часу коригувати потік (збільшити/зменшити колірну насиченість, посунути зображення до іншого краю тощо).

  Основні характеристики апарату

  Отже, різограф – що це таке? Це пристрій, здатне розтиражувати буклети, листівки та іншу типографическую продукцію зі швидкістю 120 відбитків в хвилину. Всі можливі проблеми, які не можна назвати критичними, начебто застряглого листа або інших дрібних збоїв, можна легко виправити вручну. Апарат має зручну кришку, під якою видно всі основні деталі, що відповідають за подачу матеріалу.
  Різограф - що це таке, матеріали і технологія
  Пристрій легко справляється з папером практично будь-якої щільності з мінімальним обмеженням у 60 г/м 2 . Приміром, різограф Riso чудово себе показав, працюючи з товстими листами щільністю 220 г/м 2 . Також в апарата є вбудована можливість вибору відповідного ландшафту: вертикаль, горизонталь, текст та фото. Крім того, на деяких моделях є функціонал масштабування з роздільною можливість 400 dpi.

  Якість відбитків

  Окремо варто відзначити, що якість картинки на копії буде трохи гірше оригіналу. Якщо придивитися, то зображення будуть складатися з дуже дрібних зубчиків, які зроблені отворами від майстер-плівки.
  Різограф - що це таке, матеріали і технологія
  З тієї ж самої причини забарвлення відбитку може бути нерівномірною, а якщо папір не відрізняється якістю, то малюнок, швидше за все, буде мати ворсисту структуру. Єдине, що скрашує недоліки такого обладнання, як різограф, – ціна за тираж (вартість одного відбитка сміхотворно мала) і оперативність друку.

  Макети

  Розглянемо більш докладно оригінальні макети, бо їх якість безпосередньо впливає на результат на виході. Краще всього вибирати зображення, нанесене тільки з одного боку аркуша, тому як в процесі виготовлення майстер-плівки може статися просвічування картинки з обороту макета, а значить, відбитки заздалегідь приречені на посередня якість. Не варто мати справу з дуже темними оригіналами, на яких дуже багато фарб. Досить часто трапляється, що через велику кількість квітів, а значить, додаткового навантаження на барабан, копії починають прилипати до циліндра, і на виході буде виходити змащений і неякісний малюнок. Яскравий приклад такого неправильного макета – це білий текст на чорному тлі і занадто великі кольорові фотографії. Також незайвим буде відзначити, що всі макети повинні мати поля, кожне з яких - не менш 10 мм. Пов'язано це з тим, що друк до країв на різографі неможлива, бо листи будуть прилипати до циліндра, і відбитки будуть збиватися, а це загрожує шлюбом для всього тиражу.

  Виробники різографів

  Останнім часом умільці з Піднебесної почали постачати копіювальний ринок своїм обладнанням. Якість, звичайно, залишає бажати кращого, тому справу мати з ним настійно не рекомендуємо, хіба що придбати такий апарат для дрібних офісних потреб. Вибирати різограф (ціна варіюється в залежності від можливостей моделі) найкраще від іменитого бренду.
  Різограф - що це таке, матеріали і технологія
  Світові виробники різографів:
 • Duplo (від 150000 рублів);
 • Riso (від 100000 рублів);
 • Ricoh (від 60000 рублів).
 • Вибравши будь-яку модель від однієї з цих компаній, ви можете бути впевнені в надійності самого обладнання, так і в якості копій.

  Застосування

  Оптимальне застосування такого роду обладнання – це створення однотипних копій великого тиражування. Принтер для цих цілей явно не підходить – надто довго, а професійна офсетний техніка – занадто дорого. Найчастіше різограф використовують для тиражування такої продукції, де чіткість картинки не критична. Оптимальний варіант – це копії з одним або двома невеликими малюнками і текстом. Різограф буде корисний для:
 • візиток;
 • брошур;
 • листівок;
 • етикеток;
 • заготовок для документів і папок.