Дуже сильно гуде комп'ютер: що робити?

182 0 Новини високих технологій

Поява сторонніх шумів і вібрацій в стаціонарних комп'ютерних терміналах або навіть в ноутбуках – явище досить поширене. І від нього, на жаль, не застрахований жоден власник техніки такого типу. Що б ви порадили зробити в такій ситуації пересічному користувачеві? Само собою зрозуміло, що можна віднести комп в сервісний центр або в найближчу майстерню, але ж це платне і навіть дороге задоволення. Вважається, що більшість відомих проблем можна усунути самостійно. Саме тому далі спробуємо розглянути, чому шумить комп'ютер, що робити в такій ситуації і наскільки взагалі можливо позбутися від шуму або вібрації самому, не виходячи з дому. Природно, деякі специфічні рішення, для застосування яких необхідно володіти хоча б початковими знаннями і технічними навичками, розглядати не будемо, а зупинимося більше на самих простих діях, які зможе самостійно виконати будь непідготовлений юзер.


З-за чого сильно шумить комп'ютер: основні причини

Перш ніж приймати якесь рішення, зрозуміло, необхідно з'ясувати першопричини такої поведінки пристрою. Багато користувачі небезпідставно основним фактором появи гула називають забруднення внутрішньої начинки ПК або лептопа, що призводить до підвищеної швидкості обертання охолоджуючих вентиляторів. Так, дійсно, в більшості випадків це так і є, проте можна знайти ще чимало факторів, які навіть опосередковано можуть провокувати виникнення нештатних ситуацій. Отже, якщо комп'ютер сильно гуде, причини, звані більшістю фахівців з ремонту комп'ютерної техніки, можуть бути такими:
 • забруднення системного блоку або внутрішньої начинки;
 • запилення охолоджуючих кулерів процесора і відеокарти;
 • засмічення корпусного вентилятора;
 • ослаблий кріплення деталей;
 • несправний або неправильно підібраний блок живлення;
 • наявність в оптичному приводі диска;
 • несправний жорсткий диск (HDD, а не SSD);
 • пошкоджена материнська плата;
 • корпус без звукоізоляції;
 • неправильні налаштування схеми електроживлення.
 • Само собою зрозуміло, що робити, якщо комп'ютер сильно шумить, вам точно скажуть тільки фахівці-ремонтники відповідного профілю. Але поки не поспішайте нести свій термінал або лептоп в майстерню. Давайте випробуємо деякі найпростіші рішення, застосувати які може кожен з нас.


  Дуже сильно гуде комп'ютер: що робити в першу чергу?

  Як вже зрозуміло, для початку спробуйте просто розібрати системний блок стаціонарного терміналу при відключеному електроживленні, знявши бічну кришку, і огляньте нутрощі вашого ПК.
  Дуже сильно гуде комп'ютер: що робити?
  Якщо всередині помічено багато пилу, просто видаліть її, використовуючи для цього який-небудь малопотужний автомобільний пилосос. Якщо у вас звичайний пилосос, встановіть на ньому потужність всмоктування самий мінімум (якщо це, звичайно, можливо). Такі дії необхідні для того, щоб випадково не пошкодити важливі компоненти обладнання, встановленого на материнській платі. Іноді можна скористатися сухий або вологою ганчірочкою і протерти всі поверхні. Однак і тут треба бути дуже уважним, щоб не зачепити якийсь контакт або шлейф. При використанні вологих серветок перед ввімкненням ПК після очищення потрібно буде дочекатися повного висихання поверхонь і контактів. У випадку з ганчірочками, зволожувати їх занадто сильно не рекомендується, оскільки потрапляння надмірної кількості вологи в деякі роз'єми або щілини може призвести до фатальних наслідків.

  Оптичний привід

  Але давайте припустимо, що від пилу і бруду основні компоненти всередині ПК ви почистили, але все одно комп'ютер сильно гуде при роботі. Що робити в такій ситуації? Ви не повірите, але багато користувачів абсолютно не звертають уваги на наявність у приводі CD/DVD-ROM оптичного диска. Саме при його розкручуванню можуть з'являтися і характерні шуми, і навіть найсильніші вібрації, особливо в тих випадках, коли вставлений диск пошкоджений або подряпаний, і привід для коректного зчитування інформації розкрутити його в повній мірі не може. Якщо носій дійсно знаходиться в дисководі, просто вилучіть його і перевірте, чи залишилися шуми після цього. Примітка: також варто звернути увагу на працездатність самого приводу.
  Дуже сильно гуде комп'ютер: що робити?
  Перевірити, чи все в порядку, можна за рахунок вставки нової порожньої болванки або свідомо читаного диска. Якщо раскрута до кінця так і не відбудеться, на жаль, привід доведеться замінити. До речі сказати, ще простіше просто відключити його від материнської плати і електроживлення, висмикнувши відповідні шлейфи.

  Кріплення деталей

  Тепер виходимо з того, що вищеописані дії виявилися безрезультатними. Що робити, якщо комп'ютер сильно гуде і після цього та ще й вібрує зі скреготом? Цілком ймовірно, що причиною такого явища може стати якась незакріплена деталь.
  Так, наприклад, дуже часто деякі користувачі бічну стінку кріплять за допомогою меншої кількості гвинтів, ніж це передбачено конструкцією системного блоку. Цілком очевидно, що в такій ситуації блок доведеться розібрати і знову хоча б на слух визначити, звідки виходять сторонні шуми. А ось прикладати долоні або пальці для визначення джерела вібрації категорично забороняється! Після того як ви знайдете незакріплений елемент, закріпіть його, використовуючи гвинти, шурупи, спеціальні кріплення і т. д. Якщо проблема з обладнанням, яке вставляється в слоти материнської плати, вийміть його, а потім вставити назад, наскільки можливо щільно. Але не перестарайтеся!

  Кулер відеокарти

  Тепер перейдемо до найголовніших проблем. Саме з причини екстремального режиму кулерів сильно гуде комп'ютер. Що робити в такому випадку? Насамперед зверніть увагу на вентилятор, що охолоджує відеокарту (вірніше, графічний процесор). Вважається, що саме він здатний видавати такі сильні шуми, що це взагалі не піддається ніякому опису.
  Дуже сильно гуде комп'ютер: що робити?
  У найпростішому випадку спробуйте почистити лопаті від пилу або скопилася на них бруду та механічних включень, якщо вони виявляться. Також непогано було змастити підшипник вентилятора, використовуючи для цього спеціальні силіконові мастила. Якщо таких вдома не виявиться або купити їх в інтернеті буде досить дорого, застосовуйте машинні масла. Але ні за яких обставин не використовуйте продукти рослинного походження!

  Але припустимо, що і після цього сильно гуде комп'ютер. Що робити? Цілком можливо, що швидкість обертання вентиляторів можна знизити за рахунок спеціального програмного забезпечення, розрахованого саме на графічний чіп певного виробника. Зазвичай самі виробники викладають подібного роду утиліти в безкоштовному доступі на своїх офіційних ресурсах. Радити щось з приводу рівня зниження швидкості досить складно. По ідеї, більшість таких програм має передвстановлені настройки для зміни режимів роботи кулерів, так що можна скористатися і такими шаблонними схемами.

  Вентилятор охолодження процесора: регулювання швидкості в BIOS

  Тепер виходимо з того, що справа не в відеокарті. Чому ж тоді комп сильно шумить? Що робити? По всій видимості, причина цього криється вже в охолоджуючих вентилятори центрального процесора. Зрозуміло, що їх, як і у випадку з графічним прискорювачем, для початку необхідно почистити. Однак, якщо пилу або забруднень на них немає, але шум йде неймовірний, можна спробувати знизити швидкість обертання самостійно.
  Дуже сильно гуде комп'ютер: що робити?
  Першим ділом скористайтесь налаштування первинних систем BIOS/UEFI. Там потрібно буде знайти що-то на кшталт Fan Speed Control. Як правило, заводські настройки виставлені таким чином, що режим вибору швидкості обертання встановлений на автоматичний. Спробуйте змінити його, вибравши зі списку менше значення. Збережіть налаштування, а після перезавантаження перевірте рівень шуму. Якщо він все одно є, знизьте значення ще на один пункт.
  Примітка: перед тим як робити подібні операції, потрібно розуміти, що температура ЦП може істотно зрости, тому виконувати регулювання режимів роботи кулерів доведеться на свій страх і ризик. Правда, деякі фахівці рекомендують нанести на процесор додатковий шар термопасти, що дозволить трохи знизити нагрів. Проте оптимальним рішенням стане повна заміна системи охолодження (особливо якщо ваш комп'ютер, якщо можна так сказати, не першої свіжості).

  Зниження швидкості обертання вентиляторів за допомогою спеціального ПО

  Але можна припустити, що в налаштуваннях BIOS таких параметрів ви не знайшли, або зміна режиму роботи вентиляторів очікуваного результату не дало, а комп'ютер шумить. Що робити в цьому випадку?
  Дуже сильно гуде комп'ютер: що робити?
  Куди цікавіше, хоча і складніше, виглядає програма SpeedFan, в якій теж можна відрегулювати швидкість обертання кулерів програмним способом. Проте використовувати її в парі з якою-небудь контролює температуру процесора утилітою (AIDA64 CPU-Z і т. д.). Знижувати швидкість доведеться до тих пір, поки не буде досягнута критична для ЦП температура нагріву. Після її досягнення потрібно буде повернути попереднє значення швидкості в основній програмі, при якій протягом тривалого часу критичного нагріву не спостерігалося.

  Жорсткий диск

  Власне, і жорсткий диск може стати однією з причин того, що комп'ютер сильно гуде. Що робити в цьому випадку? Для початку слід визначити причину. Може бути, диск просто погано закріплений. Але це найкраще, що може трапитися. У більшості випадків, власне, якщо це супроводжується постійним зависанням системи, мимовільної перезавантаженням, включенням не з першого разу і т. д., доведеться вас засмутити. По всій видимості, вінчестер почав виходити з ладу («сипатися»). Щоб хоч якось убезпечити себе від втрати важливої інформації, для початку перевірте диск якою-небудь утилітою на кшталт TestDisk, з допомогою якої можна створити завантажувальний носій.
  Дуже сильно гуде комп'ютер: що робити?
  Якщо ефекту це не дасть, скористайтеся утилітою HDD Regenerator, яка дозволяє відновлювати навіть безнадійно пошкоджені жорсткі диски. Якщо нічого не допомагає, перенесіть важливу інформацію на інший носій (або створіть повну резервну копію диска), після чого замініть проблемний HDD.

  Блок живлення

  Блок живлення теж може стати причиною того, що комп'ютер сильно гуде. Що робити з ним? Як правило, така ситуація може спостерігатися в тому випадку, якщо у вас комп'ютер не заводський, а ручної збірки. Тому оптимальним варіантом стане заміна блоку на той, який точно відповідає параметрам встановленого обладнання. Таку інформацію можна отримати, наприклад, на сайті виробника материнської плати. У випадку стандартної складання іноді рекомендується встановити додатковий стабілізатор напруги або «безперебійник».

  Материнська плата

  Іноді причиною подібних явищ може стати і системна плата. Поява тріщин якраз і сприяє їх появі. Розберіть системний блок і огляньте її. У разі виявлення дефектів, як правило, самі ви нічого путнього зробити не зможете (при постійних вібраціях тріщина буде тільки збільшуватися, а потім і вся комп'ютерна система вийде з ладу). Як вже зрозуміло, доведеться розщедритися на нову «материнку». На крайній випадок, зверніться в найближчий сервісний центр.

  Чи можна відмовитися від використання корпусних вентиляторів?

  Само собою зрозуміло, що і основний корпусний вентилятор часто може провокувати ситуації, коли комп'ютер сильно гуде. Що робити в цьому випадку, і чи можна взагалі відмовитися від його використання? Як вважають деякі експерти, у випадку з офісними ПК вимкнути його можна. Температура того ж процесора може збільшитися незначно (в межах 10-15 градусів). Але це відноситься тільки до тих випадків, коли ви дійсно працюєте тільки з найпростішими офісними програмами. А ось при використанні ресурсномістких додатків для обробки медіафайлів, складних інженерних програм і сучасних комп'ютерних ігор займатися такими речами не рекомендується ні за яких обставин.

  Заміна корпусу

  Іноді рівень шумів може бути досить високим навіть на відносно нових ПК. Виною тому – невідповідне виконання корпусу. Виходом вважається покупка нового корпусу, обладнаного звукоізоляцією. На сьогоднішній день коштують вони досить недорого. Цілком можливо, що за рахунок цього рівень гула або вібрацій знизиться вельми істотно.

  Електроживлення

  Нарешті, якщо нічого з усього описаного вище в якості причини, ні в якості рішення по усуненню проблеми вам не підійшло, спробуйте змінити встановлену схему електроживлення.
  Дуже сильно гуде комп'ютер: що робити?
  Дуже може бути, що у вас встановлена висока продуктивність, при якій всі ресурси використовуються по максимуму. В якості альтернативи виставте збалансовану схему або економію енергії.

  Популярі новини
  Загрузка...