Етапи розв'язування задач на комп'ютері: особливості і вимоги

255 0 Новини високих технологій

Комп'ютери та програмування - нова якість у вирішенні завдань. Але може автомати Мура та Мілі припали не до місця. Можливо, форми Бекуса-Наура не слід використовувати. Бути може, що-то взагалі було зроблено не так, але вибір між аналоговою і цифровою технікою був визначений на користь останньої. Якщо б людина орієнтувалася на багатогранний аналоговий сигнал, а не на двійкову систему числення і циклічний процесор, який маніпулює всього двома цифрами, то сьогодні досягнення в інформаційних технологіях були б значно скромнішими. Суспільна свідомість середини 80-х років минулого століття зробило правильний вибір: простота - запорука успіху. І не помилилася.

Традиції минулого століття

Компетентні джерела, авторитетні фахівці та численні освітні сайти стверджують, що існує шість або сім етапів розв'язання задачі на комп'ютері. Просто, як у казці:


  • Постановка завдання.
  • Побудова моделі.
  • Розробка алгоритму.
  • Складання програми.
  • Налагодження і тестування програми на комп'ютері.
  • Аналіз результатів і уточнення моделі.
  • Факультативно (не всі так вважають), коригування.
  • Все просто і ясно. Інформатику донині викладають у кожній школі, кожному коледжі, кожному вищому навчальному закладі і в численних освітніх центрах.
    Етапи розв'язування задач на комп'ютері: особливості і вимоги
    В кінці минулого століття пішли в інший світ ідеї «программостроительных» підприємств і великі обчислювальні машини (ЄС ЕОМ/IBM). Комп'ютерне справа набула своє справжнє обличчя. Остаточно визначилися комп'ютерні архітектури, склалися синтаксичні конструкції мов програмування, закінчилася «війна» між С/С++ і Паскалем.


    Функціональні мови забилися у свої вузькі ніші, класичне програмування стало називатися об'єктно-орієнтованим, а мова Пролог і його аналоги переконали суспільну свідомість, що до штучного інтелекту людині ще далеко.

    Логіка століття поточного

    Сучасне програмування - це складні завдання, численні колективи розробників, величезні обсяги інформації і висока відповідальність. В області інформаційних технологій утворилося безліч професій. З комп'ютером працює:
  • обиватель (особа без кваліфікації і орієнтації в комп'ютерному справі);
  • домогосподарка;
  • директор великої корпорації;
  • бухгалтер приватного підприємства;
  • інженер комунальної служби;
  • пілот далекого бомбардувальника;
  • кухар ресторану місцевого значення.
  • І безліч інших людей, які навіть не уявляють, що при вирішенні реальних завдань вони проходять, як мінімум, шість етапів. Комп'ютери не тільки увійшли в повсякденне життя і стали звичними. Вони стали серцем кавоварки, автомобіля будь-якого класу, смартфона. Існують реально діючі ідеї розумних будинків і віддаленого управління роботою великої корпорації, в якій послідовність вирішення будь-якої задачі планується і контролюється програмою.
    Етапи розв'язування задач на комп'ютері: особливості і вимоги
    Зі сказаного випливає, що етапи розв'язування задач за допомогою комп'ютера - не є фундаментальне положення інформатики або сучасних інформаційних технологій, а є природне положення речей. Задовго до появи комп'ютера людина спочатку щось думав, потім моделював, планував, реалізовував, перевіряв і аналізував. Все це людина завжди робив на автоматі і багаторазово повторював, щоб досягти бажаного результату або переконатися в тому, що ніякого результату бути не може.

    Особливості процесу розв'язання задач

    Етапність і послідовність досягнення мети - запорука успіху. Об'єктивність кожного елементи процесу - головна вимога. Можна як завгодно ставитися до реальних обставин, але вони є. Той факт, що численні джерела виділяють саме шість пунктів у вирішенні будь-якої задачі, не говорить про об'єктивність цього, але стверджує: суспільна свідомість чітко виділяє шість етапів у вирішенні будь-якої задачі. Буде при цьому застосовано комп'ютер чи ні, не важливо. Програма - це не прерогатива комп'ютера. Це особливість поведінки людини. Програми були ще в часи фараонів, якщо не раніше. В дипломатії програма виглядає як регламент, етикет, правило, звичай, і не обов'язково ця програма дій виражена письмово. Логіка дипломата - це результат розвитку поколінь. На виробництві програми були ще до конвеєра і потокового виробництва Генрі Форда. У гірничій справі без суворого регламенту дій можна обрушити гору, порушити баланс природних сил, затопити територію. У шкільному навчанні програма освіти створюється досвідом і знаннями безлічі фахівців, а змінюється з величезною працею. Головна особливість будь-якого етапу розв'язання будь-якої задачі - об'єктивність. Найважливіша вимога - достовірна та повна інформація. Істотні деталі: акуратність, уважність, пунктуальність.

    Умови досягнення результату

    Коли в рішенні задачі бере участь комп'ютер, етапи вирішення завдань змінюють свій зміст. Вимога належної кваліфікації не обговорюється ніколи. Коли людина береться за вирішення завдання, але не має жодного уявлення про те, як застосувати комп'ютер, результату не буде.
    Етапи розв'язування задач на комп'ютері: особливості і вимоги
    Постановка завдання. Вимагається знання не тільки текстового редактора, але і вміння малювати графіки, виконувати числові розрахунки. Побудова моделі. Без аналізу програм моделювання ніяк не обійтися. Потрібно зібрати достовірну інформацію про те, які існують програми моделювання в області розв'язуваної задачі, і навчитися їх використовувати. Розробка алгоритму. Якщо сам не програміст, то треба вміти зробити постановку завдання програмісту. Самому вивчити мову програмування можна за 3-4 місяці, а щоб пристойно володіти мовою програмування, потрібно, як мінімум, рік реальної роботи. Інші пункти - це практика, аналіз, практика, аналіз, так і в циклі до повного розуміння, як саме потрібно виконати постановку задачі, щоб правильно її вирішити. Всі шість пунктів, які визнало суспільну свідомість, що є суттєвими при сучасному рівні пізнання, отже, вимагають до себе пильної уваги і серйозного ставлення.

    Мислення і психологія людини

    Завдання доводиться вирішувати постійно. У сучасному світі без комп'ютера не обійтися. Часу планувати етапи розв'язування задач з використанням комп'ютера немає. Рішення потрібні моментально, точні та обґрунтовані.

    Підсвідомість визначає роботу свідомості, але, як це відбувається, свідомість донині не здогадується. Єдине, у чому можна бути впевненим: основні етапи розв'язування задач з використанням комп'ютера або без нього лежать в підсвідомості. Свідоме мислення просто слід звичній логіці людини, який враховує власний досвід і ймовірну реакцію навколишнього соціуму.
    Етапи розв'язування задач на комп'ютері: особливості і вимоги
    В школі етапи розв'язування задач на комп'ютері школяр позначає так, як цього хоче вчителька, знання якої (на думку цього школяра) морально застаріли ще в минулому столітті. Сучасний школяр може легко зробити сайт або поставити хостинг. При цьому йому в голову не прийде проектувати послідовність етапів розв'язування задач на комп'ютері, в той час, як завдань у розробці сайту, як мінімум кілька десятків, а при вирішенні завдання доведеться підсвідомо запланувати дії на кілька місяців, а то й років вперед. Сучасний студент визначає етапи розв'язування задач на комп'ютері, як того вимагає програма навчання, і серйозно обговорює з викладачем всі шість етапів вирішення кожної з них, але тут все відбувається по спіралі. Постановка задачі і бажаний результат - це одне ціле, якщо останнє має бути досягнуто, то перша повинна бути уточнена у процесі рішення задачі. Сучасному комп'ютерному спеціалісту не з ким обговорювати етапи рішення завдань на комп'ютері. Директор або менеджер його просто не зрозуміє і може відмовити в зарплаті. Тут потрібно вирішувати завдання, а не думати, як щось планувати.
    Фактично в сучасному комп'ютерному справі повторюється давня традиція психології людини. Свідомість робить свою роботу, але в конкретній ситуації грає за правилами соціуму, в якому воно знаходиться.

    Інформатика та комп'ютерна справа

    Інформаційні технології дійсно досягли висот, але це кам'яний вік. Брили знань і умінь ледь вміщаються в склалися синтаксичні конструкції мов програмування. Будучи ув'язненими в них, залишаються без руху.
    Етапи розв'язування задач на комп'ютері: особливості і вимоги
    Сумнівно, що Міністерство освіти поховає інформатику як предмет. Немає сумніву, що комп'ютерне справа - вже наука. Сфера інформаційних технологій - це вируючий океан знань, професій, грошей, амбіцій, ідей, і немає такого вченого або колективу вчених, які б дали йому чітке визначення. У кожному конкретному випадку кваліфікований фахівець сприймає програмування як етап вирішення задачі на комп'ютері, але, перш ніж цей етап настане, відбувається адаптація його свідомості до того, що саме визначає слово програмування і слово комп'ютер. Сьогодні програмування - це розподілена обробка інформації, це кілька мов гіпертексту, мова браузера, мова сервера і маса умовностей на хостингу. Сьогодні комп'ютер - це особистий ноутбук або смартфон, сотня комп'ютерів в локальній мережі, пара сотень серверів DNS і кілька мільйонів комп'ютерів потенційних клієнтів. Однак програмування може бути й іншим. Донині живий Паскаль, Сі ФоксПро. Остання реліквія садить свідомість кваліфікованого програміста на психологічний розлад: у світі, де вже літають літаки, плавають кораблі і літають супутники, йому доводиться вирішувати завдання на Visual FoxPro в бухгалтерії, яка категорично не бажає переходити на Бітрікс або йому подібне сучасне виріб.
    Етапи розв'язування задач на комп'ютері: особливості і вимоги
    Основні етапи розв'язування задач на комп'ютері визначає конкретне робоче місце, конкретний трудовий колектив і знання керівництва, як слід чинити. Це не об'єктивне, але фактичний стан речей.

    Кам'яний вік інформаційних технологій

    Думка інформатики, що дотримується освітня програма престижного Вузу, якому так вказало Міністерство освіти, не проти визнати етапи розв'язування задач на комп'ютері об'єктивними і обґрунтованими шістьма позиціями. Але це нічого не змінює докорінно.
    Етапи розв'язування задач на комп'ютері: особливості і вимоги
    Рішення будь-якої задачі - це процес застосування знань і умінь. Процес - це завжди етапність, яка повторюється до досягнення розуміння, як правильно зробити постановку задачі. Результат - це вторинне. Головне - визначити завдання, перш ніж її вирішити. Застосування програмування і комп'ютера - це застосування до формалізації інформації, яку сучасна людина не в силах формалізувати. Результат: знання й уміння поміщаються в залізобетонні синтаксичні конструкції мов програмування і застигають в них. Людина йде далі, але програма - не результат його дій. Програмування - це дзеркало інтелекту, але уміння правильно застосувати комп'ютер і написати хорошу програму, це дорогого коштує.

    Перспективи інформаційних технологій

    «Брили» знань і вмінь, застиглі в програмах - це не так погано. Якщо так роблять всі, і немає альтернативи, значить, так треба робити. У минулому столітті прославилися не лише С/С++, Паскаль і Бейсік. Науково-технічний прогрес, банківська справа, економіка, управління підприємством і державою зобов'язані Фортрану, Каболу, PL/1 малим і великим електронно-обчислювальних машин. Тоді не було сучасних комп'ютерних досягнень, але численні знання і вміння, будучи в'язнями в жорсткі рамки синтаксису і формальностей, багато в чому стали основою сучасних інформаційних технологій.
    Етапи розв'язування задач на комп'ютері: особливості і вимоги
    Пора поставити завдання, визначити, що буде далі. Можна припустити, що черговий шостий етап завершено. Пора повернутися в початок. Потрібно зробити постановку задачі. Обгрунтовано й вимогливо підійти до цієї «нової» задачі.

    Популярі новини
    Загрузка...