Як зробити штучний інтелект? Технології штучного інтелекту

115 0 Новини високих технологій

Штучний інтелект, подібний до природного - реальність. В кінці минулого століття було кілька проектів, які не тільки обґрунтовували таку можливість, але й демонстрували конкретні результати. Повсюдне впровадження обчислювальної техніки - зумовило моральний обов'язок для знатних академіків, професорів і відомих фахівців (еліта) взяти дієву участь у процесі і «очолити хвилю». Авторитет еліти - сильна річ, все що рангом нижче схиляється, а молоде науково-технічне покоління (студентство, аспірантура, інженери) йде в глибоке підпілля щоб, коли все закінчиться, трохи пізніше, можна було жити і працювати. Потрапити під гарячу руку елітарного знання, натхненного рожевими перспективами бліцкригу в очікуванні світового визнання, значить ніколи нічого не зробити, так і з кар'єрою можна буде назавжди розпрощатися.


Фантазія і стартовий фундамент

Фантасти, фанати, кваліфіковані інженери, реально шановні науковці та освічені фахівці завжди думали про штучний інтелект, писали, зітхали і фантазували, як зробити штучний інтелект.
Як зробити штучний інтелект? Технології штучного інтелекту
Коли комп'ютери набули чинності та стали демонструвати стабільну роботу, коли програмування зміцніло, а мови програмування взяли статус практичного і надійного інструменту. Коли з'явилися системи управління базами даних і фахівці побачили практичні результати Тоді навіть рядовий кваліфікований фахівець побачив, яку потужність може дати програма, яка обробляє інформацію. Подумалося: так адже вона може вчитися, вона ж може робити висновки і вирішувати завдання, напевно, вже можна створити штучний інтелект, і це буде крок у майбутнє.


Об'єктивні причини першого провалу

Всі наукові центри і школи почали проектувати експертні системи, створювати бази знань, проектувати інтелектуальні системи і писати популярні статті, порушуючи громадський інтерес.
 • Еліта очолила хвилю.
 • Історично склалися три наукових центру: Новосибірськ, Москва та Київ. Вчені та фахівці з Санкт-Петербурга, Мінська, Казані, Пермі та інших міст час від часу брали участь. Результатів не було, але розмов і суєти було багато. Між тим, на великих підприємствах вже були впроваджені комп'ютери, вже були створені автоматизовані системи управління та бази даних. Перша Всесоюзна конференція з штучного інтелекту (Переславль-Залеський, листопад 1988 р.), ввібравши в себе об'ємисті праці еліти, показала нульове інтелектуальний та енергетичний потенціал.
 • З технічної сторони всі можливості для створення штучного інтелекту були. Просто у еліти не було потрібних знань і умінь.
 • Еліта ще не відійшла від створення і управління великими підприємствами з виробництва програм і перебувала в полоні ідей автоматизованого управління технологічними процесами.
 • Програма все зробить - стверджувала еліта. Але програма не здатна до розвитку. Програма діє тільки так, як визначив автор.
 • Ніякого інтелекту не могло навіть зародитися ні в програмі, ні в елітарному знанні.

  Реальні проекти минулого століття

  Якщо розуміти штучний інтелект (ШІ), як подібність природного, то на його створення потрібна суспільна санкція, юридична підтримка та державний захист. Це дуже серйозно для людини і суспільства. Штучний інтелект - програма державного масштабу. Це затребувано, цікаво і практично, якщо під ШІ розуміти інтелектуальну систему:
 • управління підприємством;
 • розрахунок траєкторії космічного корабля;
 • управління громадським транспортом;
 • забезпечення правильного харчування в школі;
 • проведення спортивних заходів і т. п.
 • Поява теорії рішення винахідницьких завдань (ТРВЗ) та створення спільноти фахівців з ТРИЗ - прекрасний привід для створення інтелектуальної системи. Але проект "Изобретающая машина" (кінець 80-х років) так і не був реалізований. Причини провалу. Орієнтація на мову штучного інтелекту "Пролог", відсутність розумної організації робіт і амбіції еліти призвели до інтелектуальної анархії в трудовому колективі, в якому, до того ж, не було жодного кваліфікованого фахівця. Але результат все ж був. Було привернуто увагу, з'явилися нові знання у фахівців, був отриманий досвід.
  Як зробити штучний інтелект? Технології штучного інтелекту
  Взагалі кажучи, задача була примітивною: є база даних по винаходам, фізичних, хімічних та інших ефектів (закономірностям), потрібно було просто компетентно написати діалог з користувачем-інженером і допомогти в реалізації його творчого потенціалу на підприємстві. Інший цікавий проект був побудований на багатому теоретичному підставі і повній відсутності зовнішнього оточення. Теорія примітивних рефлексів - результат узагальнення напрацювань з психології поведінки, логіки мислення і приватних завдань.
  Завдання 1. Є мишка і є лабіринт. Лабіринт будь, його будує хто завгодно, але не автор програми. Результат: мишка вчилася, запам'ятовувала помилки і проходила будь лабіринт. Реалізація була виконана на комп'ютері Atari мова - Basic. Завдання 2. Дитина до трьох років (образно). Завдання навчити маленького чоловічка ситуативному поведінки: мама, тато, м'ячик, іграшка, хороша Маша, Петя - хлопчик, круглий предмет, тече вода, котиться і летить кулька, як тебе звати і т. д. - примітивні діалоги з рожевого дитинства. Реалізація була виконана на комп'ютері ДВК (PDP/11). Мова "Асемблер".
 • Результат 1: Програма робила те, на що була розрахована. Розуміла питання і давала відповідь. Навчалася і на подібні запитання відповідала адекватно.
 • Особливо важливий другий результат!
 • Результат 2: Сторонній чоловік проходив повз, але посміятися над інтелектуальної програмою хотілося. Тема дитинства його цікавила мало. Але він САМ навчив цю програму елементарної арифметики: скласти, помножити, поділити. Це перша ознака, що програму можна назвати інтелектуальною: реальний крок у майбутнє - вона вирішила завдання, на яку не програмувалася.
 • Подібних проектів в кінці 80-х років було не так багато, але вони були. З різних причин вони не відбулися і не дійшли до практичного результату. Можливо, цьому перебудова сприяла, але є характерний момент: по ту сторону океану і у високотехнологічній Країні висхідного сонця, де було тихо, спокійно, багато грошей і технологій - теж не вийшло результату, і питання, як зробити штучний інтелект залишився відкритим.

  Об'єктно-орієнтоване програмування

  З вершини сучасних знань можна стверджувати, що жоден з проектів минулого століття зі створення інтелектуальної системи не міг відбутися, а якщо б і відбувся, то підлягав би кардинальній переробці. Виною тому усобиця: мови програмування боролися за пальму першості, а розвиток технологій програмування нікого не хвилювало. Фахівці не вміли працювати швидко, не мали потрібних знань і умінь. Тільки на початку 90-х років визначилися контури переходу до об'єктно-орієнтованого програмування і почала з'являтися реальна можливість досягнення реальних результатів. Суперкомп'ютерні технології і штучний інтелект - це не та партія. Комп'ютери повинні бути швидкі і надійні, але цього недостатньо. Класичне програмування на комп'ютері будь-якої потужності не дасть потрібного результату. Результат роботи програміста - програма, а це застигле знання автора.
  Як зробити штучний інтелект? Технології штучного інтелекту
  Питання, як зробити штучний інтелект, насправді, питання як реалізувати динаміку: програма повинна розвиватися поза волею автора і вирішувати завдання, на які автор не підписувався.

  Гіпертекст HTML & XML

  Об'єктно-орієнтоване програмування (ООП) - це технологія, інструмент, концепція. На момент свого народження ООП потрапило не в ту середовище. Програмісти використовували ООП, як інструмент створення інтерфейсу, програмних конструкцій, каналів зв'язку, файлової системи, але не для реальних об'єктів.
  Реальний об'єкт - це, приміром, слово, фраза, речення.
  Як зробити штучний інтелект? Технології штучного інтелекту
  Замість цього в світ інформаційних технологій прийшов гіпертекст. Інтернет вдячний нового підходу до формалізації інформації, але це не розвиток до штучного інтелекту, а гальмування до нього. Характерна риса менталітету кваліфікованого програміста - тримати споживача (користувача) на відстані і вдосконалювати рівень нерозуміння останнім реальної ситуації. Медики надходять також. Якщо, багато сказати хворому, значить, він буде багато думати і довше хворіти. Але медицина піклується про здоров'я людини і її можна виправдати. Програмування виправдати складно. Мова йде про обробку інформації для споживача (користувача). Програміст не має права обмежувати права власника інформації і залишати за собою виключне право володіти тим, що йому не належить.

  Об'єкт і система об'єктів

  Об'єктно-орієнтоване програмування (ООП) - це реальні: об'єкт та системи об'єктів, а це реальний відповідь на питання, як зробити штучний інтелект. Це діюча технологія і гарантований результат. Для створення простої інтелектуальної системи цілком достатньо реалізувати об'єкти: «слово», «фраза», «пропозиція». Сформулювати об'єкт «символ» і визначити системи взаємодії між створеними об'єктами. Далі потрібно реалізувати граматику і синтаксис природної мови. Далі потрібно почати вчити інтелектуальну систему вмінню вирішувати будь-яку задачу.
  Як зробити штучний інтелект? Технології штучного інтелекту
  Зовні все виглядає просто. Технологічно це можна вирішити, але це ще не штучний інтелект. Програма не може назватися інтелектуальної до тих пір, поки вона функціонує по волі (на підставі алгоритму автора). Все, що іменується інтелектуальним, може функціонувати тільки на основі знань (причому знань, набутих особисто). Тільки коли програма може накопичувати і застосовувати знання (навчається), її можна вважати майже інтелектуальної. Якщо програма зможе трансформувати набуті знання на вирішення суміжних завдань - мета майже досягнута.

  Еліта пішла, прийшов "Оракул"

  Новий вік не особливо захоплювався штучним інтелектом. Суспільна свідомість було займається соціальними та економічними проблемами. Але провідні IT-компанії та успішні корпорації в області інформаційних технологій накопичили достатньо знань і умінь для їх узагальнення та використання на експертному рівні. Еліта залишилася в минулому столітті. У новому столітті на арену вийшли монстри інформаційних технологій, розробники великих баз даних і експертних систем. Технологічно вузькі місця залишилися, але програмування сьогодні - це дивно стрімкий процес. Всім все треба і потрібно зробити швидко. Oracle - безумовний лідер і безперечний авторитет. Це показник динаміки інформаційної галузі. По всій лінійці продуктів його простежується слово інтелект в дії. Насправді це не застосування штучного інтелекту на практиці, але це дійсно необхідне застосування знань фахівців Oracle в реальній ситуації.
  Як зробити штучний інтелект? Технології штучного інтелекту
  Практично всі компанії, які діють у інформаційній сфері, взяли на озброєння і почали застосовувати у своїх продуктах експертні знання. Накопичений досвід лягав в систему стандартних реакцій на питання користувачів. Всі питання, на які продукт компанії не міг дати відповіді сам, летіли в call-center, info-center або support, де фахівець давав людський відповідь. Відмінна і практична технологія. Програмування штучного інтелекту на льоту! Користувачеві продукту компанії все одно, як він отримав відповідь на своє питання, як саме була вирішена задача. Він отримав результат. Діє штучний інтелект в продукті даній компанії або немає споживача не хвилює. Користувачеві (споживачеві) потрібен результат.

  Китайські кораблики

  Кішка або собака-робот з штучним інтелектом, що тамагочі. Ідея шикарна, але розважальна. Мова йде не про інтелект, а про емоції. Покупець отримує задоволення від того, що володіє розумним продуктом технічного прогресу і є що показати друзям. Мирна ідея.
  Як зробити штучний інтелект? Технології штучного інтелекту
  Бойовий варіант робота з штучним інтелектом в страхітливому поданні. Як грім серед білого дня засоби масової інформації піднесли успіхи китайських вчених. Пара сотень безпілотників, виконаних у вигляді корабликів, малювала фігури вищого пілотажу на море. Красиві картини малювали кораблики. Вони йшли рівним строєм, потім розбивалися на групи, описували кола і сходилися назад. Фігур вищого пілотажу було виконано безліч, але інформація майнула в ефірі і розчинилася в просторі. Було б цікаво подивитися, як ці китайські роботи зможуть тримати лад і скільки фігур вони зможуть відписати на самому безпечному білоруському болоті.

  Літаючі, що повзають, плавають

  Мода на безпілотники всіх родів військ у військових всіх країн перетворилася на хворобу. Але ось в чому питання. Якщо заблокувати зв'язок, ліквідувати оператора або вимкнути електрику, що буде робити «залізний воїн» в повітрі, на суші і на морі? А адже виробник декларує безсумнівні бойові якості, збройні штучним інтелектом. А якщо масло закінчиться в двигуні або пропелер заклинить? Мало, слон перекриє огляд. Варіантів і ситуацій багато. Шансів у такого штучного інтелекту немає. Якщо вже говорити про штучний інтелект, то всяке літаюче, ползающее або плаваюче бойове інтелектуальне виріб зобов'язана отримати завдання, виконати її і самостійно повернуться на базу. Ну якщо такого немає, то і штучного інтелекту в найближчі років сто не буде.

  Про суть речей: що людині потрібно?

  Сумнівно, що суспільство готове до приходу розумних роботів. Розумні будинки вже є, але технології створення програмного забезпечення не забезпечують облік всіх варіантів «життя» розумного будинку. Варіантів завжди багато, а колектив програмістів високої кваліфікації може передбачити тільки те, що знає сам і написано в технічному завданні. Реалізувати варіант навчання для розумного будинку ніяк не вийде. Будь-яка помилка (розумний будинок підучився), але що скажуть на це домочадці? Якщо розумний будинок навчався відновлювати електропостачання або чистити каналізацію, а процес навчання зайняв всього один тиждень?
  Як зробити штучний інтелект? Технології штучного інтелекту
  Другий збій і друга спроба навчитися чому-небудь буде чревата ліквідацією програмного забезпечення розумного будинку, і власник буде прав. Вчитися потрібно на стороні, а не в реальному житті. Сучасні технології не готові реалізувати штучний інтелект в повному обсязі, який передбачає облік усіх можливих ситуацій. Однак врахувати всі ситуації неможливо. Обмежуючи застосування програмного забезпечення конкретними «інтелектуальними» межами, можна знайти інтерес людини до їх використання. Практика показує: не можеш забезпечити всі, зроби те, в чому абсолютно впевнений і споживач залишиться задоволений.

  Про реальність штучного інтелекту

  Штучний інтелект, подібний до природного - реальність. В кінці минулого століття це було доведено на практиці. Якщо можна говорити про декількох вдалих проектах в одному місці на Землі, значить, в дійсності їх трохи більше. Ніщо ніколи не відбувається в єдиному екземплярі, природа завжди все дублює і результати рук людських теж. Суть штучного інтелекту - знання, а не програма. Знання повинне бути підставою для придбання і використання нового знання. Людина - вінець природи, але його «движок» в логічному сенсі відтворюємо технічно.
  Як зробити штучний інтелект? Технології штучного інтелекту
  Не слід надавати значення емоціям, душі, уявленням про моральності і моралі. Від штучного інтелекту потрібно не так багато: просто допомагати людині у вирішенні повсякденних завдань.

  Популярі новини
  Загрузка...