Буферна пам'ять: основні характеристики

140 0 Новини високих технологій

Оперативна пам'ять забезпечує нормальне функціонування персонального комп'ютера, а також швидке виконання програм і завдань. Від її обсягу залежить, скільки завдань одночасно зможе виконувати користувач на своєму комп'ютері. Є в комп'ютері деякі елементи, які також оснащуються пам'яттю. Розглянемо, що таке буферна (або кеш пам'ять, у чому полягають її завдання, переваги і як розрахувати необхідний обсяг.

Що таке буферна пам'ять?

Буферна пам'ять: основні характеристики
Кеш-пам'ять – це зона для тимчасового зберігання даних. Тут зберігається інформація, яка була зчитана з жорсткого диска, але ще не передано для подальшої обробки. Потреба в такому сховищі виникла в результаті виявлення великої різниці між тим, за який період часу зчитуються дані, і пропускною здатністю системи.


Свого роду буфером володіють і інші елементи ПК. Наприклад, принтер, який може переходити до виконання наступного завдання, але при цьому роздруковувати матеріал, який був заданий раніше. Також буферною пам'яттю володіють відеокарти, мережеві карти і т. д. Основними технічними властивостями кешу є його місткість і продуктивність. Сучасні пристрої за такими часовими характеристиками, а також об'ємом буфера значно відрізняються один від одного. Чим більший об'єм кеш-пам'яті, тим більше інформації в ньому міститься. А отже, комп'ютер може видати результати, не звертаючись до вінчестера часто. Таким чином, збільшується сама продуктивність системи, і побічно продовжується термін роботи жорсткого диска. Останнє безпосередньо залежить від користувача і те, як і для чого він використовує вінчестер. Наприклад, вінчестер прослужить довше, якщо дивитися фільми в браузері, а не качати через торрент і відкривати за допомогою відеоплеєра.


Обсяги кешу

Буферна пам'ять: основні характеристики
При виборі персонального комп'ютера важливо звернути увагу на такий показник, як обсяг буферної пам'яті. Оскільки він періодично потребує перезавантаження і очищенні, то чим більше за розмірами буде кеш - тим краще. Сучасні ПА оснащуються 81632 і 64 Мб, але буфери мають обсяг 128 і 256 Мб. Хоча сучасні ноутбуки і комп'ютери найчастіше оснащуються великим розміром кеш-пам'яті, менша – вже рідкість. При виборі пристрою користувачі рідко звертають увагу на цей показник, оскільки він безпосередньо не залежить від ціни. А також параметр є ключовим при виборі комп'ютера. Тут потрібно звертати увагу і на інші показники, оскільки зазвичай власної пам'яті системи цілком достатньо для виконання операцій.

Типи кеш-пам'яті

Буферна пам'ять, яка розташовується в одному фіксованому місці, називається кеш з прямим відображенням. Якщо ж вона знаходиться в будь-якому місці, тоді називається повністю асоціативною пам'яттю. В такому випадку повністю використовується обсяг буфера, видалити дані можна після повного заповнення, але пошук інформації досить ускладнений. Компромісним варіантом може послужити кеш множинний або частково-асоціативний. У даному випадку рядки буфера об'єднуються в групи. При цьому блок, який відповідає певній групі, може розміщуватися в будь-якому рядку, а відповідне значення міститься в тегу. Тут діє свого роду принцип асоціативності, але певний блок потрапляє тільки в ту чи іншу групу. Це дещо схоже з буфером прямого відображення.
Множинний асоціативний тип буферної пам'яті на диску найбільш поширений, так як володіє високою швидкістю і гарною утилізаційної пам'яттю. Але при цьому кеш прямого відображення, який відрізняється дешевизною і простотою, поступається лише незначно за своїми характеристиками.

Головне завдання

Буферна пам'ять: основні характеристики
Буферна пам'ять призначена для тимчасового зберігання та читання інформації. Але цей показник не є основним при визначенні ефективності роботи вінчестера. Важливим також є алгоритм обміну даних з буфером, а також наскільки добре проводиться робота над тим, щоб запобігти помилкам. В буферному сховище знаходиться інформація, яка використовується найчастіше. Продуктивність при цьому збільшується в кілька разів, оскільки вона підвантажується безпосередньо з кешу. Прямого звертання до жорсткого диска та його секторів немає, так як відсутня необхідність у фізичному читанні. Цей процес досить тривалий, хоча і вимірюється в мілісекундах, але дані з буфера можна отримати в рази швидше.

Переваги

Буферна пам'ять: основні характеристики
Незважаючи на те, що головною перевагою буферної пам'яті є швидка обробка даних, є ще й інші достоїнства. Жорсткий диск з об'ємним буфером може розвантажити процесор або мінімально його задіяти. Таким чином, комп'ютер не буде перевантажуватися і прослужить довше.
Також кеш є свого роду прискорювачем, що забезпечує ефективну і швидку роботу всієї системи. Це скорочує час запуску програмного забезпечення, коли потрібні дані, що вже містяться в кеші. Звичайному користувачеві для роботи цілком достатньо 32 або 64 Мб. Більший розмір втрачає значимість, оскільки при взаємодії з файлами великими за обсягом це розходження незначно. До того ж переплачувати за більш об'ємний буфер навряд чи комусь захочеться.

Як дізнатися обсяг буферної пам'яті на жорсткому диску?

Буферна пам'ять: основні характеристики
Не кожен користувач цікавиться такою характеристикою, як обсяг кешу (на відміну від розміру жорсткого диска). Зазвичай інформація міститься на упаковці до пристрою. Також можна знайти дані в мережі або скористатися програмою HD Tune, яка є безкоштовною. Вона призначена для надійного видалення даних, оцінки того, в якому стані знаходиться пристрій, а також для сканування і виправлення помилок в системі. Додатково можна через неї отримати інформацію про жорсткому диску. Щоб дізнатися обсяг буферної пам'яті в Мб, потрібно завантажити утиліту HD Tune і запустити її. Далі у вкладці «Інформація» потрібно знайти рядок під назвою «буфер», яка і покаже, який за обсягом кеш встановлений в даному пристрої. Експерти відзначають, що для звичайного користувача ПК підійде розмір в 128 Мб. Якщо ж комп'ютер використовується переважно для ігор, варто орієнтуватися на розмір кешу побільше.

Популярі новини
Загрузка...