Користь комп'ютерних ігор: вплив на організм, вікові обмеження, думка фахівців

355 0 Новини високих технологій

Порівняно нещодавно з'явився в нашому житті комп'ютер встиг стати нормою для сучасної людини, який вже не уявляє, як можна обходитися без цього «розумного» пристрою. З допомогою ПК ми працюємо, розважаємося і виховуємо дітей. Міцно увійшли в наше життя і комп'ютерні ігри. Віртуальна реальність привертає людини наданими нею безмежними можливостями. Саме тому щорічно індустрією комп'ютерних розваг пропонуються все нові і вельми різноманітні ігри. Відмовитися від них буває просто неможливо. Саме тому дорослі, а вже тим більше і діти, не уявляють своє життя без світиться монітора. Реальний простір поступово починає витіснятися віртуальним, що є неминучим моментом в умовах розвитку сучасного суспільства. Нинішнє покоління дітей вже просто не знає, яка вона, життя без «розумного» гаджета. Чи є користь від комп'ютерних ігор або вони здатні завдати травму психіці і здоров'ю людини?


Діти і ПК

Сьогодні видано багато книг про шкоду і користь комп'ютерних ігор. Питання про те, чи потрібні вони чи варто зовсім не підпускати дитину до монітора, цікавить більшість батьків, педагогів і вихователів. Багато вважають, що вплив ПК на дітей надто негативно. Але все ж вважається, що чим раніше комп'ютер буде освоєний дитиною, тим краще. Адже ця техніка стала необхідною частиною життя сучасної людини.
Користь комп'ютерних ігор: вплив на організм, вікові обмеження, думка фахівців
Корисний комп'ютер буде навіть для 3-4-річних дітей. З його допомогою вони зможуть не тільки дивитися улюблені мультфільми, але й освоювати навчальні програми, набуваючи вміння розрізняти кольори, запам'ятовувати назви тварин, рослин, професій і вивчати алфавіт. З віком комп'ютер стане для дитини ще більш корисним. Він допоможе батькам маленьких чомучок пояснити їм, чому рухається тролейбус і що таке блискавка. Разом зі своїм чадом мами і тата без праці знайдуть статті з доступним для дітей описом принципів явищ та роботи різної техніки. Звичайно, бродити по просторах Інтернету маленьким дітям не можна дозволяти поодинці. Інакше вони почнуть вбивати в пошукову рядок те, що їм тільки прийде на розум, намагаючись з'ясувати навіть самі делікатні питання.


Користь комп'ютерних ігор: вплив на організм, вікові обмеження, думка фахівців
При переході з дитячого садка у школу потреба отримання інформації у дітей значно зростає. Навчальні програми покладають на школяра досить великий обсяг робіт. Так, учням необхідно прочитати десятки книг дитячих авторів, а також написати безліч рефератів і творів. Навряд чи вдома дитина знайде потрібні видання, а батьки напевно не зможуть розповісти про звички білого ведмедя, який вистачило б на дві зошитових сторінки. Необхідний комп'ютер і тим дітям, які займаються в музичній школі, відвідують різні гуртки або записані в спортивну секцію. ПК стане безсумнівним підмогою і в цих хобі. Наприклад, дітям буде значно простіше знайти на комп'ютері і програти задану педагогом музичну композицію. Крім того, в Інтернеті є безліч майстер-класів, які покроково розкажуть малюку, як йому що-небудь склеїти або зліпити. А якщо він в чомусь не розбереться, то на допомогу завжди зможуть прийти батьки.
Користь комп'ютерних ігор: вплив на організм, вікові обмеження, думка фахівців
Як бачимо, ПК значно полегшують життя сучасних школярів. Проте користуватися комп'ютером також потрібно з розумом. Якщо він є єдиним розвагою дитини, і батьків радує лише те, що їх чадо тихо поводиться, то плачевний результат від застосування "розумної" машини не змусить себе довго чекати. У таких випадках комп'ютер стане для дитини практично єдиним джерелом його знань про навколишній світ, віртуальним стимулятором емоцій і сурогатом любові батьків. І тут вже навряд чи можна буде уникнути багатьох проблем. Для того щоб комп'ютер не чинив негативного впливу на дитину, йому не можна дозволяти перебувати перед монітором надто довго. Існують розроблені вченими норми, які повинні знати всі батьки. Які вони?
 • Дошколятам слід перебувати біля монітора 7-10 хв. у день. Дозволено, щоб цей час було безперервним.
 • Школярі можуть працювати з ПК від 45 до 90 хв. протягом дня. Безперервно дивитися на екран вони можуть не більше 10-30 хвилин.
 • Студенти можуть перебувати за комп'ютером по 2-3 години протягом дня. Безперервний час за монітором при цьому становить від 1 до 2 годин.
 • Також батькам необхідно знати й про те, користь чи шкоду приносять комп'ютерні ігри. Зрозуміло, такі продукти, які припускають стріляти у все, що рухається, не повинні з'являтися в будинку. Адже на сьогоднішній день для дітей виробники пропонують велику кількість комп'ютерних ігор, користь яких очевидна.

  Правильний вибір

  Питання шкоди і користі комп'ютерних ігор для дітей є досить актуальним для батьків та педагогів. Психологи ж при цьому вказують на те, що у всьому повинна бути міра. Вже після того, як будь-який дорослий ознайомиться з комп'ютерними іграми, він, безсумнівно, прийде до висновку про те, що при правильному підборі такі розробки нададуть велику допомогу в навчанні. Адже далеко не завжди батьки зможуть дати своєму чаду стільки, скільки це стане можливим завдяки спеціальним програмам для ПК. Крім цього, існує і ще одна користь комп'ютерних ігор. З їх допомогою дитина оволодіває ПК, що знадобиться їй у дорослому житті, адже в більшості сучасних професій необхідно працювати зі спеціальними програмами. Користь комп'ютерних ігор полягає ще і в тому, що багато з них вчать дітей писати, читати, а також мислити просторово і логічно. Діти, які володіють комп'ютером, відрізняються більшою комунікабельністю. Їм простіше познайомитися зі своїми однолітками і починати з ними спілкуватися.

  Для малюків

  Всі ігри, які розробляються для дітей, можуть бути поділені на дві категорії. Так, одні з них є динамічними, а другі - статичними. Відмінність між цими двома групами ігор укладено у вимогах постійного стеження за діями основних героїв, що дозволяє дитині проявити реакцію і сконцентрувати увагу. Першими іграми для малюка повинні бути статичні. Він поки ще не є впевненим користувачем ПК і тільки знайомиться з клавіатурою, екраном і мишкою. Самі простенькі ігри дитина може починати освоювати з 2 років. Це дозволить йому придбати початкові навички користування ПК.

  Є для малюків і такі ігри, в яких дитина, клікаючи по зображеннях тих чи інших звірів, чує видавані ними звуки. При цьому він здатний не тільки пізнати світ тварин. Дорослі можуть доручити йому виконання логічного завдання. Наприклад, розсортувати фігурки за розміром і кольором. Яку користь приносять комп'ютерні ігри для малюків? Вони призначені для загального розвитку, що включає в себе визначення понять якості та формі предмета. Мають безсумнівною користю і комп'ютерні ігри-симулятори. З їх допомогою малюки вчаться доглядати за тваринами, управляти автомобілями, готувати різноманітні страви. Всі ці дії дозволяють дитині відчути себе дорослим. Принесуть комп'ютерні ігри шкоду або користь? Багато чого буде залежати від їх правильного підбору. Наприклад, починаючи з шести років дітям рекомендується пропонувати пригодницькі ігри. В них мається на увазі розвиток сценарію в самих різних ситуаціях. Яка користь комп'ютерних ігор для дітей у цьому випадку? Вони сприяють розвитку у дитини зосередженості, посидючості і терпіння. Проте, підбираючи сценарій, дорослим потрібно звернути увагу на те, щоб в ньому не було елементів насильства і страху. Обмежувати знадобиться і час проводження маленького гравця за комп'ютером.

  Для дошкільнят і школярів

  Яка користь від комп'ютерних ігор в цьому віці? Для цих дітей розробники використовують свої сюжети, сценарії і ступінь складності. Так, на ринок випускаються ігри зі спортивною тематикою, що входять в категорію динамічних. З їх допомогою імітується будь-яке змагання або матч, наприклад, з тенісу або з хокею. Дитина в цьому випадку стає одним з гравців. Основною метою для нього стає завоювання першого місця.
  Користь комп'ютерних ігор: вплив на організм, вікові обмеження, думка фахівців
  Чи є користь від комп'ютерних ігор подібної тематики? Зрозуміло, так. Такі ігри дозволяють сформувати у дитини бойовий дух. При цьому психологи і педагоги не радять повністю змінювати реальний спорт на віртуальний. У хокей діти все ж повинні грати у дворі, а не в своїх ПК. Існують для цього віку і статичні розробки. До них можна віднести різні головоломки. Однак деякі з таких продуктів деколи відносять до розряду динамічних. Класика цього жанру – тетріс, який люблять і багато дорослих. Статичні ігри не завжди подобаються дітям. Багато з них вважають подібне проведення часу нудним і недостатньо яскравим в колірному виконанні. Тим не менш гри подібної тематики вельми корисні для майбутніх філософів і математиків. Що стосується шкоди і користі комп'ютерних розробок динамічного плану, якими є ті, де дітям необхідно стріляти по мішенях або по противнику, то подібне викликає негативні відгуки у психологів. Такі дії сприяють виникненню агресії і войовничості, а також породжують насильство та жорстокість. Діти часто не здатні перейти з віртуального світу на реальний. Саме тому виникла у них схильність до насильства вони ототожнюють з нормальним явищем. Крім цього, в силу свого віку, школярі поки ще не розуміють того, що людина, на відміну від героїв на екрані монітора, по-справжньому смертна. Саме тому подібних ігор слід уникати. Особливу небезпеку несуть ті з них, в яких є криваві сцени вбивств.

  Отримання базових знань

  Існують різні аргументи на користь комп'ютерних ігор. Одним з них є освоєння дитиною швидкого читання, адже на екрані постійно з'являються практичні керівництва і підказки до гри. Всі вони вимагають від школяра миттєвої реакції і швидкої взаємодії. Причому деколи такі інструкції та підказки даються англійською мовою, що сприяє його навчання. Діватися дитині в цьому разі нікуди. Доводиться розбиратися і сприймати інформацію подається.
  Користь комп'ютерних ігор: вплив на організм, вікові обмеження, думка фахівців
  Користь від комп'ютерних ігор для школярів полягає і в розвитку у них миттєвої реакції. Навіть у тих самих небезпечних для психіки стрілялках необхідно активно протидіяти ситуації і адекватно реагувати на зміну обстановки. А ці якості життя є досить корисними. Користь комп'ютерних ігор полягає і в їх здібності розвивати у дітей дрібну моторику. Дитині необхідно координувати свої дії, наприклад, швидко набирати текст пальцями обох рук. Також з допомогою комп'ютерних ігор починає активно розвиватися зорово-моторна координація. Дитина, захоплений сюжетом, просто не встигає контролювати монітор і свої пальці одночасно. В результаті подібні рухи доводяться до автоматизму. Комп'ютерні ігри дозволяють розвинути логічне мислення. Вони ставлять перед користувачем ПК завдання, для вирішення яких необхідно зробити адекватні кроки. Зважаючи на варіативність сучасних ігор, створених на зразок "Майнкрафта", прийти до своєї мети можна при використанні багатьох шляхів. Подібний момент сприяє виробленню уміння думати масштабно.

  Усунення стресу

  Дитина захоплюється комп'ютерними іграми, знімає своє емоційне напруження, яке накопичилося у нього в школі і в стінах будинку. Причин для стресів завжди багато, а от способів позбавлення від них недостатньо.
  Користь комп'ютерних ігор: вплив на організм, вікові обмеження, думка фахівців
  Тут і приходить на допомогу комп'ютерна гра. У ній можна знищити лиходіїв, врятувати світ, побудувати казкове королівство і здійснювати подвиги в далекій країні.

  Мотивація

  Можна багато розмірковувати про те, користь чи шкоду приносять комп'ютерні ігри. Тим не менш, є очевидним той факт, що вони для дитини є кращими, ніж застосовувана в освітніх установах педагогічна система. Чому так відбувається? Вся справа в тому, що, на відміну від вчителів, творці ігор добре потрудилися над виникненням і збереженням надалі внутрішньої мотивації. При цьому були використані наступні способи:
 • Винагорода. Будь-яка гра містить у собі цілу систему як незначних, так і солідних заохочень. Укладена вона у наданні очок і в переході на інші рівні. Застосовуються в іграх і інші хитрощі в найрізноманітніших формах.
 • Допитливість. Гра дозволяє дитині абсолютно все. У віртуальному світі діти можуть приймати самі ризиковані рішення і при цьому перебувати в повній безпеці.
 • Свобода. Дорослі часто дозволяють дитині робити те, що для нього є необхідним. А ось у гравця, що перебуває у віртуальному світі, існує незліченна безліч перспектив, з допомогою яких він може творити і реалізовувати різноманітні проекти.
 • Визнання. У чому полягає користь комп'ютерних ігор для підлітків? В них діти - зовсім не підлітки, чиї життєві уявлення дорослі часто навіть не беруть до уваги. Підлітки в комп'ютерних іграх – це повноцінні особистості, беруть участь у подіях. Причому здібності гравця вельми значущі у віртуальному світі, і в них дуже потребують оточуючі. В цьому випадку дитина починає заробляти визнання, що є для нього дуже важливим моментом.
 • Соціалізація

  Психологами відмічено, що грає людина завжди виділяється з натовпу, адже він є:
 • Оптимістом і життєлюбом. Гравці навіть не сумніваються в тому, що все в житті складеться добре. В їх віртуальному світі саме так все і відбувається.
 • Винахідником і піонером. На думку граючих дітей, у світі немає нічого нездійсненного. Покинувши комп'ютерну віртуальність, багато йдуть по життю з упевненістю в безмежних перспективи реальності. Адже, на їх думку, для того, щоб здійснити задумане, потрібно лише докласти трохи більше зусиль.
 • Аналітиком. Стратегії і квести змушують гравця займатися передбаченням або передбачати різні перипетії, що виникають під час гри. Людина вже знає, до чого призведе його діяльність через сто і навіть тисячу віртуальних років. При цьому діти починають розуміти те, що на майбутнє впливає кожна людина.
 • Але навіть при правильному підборі комп'ютерних ігор батькам слід пам'ятати про те, що, перебуваючи біля монітора більше покладеного часу, дитина неодмінно перевозбудится. Це завдасть шкоди його нервової системи та очей. Саме тому дорослі повинні нормувати час, проведений дітьми за комп'ютером.

  Ігри для дорослих

  Люди глибоко помиляються, думаючи, що розважальним віртуальним світом ПК цікавляться лише діти та підлітки. Це далеко не так. Просто багато людей не афішують цього, вважаючи подібне у своєму віці чимось ганебним.
  Користь комп'ютерних ігор: вплив на організм, вікові обмеження, думка фахівців
  Чи є користь від комп'ютерних ігор для людини, яка в цьому житті встиг сформуватися як особистість? Спробуємо розібратися в цьому з різних точок зору. Ігри приваблюють людей, так як дозволяють їм відчути те, чого недостатньо в звичайному житті. Або навпаки. З їх допомогою людина відсторонюється від того, чого в його житті в надлишку. Крім цього, в деяких іграх можна нехай навіть і нетривалий час побути кимось іншим, ким хотілося б стати в реальності. При цьому з'являється можливість відчути свою привабливість і силу, безстрашно ризикувати і з успіхом розплутувати самі хитромудрі загадки. Під час ігор, що мають агресивний підтекст, в людині пробуджується сила, міць і азарт. При цьому виникає задоволення від масового знищення постійно з'являються на екрані віртуальних істот. Такі ігри нерідко залучають зовні боязких і мирних людей. Для них вони є спробою прояви подавляемой ними агресії. Віртуальна ситуація абсолютно безпечна. При цьому вона не дає людині пережити почуття провини і страху, які пригнічують в ньому агресію. Комп'ютерні ігри на логіку (наприклад, пасьянс) дозволять скоротати час при вимушених очікуваннях. Спостерігаючи за привабливими візуальними образами, красивими схемами, яскравими кульками і т. д., людина на деякий час втрачає почуття тривоги. Перекладання карт або підбір слів з букв на час здатні зупинити потік тривожних образів і думок.

  Залежність від ПК

  Часом комп'ютерні ігри здаються оточуючим абсолютно безглуздим і марним гаянням часу. Однак, на думку фахівців, людина, що сидить за комп'ютером, використовує особливий спосіб психічної саморегуляції. До деякої міри він знімає стрес, незадоволення самим собою і життям, а також напруга від неможливості прояву в певних ситуаціях негативних емоцій. Подібний спосіб уникнення труднощів можна порівняти з алкоголізмом. Адже до ігор нерідко вдаються як до одного із засобів усунення внутрішнього дисбалансу. Саме тому у людей, які часто проводили час за іграми, може виникнути комп'ютерна залежність. При цьому бажання людини скоріше сісти за ПК стає нав'язливим. Того, хто зрозумів, що комп'ютер змінив потік його повсякденному житті, слід відмовитися від ігор, знайшовши для себе інші способи впоратися з напругою. При цьому варто мати на увазі, що позбавлення від подібної залежності часто можливо при зниженні рівня тривожності, звільнення від внутрішніх конфліктів, прийняття себе, самоповагу і збільшення здатності до активної самореалізації в реальному світі.

  Популярі новини
  Загрузка...