Фундаментальні основи Linux для початківців

166 0 Новини високих технологій

Linux – операційна система, створена студентом університету Лінусом Торвальдсом у жовтні 1991 року. Linux – це узагальнена назва всіх UNIX-систем, працюють на однойменному ядрі. На початку своєї історії Linux була досить вимогливою до знань користувача. Потрібні були глибокі розуміння основ Linux, але в процесі еволюції операційної системи з'явилося безліч дистрибутивів, що спрощують роботу в ній.

Відмінності Linux від Windows

Основа роботи в Linux з графічною середовищем не відрізняється від Windows. Але для коректної роботи Linux необхідно налаштувати. Найістотніші відмінності:
 • Linux призначений для просунутих користувачів, Windows - "система для усіх".
 • Linux перевершує Windows в обробці потоків і даних.
 • При використанні Linux можна не боятися порушити яке-небудь ліцензійну угоду.
 • Будь-який додаток має власний адресний простір, незалежне від адресного простору ядра, що дозволяє з легкістю створювати вбудовані системи на основі Linux.
 • І це далеко неповний список переваг.


  Переваги Linux

  Сьогодні безліч програмістів Linux вдосконалюють систему, розробляючи нові версії та її різновиди. Серед переваг можна виділити:
 • Безкоштовність – сама операційна система і більшість програм для неї повністю безкоштовні і повністю функціональні.
 • Відсутність вірусів – сама конфігурація ядра операційної системи виключає роботу шкідливих програм. Це дозволяє обходитися без антивірусів, які уповільнюють комп'ютер.
 • Відкритий вихідний код, що дозволяє використовувати і модифікувати код як завгодно. Також завдяки цьому створюється величезна кількість вбудованих систем на основі Linux .
 • Дистрибутиви Linux

  У своєму початковому вигляді Linux не надає таких звичних речей, як графічний інтерфейс, установка й видалення програм.


  Дистрибутив – форма розповсюдження. Вони потрібні, щоб додати ядру ОС додаткові компоненти, що дозволить користувачам легко встановити, налаштувати операційну систему. Завдяки відкритого вихідного коду кількість дистрибутивів обчислюється сотнями, але велика їх частина не заслуговує уваги, оскільки вони мають незначну відмінність один від одного. Користувачам ж потрібна стабільність без багови іс тривалої технічною підтримкою. Далі наведено список дистрибутивів, які підійдуть новачкам для освоєння основ Linux. Список найкращих дистрибутивів:
 • Debian – стабільний і невимогливий до ресурсів. Має величезну кількість пакетів для встановлення. Абсолютно безкоштовний.
 • Ubuntu – менш консервативний варіант Debian. Вважається одним з найкращих для домашнього використання.
 • Для початківців знайомство з Linux краще всього підійде Ubuntu, так як ця операційна система найбільш схожа на звичний всім Windows.

  Встановлення та налаштування Ubuntu

  Існує дві різні версії дистрибутивів Ubuntu: LTS і Regular. Головна відмінність LTS – стабільність і тривала підтримка. Така версія виходить раз в п'ять років. Регулярні версії виходять набагато частіше, але при цьому можуть з'являтися різні проблеми з сумісністю тих чи інших компонентів. На момент написання статті останньої LTS версією є 1804 Bionic Beaver.
  Фундаментальні основи Linux для початківців
  Установка не викличе ніяких труднощів. Від користувача лише потрібно натискати кнопку "Далі" в потрібні моменти. Останнім етапом перед початком установки вам буде запропоновано ввести ідентифікує вас як користувача інформацію Ця інформація стане в нагоді не тільки при старті системи, але і при запуску деяких додатків.

  Основи Linux

  На робочому столі Ubuntu розташовані: панель управління, dock-панель, а також меню додатків.
  Фундаментальні основи Linux для початківців
  Панель повідомлень представляє собою напівпрозору смугу у верхній частині екрана, на якій розташовані: дата і час, системний трей з повідомленнями, меню діяльності, яке дозволяє управляти робочим столом. Dock-панель є певним аналогом панелі завдань Windows, на якій відображаються часто використовуються і запущені програми. В меню додатків відображаються всі встановлені додатки. Разом з дистрибутивом Ubuntu поставляється файловий менеджер Nautilus. Цей файловий менеджер дозволяє легко керувати файлами та каталогами. Більшу частину інтерфейсу менеджера займає центральна панель, де розташовані, власне, самі папки і файли. Зліва знаходиться бічна панель, яка в загальних рисах аналогічна подібної панелі в провіднику Windows.
  Фундаментальні основи Linux для початківців
  Назви файлів і каталогів у Linux повинні відповідати деяким правилам. Тим, хто активно користується іншими операційними системами (оскільки може бути декілька відмінностей), подано правила найменувань файлів і каталогів:
 • Назва не повинна перевищувати 255 символів.
 • Linux є чутливою до регістру системою, отже, "example.txt" і "Example.txt" є різними файлами навіть незважаючи на те що вони можуть знаходитися в одному каталозі.
 • Якщо назва файлу або каталогу починається з "." - такий файл або каталог буде позначений системою як прихований.
 • Оскільки основа Linux – UNIX, то він повністю підтримує кодування UTF-8 допускається використання національної розкладки.
 • Термінали в Linux

  Графічні середовища надають зручний і звичний спосіб роботи з компонентами операційної системи. Але все ж існують кілька завдань, для виконання яких необхідно використовувати текстовий термінал.
  Фундаментальні основи Linux для початківців
  Робота ведеться з терміналом двома способами: повноекранний режим і віконна консоль. У першому випадку графічна оболонка ігнорується, а результат роботи програм виводитися на екран у вигляді тексту. Для роботи з терміналом не потрібно знань основ програмування в Linux, як це може здатися на перший погляд. Потрібно лише знати певні команди. Оскільки цих команд безліч, то запам'ятати їх дуже важко навіть людям, які добре розуміються в Linux. Тому всі ці команди можна знайти в Інтернеті або ж скористатися внутрішньої довідкою, ввівши в терміналі "find --help".

  Установка і видалення програм за допомогою Synaptic

  Synaptic – програма з графічним інтерфейсом, що використовується в Debian і Ubuntu, і призначена для пошуку, встановлення і видалення програм.
  Фундаментальні основи Linux для початківців
  Synaptic дозволяє здійснювати пошук програм з допомогою спеціальних фільтрів. Вони знаходяться в лівому нижньому кутку і розділені на критерії. Також у верхньому куті розташовано поле швидкого пошуку, введений текст буде шукатися у назві програми. Після того як потрібна програма знайдена, можна виконати установку. Для цього натисніть на назву програми правою кнопкою миші і виберіть пункт "Установка". Аналогічно виконується видалення та оновлення програм.

  Популярі новини
  Загрузка...