Текстова РПГ: види, кращі сюжети, історія створення

171 0 Новини високих технологій

Текстові РПГ відносяться до більш великого жанру специфічних ігор під назвою Interactive Fiction. Дослівно назва перекладається як "інтерактивна література". Особливість такого роду розваг полягає в тому, що пізнання ігрового світу, управління персонажем і виконання дій здійснюється тільки через читання і написання тексту (або команд).

Різновиди

Текстові RPG є однією з різновидів ігор IF. В таких проектах гравцеві надається повна свобода вибору. Ви можете рухатися в будь-якому напрямку (якщо світ не обмежений), знаходити персонажів і спілкуватися з ними, прокачувати свого героя, покращувати екіпіровку і так далі. В основному ігри такого жанру відносяться до фантастичним або фентезійного сюжетів. Текстові РПГ тісно перетинаються з квестами, оскільки основний геймплей спирається на великі обсяги оповідань і описів. Якщо у грі є можливість вибору, то це суміш текстового квесту і РПГ.


Наступний різновид - це браузерні RPG. Оскільки сторінки тексту і статичні картинки не особливо вимогливі до ресурсів, вони відмінно підходять для браузера. Гравець може проходити сюжет в окремій вкладці, а також кооперуватися з іншими користувачами. Ще один тип текстових РПГ-ігор відноситься до мобільних пристроїв. З тієї ж причини, що і в браузерах, від смартфонів не потрібно хоч скільки-небудь потужного процесора і графічного прискорювача. До того ж в текстові квести приємно грати в дорозі і поза домом.
Текстова РПГ: види, кращі сюжети, історія створення

Історія створення ігор

Неважко здогадатися, що коріння текстових ігор йдуть від самого зародження індустрії. У той час, коли можливості і технології не дозволяли реалізувати хоч яку-небудь графіком, розробники створювали повноцінні світи у вигляді тексту.


Першою подібною грою був проект з лаконічною назвою Adveture від Уїлла Кроутера. Приблизно в 1975 році розробник створив першу версію для комп'ютера PDP-10. Через рік по вирішенню творця інший програміст Дон Вудс удосконалив розробку. Спочатку Adventure була максимально наближена до реальності в плані подій. Вудс вирішив урізноманітнити "геймплей" і ввів елементи фентезі. Так у грі з'явилися ельфи, тролі, магія та інша характерна атрибутика. З того моменту було випущено близько 10 різних доповнених версій даної RPG. Зараз ви можете завантажити цю текстову РПГ російською мовою і доторкнутися до справжнього родоначальнику цілого жанру. Через деякий час і інші розробники взялися за розвиток жанру IF. З класики можна також виділити серію Zork, Curses, Photopia, Galatea.

Colossal Cave Adventure

Фінальна версія першої текстової гри називається саме так. У грі повністю текстовий інтерфейс. Якщо ви зважитеся з нею ознайомитися, то приготуйтеся до того, що доведеться читати дійсно багато. Більша частина контенту складається з описів місць, щоб гравцеві було простіше орієнтуватися. Структурно світ Colossal Cave Adventure - це лабіринт, частина якого сильно нагадує реальні місця (наприклад, Мамонтові печери в Кентуккі). Управління здійснюється введенням спеціальних текстових команд.

Серія Zork

Ще один приклад класики. Дія квесту розвивається в підземному лабіринті. Завдання у персонажа проста - знайти і забрати з собою всі скарби. Під час дослідження вам зустрінуться унікальні істоти і таємничі предмети. Надалі гра отримала продовження і відгалуження. Проект відрізняється якісними і детальними описами. На жаль, на даний момент доступний тільки англійський варіант. Примітно, що управління в грі розширене: ви можете вводити не тільки комбінацію дієслово+іменник для виконання дії, але і розбавляти зв'язку приводами, прикметниками і так далі.

Photopia

Поговоримо про цей проект, оскільки він був визнаний кращим на IF Comp 1998. Гра робить упор на художню літературу, а не на інтерактив, однак не стає від цього поганий. У грі є декілька персонажів, за яких можна пройти сюжет, однак це не впливає на варіативність. Гра навмисно відмовляється від складних загадок і розвилок, щоб тримати читача в центрі подій. Якщо вас зацікавив проект, то ви можете ознайомитися з ним в перекладі на російську мову від В'ячеслава Добранова.

SanctuaryRPG

Перейдемо до сучасних проектів. В епоху розвитку популярності інді-розробок все складніше показати публіці щось нове. У 2015 році студія Black Shell Games вирішила зробити наступне: вони поєднали вкрай популярний жанр rouge-like ("рогалик") з барвистими текстовими описами. До того ж творці не обійшлися без стьобу і гумору.
Текстова РПГ: види, кращі сюжети, історія створення
Події гри розгортаються у фентезійному світі, який, як і слід канонами жанру, наражається на небезпеку з сторони Матрона. Класичний лиходій вирішив дістати легендарний меч, про який дізнався із стародавніх книг. Головний герой - Обраний, на долю якого випала захист свого світу від зла. Сюжет і зав'язка максимально стандартні для RPG. У плані механік і геймплея теж все дуже просто. Тут є 6 класів: вбивця, паладин, маг, варвар, друїд і рейнджер. У кожного з них унікальна історія, опис, здібності. Тепер про унікальні "фішки" текстової РПГ. Творці використовували у своєму проекті ASCII-графіком, що дозволило додати якусь подобу зображень локацій і навіть кастомізацію персонажа. Звичайно, особи і емоції з дужок і тире не можуть передати реальне зображення, але студія намагалася вичавити із ASCII всі соки. В деяких моментах малюнки виглядають дуже навіть мило. Як можна зрозуміти, всі дії здійснюється за допомогою тексту. Наприклад, під час битви ви бачите на екрані свої і ворожі показники, а внизу список здібностей і їх вплив. Для вибору дії потрібно вписати потрібну літеру чи цифру. Бої проходять в покроковому вигляді. Не забуваємо, що це гра rouge-like, з-за чого навіть після самої безглуздої смерті весь прогрес скидається, а проходження доводиться починати заново. Тут з'являється нове перевага гри - це генерація світу. Навіть у текстовій РПГ присутній подібна система, що дозволяє проходити її багато разів. У вільному подорожі ви бачите невелике вікно з ASCII-зображенням локації, а знизу команди для дії. При розмові з персонажами та ж ситуація. Світ SantuaryRPG повністю відкритий, що дозволяє подорожувати в будь-яких напрямках і знайомитися з будь-якими NPC. Всю дорогу вас буде супроводжувати атмосферне саундтрек з 8-бітних композицій. Ця гра - відмінний приклад інді-проекту, який не йде перевіреним слідами попередників, а пропонує щось нове в плані подачі, реалізації і поєднання жанрів.

Мобільні ігри

В 2015-2016 роках стався справжній стрибок в жанрі IF серед мобільних розробок. Студії зрозуміли, що для таких ігор потрібно мінімум технічної складової, що дозволяє охопити більшу аудиторію. До того ж гібрид між грою і книгою сподобається багатьом користувачам.
Текстова РПГ: види, кращі сюжети, історія створення

"Відпочинок за межею"

Першим прикладом текстової РПГ на "Андроїд" є "Відпочинок за межею". Гра розповідає про хлопця Пітера, який відправився в мисливський будиночок, де немає зв'язку з інструктором. Навколо лише ліс, а у героя немає спорядження і навичок виживання. Замість зв'язку з інструктором хлопець натикається на хвилю з гравцем і просить про допомогу. В цей момент вже ви вступаєте у справу. За допомогою команд гравець управляє Пітером, дає йому завдання і читає результат. Досить цікавий підхід до реалізації текстової RPG. Ви можете досліджувати локації, збирати предмети, вирішувати головоломки. На жаль, "Відпочинок за межею" не можна назвати повноцінною РПГ, оскільки тут немає прокачування. Натомість високий рівень варіативності відповідей присутній!
Текстова РПГ: види, кращі сюжети, історія створення

Survival Planet

Наступна гра - Survival Planet, яку також можна встановити на пристрої з ОС "Андроїд". На відміну від попереднього прикладу, тут є візуалізація у вигляді картинок, але сюжет і дії подаються через текст. Ви граєте за космонавта-дослідника, чий корабель зазнав аварії на одній з незвіданих планет. Відповідно, тут поєднується пригода, виживання і RPG. Потрібно розвивати табір, добувати ресурси і зброю, боротися з місцевими тваринами у покрокових боях. Загалом, Survival Planet відмінно підійде любителям фантастики.

Браузерні ігри

Також не обійшло стороною розвиток даного жанру і браузерні ігри. ПК-геймерам може здатися, що ігри на сайтах виглядають страшно і неактуально порівняно з ААА-проектами на пк і консолях. Однак це не скасовує факту, що браузерні текстові РПГ справді популярними серед користувачів. Їх основна "фішка" - це наголос на кооперативну складову. Розглянемо кілька гідних прикладів.

Чорний континент

У даній грі розповідається історія однієї експедиції в Африці. Гравець може вибирати свою професію і збирати команду. На ваші плечі лягає відповідальність про життя союзників. Перед експедицією ви збираєте загін з людей різних професій, а також вибираєте самі необхідні предмети для походу. У міру розповіді гра буде давати вибір дії, від якого буде залежати подальший розвиток сюжету.
Текстова РПГ: види, кращі сюжети, історія створення

Carnage

Carnage - приклад текстової РПГ на ПК для браузера. Проект є чи не найпопулярнішим в своєму жанрі. Тисячі працівників за комп'ютером проводять час саме на цьому сайті. Гра являє собою суміш історичної і фентезійної RPG. Тут немає ніяких рас, крім людей, але їх можна наділяти магічними здібностями і бафами. Абсолютно всі дії здійснюються текстовими командами. Єдині елементи візуалізації - це зображення героїв і іконки спорядження в слотах інвентарю. По центру розташовується більше вікно текстового чату, де і відбувається основний екшен.
Текстова РПГ: види, кращі сюжети, історія створення

Текстова РПГ в "Гугл"

Творці Google заховали у своєму браузері "пасхалку" у вигляді текстової гри. Що до неї дістатися, зробіть наступне:
 • Відкрийте браузер в режимі інкогніто.
 • Зайдіть на сайт пошуковика Google.com.
 • Натисніть на кнопку "Налаштування" і в меню виберіть "Мова".
 • Виставте English і збережіть зміни.
 • У Google введіть text adventure.
 • На сторінці з результатами пошуку натисніть F12.
 • Перейдіть у вкладку Console і насолоджуйтеся!
 • Текстова РПГ: види, кращі сюжети, історія створення
  Ми розглянули приклади кращих текстових РПГ за різні періоди часу. Тут є і стара класика, і сучасні ігри, і мобільні варіанти на любителя.

  Популярі новини
  Загрузка...