CPU frequency - що це? Визначення, характеристика, інструкція з розгону і налаштування процесора

221 0 Новини високих технологій

Ймовірно, багато користувачів, копаючись в Біосі свого улюбленого комп'ютера, натрапляли на такий напис - CPU Frequency. Що це означає? Можна змінювати цей параметр? Що буде, якщо проставити там зовсім інші цифри? Ми спробуємо відповісти на це питання простим і зрозумілим мовою. Однак спочатку треба розібратися з самим поняттям і тільки потім пробувати щось змінювати в налаштуваннях Біоса комп'ютера.

Що таке CPU Frequency?

Отже, що таке CPU Frequency в Біосі? Цей параметр контролює частоту шини пам'яті, яка з'єднує процесор з оперативною пам'яттю. Зміна цього параметра здатне збільшити або зменшити тактову частоту самого процесора. Але використовувати цю опцію потрібно з сугубій обережністю. Хоч крок зміни частоти і складає всього 1 мегагерц. Для того щоб дізнатися, яку частоту підтримує процесор без ризику перегрітися (якщо немає хорошої системи охолодження) потрібно буде змінювати максимальну частоту шляхом проб і помилок, бо в технічній документації такої інформації немає.


Якщо в процесі підвищення робочої частоти в Біосі з'явилося CPU Frequency Warning (табличка з купою англійського тексту), то маніпуляції слід припинити. Дане повідомлення говорить про те, що процесор працює вкрай нестабільно. Також там є рекомендація застосувати попередні налаштування, так як саме в тому режимі процесор працював найбільш стабільно. Однак не варто забувати, що не варто захоплюватися зміною параметра CPU Frequency. Значення у налаштуваннях зазначено оптимальне. А постійна робота процесора в прискореному режимі може різко скоротити термін його служби.
CPU frequency - що це? Визначення, характеристика, інструкція з розгону і налаштування процесора

Що таке Dynamic CPU Frequency Mode?

Деякі користувачі спостерігали в Біосі таку опцію, проте мало хто розумів її значення. Насправді це чудова функція, що відповідає за стабільну роботу процесора і оперативної пам'яті. Так що таке Dynamic CPU Frequency Mode в Біосі? Це режим роботи, при якому частота роботи шини пам'яті (і частота процесора) динамічно змінюється в залежності від складності розв'язуваних завдань. Тобто, якщо компонентів потрібна висока продуктивність, то частота підвищується автоматично, що дає істотний приріст потужності на апаратному рівні. Такий варіант набагато краще, ніж вручну намагатися виставити максимальну частоту. Так можна не боятися перегріву. До того ж частота підвищується тільки при необхідності, що продовжує термін служби центрального процесора і оперативної пам'яті пристрою. А це в будь-якому випадку переважніше того варіанту, ніж якщо б процесор працював потужно, але недовго.


CPU frequency - що це? Визначення, характеристика, інструкція з розгону і налаштування процесора

Визначення NB Frequency

Є в Біосі і така штука, як CPU NB Frequency. Що це таке? Параметр NB відповідає за робочу частоту контролера пам'яті. Чим вона вища, тим швидше працює пам'ять. Але проблема в тому, що постійна робота на підвищених частотах швидко призводить до зносу контролера. І це недобре. Багато професіоналів, звичайно, радять виставляти цей параметр на максимум, мовляв, "я сто разів так робив, нічого не буде". Але тут питання здорового глузду і логіки, а не того, хто, скільки разів і як це робив. Підвищені частоти в будь-якому випадку знижують життєвий цикл контролера. Це непорушні основи фізики. Так що до тверджень "гуру" варто ставитися з певною часткою скептицизму. Якщо ви хочете, щоб ваш комп'ютер працював довго, то не грайтеся з частотами. Так буде краще. І не варто вище встановлених меж змінювати значення CPU Frequency. Що це знижує термін служби окремих компонентів - зрозуміло. Але підвищені частоти можуть призвести і до миттєвого перегріву і виходу з ладу процесора. Воно вам треба?
CPU frequency - що це? Визначення, характеристика, інструкція з розгону і налаштування процесора

Деякі правила розгону процесора

Отже, ви все-таки вирішили поекспериментувати з параметром CPU Frequency. Це дуже небезпечно вже відомо. Але якщо вас це не зупиняє, то варто дати кілька рекомендацій з розгону процесора. По-перше, ніколи і ні за що не виставляйте відразу максимальний параметр частоти. Це може призвести до миттєвого виходу з ладу обладнання. Частоту потрібно додавати по одному значенню, по порядку. По-друге, не варто очікувати великого приросту продуктивності. Деякі товариші після такого розгону не бачать ніякої різниці в продуктивності. І дійсно, істотно підняти частоти все одно не вийде. Так навіщо без потреби мучити процесор? По-третє, перед таким розгоном бажано обзавестися гарною системою охолодження. Справа в тому, що при такому розгоні підвищення частоти досягається шляхом збільшення напруги на тому чи іншому компоненті, що призводить до дуже сильного нагріву. Тому без хорошого кулера (і не одного) комп'ютер буде працювати швидко, але недовго.
CPU frequency - що це? Визначення, характеристика, інструкція з розгону і налаштування процесора

Деякі правила розгону контролера пам'яті

З цим компонентом потрібно бути подвійно обережним. Він набагато вразливіші центрального процесора. І це не жарти. Якщо переборщити з частотою, то контролер тут же накриється. Збільшувати робочу частоту шини пам'яті і контролера без крайньої потреби не рекомендується. Приросту продуктивності це дасть небагато, але поставить під загрозу весь комп'ютер. Адже від перегріву може згоріти контролер, який, в свою чергу, торкнеться саму шину і материнську плату. У підсумку ремонт може вилитися в досить пристойну суму. І вже особливо не варто займатися такою справою в ноутбуках. У корпусі лептопа і без того немає місця для нормальної циркуляції повітря (і один нещасний вентилятор тут не допоможе). А якщо ще збільшити напругу того чи іншого компонента, то він згорить швидше, ніж ви увімкніть ноутбук. Не варто так ризикувати. Якщо центральний процесор ще якось можна розганяти такий спосіб (з сугубій обережністю), то контролер пам'яті краще взагалі не чіпати. Він не має такий крутий захистом, як процесор. Та й кулер від нього далеко.
CPU frequency - що це? Визначення, характеристика, інструкція з розгону і налаштування процесора

Позитивні відгуки тих, хто вже розігнав ЦП

Однак в Мережі повно тих, хто вже міняв значення CPU Frequency. Що це був корисний досвід, ніхто і не заперечує. Але скільки людей досягли успіху? Варто відразу сказати, що негативних коментарів набагато більше. У більшості ЦП просто не витримали таких навантажень. Проте знайшлися і ті, хто вважає розгін мало не досягненням. Однак вони відзначають, що ніколи не намагалися відразу змусити працювати процесор на максимальних частотах. Розгін проводився поступово. Також багато встановили собі набагато більш потужні кулери, що теж зіграло позитивну роль. Як не дивно, користувачі відзначають, що приріст продуктивності виявився відчутним. Ймовірно, їм просто пощастило. Однак у всіх комп'ютер і донині працює стабільно. Без всяких проблем.

CPU frequency - що це? Визначення, характеристика, інструкція з розгону і налаштування процесора

Негативні коментарі щодо розгону

Однак більшість товаришів не прислухалися до рекомендацій і спробували відразу виставити максимальну частоту. За це і поплатилися. Також користувачі не змогли зрозуміти, для чого потрібен апгрейд системи охолодження при такому розгоні. В результаті їх комп'ютери працювали недовго, всього кілька днів. Загалом, розганяти процесор шляхом підвищення робочої частоти і напруги досить небезпечно. Не варто таким займатися непідготовленим людям. Результати можуть бути дуже сумними, а ремонт зіпсованого комп'ютера виллється в досить велику суму. Не варто так ризикувати.

Висновок

Отже, ми розібрали термін CPU Frequency. Що це, вже зрозуміло. Також треба запам'ятати, що ні в якому разі не варто змінювати це значення, якщо ви точно не знаєте, як це потрібно робити. Нехай краще комп'ютер працює повільніше, але зате стабільніше. Так буде краще в плані надійності. Та й термін служби процесора не знизиться.

Популярі новини
Загрузка...