Кермо "Формули-1": опис, фото

260 0 Новини високих технологій

Сучасний кермо «Формули-1» нагадує собою штурвал літака. Такий кермо не можна повернути на 180 градусів, він більш чутливий і оснащений безліччю додаткових кнопок. Пілоти болідів з допомогою нього перемикають передачі, налаштовують потужність двигуна і досягають найкращого результату. Докладний опис характеристик, а також фото керма «Формули-1» ви зможете знайти в цій статті.

Гоночні боліди «Формули-1»

Гоночні боліди «Формули-1» поєднують в собі новітні технології, які дозволяють розганяти автомобілі до неймовірних швидкостей. Керувати подібними машинами надзвичайно складно, а від водіїв потрібна максимальна концентрація. Тому особливу увагу при розробці приділяють керма – саме він стає своєрідним «мозком» боліда, який віддає команди всіх частин машини. Під час гонки водій повинен не тільки стежити за дорогою і суперниками, але і прямо під час руху весь час налаштовувати автомобіль, щоб він видав максимально можливий результат. За допомогою керма можна контролювати абсолютно всі системи боліда: від величини крутного моменту до перемикання передач. Водії «Формули-1» перемикають передачі і зчеплення саме з допомогою керма, а не ручки і педалей, як у звичайних машинах.


Кермо "Формули-1": опис, фото
З-за складного пристрою керма водії болідів повинні бути максимально сконцентровані і уважні. Адже доля гонки залежить від швидкості реакції і вміння управлятися зі складним пристроєм. Зовсім нещодавно крім керма в болідах з'явився рідкокристалічний дисплей, який також безперервно повідомляє і обробляє інформацію про системи автомобіля й про довкілля. Можливість протестувати відомий кермо є і у звичайних людей: них розроблена ігрова версія, яка імітує справжній гоночний прилад.

Пристрій

Кермо гоночного боліда відрізняється від звичного всім круглої "бублики" навіть зовні. За фото керма боліда "Формули-1" можна помітити, що він схожий більше на ігровий джойстик, ніж на засіб керування автомобілем. Але на те є свої причини. Під час перегонів немає потреби розвертатися і маневрувати в пробках, тому і необхідність круглої деталі відпадає. Крім того, кермо боліда повинен бути набагато чутливішими і реагувати на найменший рух пілота, а цього можна досягти лише використовуючи пристосування, аналогічне штурвала літака. Саме тому кут повороту керма в «Формулі-1» рідко буває великим. На передній його частині розташовується незвично багато кнопок, які відкривають доступ до управління практично всіма деталями автомобіля.


Опис керма «Формули-1» рідко можна знайти у відкритих джерелах. Компанії воліють не афішувати останні розробки уникнути крадіжки ідей. Однак в основному всі керма влаштовані приблизно однаково і включають в себе наступні елементи:
 • Кнопка для перемикання передач. Також окремо може розташовуватися кнопка включення нейтральній передачі, яка використовується на піт-стопах.
 • Баланс гальмівних сил.
 • Система керуванням антикрила.
 • Обмежувач швидкості.
 • Багатофункціональний перемикач дозволяє виконувати більшість команд з управління болідом.
 • Система, яка підвищує потужність двигуна.
 • Кнопка зв'язку з інженером.
 • Кнопка подачі води прямо в водійський шолом.
 • Інформація про зчеплення з трасою. Також її можна передавати інженерам.
 • Обмеження швидкості.
 • Кнопка підвищення оборотів двигуна.
 • Регулювання крутного моменту.
 • Кнопка регулювання паливної рідини.
 • Налаштування диференціала для високих швидкостей або входження в поворот.
 • Налаштування зчеплення.
 • Синхронізація з обслуговуючим персоналом. З допомогою спеціальних кнопок водій може дати зрозуміти, що збирається зупинитися на піт-стоп.
 • Кермо «Формули-1» показує, що ця деталь використовує передові технології машинобудування для досягнення найкращого результату.
  Кермо "Формули-1": опис, фото

  Управління двигуном

  На рулях болідів розташовано понад 25 перемикачів, кнопок і важелів. Вартість такої деталі може досягати 60 тисяч євро (понад 45 млн руб.). Управління «серцем» машини і його основними деталями відбувається з допомогою багатофункціонального дисплея. Зазвичай він знаходиться у верхній частині керма. На ньому розміщена інформація про поточні настройки машини – наприклад, передача, час на колі, якість зчеплення, кількість поточних оборотів. За допомогою дисплея також відбувається зв'язок з маршалами. Якщо гонка зупинена, на кермі з'являється червоний прапор, і блакитний, якщо потрібно пропустити більш швидкого суперника. На цей дисплей навіть можна відправляти короткі повідомлення, однак у перегонах не зловживають цією можливістю.
  Невеликий важіль у верхньому лівому куті відповідає за систему рекуперації кінетичної енергії, яка підвищує потужність двигуна. Цю опцію можна використовувати на повну потужність, так як мотор може просто перегрітися. Але KERS часто включають на невеликих проміжках, коли необхідно підвищити швидкість і обігнати противника. Збоку також можна знайти кнопку підвищення обертів. Вона моментально доводить їх до максимального значення – 18000 в хвилину. Окремим важелем винесена кнопка регулювання кількості обертів та чутливості педалі газу. Адже ступінь натиску на газ змінюється в залежності від погодних умов. Якщо йде дощ, то педаль стає менш чутливою, і водій повинен внести корективи для досягнення максимальної швидкості. За допомогою керма «Формули-1» можливо також коригувати якість паливної суміші. Якщо водію потрібно різко розігнатися, то паливо замінюється на суміш, більше збагачену бензином, в результаті чого потужність двигуна зростає. Також у двигуна є кілька стандартних режимів, які зрідка використовуються під час деяких ситуацій. Наприклад, для прискорення на трасі або точного входження в поворот. Зазвичай за цю функцію відповідає багатофункціональний перемикач, який являє собою важіль посередині керма.
  Кермо "Формули-1": опис, фото

  Управління коробкою передач

  Перемикання передач здійснюється прямо на кермі. Якщо водій захоче включити нейтральну передачу, то йому потрібно буде натиснути кнопку в верхній лівій частині керма. Вона розташована там не випадково – в цій зоні немає ризику того, що водій випадково зачепить її. З цієї ж причини в окремий сектор винесена і кнопка включення задньої передачі. Адже якщо водій включить її на повній швидкості, то автомобіль вийде з ладу і може просто розбитися, втративши управління. За допомогою керма також можна контролювати зчеплення. Так як в «Формулі-1» заборонені системи, поліпшують зчеплення з дорогою, при старті машини часто пробуксовують. Для того щоб уникнути цього, на кермі розташовані лівий і правий важелі, з допомогою яких пілот запобігає цей неприємний ефект.

  Інші функції

  На кермі «Формули-1» є спеціальні кнопки, які забезпечують швидкий перехід до інформації про гальмівному балансі. Зазвичай він виводиться на головний дисплей і дозволяє оптимізувати гальмівний процес. Збалансувавши гальмівний баланс між передньою і задньою віссю, водій отримує краще поведінку машини на трасі. Також на кермі розташована кілька кнопок підтвердження команд. Вони дають зрозуміти команді гонщика, що той почув їхню команду. Наприклад, є окрема кнопка для підтвердження сигналу про піт-стопі і про в'їзд на трасу безпеки. На таких відтинках автомобіль повинен їхати не швидше встановленої швидкості, тому система заздалегідь сповіщає пілота про обмеження. Для зниження лобового опору ззаду передбачено антикрило, і на кермо також виведена кнопка управління ним. Знижується опір з допомогою зміни кута антикрила. Пара кнопок на кермі завжди залишаються вільними, і пілот може запрограмувати їх на свій розсуд.

  Кермо RB8

  Кермо боліда «Формули-1» це дуже індивідуальна річ. Нерідко навіть у одній команді ці деталі відрізняються. Опис керма «Формули-1» показує, що конфігурація їх може бути дуже різною. Кожен водій підбирає кермо індивідуально виходячи з розміру долоні і особистих переваг. Одним з найвідоміших вважається кермо RB8 який є найбільш компактним в світі гонок. Його маленький розмір обумовлений відсутністю дисплея. Так і кнопок на ньому не так багато: наприклад, відсутні функції включення системи опору і рекуперації енергії. Замість багатофункціонального перемикача на панелі розташовано невелике коліщатко і пара тумблерів. Але є в цьому кермі і дещо цікаве: додаткова кнопка «Warm» дозволяє вибрати такий режим роботи двигуна, який швидше прогріє гуму. Кермо RB8 підійде самим невибагливим і аскетичним пілотам.
  Кермо "Формули-1": опис, фото

  Кермо McLaren

  Кермо від «Макларен» не сильно відрізняється від RB8: він також оснащений тільки найнеобхіднішими важелями. Деякі перемикачі відповідають за налаштування диференціала, інші за чуйність педалі газу. Також на кермі можна знайти кнопку включення максимальної кількості обертів та вибір режиму для гуми. В залежності від того, сухе, мокре або вологе покриття на трасі, система управління коригує технічні характеристики боліда.

  Ferrari

  Ferrari є одним з найбільш відомих партнерів «Формули-1». Кермо (фото див. нижче) цієї компанії встановлений у багатьох болідах. Впізнати її можна за відомого символу, розташованого посередині: кінь на жовтому тлі, яка стала на диби. Кермо оснащений не тільки кнопками і важелями, але і додатковими пелюстками, які розташовані з задньої частини деталі. Вони відповідають за режим KERS, а також за заряд батареї і турбо-режим, у якому двигун віддає накопичену енергію. Також у Ferrari є спеціальна кнопка для обгону, яку включають у тому випадку, якщо потрібно на короткий період розігнатися до максимальної швидкості. Кнопка зупинки на піт-стоп винесена в самий дальній кут і додатково втоплена в поверхні керма, щоб пілот не зміг випадково натиснути на неї. Кнопка «Burn out» відповідає за прогрів шин. На базі цього керма був створений кермо для гри «Формули-1», який з точністю копіює оригінал і дозволяє геймерам насолодитися перегонами у реалістичному режимі.
  Кермо "Формули-1": опис, фото

  Mercedes AMG

  Кермо Mercedes AMG відразу вражає великою кількістю кнопок і важелів. Це найбільш «укомплектований» примірник серед конкурентів. Біля цього керма є дисплей і всілякий набір кнопок, які відповідають за рекуперацію енергії, режим роботи мотора, режим зчеплення на старті, а також за регулювання швидкості при виїзді машини на трасу безпеки. Важелі дозволяють визначити диференціал, режим гальмування. Цікавим рішенням є винос регулювання заднього антикрила на окрему педаль, яку пілот повинен натискати вільної лівою ногою.

  Lotus

  Кермо Lotus, може бути, і не так відомий, як його попередники, але є гідним супротивником. Завдяки симетричному розташуванню кнопок він по праву вважається одним з найбільш зручних. На кермі немає нічого зайвого: невеликий дисплей у верхній частині показує тільки саму потрібну інформацію, а до будь-якої кнопки можна без праці дотягнутися пальцями, не знімаючи при цьому руку з керма. На «Лотус» навіть є кнопка управління радіо, що, безсумнівно, робить життя пілота трохи веселіше. При натисканні на кнопку «Balance» на дисплей виводиться результат гальмівного зусилля, змінити який можна з допомогою багатофункціонального перемикача.

  Sauber

  Біля керма «Формули-1» від Sauber ручки оздоблені не звичної гумою, а замшею. Ця маленька деталь дозволяє пілотам краще контролювати кермо. Посередині знаходиться багатофункціональний перемикач, а з боків від нього – коліщата налаштувань диференціала, рекуперації, оборотів двигуна і педалі газу. Також тут є функція подачі води і включення радіо. Якщо ж пілотові потрібно зупинитися на піт-стоп, то достатньо натиснути кнопку під назвою «PL», яка знаходиться в правому верхньому куті. Для спілкування з командою передбачені кнопки «Так» і «Ні», за допомогою яких також можна запитати що-небудь або повідомити про проблему.
  Кермо "Формули-1": опис, фото

  Marussia

  Marussia є російським продуктом. Для зниження кількості важелів на даній моделі не використовується режим KERS, в результаті чого пілот не отримує можливості управляти потужністю двигуна. У всьому іншому кермо нагадує пристрої інших фірм. Єдиною відмінністю можна назвати розширену систему управління диференціалів, яка включає цілих чотири важеля. За допомогою них можна підібрати і настроїти один з режимів їзди: старт, завершення гонки, високошвидкісні і звичайні повороти. Кнопки піт-стопа і включення нейтральній передачі розташовуються не настільки далеко, як на інших моделях, тому пілотові потрібно бути акуратним і постаратися не натиснути на них.

  Кермо «Формули-1» для ПК

  Якщо ви не один з пілотів «Формули-1», але іноді вам хочеться отримати свою дозу адреналіну, то можна використовувати можливості, які дарує нам комп'ютерна реальність. Автоперегони на комп'ютері можуть бути дуже реальними, адже для них давно випускають все необхідне обладнання. Кермо «Формули-1» для комп'ютера дозволяє максимально зануритися в атмосферу гри і відчути себе справжнім стрітрейсерів. Ціна на ігрові моделі менше, ніж на справжні, але все ж таки досить значна: від 5 до 40 тисяч рублів. Крім самого рульового колеса, в комплект зазвичай входять педалі газу і гальма. Найвідомішими з ігрових рулів вважаються Logitech G29 і Thrustmaster T300RS. З останнім кермом грати в гонки «Формула-1» одне задоволення, адже його розробкою займалася італійська компанія Ferrari, а його зовнішній вигляд нічим не поступається справжнім гоночним деталей. Кермо працює за допомогою пасової передачі, завдяки чому набагато більш чуйний і простий в управлінні. Педалі газу і гальма володіють широким спектром регулювань: їх можна налаштувати під свій розсуд. Головною родзинкою Thrustmaster є те, що насадки можна змінювати, наприклад, замінити на кермо Ferrari GT або F1. Розшифровка керма "Формули-1" показує, що на ньому кнопках відповідають наступні функції:
 • 1 - важелі перемикання передач.
 • 2 - світлодіод з допомогою світлового сигналу показує, в якому режимі знаходиться гра.
 • 3 - командні кнопки, які можна програмувати на свій розсуд.
 • 4 - маніпулятор D-pad, дозволяє налаштувати режим чутливо керма і педалей.
 • 5 - кнопка вибору і пуску.
 • 6 - кнопка "Додому", яка використовується тільки в Playstation.
 • 7 - кнопка перемикання USB-селектора. Дозволяє налаштувати підключення до ПК або до Playstation.
 • Кермо "Формули-1": опис, фото
  Для тих, хто хоче повної достовірності, в ігровому світі існує руль Fanatec Clubsport Wheel. Дизайн цього пристрою повністю повторює справжній кермо боліда. У верхній частині розташований дисплей, а сам кермо навіть може імітувати роботу системи. На передню панель керма виведені кнопки контролю гальмівної системи, перемикання передач, потужності двигуна. Ціна на ігровий кермо "Формули-1" від Fanatec зашкалює – в повній комплектації ігровий прилад може обійтися геймерам в 150 тисяч рублів. Зате він дає неповторний досвід, який по реалістичності не зрівняється ні з одним аналогом.

  Популярі новини
  Загрузка...