Socket Intel. Сокети процесорів фірми "Інтел"

212 0 Новини високих технологій

В рамках цього огляду будуть розглянуто найбільш поширені на поточний момент модифікації процесорних роз'ємів Socket Intel. Цей іменитий виробник обчислювальної техніки із завидною регулярністю оновлює номенклатуру своєї продукції. Тому практично кожні два роки у нього з'являється новий сокет, який несумісний з раніше існуючим.

Socket Intel. Сокети процесорів фірми "Інтел"

Що таке "сокет"?

Спочатку мікропроцесори були розпаяні на системній платі. Але потім провідні виробники відмовилися від такої компоновки. Адже набагато зручніше встановити на материнській платі спеціальний роз'єм для ЦПУ. Потім комп'ютер можна сконфігурувати належним чином і вибрати саме ті компоненти, які найкращим чином будуть відповідати його запитам.


Роз'єм для монтажу мікропроцесора на системній платі називається на професійному комп'ютерному жаргоні Socket. Intel, як було вже зазначено раніше, дуже часто оновлює свої обчислювальні платформи. Тому розібратися в такому різноманітті непідготовленому користувачеві досить складно. Саме огляду цих комп'ютерних платформ і присвячений даний невеликий матеріал.
Socket Intel. Сокети процесорів фірми "Інтел"

LGA775. Особливості платформи

Процесорний роз'єм Intel Socket 775 дебютував на ринку комп'ютерних технологій у 2004 році. Він прийшов на зміну сокету 478. Ключова його відмінність від попередника – це підтримка технології 64-бітних обчислень. Всі раніше існуючі платформи могли обробляти код лише в 32-бітному форматі. Спочатку в цей роз'єм встановлювалися чіпи лінійок Pentium або Celeron в одно - або ж двоядерному виконанні на основі архітектури під кодовою назвою NetBurst. Потім цей список був доповнений першими представниками лінійки Core на базі нової однойменної мікроархітектури – це двоядерні 2 Duo і 4-ядерні 2 Quad.


На сьогоднішній день дана апаратна платформа застаріла цілком і повністю. Останні напівпровідникові чіпи в її рамках були випущені в 2010 році. Зараз «Інтел» повністю відмовилася від підтримки даних обчислювальних рішень, так як у них вкрай низький рівень швидкодії, який не дозволяє таким ЦПУ обробляти складний програмний код.
Socket Intel. Сокети процесорів фірми "Інтел"

Платформа LGA1156. Її особливості

Платформа LGA1156 з'явилася на прилавках спеціалізованих комп'ютерних магазинів у 2009 році. В її рамках вперше з'явилися високопродуктивні мікропроцесори Intel i5 і i7. Сегмент рішень початкового і середнього рівня займали ЦПУ лінійок Pentium і i3 відповідно. Бюджетна ніша була ж заповнена представниками сімейства Celeron. Всі чіпи для цього сокета мали тризначну маркування і ставилися до першого покоління мікропроцесорів під кодовою назвою Core. Подібний розподіл обчислювальних пристроїв цього іменитого виробника збереглося донині. Перша важлива відмінність цих мікропроцесорів від попередників полягало в тому, що вони в обов'язковому порядку комплектувалися системою кеш-пам'яті з трьох рівнів. При цьому раніше існуючі моделі могли похвалитися лише двома рівнями. Також до складу чіпів виробник включив північний міст чіпсета разом з контролером ОПЕРАТИВНОЇ пам'яті і інтегроване графічне ядро. Також наявність технології НТ дозволяло одному обчислювальному ядру одночасно обробляти два потоку коду. Все це в сумі істотно на тлі попередників підвищило продуктивність стаціонарних комп'ютерів. Але на поточний момент ця комп'ютерна платформа також застаріла.
Socket Intel. Сокети процесорів фірми "Інтел"

Роз'єм для процесорів LGA1155. Його відмінності

В самому початку 2011 року успішно дебютував на ринку комп'ютерних технологій процесорний роз'єм Intel Socket 1155. Номенклатура і моделі процесорів в цьому випадку кардинально не змінилися. Тільки якщо раніше маркування складалася з трьох цифр, то тепер вона уже включала чотири числа. Друге покоління ПРОЦЕСОРІВ на основі архітектури Core мало позначення 2ХХХ, а третє – 3ХХХ. Також змінилася неістотно компонування чіпів. Якщо раніше було два окремих підкладки для обчислювальної частини і для інтегрованої графіки, то тепер всі елементи були об'єднані на одній підкладці. Чіпи i7 включали 4 модуля обробки коду і 8 логічних потоків. У свою чергу, Intel i5 мали тільки 4 ядра. При цьому технологія НТ представниками даної лінійки не підтримувалася, і код вони обробляли у все ті ж 4 потоку. Загальне ж у цих двох лінійок ЦПУ було те, що вони підтримували технологію TurboBust і могли автоматично підвищувати свою тактову частоту. Інші чіпи наявністю такої опції не могли похвалитися. Процесори моделі i3 комплектувалися лише двома обчислювальними модулями, які код програми могли обробляти в 4 потоки. Молодші ж модифікації чіпів серій Celeron і Pentium оснащувалися двома блоками обробки коду.
Socket Intel. Сокети процесорів фірми "Інтел"

Роз'єм LGA1150. Його специфікації

Наступний роз'єм для ЦПУ дебютував у 2013 році. Цей Intel Socket позначався як LGA1150. Він призначався для установки мікропроцесорів для настільних систем на базі обчислювальної архітектури Core 4-го і 5-го покоління з позначеннями 4ХХХ і 5ХХХ відповідно. Компонування обчислювальної частини чіпів залишилася без змін, а ось графічна частина була кардинально перероблена, і її продуктивність зростала в рази. Також був змінений технологічний процес, і п'яте покоління обчислювальних пристроїв вже проводилося за нормами 14 нм. Ключове нововведення в цій ситуації полягала в зниженні енергоспоживання. Це досягалося шляхом переробки системи живлення. Остання обставина дозволяє автоматично відключати незадіяні в процесі роботи обчислювальні елементи і знижувати енергоспоживання ПК.

Сокет LGA1151. Характеристики цього роз'єму

У 2015 році на прилавках за планом провідного напівпровідникового гіганта з'явився новий роз'єм для ЦПУ - Intel Socket 1151. В нього можна встановити чіпи Core 6-го і 7-го покоління. В цілому компонування, технічні специфікації і характеристики цих обчислювальних пристроїв повторювали попередників. Лише тільки частоти у них були вищими, але підвищення було незначним. Також необхідно відзначити ще й той момент, що мікропроцесори Pentium 7-го покоління отримали підтримку технології логічної багатопоточності НТ. Це підвищувало їх швидкодію і ставив в один ряд з чіпами i3. Тобто такі чіпи могли обробляти інформацію в 4 потоки.

Енергоефективність чіпів залишалася на колишньому рівні, як і технологічний процес не зазнавав істотних змін. Також вбудована графічна відеокарта модернізувалася, а її продуктивність зростала.
Socket Intel. Сокети процесорів фірми "Інтел"

LGA1151 v.2. Особливості

Кардинальні зміни провідний виробник обчислювальної техніки в особі «Інтел» вніс у рамках оновленої платформи LGA1151v.2. Вона дебютувала у кінці 2017 року. Фізично цей роз'єм ідентичний раніше розглянутому LGA1151. Але тільки от на програмному рівні заборонена установка чіпів 6-го і 7-го поколінь. Цей Socket процесорів Intel призначений для установки ЦПУ 8-го покоління. У подальшому у нього можуть бути встановлені і більш нові мікропроцесори, які напівпровідниковий гігант планує восени 2018 року анонсувати. Компонування чіпів зазнала істотні зміни. Флагмани i7 оснащувалися 6 ядрами і 12 потоками. Шість ядер і стільки ж потоків мали в цьому випадку моделі Intel Core i5. Socket LGA1151 v.2. дозволяє вже встановлювати чотириядерні модифікації i3. Молодші моделі мікропроцесорів не змінювалися. Технологічний процес залишився на все тих же 14 нм, як і рівень енергоспоживання. Тактові частоти мікропроцесорів були суттєво підвищені. Флагман у цьому випадку міг функціонувати на рекордно високій частоті 5 ГГц, але тільки у випадку активації режиму TurboBust.
Socket Intel. Сокети процесорів фірми "Інтел"

Висновок

В рамках цього невеликого огляду були розглянуті основні модифікації роз'ємів для чіпів Intel Socket. Цей виробник регулярно оновлює свої обчислювальні платформи, і через два роки новий комп'ютер встигає безнадійно застаріти. Звичайно, його продуктивність ще залишається на допустимому рівні, але з'являються більш просунуті нові ПК з більшою швидкістю роботи. Такий підхід дозволяє підвищувати продуктивність стаціонарних ЕОМ, але при цьому в такому безлічі сокетів можна легко загубитися. Особливо непідготовленому початківцю фахівця. Саме вирішення цього питання здебільшого і присвячений даний огляд.

Популярі новини
Загрузка...