Що це - первинний ключ в базі даних?

979 0 Новини високих технологій

Бази даних використовуються в будь-якій діяльності: банківській та фінансовій галузях, туристичному бізнесі, складських господарствах, на виробництві і в навчанні. Вони представляють собою сукупність таблиць, мають чіткі властивості і підпорядковуються суворим вимогам. В реляційних БД таблиці називають відносинами.

Що це - первинний ключ в базі даних?

Що таке первинний ключ в БД

В базі даних первинний ключ таблиці – це один з її стовпців (Primary key). Розберемося на прикладі, як це виглядає. Уявімо просте ставлення студентів університету (назвемо його "Студенти").

ПрізвищеІм'яРік народженняФакультетКурсСередній балІвановІван1999Економічний338КузнєцовПетро2000Журналістики241МихайловСергій2000Технологічний240КозловЄвген1998Технологічний445ІвановАнтон2000Юридичний236

Нам необхідно однозначно визначити студента по одному стовпцю. Для цього інформація в цьому стовпці для кожного запису повинна бути унікальною. Але наявні дані не дають нам однозначно ідентифікувати запис, так як на одному курсі і одному факультеті можуть вчитися однофамільці, тезки і учні з однаковими прізвищами та іменами. Первинний ключ у базі даних служить для точного визначення необхідної рядка відносно. Найчастіше в цій якості використовується числове поле, автоматично зростає з введенням запису (автоінкрементний стовпець-ідентифікатор).
Що це - первинний ключ в базі даних?

Простий і складений первинний ключ

Primary key може бути простим і складеним. Якщо унікальність запису визначається значенням тільки в одному полі, як описано вище, ми маємо справу з простим ключем. Складовою ключ – це первинний ключ бази даних, що складається з двох і більше полів. Розглянемо таке ставлення клієнтів банку.
Ф. В. О.Дата народженняСерія паспортаНомер паспортаІванов П. А.12051996750553009Сергєєв В. Т.14071958714100654Краснов Ст. Л.22012001731265165

Паспорти людей можуть містити одні і ті ж серії або номера, але паспортів з одним і тим же поєднанням серії та номера не існує. Таким чином, поля "Серія паспорта" і "Номер паспорта" стануть складним ключем зазначеного відносини, однозначно ідентифікуючи людини.

Зв'язок між відносинами

Отже, первинний ключ в базі даних – це один або декілька стовпців таблиці, що дозволяє однозначно ідентифікувати рядок цього відношення. Для чого він потрібен? Повернемося до першого прикладу з відношенням "Студенти". В базі даних, крім цього відносини, зберігається й інша інформація, наприклад, успішність кожного учня. Щоб не повторювати всю інформацію, що вже міститься в БД, користуються ключем, посилаючись на потрібну запис. Це виглядає так.


Що це - первинний ключ в базі даних?
У двох відносинах прикладу ми бачимо поле ID. Це первинні ключі в базі даних для цих таблиць. Як бачимо, в успішності містяться лише посилання на ці поля з інших таблиць без необхідності вказувати всю інформацію з них.

Природний і сурогатний ключ

Як визначають первинний ключ таблиці бази даних? Два розглянутих нами прикладу – "Студенти" і "Клієнти банку" - ілюструють поняття природного і сурогатного ключа. В таблиці клієнтів банку ми визначили ключ, який складається з полями "Номер" і "Серія паспорта", використавши вже наявні стовпці. Такий ключ називається природним, для його визначення ми не робили ніяких змін і доповнень. У випадку з відношенням "Студенти" ні одне поле або поєднання полів не давали нам унікальності. Це змусило нас ввести додаткове поле з кодом учня. Такий ключ називається сурогатним, для нього ми додали ще один службовий стовпця в таблицю. Цей стовпець не несе ніякої корисної інформації і служить лише для ідентифікації записів.

Зовнішній ключ і цілісність даних в БД

Що це - первинний ключ в базі даних?
Все вищевикладене приводить нас до зовнішнього ключа (Foreign key) та цілісності БД. Foreign key – це поле, яке посилається на Primary key зовнішнього відносини. В таблиці успішності це стовпці "Студент" і "Дисципліна". Їх дані відсилають нас до зовнішніх таблиць. Тобто поле "Студент" щодо "Успішність" - це Foreign key, а щодо "Студент" первинний ключ в базі даних. Важливим принципом побудови баз даних є їх цілісність. І одне з її правил – цілісність по посиланнях. Це означає, що зовнішній ключ таблиці не може посилатися на неіснуючий Primary key іншого відношення. Не можна видалити з відношення "Студент" запис з кодом 1000 – Іванов Іван, якщо на неї посилається запис з таблиці успішності. У правильно побудованій БД при спробі видалення ви отримаєте помилку, що це поле використовується.
Що це - первинний ключ в базі даних?
Існують і інші групи правил цілісності, а також інші обмеження баз даних, які також заслуговують на увагу й повинні бути враховані розробниками.

Популярі новини
Загрузка...