Жорсткий диск стукає. Причини і способи усунення неполадок

234 0 Новини високих технологій

Часто власники комп'ютерів зіштовхуються з проблемою, коли стукає жорсткий диск. Причин, чому таке може відбуватися, насправді чимало, починаючи від заводського браку і закінчуючи нестабільним рівнем напруги. У сьогоднішньому матеріалі ми детально розглянемо найбільш часті причини, які викликають стукіт вінчестера, а також розглянемо способи, як можна боротися з проблемами. Приступимо!

Недолік харчування

Перша причина, чому стукає жорсткий диск, – нестача харчування. "Винуватцем" даної проблеми може виступати блок живлення комп'ютера, який не забезпечує потрібною кількістю електроенергії вінчестер. Але не варто відразу ж бігти в магазин за новим БЖ, адже проблема може полягати в проводі, через який подається живлення на вінчестер. Для того щоб перевірити, чи так це насправді, необхідно підключити до жорсткого диска інший кабель живлення. Якщо стуки припинилися, значить, винен був кабель, якщо ж ні, то, очевидно, проблема в блоці живлення, з-за якого жорсткий диск і стукає.


Жорсткий диск стукає. Причини і способи усунення неполадок
Що робити в такому випадку? Найбільш правильним варіантом було б перевірити вінчестер на іншому БП, який або менш завантажений, або має велику потужність. Якщо ж з іншим блоком живлення стукотів не спостерігається, то свій нинішній БП можна сміливо міняти, але якщо все-таки стуки залишилися, то проблема їх виникнення може бути зовсім іншою.

Перегрів

Наступна причина, чому стукає жорсткий диск – висока температура і перегрів. Так, таке теж досить часто трапляється, особливо в невеликих комп'ютерних корпусах, де слабка система охолодження і дуже щільна компонування. Диск при високому навантаженні починає працювати дуже активно, в результаті чого збільшується його температура і можуть з'являтися стуки.


Жорсткий диск стукає. Причини і способи усунення неполадок
Щоб переконатися в тому, що саме перегрів є причиною стуку, потрібно виконати моніторинг температури вінчестера. Зробити це можна з допомогою спеціальних програм, наприклад, HDD Temperature або CrystalDisk. Звичайна робоча температура ЖД повинна знаходитися в межах від 20 до 40 градусів, можливо трохи більше. Якщо температура на диску досягає показників понад 50 то це вже не дуже добре, з-за цього можуть бути проблеми. Як можна боротися з нагріванням і перегрівом? Є спеціальні системи охолодження для жорстких дисків, які продаються у магазинах. Також заміна корпусу комп'ютера на новий, більш просторий з хорошим і правильним охолодженням може допомогти виправити ситуацію. Ну, і в кінцевому підсумку можна "прилаштувати" звичайний вентилятор 60-90-мм так, щоб він обдував жорсткий диск.

Пошкодження магнітного шару

Наступна причина, чому стукає жорсткий диск, – пошкодження магнітного шару. Це дуже неприємна проблема, оскільки в більшості випадків після такого жорсткий диск дуже швидко приходить в непридатність. Магнітний шар може пошкоджуватися зчитує головкою, яка при зіткненні починає його дряпати. В повністю справному ЖД такого, звичайно ж, бути не повинно.
Жорсткий диск стукає. Причини і способи усунення неполадок
Перевірити, чи дійсно стукіт викликаний ушкодженням магнітного шару, можна тільки при розкритті і ретельному огляді поверхонь дисків. В домашніх умовах виконувати дану процедуру потрібно дуже акуратно, оскільки всередину можуть потрапити пил і сміття, які також здатні принести проблеми. Найкраще в такій ситуації віддати жорсткий диск на діагностику в якісний комп'ютерний сервіс, де працюють професіонали з великим досвідом.
Якщо діагноз проблеми підтвердиться, і магнітний шар дійсно буде пошкоджений, то диск потрібно буде змінювати, оскільки довго вона не пропрацює в будь-якому випадку.

Збій в роботі мікропрограми

Нерідко зустрічається проблема, коли жорсткий диск стукає і не визначається в системі взагалі, через несправної роботи мікропрограми. Мікропрограма, якщо пояснювати по-простому, відповідає за правильну роботу жорсткого диска, щоб всі деталі і компоненти коректно виконували свою функцію, щоб плаваюча головка правильно зчитувала інформацію і т. д. Коли відбувається збій у роботі мікропрограми, який-небудь з елементів ЖД може почати працювати неправильно, з-за чого можуть почати з'являтися стуки.
Жорсткий диск стукає. Причини і способи усунення неполадок
Виправити дану проблему в домашніх умовах досить проблематично, особливо без належних навичок і без поняття того, як взагалі влаштований жорсткий диск. Але все ж є ті, хто наважуються на самостійний ремонт шляхом перепрошивання мікропрограми. Процедура ця досить складна, вимагає додаткового обладнання і для кожного виробника ЖД відрізняється, так що, якщо є бажання зайнятися подібним ремонтом особисто, то детальну інформацію та інструкцію доведеться шукати в інтернеті.
Ну, а для тих, хто не хоче ризикувати і вже тим більше нашкодити, є рада простіше – віднести диск в сервісний центр, де його полагодять, або ж обміняти на новий, якщо ще діє гарантія.

Знос головки ЖД

І остання причина, чому стукає жорсткий диск, – головка зчитування даних, а точніше, її знос. Потрібно пам'ятати, що чим більше диск працює, тим більше зношуються головки, що зчитують інформацію. Наприклад, у користувача, у якого комп'ютер працює лише 10-12 годин на добу, жорсткий диск проживе набагато довше, ніж якщо б він працював 24/7 без перерв. Тривалий період експлуатації завжди зменшує термін служби вінчестера, і з цим нічого не поробиш.
Жорсткий диск стукає. Причини і способи усунення неполадок
При постійних навантаженнях зчитує голівка сильно зношується, і в результаті жорсткий диск стукає. Як виправити цю проблему? Ну, на щастя, тут не все так сумно, як може здатися, тому що не завжди знос головки буває "смертельним" для ЖД. Стару, зношену головку завжди можна замінити на нову, відповідну, причому деякі роблять це самостійно, без звернення в сервісні центри. Інструкцій на профільних форумах і сайтах в інтернеті предостатньо, так що, якщо є бажання виправити все своїми руками, потрібно буде знайти підходяще керівництво і нову головку для диска. Якщо ризикувати не хочеться чи є якась невпевненість, страх нашкодити і т. д., то правильним варіантом буде похід в сервісний центр, де виконає заміну вже майстер.

Шлюб

Ну, і остання причина стукотів жорсткого диска – брак на виробництві. На жаль, жорсткий диск є найчастішим пристроєм з усіх комплектуючих для ПК, в яких зустрічається шлюб. Бували навіть випадки, коли виробник випускав цілі партії вінчестерів, у яких буквально протягом декількох тижнів або місяців виявлялися які-небудь неполадки, включаючи стукіт. Єдиним виходом у даній ситуації є заміна несправного вінчестера на новий по гарантії.

Популярі новини
Загрузка...