Інструментарій управління Windows: маловідомі можливості операційної системи

363 0 Новини високих технологій

Практично всі операційні системи сімейства Windows, починаючи ще з явно сирих і недопрацьованих модифікацій 95 і 98 просто рясніють наявністю системних інструментів, зазвичай приховані від очей пересічного користувача. У загальному сенсі весь цей набір можна назвати інструментарієм управління Windows, хоча в системі можна знайти і окрему відповідає за його використання службу. Давайте спробуємо розібратися, що це таке, які інструменти входять в набір, чому користувачеві потрібно їх використовувати, і як керувати системою з їх допомогою.

Інструментарій управління Windows: що це таке?

Для початку коротко зупинимося на тому, що це за набір. Насамперед, потрібно чітко розуміти, що це саме сукупність інструментів, а не окрема програма. У посібнику до інструментарію керування Windows про це сказано досить чітко. Сам же набір складається з безлічі служб і процесів, які можна використовувати для абсолютно різних цілей, а при необхідності навіть усувати неполадки. До основним завданням всього інструментарію можна віднести наступні:


 • отримання інформації про операційній системі, апаратної і програмної частини комп'ютера;
 • управління системною конфігурацією і іншими компонентами;
 • моніторинг стабільності системи і навантажень на ресурси;
 • перевірка і діагностика ОС і основних складових комп'ютера;
 • виявлення та усунення можливих неполадок і збоїв.
 • Корисні інструменти, про які потрібно знати кожному користувачеві

  Само собою зрозуміло, що абсолютно все інструменти, що входять до складу інструментарію керування Windows 10 і версій нижче, розглянути не вийде чисто фізично. Тому зупинимося тільки на основних і саме тих, які можуть знадобитися користувачеві найчастіше. Серед них найбільш часто використовуваними можна виділити наступні розділи:


 • відомості про систему;
 • конфігурація системи;
 • управління комп'ютером.;
 • монітори дій, стану, продуктивності і стабільності роботи;
 • перевірка й очищення дисків або знімних носіїв;
 • діагностика пам'яті;
 • засіб усунення неполадок.
 • Звичайно, це далеко не повний перелік всього того, що можна було б включити в інструментарій управління Windows, проте пересічному користувачеві поки вистачить і цього набору.

  Отримання інформації про систему

  На жаль, мало хто з користувачів знає чи всерйоз замислюється про те, що отримати практично вичерпну інформацію про операційну систему, програмне і апаратне забезпечення можна отримати за допомогою засобів самої системи, не вдаючись до допомоги сторонніх утиліт. Останні, звичайно, мають дещо більшою інформативністю, тим не менш багато з них є платними і використовуються в основному для розгону обладнання, що без спеціальних знань і навичок займатися не рекомендується.
  Інструментарій управління Windows: маловідомі можливості операційної системи
  Серед основних засобів інструментарію керування Windows особливо можна виділити аплети msinfo32 і winver, що викликаються з меню «Виконати». Перша надає дані в основному про апаратної частини, друга призначена для уточнення поточної версії операційної системи.
  Інструментарій управління Windows: маловідомі можливості операційної системи
  Крім цього, досить потужним засобом можна назвати «Диспетчер пристроїв», що дозволяє дізнатися практично все про встановленому «залізному» і віртуальному обладнанні, керувати драйверами, а також усунути багато неполадки в його роботі. Наприклад, спеціальні ідентифікатори DEV і VEN можуть бути використані для пошуку найбільш відповідного керуючого програмного забезпечення, якщо система самостійно знайти і встановити його не може.

  Засоби управління комп'ютерною системою

  Розділ управління комп'ютером є одним з найбільш значущих. У нього входить декілька основних компонентів, з яких особливо можна виділити «Планувальник завдань», управління дисками, продуктивність, перегляд подій, служби і згаданий вже «Диспетчер пристроїв».
  Інструментарій управління Windows: маловідомі можливості операційної системи
  Відразу варто звернути увагу на те, що будь-який з цих інструментів можна викликати окремо, не вдаючись до використання основного розділу. Що ж стосується інструментів, мало хто з пересічних користувачів повною мірою розуміє можливості того ж планувальника. А адже в ньому можна створювати автоматично виконуються за розкладом завдання, включаючи навіть включення і виключення комп'ютера. Одним із прикладів можна назвати роботу додатка KMSAuto Net, за допомогою якого була активована сама операційна система або офісні продукти. Природно, програма сама створює нову задачу, але при бажанні період повторної активації можна змінити. Управління дисками – інструмент незамінний. З'явився він лише у сьомій версії, і з його допомогою стало можливо розбивати диски на розділи або проводити з ними більш складні дії безпосередньо в працюючій системі (раніше для цього потрібні були сторонні утиліти).
  Розділ перегляду подій говорить сам за себе. У ньому представлена інформація, що стосується всіх останніх дій на комп'ютері, включаючи і звіти про помилки, які можуть послужити відправною точкою при виявленні та усуненні критичних збоїв в роботі комп'ютера. Розділ служб використовується для управління всіма програмними компонентами. У ньому можна задати включення або відключення абсолютно всіх програмних процесів, включаючи і ті, які виконуються у системі у фоновому режимі. Наприклад, саме у цьому розділі можна повністю відключити оновлення системи шляхом деактивації кількох відповідальних за нього компонентів (якщо хто не знає, відключення автоматичного пошуку і установки апдейтів в «Центрі оновлення» для повної деактивації служби недостатньо). Утиліта продуктивності відноситься більше до моніторингової частини, але і її скидати з рахунків не варто.
  Інструментарій управління Windows: маловідомі можливості операційної системи
  А ось конфігурація системи (msconfig) – інструмент абсолютно незамінний, оскільки саме тут задається вибір ОС завантажується при старті, якщо їх кілька, встановлюється тип старту, здійснюється управління деякими стартуючими з системою службами та елементами автозавантаження (Windows 10 він винесений в «Диспетчер завдань») і т. д.

  Моніторинг

  У плані продуктивності більшість користувачів зазвичай звертається до «Диспетчер завдань», в якому можна відстежувати активні або неактивні процеси і управляти їх поведінкою. Так, це так, але повної картини того, що відбувається користувач все одно не отримає.

  Інструментарій управління Windows: маловідомі можливості операційної системи
  Для виведення детальної інформації краще використовувати так звані монітори ресурсів та стабільності системи, в яких можна одержати максимум відомостей про роботу власної комп'ютерної системи, і при необхідності вжити заходів щодо запобігання появи несправностей і збоїв.

  Перевірка компонентів і усунення неполадок

  Що стосується інструментарію перевірки, тут можна виділити дії з дисками або знімними носіями і тестування оперативної пам'яті. Однак для тестування системних компонентів вони не годяться. При критичних збої систему можна привести в працездатний стан тільки засобами командного рядка. Наприклад, перевірити цілісність важливих файлів, які відповідають за функціонування Windows і відновити їх, якщо проблеми будуть виявлені, можна командою sfc /scannow. Взагалі, в командної консолі, яку пересічні користувачі явно недолюблює, можна виконати такі дії, які через графічний інтерфейс виявляються недоступними.
  Інструментарій управління Windows: маловідомі можливості операційної системи
  Нарешті, іноді при збоях можна застосовувати і засіб усунення неполадок, яке покликане виявляти і усувати збої самостійно. Іноді це дає результат, іноді – ні. Але в якості першого рішення при виявленні помилок у системі або в роботі обладнання використовувати його варто однозначно.

  Інші важливі компоненти

  Як вже говорилося вище, в будь-якій версії Windows можна нарахувати та ще багато потрібних інструментів. Найбільш значущими є редактора реєстру, а також засоби роботи з груповими та іноземними політиками, які, за великим рахунком, дублюють параметри реєстру, але з більш низьким пріоритетом. І, якщо з політиками рядовий користувач може проводити якісь експерименти, то втручатися в реєстр без повного розуміння виконуваних дій категорично забороняється, оскільки в самому редакторі коштів скасування дій немає (вони передбачені лише при зміні значень ключів). Зате саме з допомогою файлу реєстру, який був проведений експорт, операційну систему при наявності відповідних знань праці не складе (те ж саме стосується і ручного створення всіляких резервних копій і зразків дисків з інстальованою операційною системою і всім її вмістом).

  Як відключити інструментарій управління Windows і чи варто це робити?

  Залишається подивитися на одну з найголовніших проблем. Деякі користувачі досить часто звертають увагу на те, що активний процес інструментарію керування Windows завантажує процесор, і намагаються його відключати. Тут потрібно розуміти, що навантаження на ресурси в такі моменти проводиться не з боку основної служби, а з боку запущених системних або власних процесів.
  Інструментарій управління Windows: маловідомі можливості операційної системи
  Провести деактивацію інструментарію можна в розділі служб, але, як вже зрозуміло, відключати службу інструментарію керування Windows повністю не рекомендується ні в жодному разі, оскільки доступ до багатьох інструментів виявиться обмеженим чи заблокованим, так, і вся система, включаючи деякі програми, може працювати нестабільно.

  Популярі новини
  Загрузка...