Оперативна пам'ять доступна не вся: як задіяти її повний обсяг?

253 0 Новини високих технологій

Проблеми, пов'язані з тим, що в Windows доступна не вся оперативна пам'ять, знайомі багатьом користувачам. При виклику вікна властивостей системи повний обсяг відображається, але після нього чомусь вказується, що доступно пам'яті трохи менше. Ще гірше, коли користувач точно знає, скільки у нього встановлено оперативної пам'яті, а доступно 50 і менше відсотків. Чому це відбувається, і як задіяти максимальний обсяг ОЗУ, далі й розглянемо. Але для початку коротко зупинимося на основних причинах такого явища.

Чому доступна не вся оперативна пам'ять?

Отже, те, що операційні системи Windows іноді видають показники, значення яких свідомо менше, ніж повний об'єм встановленої оперативної пам'яті, можуть пов'язані з рядом причин, серед яких найбільш значущими є наступні:


 • встановлена 32-розрядна система, не підтримує пам'ять 4 Гб;
 • максимальний об'єм пам'яті не підтримується материнською платою;
 • у параметрах системи встановлено обмеження на максимум використовуваного об'єму ОЗП;
 • в BIOS некоректно задані параметри перерозподілу пам'яті;
 • пам'ять частково зарезервована під вбудовані відеоадаптери;
 • запущено занадто багато активних процесів;
 • встановлені планки мають пошкодження, їх працездатність порушена, або вони підключені неправильно;
 • використання пам'яті блокується вірусами.
 • Відразу варто сказати, що детально питання, пов'язані з вірусним впливом, розглядатися не будуть. Тут можна порадити просто на всяк випадок виконати перевірку, використовуючи для цього портативні антивіруси або аналогічні програми, що мають у своєму розпорядженні завантажувачі.


  Як задіяти всю встановлену пам'ять найпростішими способами?

  Куди більш важливими питаннями, коли оперативна пам'ять доступна не вся, є проблеми з підключенням планок пам'яті або їх некоректною роботою. Для початку переконайтеся, що материнська плата розрахована на встановлений обсяг, а також перевірте щільність вставки планок у відповідні слоти. Незайвим буде і виконати тест пам'яті, для чого може використати власний засіб Windows (mdsched) або сторонні програми на кшталт Memtest86/86+. Якщо неполадки на цьому етапі виявлено не будуть, зверніть увагу на розрядність встановленої модифікації Windows. У разі наявності 32-бітної версії, яка не вміє працювати з ПАМ'ЯТІ об'ємом 4 Гб (якщо тільки не застосовувати спеціальні засоби), скільки б ви не встановлювали пам'яті понад цього ліміту, все одно система його не розпізнає.
  Оперативна пам'ять доступна не вся: як задіяти її повний обсяг?
  Оптимальним рішенням стане інсталяція 64-бітної версії Windows. Але в цьому випадку встановлені раніше програми можуть не працювати, а важливі файли доведеться скопіювати в інший розділ або логічний на знімний носій. Іноді буває й так, що оперативна пам'ять доступна не вся через некоректно виставлених опцій використання пам'яті в конфігурації системи (msconfig).
  Оперативна пам'ять доступна не вся: як задіяти її повний обсяг?
  В конфігураторі на вкладці завантаження натисніть кнопку додаткових параметрів і перевірте, чи встановлений прапорець на пункті максимуму пам'яті. Якщо він є, зніміть його, збережіть встановлені опції і перезавантажте систему.
  Як вже зрозуміло, частково пам'ять може «з'їдатися» величезною кількістю активних фонових процесів і служб, які не видно користувачеві. Для початку вимкніть непотрібні компоненти в автозавантаженні (в Windows 7 і нижче для цього використовується відповідна вкладка у налаштуваннях конфігурації, у версіях вище – «Диспетчер завдань»).
  Оперативна пам'ять доступна не вся: як задіяти її повний обсяг?
  На всякий випадок перегляньте активні компоненти системи у розділі програм і компонентів та вимкніть непотрібні (модуль Hyper-V, Internet Explorer, якщо використовуєте інший браузер, службу друку, якщо немає принтера, тощо). Аналогічно можна встановити відключений тип запуску і для деяких інших служб (services.msc), але в цьому випадку потрібно точно знати, що можна вимкнути, а що ні.

  Доступно мало оперативної пам'яті: які параметри можна змінити в BIOS?

  Якщо проблема і після застосування вищеописаних рішень залишилася, зайдіть у налаштування первинних систем BIOS/UEFI і перевірте налаштування пам'яті, в яких повинен бути пункт, що містить слова Remapping або Remap (перерозподіл).
  Оперативна пам'ять доступна не вся: як задіяти її повний обсяг?
  Якщо у вас встановлена 64-бітна Windows, а пам'яті більше 4 Гб, встановіть для нього значення Disabled (відключення). В іншому разі його треба активувати. Якщо оперативна пам'ять доступна не вся унаслідок резервування додаткового обсягу для відеокарти, вбудованої в материнську плату, виставте для цього пункту значення, відповідне обсягом пам'яті адаптера (дізнатися його можна на вкладці монітора при виклику діалогу DirectX – dxdiag). Робиться це за рахунок зміни автоматичного визначення (Auto) на один з доступних варіантів (3264 або 128 Мб).

  Пропатчивание 32-бітних систем

  Нарешті, задіяти всю пам'ять понад обсяг до 4 Гб можна і в 32-бітних системах, використовуючи для цього утиліту ReadyFor4GB. Спочатку запускається виконуваний однойменного EXE-файл з папки програми, а потім натискаються кнопки Check і Apply. Після цього аналогічні дії виконуються для об'єкта ntkrnlpa.exe. Потім запускається файл AddBootMenu.cmd і дається підтвердження виконання команди. Після перезавантаження в разі появи меню з завантажувачем вибирається Windows[128GB with ntkr128g.exe]. Примітка: всі дії проводяться виключно з запуском файлів від імені адміністратора на свій страх і ризик, оскільки працездатність системи після застосування такого методу в повній мірі не гарантується.

  Популярі новини
  Загрузка...