Що таке верстка тексту? Основні поняття, принципи і способи

529 0 Новини високих технологій

Верстка тексту - це особливий процес формування сторінок видання за допомогою органічного розташування всіх графічних і текстових елементів. Її застосовують у виданні засобів масової інформації, журналів, книг, будь-якої поліграфічної продукції. Що це за процес, детально розберемося в цій статті.

Історія

Що таке верстка тексту? Основні поняття, принципи і способи
Верстка тексту стала вельми популярною в епоху металевого набору. У той час вона полягала в комплектації текстових рядків, які доводилося набирати виключно вручну, а могли це робити з допомогою монотипа або линотипа. Також з'являлися ілюстровані кліше, обкладка цих елементів здійснювалася за допомогою лінійок і пробільних матеріалів. Коли цифрові технології стали розвиватися, верстку тексту стали проводити на комп'ютерах, з'явилися спеціалізовані програми. Найпопулярніші з них, які сьогодні використовуються більшістю професіоналів, це AdobePageMaker, Adobe InDesign, Ventura Publishe, CorelDraw, Adobe FrameMaker, Microsoft Publisher. При цьому для найпростішої верстки тексту книжкою Word також підійде, хоч і є переважно текстовим редактором.


Різновиди верстки

Що таке верстка тексту? Основні поняття, принципи і способи
Існує кілька різновидів верстки. В першу чергу вони розрізняються за видами видань, в яких вона використовується. По-перше, є книжково-журнальна верстка, яка практично повністю ідентична правилам і принципам верстки тексту книжкою. При цьому і тут є свої особливі специфічні прийоми, які застосовуються переважно при роботі над ілюстрованими журналами. Істотно відрізняється від книжково-журнальної верстка тексту для газет. Для цих засобів масової інформації притаманні інші принципи розташування ілюстрацій і тексту, при цьому максимально вільні правила переносів. Також існує поняття акцидентна верстка, яка застосовується для поліграфічної продукції невеликого розміру. Це листівки, афіші, рекламні оголошення, бланки.

Вимоги до книжково-журнальним виданням

Існують досить суворі правила верстки тексту, які необхідно дотримуватися, щоб замовник швидко і без зволікання брав роботу. Важливо, щоб зверстані смуги були виконані точно за розмірами, причому як по висоті, так і по ширині, не повинно бути ніяких "распоров" або перекосів. Вітається приводность і однаковість верстки.


Тобто смуги видання повинні бути зверстані в єдиному стилі, мати однакові елементи. Однотипними зобов'язані бути заголовки, підзаголовки, примітки, виноски, підписи до фотографій і малюнків, однаково повинні бути зверстані ілюстрації одного типу. Також варто розібратися з поняттям "приводность верстки". Так називають абсолютний збіг розмірів непарних і парних смуг, а також спосіб поєднання рядків головного тексту між собою на цих смугах. Приводность досягається за допомогою приведення всіх без винятку частин тексту до цілого числа рядків основного кегля. Для цього застосовуються відбиття знизу і зверху.

Створення організації та способи верстки тексту

Для цих процесів необхідні так звані настільні видавничі системи, під якими розуміють комп'ютерну цифрову поліграфію. А якщо говорити зовсім конкретно, то програми для верстки документів. Набір і верстку тексту найзручніше здійснювати за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення, яке розроблено конкретно для підготовки публікацій, що складаються з тексту і зображень для друку.
Також подібні програми готують документи для їх публікації та розповсюдження в електронному вигляді. Як правило, це формати html або pdf. Важлива відмінність настільного видавництва від класичного типографського полягає в тому, що воно призначене саме для роботи в офісі або будинку, а не для великих друкарень. Останнім часом кількість електронних мережевих і мультимедійних видань велике, і настільні видавничі системи поділяють на системи верстки електронних документів і системи для підготовки поліграфічної продукції. За допомогою останніх можна освоїти створення і способи верстки тексту, не докладаючи до цього особливих зусиль. Ключова відмінність текстових редакторів від настільних видавничих систем полягає в тому, що вони призначені для самої верстки документа, а не для його створення, яке може включати в себе набір, перевірку орфографії і створення зображень. Хоча вони можуть підтримувати і ці функції.

Програми для верстки тексту

Зупинимося детальніше на програмах, які застосовують для верстки. Для наочності розберемо кілька найпопулярніших. Adobe PageMaker - перша настільна видавнича система, яка побачила світ ще у 1985 році. Додаток базувалося на графічному інтерфейсі користувача. Розробники регулярно вдосконалювали програму, наприклад, в сьомій версії була додана можливість підтримувати друк змінних даних, розширилися можливості для експорту та імпорту файлів Microsoft Office, з'явився модуль імпорту файлів PDF.
При цьому в 2004 році офіційно було оголошено, що розробка PageMaker завершується, але компанія буде випускати і продавати свій продукт. Наступником стала програма Adobe InDesign. Це більш вдосконалена програма верстки, яка дозволяла створювати документи для їх виведення на друкарські машини промислових масштабів, а при бажанні на найпростіші користувальницькі принтери. Створені документи можна було експортувати в різні формати електронних видань. Важливою перевагою стало те, що розробники фактично відмовилися від зміни основних функцій у більш пізніх версіях, інтерфейс залишався колишнім, це дозволяло швидше звикати до наслідків оновлень. Ще одна програма для роботи з верстки текстів - CorelDRAW. Це графічний редактор, який працює на платформі Microsoft Windows. Можливості цього продукту набагато більше, ніж тих, які були перераховані раніше. Головна відмінність в тому, що це не тільки програма для верстки тексту, але і редактор растрової графіки, володіє можливістю захоплення зображень і іншими функціями.

Основні правила

Необхідно при роботі над будь-якої поліграфічної продукцією дотримуватися основні правила верстки тексту. До основним відноситься те, що смуги кожного окремого видання повинні бути однаковими по висоті, тобто містити строго однакове число рядків. При верстки ілюстрацій або якихось додаткових фрагментів, наприклад, формул та таблиць, необхідно уважно розраховувати, скільки повних рядків потрібно буде вилучити, щоб зверстати ці частини на смузі.

Також при верстці тексту книжкою необхідно витримувати прямокутність смуг. Кожна смуга не повинна починатися з неповною останнього рядка абзацу і не повинна закінчуватися початкової абзацной рядком, це означає, що не повинно бути так званих "висячих" рядків. Суцільний текст верстати зовсім нескладно. Звернемо увагу, що оформлення початкових смуг при цьому може бути трьох видів, все це способи верстки тексту:
 • зі спуском;
 • зі спуском, але з ініціалами;
 • з шмуцтитулом у вигляді "шапки".
 • Який варіант вибрати в підсумку, повинен визначити художник видавництва спільно з верстальником. Зазначимо, що ініціал може бути не тільки шрифтовым, але і мальованим, він являє собою заголовну букву великого кегля, яка грає роль першої літери в початковій рядку. Якщо ви робите верстку тексту книгою з внутрішнім титулом, то він встановлюється в рахунок спуску у вигляді "шапки". Завершуючи кінцеві смуги, необхідно дотримуватися наступних рекомендацій, які допоможуть зробити ваше видання максимально презентабельним і продаваним:
 • Якщо тексту на сторінці небагато, його потрібно вміщувати в попередню смугу, або збільшити таким чином, щоб він займав не менше чверті смуги на наступній сторінці. Зверніть увагу, що так званим припасування та вигонці піддається текст не одного, а здебільшого кількох абзаців, поки не вдається досягти потрібного результату.
 • Якщо на кінцевій смузі багато тексту, то вона не повинна бути коротше повної менше ніж на 4 рядки.
 • Не забувайте, що на кінцевих смугах можна у певних випадках встановлювати кінцівки, які допомагають відбиватися від тексту однаково для кожного окремо взятого видання.
 • Це основні способи перетворення верстки тексту, які можна застосовувати і для складного тексту.

  Як розміщувати вірші у верстці

  Що таке верстка тексту? Основні поняття, принципи і способи
  У цій статті ми допоможемо детально розібратися в організації верстки тексту будь-якого формату. Наприклад, якщо перед вами стоїть завдання зверстати вірш, то потрібно знати, що поетичний текст, що поміщається всередині основного тексту або на окремих смугах, повинен верстатися таким чином, щоб віршована смуга або якась її частина розмістилася на середині сторінки. При цьому не забувайте, що вірш має бути сверстано як додатковий текст, тобто мати відбиття від головного тексту в межах не більше одного рядка. Якщо при верстці тексту книжкою в Word доводиться переносити частину віршованого тексту на іншу смугу, то на попередній потрібно залишити не менше двох рядків. В ідеальному варіанті при перенесенні вірша воно має розбиватися по парам віршів. Якщо строфи поетичного тексту набираються в порядку чергування без використання втяжек, то їх не слід відбивати один від одного. А ось якщо вірш верстається на розвороті, то воно повинно бути оформлено і відбито одноманітно. У наші дні в якості програми верстки тексту книжкою можна застосовувати одну з уже перелічених, а можна скористатися класичним текстовим редактором Word, який є, мабуть, на комп'ютері практично кожного користувача.

  Драматичний текст

  Що таке верстка тексту? Основні поняття, принципи і способи
  Особливі правила верстки тексту в Word слід дотримуватися, якщо ви зібралися публікувати драматичний твір. У цьому випадку необхідно звернути найпильнішу увагу на деякі специфічні, але при цьому дуже важливі вимоги. Наприклад, імена та прізвища дійових осіб необхідно набирати окремими рядками, відбиваючи від основного тексту зразок рубрик. При цьому розмір рядка, на якій розміщуються імена персонажів, повинен бути кратним кеглю основного набору. Якщо в тексті присутні ремарки, які розбивають слова персонажів окремим рядком, то їх необхідно відбивати від тексту на два-чотири пункту знизу і зверху. Категорично не рекомендується завершувати смугу рядком з ім'ям чинного в п'єсі особи або ремаркою, переносячи текст на іншу смугу. Рекомендується, щоб ремарка закривалася як мінімум двома рядками. А репліка, яка переноситься на іншу сторінку, повинна закриватися як мінімум двома рядками. Поганим тоном вважається починати смугу з ремарки, яка знаходиться у мовленні однієї діючої особи. У цьому випадку саму ремарку необхідно підверстати вниз на попередній смузі.

  Верстка таблиць і формул

  Що таке верстка тексту? Основні поняття, принципи і способи
  Ключові моменти при організації і основні способи перетворення верстки тексту докладно розібрані і розглянуті в цій статті. Головна рекомендація полягає в тому, що таблиці та висновки з них повинні верстатися безпосередньо відразу після тексту, який вони ілюструють. Якщо з якихось технічних причин зробити це не представляється можливим, то їх допускається верстати досить довільно в межах одного розвороту. На цей випадок у тексті дається посилання, в якій вказується конкретний номер таблиці. При розташуванні таблиці на смузі пильну увагу потрібно приділити формату смуги та її розмірами. При верстці таблиць врозріз, їх необхідно розміщувати на оптичній середині смуги, відбиваючись від тексту в межах одного рядка кегля шрифту основного набору, не забуваючи, звичайно, про правило приводности. На шпальтах таблиці можуть розміщуватися як впоперек, так і вздовж. У першому випадку таблиця буде читатися при повороті сторінки рівно на 90 градусів за годинниковою стрілкою. Якщо виявилося, що ширина таблиці більша, ніж формат стандартної набірної смуги, який ви використовуєте, то її можна розташувати на розвороті впоперек або вздовж, перериваючись на корінець видання. Головне, точно витримати розмір перерви, він повинен бути розрахований таким чином, щоб таблиця виявлялася рівно на розвороті і легко читалася. Такі таблиці називають розкривними і ділять на поперечні і поздовжні. Так, поперечно-розпашні таблиці розташовуються поперек на двох смугах, а поздовжньо-розпашні таблиці - на двох смугах уздовж. За форматом самих рядків поздовжньо-розпашні таблиці завжди повинні строго дорівнювати подвоєній формату рядків тексту, за умови збільшення в кожній половині на один або два цицеро, щоб забезпечити органічний вихід в корешковое полі. При цьому поперечно-розпашні таблиці за своїм форматом повинні бути строго дорівнюють висоті смуги видання, а в ідеалі - бути трохи менше. У кінцевому рахунку висота таких таблиць повинна дорівнювати подвоєній формату рядків тексту видання, який збільшується в кожній з половин на один-два цицеро для виходу в корешковое полі. Також існує поняття "клочковые таблиці", які верстаються врозріз. При цьому ширина таблиці повинна наближатися до формату набору, або є ще один варіант - верстка в оборку, коли ширина самої таблиці менше формату набору на кілька одиниць. Від основного тексту таблиці повинні відбиватися на відстань шести-дванадцяти пунктів, від тексту, розміщеного зверху, на два-чотири пункти, решта відступ знизу визначається за умовами приводности.
  Що таке верстка тексту? Основні поняття, принципи і способи
  Важливо при верстці правильно обходитися з формулами. Вони верстаються строго по оригінальної розмітки, а від тексту відбиваються зверху і знизу так, щоб від основного набору відрізнятися максимально на кегль шрифту, дотримуючись умови приводности. Зверніть увагу, що якщо формулі у вашому тексті передує коротка кінцева рядок якогось тексту, то формулу зверху відбивати не потрібно, навіть частково. Смугу не рекомендується починати з формул, тільки в порядку рідкісного винятку - при перенесенні формул. Якщо формула складається з трьох рядків, то їх забороняється розривати при необхідності перенесення. Якщо формула складається з чотирьох рядків, при перенесення з однієї смуги на іншу їх можна розділити навпіл. Для того щоб не допустити порушень приводности верстки, важливо, щоб за розміщення формул у тексті, як і у випадку з таблицями, обов'язково прораховувалося, скільки рядків основного тексту необхідно прибрати, щоб органічно розмістити необхідний додатковий текст разом з усіма отбивками. При цьому кількість рядків повинна бути цілим, а текстові рядки на просвіт повинні збігатися з рядками тексту на зворотному смузі.

  Розміщення ілюстрацій при верстці тексту

  Що таке верстка тексту? Основні поняття, принципи і способи
  Запам'ятайте, що місце розташування кожної ілюстрації спочатку має бути встановлено ще при розмітці оригіналу і виготовленні макета. Вид розміщення конкретних ілюстрацій на смузі залежить від її формату та формату самої ілюстрації. Існує кілька основних типів їх розміщення:
 • Відкрита верстка, при ній ілюстрація розміщується строго зверху або знизу смуги, безпосередньо стикаючись з текстом однією або двома сторонами.
 • Закрита верстка. При цьому способі ілюстрація поміщається всередину основного тексту, стикаючись з ним двома або навіть трьома сторонами.
 • Глуха верстка. У цьому випадку ілюстрація закрита текстом з усіх чотирьох сторін, так звана двостороння оборка. При такому варіанті, ілюстрації можуть розташовуватися на полях або з частковим виходом в поле.
 • Останній варіант має на увазі те, що ілюстрація настільки велика, що вона займає всю смугу, а тексту на ній немає зовсім, крім, можливо, підписи до ілюстрації, якщо вона потрібна.
 • Будь-яку ілюстрацію необхідно верстати максимально близько до тексту, до якого вона належить. Якщо її розмір по ширині дорівнює набірної смуги, то вона може бути встановлена зверху, на оптичній середині або знизу смуги. При верстці двох ілюстрацій врозріз, коли одна розташовується безпосередньо під одної, між ними повинно бути не менш трьох рядків тексту, не враховуючи підписів під самими ілюстраціями. При цьому обидві такі ілюстрації повинні розташовуватися на оптичній середині смуги. Важливо відзначити, що правило приводности при верстки ілюстрацій врозріз обов'язково повинен суворо виконуватися. Тобто розмір самої ілюстрації з отбивками і всіма необхідними підписами повинен бути кратний кеглю основного набору. Від основного тексту ілюстрація відбивається в межах одного цицеро. Важливо також відзначити значення узгодженості розміщення відразу кількох ілюстрацій на одному розвороті. Професіонали радять, що ілюстрацію краще всього вирівнювати по нижній лінії, розташовуючи симетрично по діагоналі. В деяких випадках допускається використовувати асиметричне розташування як особливий прийом оформлення. Якщо у вашому розпорядженні виявилася ілюстрація занадто великого формату, до якої можна підверстати не більше трьох-чотирьох рядків, то краще всього збільшити її до смугової. Такий варіант вважається найбільш доцільним. Якщо у вас відкрита заверстка внизу або вгорі смуги, то під таку ілюстрацію не рекомендується поміщати кінцеву рядок абзацу, а над самою ілюстрацією залишати абзацную рядок. Також заборонено верстати ілюстрацію перед заголовком наступного розділу вашого основного тексту. Якщо вам доводиться поміщати ілюстрацію на край смуги або у кут, то стежте за тим, щоб зовнішні лінії малюнка або фотографії обов'язково збігалися з краями тексту. На кінцевих смугах розміщувати ілюстрації не рекомендується зовсім. Якщо ж це необхідно, то під нею повинні залишатися не менше п'яти-шести рядків основного тексту. При верстки ілюстрацій завжди потрібно звертати увагу на оборот малюнків. На нього не повинні потрапляти висновки, таблиці, формули або будь-який інший додатковий текст. Якщо на смузі вашого тексту виявилася одна ілюстрація в оборку, то її потрібно встановити на зовнішньому полю, а другу ілюстрацію в оборку поставити також до зовнішнього або корінцевому полю. При цьому вони обов'язково повинні розділятися як мінімум трьома повноформатними поліграфічними рядками. Якщо ви використовуєте закриту верстку ілюстрацій, то їх необхідно поміщати на оптичній середині смуги, а при верстці в оборку дотримуватися важливе в даному випадку правило - рядки оборки повинні утворювати прямокутник. Це робиться для того, щоб не допустити появи над ілюстрацією кінцевий або неповної рядка, а під ілюстрацією не повинно бути абзацной рядка. У волани не рекомендується розміщувати рубрики. Зверху від тексту ілюстрації відбиваються на величину, яка строго дорівнює кеглю шрифту основного тексту, а збірку від тексту оборки - в межах одного цицеро. Важливо, щоб формат оборки сам був кратний цицеро. Якщо необхідно помістити підпис під малюнком, то від самої ілюстрації її необхідно відбити в межах кегля основного набору, при цьому сам пробіл між подальшим текстом і підписом до малюнка або фотографії повинен бути трохи більше, ніж між ілюстрацією та підписом до неї. Ось приблизне співвідношення розміру шрифту для підписів під малюнками або фотографіями:
 • при наборі тексту 12 кеглем, підписи робляться кеглем на 8 або 10 пунктів;
 • якщо основний текст набраний 10 кеглем, то розмір підпису до ілюстрації 8 пунктів;
 • якщо текст набраний 8 кеглем, то розмір підпису до малюнка залишається таким же.
 • Підводячи підсумок, потрібно зазначити, що висота самої ілюстрації з отбивками від основного тексту та підписом не повинна бути кратна кеглю шрифту основного набору. Виходячи з розміру вікна, можна в результаті розрахувати кількість рядків оборки, тобто рядків, які набрані на менший формат і розташовуються збоку від ілюстрації.

  Популярі новини
  Загрузка...