Тіньове копіювання: поняття, можливості, активація, настройка і використання функції

479 0 Новини високих технологій

По всій видно, не потрібно говорити, що багато (якщо не все) користувачі чули про те, що у Windows-системах є так звана служба тіньового копіювання тому. Звичайно, далеко не всі пересічні користувачі чітко собі уявляють, що це за інструмент, для чого він використовується, як їм управляти і як налаштувати. Між тим, нічого особливо складного тут немає. Спробуємо розглянути службу тіньового копіювання томів Windows, давши максимально просте і зрозуміле пояснення. В принципі, незважаючи на таке начебто мудроване назву, цей інструмент знайомий всім без винятку, а багато хто стикається з ним досить часто при появі в системі непередбачених збоїв або критичних помилок, коли потрібно автоматичний або ручний запуск її відновлення. Але про все по порядку.


Що таке тіньове копіювання тому у Windows?

Почнемо з розуміння суті цього інструменту, який є у всіх останніх системах лінійки Windows. Щоб зрозуміти, що собою являє служба копіювання тому, давайте спробуємо зробити якийсь розбір цього словосполучення, з'ясувавши, чому саме воно може відповідати найпростішою трактуванні. Під томом мається на увазі диск або логічний розділ. Це, по всій видимості, знають всі. Що ж стосується тіньового копіювання, грубо кажучи, його можна трактувати як створення копії у невидимому режимі користувачеві, часто званому фоновим.
Тіньове копіювання: поняття, можливості, активація, настройка і використання функції
Таким чином, неважко здогадатися, що цей компонент є самим звичайним засобом створення резервної копії диска або розділу із збереженням у спеціальній зарезервованої області. Тобто це якась точка відновлення з копії, причому стосується це не тільки операційної системи з працездатними параметрами, але і збережених файлів користувача. Багато адже помічали, що при запуску відкату відновлюється не тільки Windows з встановленими на той момент програмами, але і файли користувача.


Як це працює?

Тепер кілька слів про те, як все це функціонує. Справа в тому, що при активації служби тіньового копіювання (або в автоматичному режимі, встановленому за замовчуванням, або вручну) збереження даних виробляється саме в тому розділі, для якого вона є активною. У випадку з системним розділом збереження буде проводитися саме в ньому. На диску є невидима область, призначену для поміщення в неї зроблених копій (якщо хочете, якихось знімків стану в певний момент), для чого сама операційна система в обраному розділі резервує близько трьох відсотків від його загального обсягу, який, до речі сказати, в більшості випадків враховується, коли однією з умов для коректної роботи системи називається наявність не менше п'яти-десяти відсотків вільного місця на системному диску.
Тіньове копіювання: поняття, можливості, активація, настройка і використання функції
Саме тому захаращувати диск «С» не рекомендується, а в якості профілактичного інструменту регулярно застосовувати стандартну очищення диска, в якій при зверненні до дій з системними файлами вивільнити додатковий вільний простір можна якраз за рахунок видалення всіх резервних копій (точок відновлення). Як вже можна здогадатися, при повній їх очищення відкат системи до якогось попереднього стану стане неможливим.
Принагідно варто звернути увагу на той момент, що при відключенні служби тіньового копіювання привести систему в працездатний стан при старті зі знімного носія, якщо спостерігається пошкодження системних файлів або проблеми з завантажувачем, можна. Але ось відновити файли і раніше інстальовані програми не вийде ніяк.

Наскільки доцільно тримати службу активною?

Виходячи з вищесказаного, стає очевидним, що для швидкого відновлення і системи, програм і файлів, відключати цей компонент не варто. Принаймні для системного розділу – так точно. Адже в більшості випадків основні програмні компоненти встановлюються користувачем додатків збережено на диску «С» в папках начебто Program Files і ProgramData. У деяких випадках навіть при інсталяції програми в логічний розділ, все одно основні бібліотеки, необхідні для її роботи в середовищі Windows, прописуються в системному розділі (природно, тільки за умови того, що додаток не є портативним). Для логічних дисків, за великим рахунком, тіньове копіювання тому можна відключити зовсім безболісно, оскільки до роботи операційної системи вони не мають стосунку (крім випадків, описаних вище). Власне, і вся настройка полягає тільки в тому, що увімкнути або вимкнути даний компонент, а також вказати, для яких саме розділів будуть зберігатися резервні копії, і скільки місця буде резервуватися на диску або в розділі для їх збереження (тут все залежить, якщо хочете, від вашої щедрості чи жадібності). Однак навіть при активації тіньового копіювання тому надмірно захоплюватися виділенням простору під створювані знімки стану диска не рекомендується, тому що згодом при надмірному переповненні розділу системі буде просто нікуди зберігати інші важливі дані (наприклад, ті ж файли системного кеша або кешированных даних працюючих програм).

Як включити і налаштувати службу Windows 7 і вище найпростішим способом?

Тепер давайте подивимося, де знаходяться настроювані опції цього інструментарію. Отримати доступ до налаштувань тіньового копіювання Windows 7 або в будь-якій іншій системі найпростіше можна через властивості комп'ютера, де вибирається пункт захисту системи, після чого автоматично буде зроблено перенаправлення на відповідну вкладку.
Тіньове копіювання: поняття, можливості, активація, настройка і використання функції
Тут у спеціальному вікні будуть показані всі наявні активні на даний момент диски і розділи, для яких трохи правіше можна переглянути стан тіньового копіювання. Як вже було сказано раніше, налаштувань тут не так вже й багато. Після натискання на відповідну кнопку, можна провести включення і відключення служби для вибраного розділу, а також за допомогою спеціального повзунка провести збільшення або зменшення зарезервованого простору. Тут же можна видалити всі раніше створені знімки (резервні копії).

Як створити точку відновлення засобами Windows?

В основних параметрах стану захисту є ще й кнопки запуску негайного відновлення системи і створення контрольної точки в ручному режимі. Зверніть увагу, що, по-перше, після видалення всіх точок для системного розділу відкат виявиться неможливим, а по-друге, створити точку відкату вручну можна тільки для того диска або розділу, для якого тіньове копіювання включено.
Тіньове копіювання: поняття, можливості, активація, настройка і використання функції
Як правило, весь процес займає буквально пару хвилин, а перезавантаження комп'ютера або ноутбука за завершення всіх операцій не вимагається.

Як переглянути всі тіньові копії і виконати відкат через командний рядок?

Тепер варто трохи зупинитися на питаннях, пов'язаних з переглядом всіх наявних точок відкату, адже зазвичай вибрати якусь з них можна тільки на стадії відновлення, розгорнувши весь список. У самій системі зробити це теж можна, але з рядових користувачів про таких методах мало хто знає. На початковій стадії, якщо тіньове копіювання тому в Windows 7 або будь-який інший ОС цього сімейства включено, слід звернутися до командному рядку і запустити від імені адміністратора (для перегляду точок такі права не потрібні, але можуть знадобитися для відновлення системи).
Тіньове копіювання: поняття, можливості, активація, настройка і використання функції
Для перегляду VSS-знімків (а це якраз і є ті самі резервні копії) необхідно прописати команду vssadmin.exe list shadows, після чого на екрані відобразяться всі контрольні точки, для кожної з яких буде вказано час і дата створення, а також спеціальний ідентифікатор у фігурних дужках.
З відновленням системи з бажаною копії не все так просто. Справа тут в тому, що спочатку необхідно змонтувати окремий віртуальний диск (диск). Для цього використовується основна команда vshadows -el={ідентифікатор},Z. В даному випадку в якості ідентифікатор вводиться значення ID, зазначене вище, а Z відповідає літери створюваного віртуального розділу. Якщо потрібно демонтувати створений диск, застосовується команда команду mountvol Z: /D.

Застосування інших засобів Windows і програм-оптимізаторів

Зрозуміло, що з командним рядком багато користувачів працювати не люблять або не хочуть зважаючи на складність використовуваного інструментарію. Тому для налаштування тіньового копіювання в Windows можна застосовувати інші кошти самої системи, які виявляються менш ефективними. Не кажучи про декількох варіантах запуску відкату з відновленням файлів без виконання таких операцій, найпростіше включення або відключення цього інструменту можна зробити в розділі служб (services.msc).
Тіньове копіювання: поняття, можливості, активація, настройка і використання функції
В редакторі необхідно знайти відповідну службу, зайти в настройки, використовуючи для цього подвійний клік або меню ПКМ, після чого, скажімо, для деактивації тіньового копіювання потрібно виконати кілька дій, але обов'язково в такому порядку:
 • зупинити службу натисканням відповідної кнопки;
 • зі списку режимів старту вибрати відключений тип запуску.
 • Після цього слід, знову ж таки, обов'язково зберегти зміни у встановлених параметрах, після чого провести повне перезавантаження системи. У разі активації тіньового копіювання дії виконуються в зворотному порядку. А ось для відновлення системних параметрів стандартне засіб краще не використовувати, а віддати перевагу розділу архівації і відновлення, де і є відповідний пункт. Що ж стосується створення тіньових (резервних) копій або їх видалення і запуску відновлення, для таких цілей можна застосовувати і різного роду оптимізатори, в яких такі функції і модулі передбачено спочатку.
  Тіньове копіювання: поняття, можливості, активація, настройка і використання функції
  Досить непогано в цьому відношенні зарекомендували себе утиліти CCleaner і Advanced SystemCare, в яких створення контрольних точок або старт відкату виробляються в пару кліків.

  Додаткові методи управління

  Само собою зрозуміло, що виконати запуск або відключення даної служби можна з використанням налаштувань групових політик або навіть шляхом зміни відповідних ключів системного реєстру. Однак така методика для рядового користувача може виявитися трохи більш складним, ніж дії з окремо взятої службою, так і попорпатися в тому ж реєстрі для пошуку потрібних параметрів доведеться неабияк, а одним лише основним ключем активації або вимкнути служби справа може не обмежитися (наприклад, провести видалення копій можна тільки повним стиранням відповідних записів, але знайти їх буває надзвичайно проблематично). Але і після деактивації основний служби доведеться зайнятися пошуком відповідних файлів на диску або в логічному розділі, щоб позбутися від них самостійно. Саме тому використання такого ручного режиму виглядає дуже громіздким. Трохи відволікаючись від теми, окремо варто сказати, що групові політики та реєстру в основі своїй мають одні і ті ж налаштування, які в обох редакторах дублюються з різною візуалізацією представлених параметрів. І якщо у політиків на етапі збереження встановлених опцій від застосування виставлених параметрів ще можна відмовитися, то в реєстрі такий варіант не передбачений, оскільки при виході з редактора опції зберігаються автоматично. Крім того, втручання саме в реєстр без необхідних знань може спричинити за собою незворотні і катастрофічні наслідки для всієї системи в цілому. Його пріоритет вище, ніж у групових політик, тому зміни, зроблені в реєстрі, політиків повернути в початковий стан не вийде (такі дії будуть просто заблоковані). Так що і це треба мати на увазі.

  Що робити, якщо служба тіньового копіювання не працює або видає помилки?

  Нарешті, давайте зупинимося на деяких можливих проблемах, які можуть виникати у роботі даного інструменту. І почнемо з самого простого. Найпоширеніша помилка тіньового копіювання тому пов'язана з тим, що сам компонент знаходиться в неактивному стані (або він відключений стандартних налаштуваннях, або в розділі служб, або в політиках, або у реєстрі). Як правило, навіть за умови того, що в системному реєстрі може міститися ключ, значення якого відповідає деактивованого станом служби, допомагає звичайне включення цього компонента в налаштуваннях, описаних вище. До того ж, якщо резервні копії не були видалені, і відновлення системи може спрацювати. Але що робити, якщо не працює служба тіньового копіювання тому або працює, але з явно вираженими збоями? Цілком може бути, що така проблема обумовлена лише тим, що на диску або в логічному розділі недостатньо місця для збереження копій. В даному випадку мова йде про те, що переповнена зарезервована область. У цій ситуації бажано видалити ті копії, які не потрібні або простою застаріли, а залишити лише якусь одну обрану, яка містить необхідні робочі параметри системи або посилання на користувацькі програми та файли. Як вже зрозуміло, позбавлятися від всіх знімків вкрай небажано. Такі дії доцільно застосовувати тільки в тому випадку, якщо відновлення передбачає тільки приведення Windows почуття при неможливості завантаження зі стартом зі знімного носія, але при цьому користувальницькі додатки і файли не враховуються (не підлягають відновленню). На всяк випадок, щоб не видалити якісь важливі системні компоненти, можна скористатися стандартною очищенням диска, але в цьому випадку, якщо буде позначено пункт видалення резервних копій, вони будуть стерті всі до єдиної. Та що, будьте уважні. Дуже часто помилка тіньового копіювання, як не дивно, може проявляти себе в серверних версіях Windows, якщо в них використовуються компоненти SharePoint Foundation. У цьому випадку проблема може полягати у так званому паралелізм створення копій, коли спостерігається конфлікт між реальним і віртуальним сервером, створеним, наприклад, за допомогою інструментарію модуля Hyper-V. В якості одного з найбільш простих рішень багато користувачів називають виконання командного рядка консолі vssadmin list writers з подальшою перезавантаженням системи два-три рази. Якщо тіньове копіювання тому не працює внаслідок виникнення проблем саме з SharePoint Foundation (вірніше, зі спеціальним сервіс-паком) при створенні знімків в SBS 2011 рекомендується запустити спеціальний «Майстер налаштування конфігурації» (SharePoint Configuration Wizard) з стартового меню «Пуск», двічі натиснути кнопки продовження, нічого не змінюючи в параметрах, а в кінці – кнопку «Готово». Після цього буде потрібно перезавантажити резервну копію і запустити її заново. Іноді, хоча й нечасто, проблеми з працездатністю інструментарію тіньового копіювання можуть проявлятися і при використанні баз даних SQL-сервера. У цій ситуації, як свідчать відгуки деяких користувачів, допомагає часткове видалення непотрібних або невикористовуваних баз даних, після чого копіювання знову запускається в штатному режимі.

  Короткі висновки

  Отже, прийшов час підвести підсумки всьому вищесказаному. По всій видимості, багато хто вже зрозуміли, що нічого особливо складного в розумінні того, що являє собою інструментарій тіньового копіювання, немає. Інша справа, що відразу ж виникають питання з приводу однозначного рішення на користь включення або відключення цієї служби. Тут – за бажанням. Але якщо виходити з практичних міркувань, для системного розділу навіть із застосуванням стандартних налаштувань задіяння цієї функції операційної системи краще залишити. А ось для логічних розділів, в яких можуть зберігатися тільки якісь файли, її можна відключити (на крайній випадок завжди можна скопіювати потрібні дані на якийсь знімний носій). Що ж стосується помилок у роботі відповідної служби, в користувальницьких десктопних системах вони зустрічаються вкрай рідко і пов'язані здебільшого з непередбаченим випадковим відключенням самої відповідає за створення резервних копій служби, яку активувати не складе труднощів навіть з використанням найпростіших описаних вище методів. І ще одне зауваження наостанок. Якщо навіть при включеній службі створення копій стану системи виникають проблеми з відновленням, зверніть увагу на те, що і самі резервні знімки можуть бути пошкоджені. Але найчастіше така ситуація з видачею повідомлень про те, що стався непередбачений збій, виникає внаслідок порушень цілісності важливих системних файлів. Для їх відновлення при старті зі знімного носія начебто LiveCD або оригінального інсталяційного носія з дистрибутивом системи скористайтесь командним рядком і виконайте в ній команду sfc /scannow. Якщо це результату не дасть, відновіть або перезапишіть завантажувач з допомогою інструменту Bootrec.exe з додаванням кожного разу через пробіл після основної команди наступних атрибутів у зазначеній послідовності:
 • /FixMBR.
 • /FixBoot.
 • /RebuildBSD.
 • Як правило, така методика дозволяє повністю відновити завантаження операційної системи навіть при появі критичних збоїв, після чого можна буде задати відкат з наявною копії (копій) в ручному режимі. Якщо завантаження системи все одно буде неможлива, спробуйте використовувати безпечний старт з викликом завантажувального меню шляхом натиснення клавіші F8 (в Windows 8 і 10 цей спосіб не працює, тому потрібно буде використовувати додаткові меню або переключити режим завантаження на legacy в командному рядку).

  Популярі новини
  Загрузка...