Формат Lossless - що таке? Стиснення без втрат

341 0 Новини високих технологій

Справжні меломани вже знають, що музика у звичному форматі МР3 не може порадувати деталізацією і правдивістю звучання. Особливо всі огріхи цього формату добре чути дорогою і якісної апаратури. Але можна почути (вірніше, не почути суттєвих сегментів) і на акустичних системах середнього рівня. Тому все більше цінителів якісного звуку використовують Lossless-формат аудіозаписів. Що це за звір і як його використовувати? Про це і поговоримо.

Що таке Lossless?

Lossless Data Compression з англійської перекладається як "стиснення даних без втрати якості". Простіше кажучи, звук з такого файлу володіє усіма особливостями і перевагами оригінальної звукової доріжки. Однак є і крапля дьогтю: розмір файлів без втрати якості, як правило, значно більше, ніж у звичних (і збиткових) МР3. Але якість звуку того варто. Є декілька найбільш популярних форматів. І всі ми їх розберемо. Але спочатку трохи про історію даної технології кодування. Це корисно знати в плані саморозвитку.


Формат Lossless - що таке? Стиснення без втрат
Lossless-формат був відомий ще в дев'яностих минулого століття. Але тоді він використовувався тільки професіоналами: студійними звукорежисерами, "звукачами" на радіостанціях і федеральних телеканалах. Така вузькоспеціальна поширеність даної технології пов'язана з тим, що в ті часи домашні комп'ютери були великою рідкістю. Рідкістю дуже дорогий і дуже слабенькою. Потужностей стандартного ПК 90-х не вистачило б навіть на те, щоб програти такий файл. Не кажучи вже про кодування. Широке розповсюдження Lossless отримав після буйних "нульових".

Формат FLAC

Ймовірно, це найпопулярніший контейнер для такої штуки, як Lossless-форматі. Пов'язано це з тим, що FLAC є повністю вільним від ліцензій. Кодек виконаний на базі вільного програмного забезпечення. Це робить його застосування необмеженим. Це самий популярний формат Lossless. Що таке "найпопулярніший"? Це означає, що переважна кількість музики у форматі без втрати якості торрент-трекерах знаходиться саме під FLAC. Чи це не показник популярності? Принадність цього формату полягає в тому, що він забезпечує таку ж якість звуку, як і горезвісний WAV, але відрізняється від нього значно меншими розмірами. Простіше кажучи, FLAC займає менше місця на жорсткому диску, на відміну від WAV. І це робить його найбільш прийнятним для створення музичної бібліотеки.

Формат Lossless - що таке? Стиснення без втрат

Формат ALAC

А ось ця штука буде знайома тільки власникам пристроїв від компанії Apple. Саме цей виробник створив цей формат і змусив своїх клієнтів використовувати тільки його в iPhone і MacBook. Його головна відмінність від FLAC полягає в тому, що він поширюється тільки по ліцензії від "яблучників". А це накладає певні обмеження у його використанні. А за якістю звуку відмінностей немає, так як використовується практично ідентичний алгоритм кодування. Він не настільки популярний, як наш попередній герой, саме тому, що є пропрієтарним форматом Lossless. Що таке "патентований"? Це означає, що розповсюджується по ліцензії від конкретного виробника з певною кількістю обмежень.
Формат Lossless - що таке? Стиснення без втрат

Формат APE

Цей формат можна вже назвати застарілим, оскільки він в останні роки перестав розвиватися. Назвати його вільним не можна, так як він теж поширюється по пропрієтарної ліцензії. Головним недоліком цього формату є те, що нормально він підтримується тільки на ПК або ноутбуках під управлінням операційної системи Віндовс" від "Майкрософт". А ось багато дистрибутиви "Лінукс" не вміють читати музику в АРЄ. Тільки після встановлення певних "милиць" можна відтворити цей формат. Можливо, саме тому АРЄ і не став настільки популярним, як два попередніх формату.
Формат Lossless - що таке? Стиснення без втрат

Ніж читати Lossless?

Lossless-музика, звичайно, звучить чудово. Але у багатьох власників ПК і ноутбуків виникає цілком закономірне питання про те, чим читати такий екзотичний формат. Проблем з цим немає. Принаймні, на "Віндовс". Найбільш якісно виходить відтворити FLAC, ALAC або АРІ за допомогою плеєра Foobar 2000. Він правильно відтворює файли і адекватно зчитує теги. Однак його і строгий мінімалістичний інтерфейс може відлякати середньостатистичного користувача. До того ж російської мови "з коробки" немає. Звичайному юзеру потрібно що-небудь простіше. І такий варіант є. Всіма улюблений і нереально популярний AIMP теж вельми успішно справляється з форматами без втрати якості. З цим плеєром немає нічого простіше, ніж відтворити Lossless. Програма автоматично розіб'є образ диска на окремі файли за допомогою файлу CUE і правильно відобразить всі теги.
Формат Lossless - що таке? Стиснення без втрат
На операційних системах сімейства "Лінукс" формат без втрати якості може читати практично будь-програвач після встановлення додаткових "милиць" (АРЄ). Без всяких добавок читає цей незручний формат тільки "всеїдний" DeadBeef. Але з іншими форматами проблем немає. Такі комбайни, як "Клементін", Audacious та інші запросто з ними справляються. Навіть ті програвачі, що входять у склад дистрибутива, вміють працювати з лосслесс-форматами. Що стосується МакОС, то тут вибір невеликий. Всі формати без втрати якості читає тільки VOX. Інші плеєри зациклені на проприетарном ALAC. Така політика компанії з Купертіно. Програти FLAC або WAV стандартними системними засобами не вийде. Проте в AppStore є деяка кількість додатків сторонніх розробників, які можуть зробити МакОС "всеїдною". До таких додатками і належить відомий VOX, який нагадує відразу і AIMP і Winamp. Останній, звичайно, легенда, але під МакОС його немає. Як і під "Лінукс".

Lossless у відео

Lossless-музика - це добре. Але як бути любителям якісних фільмів і тим, у кого є цілий домашній кінотеатр? З цим теж проблем немає. Сучасні технології цілком можуть дозволити записати звукову доріжку фільму у форматі без втрати якості. Тільки технологія трохи інша. Та й формат теж. У якісних фільмів на Blu-Ray (або їх "рипах") використовується формат звуку DTS. Від перерахованих вище форматів він відрізняється тим, що може містити в собі необмежену кількість каналів. Саме тому він використовується в кіноіндустрії. Там важливий повноцінний об'ємний звук. Так що в кіно Lossless-формат теж використовується. Якщо б не використовувався - це виглядало б як мінімум дивно.

Формат Lossless - що таке? Стиснення без втрат
Сьогодні багато плеєри запросто відтворюють фільми з таким звуком. На "Віндовс" найбільш популярними рішеннями є КМР, "ПотПлеер", "ГОМ плеєр" та інші. Під "Лінукс" всі програвачі справляються з цим завданням: VLC, SMPlayer і так далі. Під МакОС теж є величезна кількість плеєрів такого типу. Включаючи стандартний, поставляється з операційною системою. З побутових програвачів адекватно справляються з цим завданням тільки "Блю-Рей"-плеєри. Звичайні ДВД тут аж ніяк не підійдуть. Проте вони і не потрібні. Сучасні телевізори (навіть без системи "Смарт ТВ") здатні вважати файл з таким фільмом прямо з USB-накопичувача або зовнішнього жорсткого диска. Причому зі звуком все буде в порядку.

Чим можна "рипнуть" диск в Lossless?

Отримувати повну інформацію з аудіодиску вміють багато програм, але потрібна відповідна апаратура для Lossless формату. Стиснення без втрат можливо тільки при наявності звукової карти хоча б середнього рівня. Вбудовані "пищалки" ніяк не підійдуть: у наявності передискретизація, всілякі викривлення, неправильна сцена та інше. Для початку слід обзавестися обладнанням. А "рипать" диск можна за допомогою того ж AIMP. Він чудово справляється з таким завданням. Є і спеціалізовані програми з купою налаштувань. Але вони складні і не настільки ефективні. Прикладом може служити Easy CD-DA Extractor. Інтерфейс програми перевантажений налаштуваннями, незрозумілими пересічному користувачеві. Але свою справу утиліта знає. "Ріпи" виходять якісними.
Формат Lossless - що таке? Стиснення без втрат

Висновок

Отже, ми розібрали технологію Lossless. Що таке "лосслесс", вже зрозуміло. Також цілком ясно, як використовувати файли в такому форматі. Варто лише нагадати, що для відтворення музики у такому форматі буде потрібна відповідна апаратура. На вбудованої звукової карти і колонках-пищалках ніякого розходження з МР3 помітити не вдасться. Потрібні хоча б гарні навушники. Ось тоді буде помітний прогрес. А ще краще - придбати зовнішню звукову карту. Але це вже зовсім інша історія.

Популярі новини
Загрузка...