Hardware - це що таке?

414 0 Новини високих технологій

Більшість користувачів, включаючи навіть тих, хто почав знайомство з комп'ютерними системами відносно недавно, знають про такий термін, як Hardware. Це не обговорюється. Досвідчені юзери уявляють собі, що відноситься до даного поняття. А ось початківцям пропонується пройти невеликий екскурс і з'ясувати суть питання більш глибоко, оскільки далеко не всі уявляють, що сюди можна включити.

Hardware - це

Як відомо, комп'ютер працює на основі поєднання двох головних складових – «залізних» пристроїв (апаратна частина) і програмного забезпечення (софтверна частина). І позначаються вони в комп'ютерній термінології відповідно: Hardware – це всі «залізні» компоненти, Software – повний набір, включаючи операційні системи, драйвери і програми.


Hardware - це що таке?
Але для повного розуміння даної теми необхідно з'ясувати, які саме пристрої відносяться до категорії, званої апаратною частиною комп'ютера.

Основні пристрої, що відносяться до апаратної частини комп'ютера

Багато починаючі користувачі помилково вважають, що комп'ютерне «залізо», або Hardware, – це виключно ті компоненти, які знаходяться всередині системного блоку стаціонарного ПК або ноутбука (материнські плати, процесори, оперативна пам'ять, жорсткі диски, звукові і відеокарти, оптичні дисководи тощо). Насправді це глибока помилка.
Hardware - це що таке?
Справа в тому, що в поняття Hardware в рівній мірі можна включити монітори, клавіатури, миші, джойстики, периферійні пристрої виведення (принтери, сканери тощо), знімні USB-вінчестери і накопичувачі, мережеве обладнання, зовнішні MIDI-контролери і багато іншого. В даному випадку мова йде про те, що поняття Hardware увазі всі те, що, грубо кажучи, можна помацати руками (і багато ресурси інтернету зразок Hardware.am дають саме таку трактовку, не пропонуючи заглиблюватися в технічні терміни). Далі зупинимося на деяких важливих питаннях, що стосуються роботи обладнання.


Graphics Hardware

Розглянемо деякі типи пристроїв. Що стосується компонента комп'ютера під назвою Graphics Hardware, неважко зробити висновок, що це все те, що відноситься до графічної системи, яка відповідає за візуалізацію отримується користувачем інформації.
Hardware - це що таке?
Знову ж таки помилково вважати, що сюди включені тільки графічні прискорювачі (відеокарти). Як кажуть, що з них толку, якщо ні засоби виведення оброблюваного ними зображення. Таким чином, в графічну систему входять ще й монітори (як колонки для звукової системи).

Оптимальна конфігурація обладнання

Дуже часто можна зустріти і такий термін, як Appropriate Graphics Hardware. Що це таке? Якщо подивитися на переклад, можна зробити висновок, що це відповідне графічне обладнання. Але відповідне чому?
Hardware - це що таке?
Багато користувачів, особливо всі ті, хто захоплюється комп'ютерними іграми, перед установкою сучасних ігор стикаються з так званими системними вимогами. Іншими словами, для коректної роботи програми в системі повинні бути дотримані деякі умови, що стосуються типу процесора, рекомендованого обсягу оперативної пам'яті, вільного місця на жорсткому диску і, звичайно ж, основних характеристик відеокарти. Без потрібної мінімальної конфігурації гра не те що працювати не буде, але, цілком можливо, навіть не встановиться на комп'ютер, оскільки більшість сучасних розробок перед початком процесу інсталяції перевіряють комп'ютерне «залізо» на предмет відповідності мінімальним вимогам самого програмного забезпечення, не кажучи вже про наявність коректно встановлених драйверів обладнання.
Що ж до відеокарт, тут теж не все так просто. Багато сучасні прискорювачі працюють під управлінням власних процесорів (GPU), оснащуються виділеною пам'яттю за типом оперативної, яка встановлюється на материнській платі, а також мають вбудовані звукові системи. Так, наприклад, якщо гра вимагає підтримки формату 5.1 але звукова система графічного прискорювача його не підтримує, об'ємного звуку в процесі проходження гри, ви не отримаєте, незважаючи навіть на те, що в комп'ютері може бути встановлена професійна або напівпрофесійна саундкарта.

Питання прискорення

Однак при мінімальному розходженні характеристик апаратної частини комп'ютера з вимогами програм багато користувачів вихід все одно знаходять і займаються тим, що в комп'ютерній термінології називається Hardware Acceleration (апаратне прискорення роботи «залізних» пристроїв). Таких людей зазвичай називають оверклокерами. Ще на зорі розвитку комп'ютерної техніки дії по прискоренню роботи систем відносили більшою частиною до розгону процесорів з метою підвищення робочої тактової частоти, причому застосовувалися виключно методи фізичної перенастроювання. Трохи пізніше з'явилося відповідне програмне забезпечення, і необхідність фізичного втручання відпала сама собою. Сьогодні прискорити роботу тієї ж відеокарти можна за допомогою відповідних утиліт, багато з яких створені спеціально для того, щоб оптимізувати їх роботу виключно для комп'ютерних ігор. І справа навіть не в прискорення графічного процесора або вивільнення додаткової пам'яті. Все набагато простіше – всі такі програми націлені на підвищення частоти кадрів (fps), оскільки саме цей показник здебільшого й визначає комфортність ігрового процесу. Робиться це для того, щоб зображення не стрибав або не перескакивало з одного кадру на інший, відображалися складні графічні текстури і т. д.
Hardware - це що таке?
Навіть у Windows-системах є вбудовані засоби оптимізації графічної системи комп'ютера, призначені для усунення проблем з некоректним виводом зображення на екран. Але принципи прискорення застосовні в дуже обмеженій мірі. Однак, як виявляється, навіть для звукових карт можна зробити оптимізацію, наприклад, при роботі з віртуальними студіями звукозапису або музичними секвенсорами, вимоги яких до апаратної частини останнім часом зросли досить суттєво. Досягається такий ефект за рахунок використання спеціальних режимів роботи (наприклад, Full Duplex Mode) або установки спеціальних драйверів (найвідоміший ASIO4ALL), які можуть змінювати налаштування саунду в дуже широких межах, включаючи частоту дискретизації, глибину звуку, бітрейт і т. д.

Загальний підсумок

Ось коротко і все, що стосується основних понять, що належать до комп'ютерного «заліза». В якості основного підсумку рядовий користувач повинен зрозуміти, що до апаратної частини відноситься не тільки внутрішня начинка ПК, але і все те, що до комп'ютера можна підключити ззовні (а таких пристроїв сьогодні можна знайти не те що багато, а дуже багато). Навіть підключений до ПК мобільний телефон, і той можна назвати зовнішнім комп'ютерним «залізом».