Хто створив Вікіпедію і хто є її засновником

20 0 Новини високих технологій

Зараз рідко зустрінеш людину, яка не має уявлення про те, що таке Вікіпедія. І ці винятки обумовлені або похилим віком, або місцем розташування, передбачає відсутність інтернету.

Хто створив Вікіпедію і хто є її засновником

А 29 років тому ідейний натхненник навряд чи передбачав, що його проект знайде повсюдну любов і довіру. З моменту створення Вікіпедії її принципи не змінювалися. Будь-який бажаючий може вибрати тему, створити і відредагувати статтю. І тим не менш, не багато хто знає ім'я того, хто створив Вікіпедію.

Передісторія створення Вікіпедії

У 90-ті роки інтернет задуманий, як величезна інформаційне поле і безмежне сховище даних та даних. Перший камінчик майбутньої цифрової бібліотеки був закладений, коли в 95 році з'явилася можливість колективного доступу до зміни інформації, внаслідок чого і з'явилася назва wiki-технології (означає швидко в перекладі з гавайського).


Розвиток Вікіпедії

Витоки історія Вікіпедії бере в надрах іншої більш серйозною енциклопедії. У 2000 році був запущений проект Нупедия (Nupedia), засновниками якої можна вважати Ларрі Сэннгера і Джиммі Вейлза. Ідея створити енциклопедію виникла у Вейлза, але принциповою відмінністю від сучасного варіанту Вікіпедії було те, що статті писали вчені-добровольці, ретельно редактировавшие зміст, перш ніж розміщувати матеріал.
Хто створив Вікіпедію і хто є її засновником
Роком створення Вікіпедії можна вважати 2001 рік, саме тоді вона виникла, як менш бюрократичне відгалуження Nupedii. Нупедия виявилася неприбутковим проектом, що спричинило за собою відсторонення Ларрі Сэннгера. Вважається, що це єдина людина, що працює над Вікіпедією і одержав за неї гонорар. Але, на жаль, Сэннгер часто дуже гостро реагує щодо бібліотеки в питанні про тому, хто створив Вікіпедію.


Подальший розвиток і поширення

Проривний ідеєю для популяризації та поширення ресурсу стала можливість редагування статей рідною мовою, тобто введення в обіг інтернаціональних розділів. Спочатку проект ледве тримався на плаву, але досить скоро з'явилася підтримка з боку спонсорів, меценатів і просто добровольців. Щоб закріпити успіх, Вейлз створив і інші відгалуження: вікі-новини, вікі-цитатник і т. д. Тоді можна було сказати, що розвитку довідника ніщо не загрожує. В історії Вікіпедії надалі було кілька витків, вплинули на те, якою ми знаємо її сьогодні.

Джиммі Вейлз та його дітище

Джиммі Вейлз та Вікіпедія пов'язані нерозривно, як Стів Джобс і Еппл. Джиммі росла в інтелігентній родині: мама і бабуся завідували приватною школою. Хлопчик з дитинства любив читати енциклопедії. За його спиною навчання в 3-х університетах: індианському, алабамском, обернском. Непоганий капітал Джиммі заробив на торгівлі цінними паперами. Ближче до 95 році Джим Вейлз і Тім Шелл створили пошукову систему з контентом, орієнтованому на чоловіків. Трохи пізніше Джиммі запустив ресурс з платним доступом до контенту з порнографічним змістом. В подальшому це стало приносити йому гарний прибуток.
Хто створив Вікіпедію і хто є її засновником
У 2000-му Джиммі найняв Ларрі Сэннгера для виконання обов'язків головного редактора, і Нупедия була запущена. Сэннгер був зайнятий в обох проектах. Але зростання доходів і зацікавленості мас у Вікіпедії призвели до того, що Ларса попросили звільнити робоче місце – відтепер головним редактором міг бути кожен. І платити їм зовсім не потрібно. Оскільки фінансова сторона обох проектів була зав'язана на Уэйлсе, то відповідь на питання: хто створив Вікіпедію, однозначний. У той же час Ларрі оскаржує нівелювання своєї праці і називає себе співзасновником ресурсу.
Уэйлес отримав багато нагород за внесок у розвиток інтернету. А про своє малоприбыльном проекті Вікіпедії Джиммі Вейлз не раз висловлювався у форматі того, що сумнівається розумний це проект або дурний.

Братські wiki-ресурси

Сьогодні Вікіпедія непомітно розрослася. Приставка вікі додається до багатьох категорій життєдіяльності, які, на думку аксакалів з Фонду Вікімедіа, вирішують висвітлити і утворюють ресурс. Сьогодні з'явилися Віківерситет, Вікіпідручник, Викитека, Вікісховище, Вікідані, Віківиди і багато іншого.

Незмінні правила Вікіпедії

У Вікіпедії пишуть статті на 300 різних мовах. Краще створювати статтю рідною мовою. Редактору статей, яким може стати кожен бажаючий, не обов'язково реєструватися для того, щоб зробити правку. І це не завжди добре, тому що легко можна нарватися на статтю, зіпсовану заради забави,. Одним з важливих принципів залишається двостороннє освітлення теми статті. Автору необхідно показати одне й те саме з різних позицій і точок зору. Сьогодні Вікіпедія продовжує рости і розвиватися в усіх напрямках.
Хто створив Вікіпедію і хто є її засновником
Відповіддю на питання про те, хто створив Вікіпедію, гугл і численні ресурси видають ім'я Джиммі Вейлза. Однак не варто забувати про внесок тих, хто на самому початку подавав ідеї, реалізовував колективний доступ і доклав зусиль тоді, коли закладалися основи.