Сучасні комп'ютерні технології: види, засоби, застосування

329 0 Новини високих технологій

Складно уявити 21 століття без техніки. Це час справжнього розквіту найсміливіших задумів від електроавтомобілів до польотів на Марс, виробництво і здійснення яких стало можливо тільки за рахунок використання сучасних комп'ютерних технологій.

Сучасні комп'ютерні технології: види, засоби, застосування

Що собою являють ці технології?

Дані технології являють собою набір наукових досягнень в галузі електроніки та програмування, що дозволяє реалізовувати завдання, які в попередні століття здавалися фантастикою. Сучасні комп'ютерні технології значно спрощують яку діяльність від розрахунку математичних рівнянь до виробництва телевізорів в технологічній сфері і посадки злакових культур в сільськогосподарській галузі. Наочно демонструють вплив нових технологій на життєдіяльність людини зміни в освітній сфері. Сфера отримання знань до того ж є однією з найважливіших для людства взагалі. Чим вона ефективніше функціонує, тим далі цивілізація просувається не тільки в технічному, а й у культурно-моральному розвитку.


Технології і освіта

У процес педагогічної освіти, може бути, не так давно, але точно досить активно впроваджуються інноваційні технології комп'ютерних мереж. Хоча сам факт їх впровадження, пошуку нових засобів навчання викликає гострі суперечки серед фахівців даної сфери.

Зміна активності учнів при застосуванні технологій

Нюанс навчання полягає в тому, що воно вимагає від учня певної міри активності, без якої освітній процес неможливий. Природно, ступінь цієї активності у всіх різна. Одні учні цікавляться цим предметом, інші – ні. Активними вважаються ті методи навчання, за допомогою яких суб'єкти можуть найбільш легко і швидко засвоїти необхідний матеріал або освоїти навички. При цьому важливо, щоб йшов процес свідомого виховання необхідних здібностей в учнів.


Зазвичай виділяють два методи підвищення активності:
 • Впровадження нових і більш ефективних засобів навчання.
 • Підвищення інтенсивності розумової роботи за рахунок раціоналізації часу, виділеного на освоєння знань і навичок.
 • На думку багатьох фахівців, саме технології комп'ютерних мереж (отже, перший метод підвищення активності) є найбільш ефективними і аналогів поки що не мають.
  Сучасні комп'ютерні технології: види, засоби, застосування

  Програмна база даних технологій та її ефективність

  Регулярно випускаються комп'ютерні навчальні програми, які значно спрощують і в той же час оптимізують процес вивчення інформації, підвищуючи його ефективність. Вони є великою підмогою не тільки для викладачів, але й для учнів, студентів. Такий ефект досягається за рахунок виконання швидких автоматичних розрахунків, зручного формату зберігання і сортування інформації та візуалізації навчального процесу. Тепер отримання знань – це не просто запис цифр і букв у зошит, а наочна діяльність, за якою цікаво стежити. Таким чином, саме засоби комп'ютерних технологій, вбудовані в освітній процес, надають великий вплив на контрольно-оцінні чинники навчальної діяльності, сприяють залучення учнів в даний процес.
  Не має значення, чи йдеться про школярів, студентів технікумів і училищ або студентів вищих навчальних закладів.

  Проблеми застосування технологій в освіті

  Важливо зауважити, що, незважаючи на високу ефективність даних технологій в освітній сфері, вони не зраджують традиції, які склалися за роки функціонування цієї галузі. Комп'ютерні технології лише доповнюють їх. З часом їм належить стати їх частиною, адже технології обов'язково увійдуть в основу освітнього процесу. При цьому для розробників комп'ютерних програм, націлених на навчання школярів і студентів, від цього легше не стає, адже перед ними стоїть безліч проблем, починаючи від неможливість абсолютного використання комп'ютерних технологій на уроці до складності складання освітніх завдань. При всьому прагненні до досконалості комп'ютери все одно залишаються машинами, які виконують шаблонну роботу, а навчання – творчий процес. Цю складову як раз і забезпечує викладач. До того ж багато чого вирішує індивідуальний підхід до осіб, що навчаються, адже всі люди різні і певного шаблону поведінки для кожного немає. Таким чином, комп'ютерні технології ще довго не стануть універсальним засобом отримання освіти для мільйонів людей, роль викладача як і раніше залишається вирішальною, а комп'ютерів – допоміжної. Добре це чи погано – кожен вирішує сам, але це факт.
  Сучасні комп'ютерні технології: види, засоби, застосування

  Як вирішити ці проблеми?

  Відразу варто зрозуміти, що повністю замінити викладача комп'ютерної освітньої технологією не вдасться, тому вищеописані проблеми вдасться вирішити лише частково. Що саме необхідно зробити хоча б для цього? По-перше, визначити пріоритетні напрями в освіті, де комп'ютери зможуть спростити роботу викладачів, оптимізувавши їх час. Наприклад, заповнення журналів, складання та перевірка тестів – як мінімум ці види діяльності можна віддати на відкуп комп'ютерів. По-друге, при оптимізації категорично заборонено забувати про якість освітнього процесу. Наприклад, можна скласти тести для перевірки знань і з року в рік давати учням однакові варіанти, на які через деякий час будуть відомі відповіді, і ніхто нічого не буде вчити, а можна хоча б генерувати ці тести випадковим чином, міняючи місцями питання і змінюючи чисельні дані. Особливо важливо приділити значну увагу навчанню викладачів роботи з сучасними комп'ютерними технологіями.

  Навчання викладачів

  Щоб викладачі комфортно працювали з новими технологіями, які впроваджуються в освітній процес, слід проводити для них навчання, а саме:
 • випускати паперові посібники;
 • влаштовувати семінари та тренінги;
 • знімати навчальні відео з наочними прикладами і т. д.
 • До того ж у країні давно працюють центри з професійної підготовки фахівців з тих чи інших напрямках. В один з них можна звернутися.

  Види навчальних систем в освіті

  До основних засобів комп'ютерних технологій в освіті відносяться наступні освітні системи (далі ОС):
 • Автоматизована ОС. Вона являє собою людино-машинну систему, яка використовується з метою управління пізнавальною діяльністю. До автоматизованих ОС, наприклад, відносяться електронні підручники з різних дисциплін.
 • Експертно-навчальна ОС. Особливість даної ОС полягає в тому, що вона здатна підбудовуватися під рівень знань учня або студента в процесі навчання, оцінюючи його пізнавальний потенціал і обсяг знань, який він засвоїв у результаті заняття.
 • Всі програмні засоби, спрямовані на здійснення освітньої діяльності, створюються за допомогою авторських інструментальних середовищ. До них відносяться різні програми, в яких можна моделювати фізичні процеси, управляти об'єктами або складати алгоритми рішення. Прикладами таких середовищ є:
 • NI Multisim;
 • AutoCAD;
 • MATLAB.
 • Насправді подібних програм величезна кількість.
  Сучасні комп'ютерні технології: види, засоби, застосування

  Технології у сфері управління

  Зрозуміло, комп'ютерні технології в освітній діяльності – не єдина область використання даного наукового досягнення. Як було сказано вище, вони застосовуються повсюдно. Зокрема, широко застосовуються в управлінській середовищі і в роботі з кадрами.

  Навіщо в управлінні технології?

  Застосування сучасних комп'ютерних технологій у цій галузі зумовлено підвищенням ефективності роботи керівного персоналу. Що має на увазі під собою підвищення ефективності? Наприклад:
 • оптимізація часу, що виділяється на роботу з фахівцями;
 • спрощення документообігу (робота з кожним співробітником передбачає оформлення спеціально для нього значною документальної бази);
 • підвищення ефективності передачі інформації (своєчасне і чітке донесення будь-яких даних – один з факторів успішного функціонування будь-якої організації).
 • Правда, впровадження даних технологій вимагає внесення серйозних змін у діяльність всієї галузі. Зокрема, це стосується:
 • структури менеджменту;
 • регламентів та документів, на підставі яких здійснюється управління персоналом;
 • потенціалу фахівців;
 • системи ведення обліку документів;
 • Це має відношення і до системи передачі інформації. Всі їх пов'язує технологія комп'ютерного управління.
  Сучасні комп'ютерні технології: види, засоби, застосування

  Інформаційний ресурс і технології

  Особливу увагу при впровадженні сучасних технологій у сферу менеджменту варто приділити роботі з інформацією. Щоб зрозуміти, чому це дійсно так важливо, краще навести приклад. Спочатку варто розглянути ситуацію в контексті, коли роль технологій в управлінні незначна. Власник величезної компанії з великою кількістю філій у різних регіонах країни або навіть світу віддав розпорядження про запровадження нового принципу виробництва продукції. Ця інформація через досить довгий час (нехай інтернету не існує) дійде до керівників філій, ті передадуть її начальникам на місцях так само через деякий час, і тільки тоді процес впровадження запуститься. Хто знає, скільки часу буде витрачено на одне тільки донесення інформації? День? Тиждень? Що, якщо ці ж дані необхідно донести при наявності сучасних технологій? Тоді час оповіщення персоналу скоротиться в рази. За допомогою інтернету та інших засобів зв'язку інформація з Москви до Берліна, а з Берліна в Сінгапур передається навіть не за години, а за хвилини, секунди. Чим швидше підлеглі будуть знати свою нову задачу, тим швидше вона почне реалізовуватися. Час – гроші. В цьому і полягає очевидний плюс впровадження нових технологій у систему передачі інформації між співробітниками.
  Сучасні комп'ютерні технології: види, засоби, застосування

  Приклади впровадження технологій

  Найочевидніший приклад підвищення ефективності управлінської діяльності – її автоматизація. Наприклад, призначення відповідальних за виконання тієї чи іншої задачі, виходячи з конкретних параметрів ефективності співробітника, автоматичне генерування необхідних до виконання завдань і т. д. Правда, в даному випадку ситуація аналогічна тій, що описана в освітній сфері. Машина поки не може повністю замінити людину. Безумовно, десь повністю автоматизований підхід, може, і має місце, але в великій кількості ситуацій, як і раніше потрібна безпосередня участь керівника, адже тільки грамотний управлінець знає позитивні і негативні сторони своїх підлеглих, їх шаблони поведінки в різних ситуаціях. Так аналізувати людей комп'ютери поки не навчилися. Управління персоналом та організація роботи об'єктів залишається творчим та індивідуальним процесом, призначеним для людини, що технології можуть полегшити, але повністю замінити в ньому людей вони не в змозі. Виконувати рутинні операції (сортування документів, наприклад) комп'ютери, звичайно, можуть, але здійснювати стратегічне управління їм не під силу.

  Роль технологій в інших областях

  Далі будуть наведені приклади використання комп'ютерних технологій у різних галузях життя:
 • Сільське господарство. Завдяки комп'ютерному моделюванню місцевості і супутникового спостереження за об'єктами, виробники сільгосппродукції можуть не тільки вибирати найбільш вигідні місця для посадки, але і виробляти її з високою точністю (рівні боровки, наприклад), що значно спрощує обслуговування території (обробка спеціальними розчинами або підгортання).
 • Економіка. За допомогою сучасних технологій і потужностей, які вони забезпечують, економісти можуть робити складні розрахунки, моделюючи, наприклад, «поведінка» економік країн на роки вперед з великою точністю, і на основі цих даних будувати правильну модель розвитку.
 • Спорт. Досягнення науки, неможливі без комп'ютерних технологій, дозволяють складати найбільш ефективні програми тренувань спортсменів, завдяки чому останні домагаються високих результатів.
 • Енергетика. Зчитування сигналів зі спеціально запрограмованих датчиків дозволяє фахівцям вчасно дізнаватися, який об'єкт потребує ремонту, заміни або модернізації. Це не тільки покращує економічні показники функціонування енергетичних підприємств, а й значно зменшує ризик виникнення аварійної ситуації, що, безсумнівно, є дуже важливим у даній сфері.
 • Такі приклади можна навести буквально в кожній сфері життєдіяльності людини, адже 21 століття – століття технологій.
  Сучасні комп'ютерні технології: види, засоби, застосування

  Підсумок

  Який висновок можна зробити з наведеної вище інформації про застосування комп'ютерних технологій? Інформаційні технології, безумовно, з часом стануть невід'ємною частиною життя людей. Вони вже застосовуються у всіх сферах: від сільського господарства до економіки. Процес технологізації суспільства почався. Правда, використання комп'ютерних технологій поки можливо в обмеженому обсязі, так як ніякі, навіть самі сучасні машини, і програмне забезпечення, і штучний інтелект нездатні замінити професіонала своєї справи. Хоча рутинні завдання вже можна автоматизувати і позбавити від їх виконання людей. Це стосується використання комп'ютерних технологій в управлінні, освіті, у виробничій сфері і т. д.

  Популярі новини
  Загрузка...