Діагностика та ознаки несправності гідротрансформатора АКПП

964 0 Новини високих технологій

З кожним роком чисельність автомобілів з АКПП зростає. На те є свої причини. Автоматична трансмісія набагато зручніше в експлуатації, ніж механіка. З нею водій не втомлюється в пробках, так і зі зчепленням при належній експлуатації не буває проблем. Але пристрій автоматичної коробки трохи складніше механіки. Одна з основних складових будь-якої АКПП – це гідротрансформатор (у простолюдді «бублик»). З часом він може виходити з ладу. Чому це відбувається і які ознаки несправності гідротрансформатора АКПП? Розглянемо в нашій сьогоднішній статті.

Про конструкції

Гідротрансформатор служить для зміни і передачі крутного моменту, що йде від мотора на коробку передач. У конструкцію елемента входить:
 • Насосне колесо.
 • Турбіна.
 • Реакторне колесо.
 • Муфта вільного ходу.
 • Блокувальна муфта.
 • ГДТ розміщується в окремому корпусі, який заповнений АТФ-рідиною. Остання виконує функцію не тільки мастила, але і «мокрого» зчеплення (оскільки кошики і диска як такого в автоматичній коробці немає).
  Діагностика та ознаки несправності гідротрансформатора АКПП
  Працює «бублик» по замкнутому циклу. Спершу АТФ-рідина потрапляє на турбінне, а потім на реакторне колесо. Швидкість лопатей останнього починає посилюватися. Потік рідини спрямовується на насосне колесо. В результаті збільшується величина крутного моменту. З ростом частоти обертання коленвала, кутова швидкість турбінного та насосного колеса вирівнюється. Потік АТФ-рідини починає змінювати свій напрямок. В цей же час спрацьовує муфта вільного ходу. Починає обертатися реакторне колесо. При подальшому зростанні швидкості обертання гідротрансформатор блокується (в роботу включає спеціальна муфта). Так, передача крутного моменту від двигуна на коробку проводиться безпосередньо. Це відбувається до наступного вмикання або вимикання передачі.

  Роботу гідротрансформатора контролює електронний блок управління. Він сприймає інформацію з всіх датчиків, що знаходяться у «бублику» і формує вихідний сигнал. При виникненні будь-яких проблем електроніка тут же повідомить про помилку. На практиці відбувається блокування гідротрансформатора АКПП. Ознаки несправності можуть бути різними. Це як електроніка, так і механічна частина. Але якщо коробка встала в аварійний режим, однозначно її слід продіагностувати.

  Скільки служить?

  Зазвичай гідротрансформатор розрахований на весь термін служби автоматичної коробки. Це 250-300 тисяч кілометрів. Старі «мерседесовські» гідротрансформатори (4АКПП) можуть виходжувати і по 500 тисяч. Несправності гідротрансформатора АКПП «Тойоти Марк-2» 80-х років теж виникають рідко. Але як і будь-який інший механізм, він може вийти з ладу раніше. Щоб запобігти серйозний ремонт, потрібно вчасно виявляти поломку і знати ознаки несправності гідротрансформатора АКПП. Найбільш характерні з них ми перерахуємо нижче.

  Звуки, вібрація

  Як самостійно визначити ознаки несправності гідротрансформатора АКПП? В першу чергу, потрібно прислухатися до роботи самої коробки. Так, при перемиканні передач може виникати механічний звук (шурхіт). Спочатку він ледь помітний. А при збільшенні обертів двигуна і зовсім пропадає. Про що це говорить? Такі ознаки несправності гідротрансформатора АКПП свідчать про проблеми з упорними підшипниками голчастого типу. Елемент розташовується між кришкою гідротрансформатора і турбінним (або реакторним) колесом.
  Діагностика та ознаки несправності гідротрансформатора АКПП
  Якщо при перемиканні передач виникає гучний металевий стукіт, це говорить про деформації лопаток турбінного колеса. Ремонту такий елемент вже не підлягає. Якщо при швидкостях 60-90 кілометрів на годину виникає легка вібрація, це говорить про забитому масляному фільтрі. Також подібні симптоми відбуваються із-за неякісної або старої АТФ-рідини. Рішення проблеми – заміна фільтра і масла. У більшості випадків ремонт на цьому закінчується.
  Багато застосовують часткову заміну масла – зливають частина старого і доливають нове, повторюючи етапи 2-3 рази. Але фахівці рекомендують не економити на повній заміні АТФ-рідини. Вона проводиться на стенді під тиском.
  Діагностика та ознаки несправності гідротрансформатора АКПП
  У чому плюс такої процедури? Заміна олії буде проведена на 100 відсотків, а бруд з коробки повністю вымоется. Повторити це в умовах гаража неможливо – тільки при наявності стенду.

  Аварійний режим

  Передбачає роботу трансмісії тільки на перших трьох швидкостях. Як визначити несправність гідротрансформатора АКПП? На сучасних авто додатково висвічується попередження на панелі приладів. Коробка може вставати в аварійний режим з різних причин:

 • Пошкодження корпусу КПП.
 • Наявність стружки в АТФ-рідини.
 • Наявність металевих уламків турбіни.
 • Несправності фрикційної групи і муфти.
 • Що примітно, в аварійний режим коробка може входити лише періодично. Наприклад, після нагріву АТФ-рідини до певних температур. Причину потрібно шукати в датчиках (витрати повітря, распредвала і навіть системи АБС). Якщо коробка постає в аварію несподівано, які варто оглянути цілісність електричної проводки. При переході з першої на другу передачу може відчуватися глухий удар в режимі «Д». Ці ознаки несправності гідротрансформатора АКПП вібрацією теж можуть супроводжуватися. В даному випадку проблема вирішується скануванням вхідних і вихідних датчиків. Існують і інші симптоми несправності гідротрансформатора АКПП. Про них ми розповімо далі.

  Проблеми з динамікою

  Автомобіль може погано набирати швидкість. Причин тому багато, але якщо розглядати ознаки несправності гідротрансформатора АКПП («БМВ» в тому числі), то це обгонная муфта. Якщо вона вийшла з ладу, ГДТ слід розібрати і замінити поламану деталь.
  Діагностика та ознаки несправності гідротрансформатора АКПП
  Іноді трапляється, що після зупинки автомобіль і зовсім не може рушити. Це говорить про пошкодження шліца на турбінному колесі. Вихід із ситуації – встановлення нових пазів. У запущених випадках доводиться міняти повністю турбінне колесо.

  Запах горілої пластмаси

  Таке може виникати на справжньому автомобілі. Запах горілого пластику відчувається в районі коробки передач. Про що це говорить? Подібні ознаки несправності гідротрансформатора АКПП («Тойоти» в тому числі) виникають із-за перегріву і плавлення полімерних деталей «бублика». Це є наслідком забитого масляного радіатора. Він може знаходитися як в самій коробці, так і окремо від неї. Справна система охолодження АКПП – запорука надійної роботи гідротрансформатора.

  Двигун глухне

  При спробі трансмісії перейти на підвищену або знижену передачу, мотор починає глохнути. Це відбувається з-за збоїв в електроніці, яка блокує роботу гідротрансформатора. Найчастіше винуватцем проблеми є електронний блок управління. Але про нього ми ще поговоримо нижче.

  Причини неправильної роботи ГДТ

  Фахівці виділяють кілька факторів, які можуть впливати на роботу гідравлічного трансформатора:
 • Куліса важеля АКПП.
 • Масло (АТФ-рідина).
 • Електронний блок управління АКПП.
 • Розглянемо ці проблеми більш детально.

  Куліса

  З роками в АКПП старого типу може виходити з ладу куліса. Такі агрегати мають механічну зв'язок селектора з коробкою. Це призводить до утруднення включення потрібно режиму КПП. Селектор заїдає в одному положенні. Вихід із ситуації – заміна селектора і лаштунки. У деяких автомобілях дану операцію можна зробити без демонтажу самої КПП.

  Масло

  Від стану АТФ-рідини багато в чому залежить ресурс і справність АКПП. Фахівці рекомендують проводити її заміну раз в 40-50 тисяч кілометрів. Однак своєчасна заміна ще не є запорукою тривалої роботи гідротрансформатора. У разі потьоків і низького рівня АТФ-рідини «бублик» вийде з ладу дуже швидко.
  Діагностика та ознаки несправності гідротрансформатора АКПП
  Як зробити швидку діагностику? Потрібно запустити двигун, відкрити капот і дістати масляний щуп АКПП. На ньому є напис «Cold» або «НОТ». У першому випадку прогрівати коробку не обов'язково. Якщо рівень нижче норми, її терміново потрібно відновити. Заливається рідина через той же отвір для щупа. Зверніть увагу і на стан самого масла. Так можна вчасно визначити і запобігти несправності, пов'язані з гідротрансформатором. Наявність стружки на щупі виключено. Якщо це так, значить, або вийшло з ладу турбінне або реакторне колесо, або зносилася торцева шайба. Зверніть увагу! При експлуатації АКПП з низьким рівнем АТФ-рідини, можливий перегрів ГДТ. Періодично оглядайте днище автомобіля, а саме кришку (піддон) автоматичної коробки. Іноді ущільнювальні прокладки можуть давати течу. Експлуатувати автомобіль з такою несправністю небажано, оскільки рівень масла може впасти в будь-який момент.

  Електронний блок управління

  Це основний вузол, керуючий роботою автоматичної коробки. Блок при несправності може неправильно вибирати обертів для перемикання швидкостей або ж повністю блокувати роботу трансмісії. ЕБУ – досить надійний механізм, але при дії певних факторів він виходить з ладу. Це можуть бути:
 • Різкі перепади напруги бортової мережі.
 • Механічні удари, вібрації.
 • Підвищена температура.
 • Висока вологість.
 • Пошкодження ізоляції і окислення контактів.
 • Поломки, пов'язані з електронним блоком, вирішуються його повною заміною або установкою нових окремих керуючих шлейфів.

  Неполадки з гидроблоком

  Несправності гідротрансформатора АКПП можуть виникати і з-за гідроблоку. Зовні він являє собою якусь плиту і виглядає наступним чином:
  Діагностика та ознаки несправності гідротрансформатора АКПП
  Гідроблок служить для передачі АТФ-рідини під тиском по певних каналах з метою включити або вимкнути конкретну передачу. При несправності дана плита може провокувати вібрації і поштовхи при зміні режиму роботи трансмісії. Це основні ознаки несправності гідротрансформатора АКПП. На сучасних автомобілях несправність гідроблоку відображається на бортовому комп'ютері. Також плита не терпить високих і тривалих навантажень. Це може бути буксирування важкого транспортного засобу або старт з двох педалей.
  Діагностика та ознаки несправності гідротрансформатора АКПП
  Нерідко несправності гідротрансформатора АКПП виникають взимку. Це є наслідком експлуатації коробки з холодною АТФ-рідиною. При температурі нижче -5 градусів, автоматичну трансмісію потрібно прогріти. Робиться це просто. Потрібно по черзі включати всі режими (Паркінг, Нейтраль і Драйв), не починаючи рух, з інтервалом в 5-10 секунд. Це дозволить розігріти олію і не допустити поломок гідротрансформатора АКПП. Робоча температура для АТФ-рідини – 75-80 градусів за Цельсієм.

  Висновок

  Отже, ми з'ясували основні ознаки і причини несправностей гідротрансформатора АКПП. У більшості випадків поломка супроводжується помилками на приладовій дошці і характерним звуком роботи самої коробки. При появі стусанів і вібрацій, слід застосовувати детальну діагностику. В залежності від масштабу проблеми, що вирішується це заміною масла або деталей самого гідротрансформатора (турбінне колесо, підшипники). Своєчасне виявлення несправностей дозволить вам уникнути серйозного ремонту.

  Популярі новини
  Загрузка...