Зимова липучка (шина): основні плюси і мінуси

545 0 Новини високих технологій

З приходом чергового зимового сезону практично всім автолюбителям доводиться міняти літні шини на зимові (за винятком тих, хто їздить на всесезонці). Багато хто буде встановлювати на свої машини традиційні шиповані шини. Є думка, що для російських зим це самий хороший і надійний вибір. Але є ще й липучка. Ця Шина не оснащена шипами. Її принцип роботи трохи відрізняється, однак у таких фрикційних аналогів є маса переваг.

Призначення

Яка б не була зимова покришка, вона призначена для використання при температурах повітря +7 і нижче. Виготовляється шина із спеціального гумового складу, який володіє деякими специфічними особливостями.
Зимова липучка (шина): основні плюси і мінуси
У мороз така шина не втрачає свої характеристики еластичності. Гума, призначена для літа, при низьких температурах буде тверднути і деревенеть. Шини липучки зимові мають звивисті, хвилеподібні малюнки на протекторі. Шипи відсутні. Замість них безліч насічок-ламелей. Саме тому нешипована гума іноді може називатися ламелизированной. Особливий склад матеріалу та спеціальні малюнки протектора підвищують характеристики керованості автомобіля. Гальмування буде ефективним і без шипів. Але існує кілька нюансів.

Типи фрикційних шин

Липучка – шина, яка може бути виготовлена з м'яких або твердих матеріалів. М'яку прийнято відносити до скандинавського, або арктичному типу, тверду – до європейського.
Зимова липучка (шина): основні плюси і мінуси
Найважливіша характеристика шини – це швидкісний індекс. Він зазвичай позначається на бічних частинах покришок. Якщо швидкісний індекс невеликий, значить з більш м'яких матеріалів виготовлена та чи інша покришка. Від величини цього показника також залежить гальмівний шлях.

Липучка скандинавського типу

Ці покришки виготовлені з м'якої гуми і мають більшу кількість спеціальних насічок-ламелей. За рахунок цього забезпечується хороше зчеплення на зледенілій поверхні і на снігу. Іноді в складі такої гуми можна зустріти кремнієву крихту.
Зимова липучка (шина): основні плюси і мінуси
Це робиться для покращення поведінки шини на льоду. Які ще особливості має липучка? Шина скандинавського типу має більш низький індекс швидкості, ніж європейські аналоги. Дана гума є найбільш підходящої для тих регіонів країни, де панують суворі морозні зими з великою кількістю снігу.

Європейський тип

Покришки цього класу більш жорсткі за складом. Що стосується кількості ламелей, то, на відміну від арктичних, або скандинавських, шин, їх тут в 2 рази менше. Протектор має рисунок у вигляді великих шашечок або ребер. Це в кілька разів покращує зчеплення такої гуми на дорозі. Дані покришки створені для руху на високих швидкостях. Індекси їх складають 210 і 240 кілометрів на годину. Європейська гума широко застосовується в тих регіонах, де зима переважно тепла. Перевага в тому, що на них можна їздити по асфальту не тільки в зимовий період, але і восени, а також навесні. Гума зберігає свої характеристики і не псується навіть на сухому асфальті, чого не можна сказати про шиповані аналоги.

Принцип дії

Для того щоб автомобіль залишався керованим на льоду, основний шар покришок-липучок проводиться із спеціальної мікропористої гуми. Пори таких шин в місці плями контакту з дорожнім покриттям буквально прилипають до льоду, як присоски.
Зимова липучка (шина): основні плюси і мінуси
Так забезпечується мінімальний гальмівний шлях і стабільно хороша керованість на слизькій дорозі. Щоб зчеплення було ще більш ефективним, шашечки чи блоки на протекторі розділені на насічки. Але останні не виходять за межі шашки. Під вагою машини ламелі як би розкриваються. В результаті шини-липучки краще стикаються з крижаною дорогою. Поза плями контакту з дорожнім полотном навантаження пропадає, а ламелі знову переходять у свій звичайний стан. З-за такого ефекту дані покришки і називаються липучками.

Останнім часом у складі гумового матеріалу для виробництва шин можна зустріти волокна скла. Завдання цих елементів - дряпати лід. За рахунок цього поліпшується зчеплення шини з дорожньою поверхнею.

Протектор липучки

Протектор покришки може фрикційної бути спрямованим, ненаправленим асиметричний і симетричний. Найпопулярніший – це ненаправлений малюнок. Властивості протектора тут розкриваються незалежно від того, в який бік обертається колесо. Якість зчеплення з дорогою буде однаково при русі вперед і назад. Це самий універсальний малюнок. Часто такі шини виробляються на тих же заводах, де збирають автомобілі певних марок.
Ненаправлені малюнки протектора можуть бути як симетричними, так і асиметричними. Якщо провести умовну лінію по окружності шини прямо посередині, то ліва частина малюнка буде ідентичною малюнку зліва - це симетричний протектор.
Зимова липучка (шина): основні плюси і мінуси
Асиметричний малюнок буде складатися з двох частин. Кожна при цьому буде різною. Це робиться для того, щоб підвищити характеристики і можливості гуми. Зовнішня частина малюнка призначається для вологих покриттів і для боротьби з водою. Внутрішня частина ефективна на сухих покриттях. Покришки з направленим протектором ідеальні для мокрої дороги. Вода ефективно виходить за допомогою спеціальних канавок. Тут є одна особливість – необхідно вірно встановити шину, інакше його робота не буде правильною. Для того щоб не помилитися при монтажі, виробник вказує, в який бік має обертатися колесо.

Переваги фрикційної гуми

Шини «зима» (липучка) мають деякі властивості, які роблять їх більш ефективними, порівняно з шипами. Ламелі створені таким чином, щоб поверхня гуми якомога щільніше прилягала до асфальту або дорожньому покриттю. Липучка якісно прилягає до гладких поверхнях. Звідси її ефективність при русі в міських умовах, де дороги чистять часто і якісно.


Гарне і надійне зчеплення дозволяє не тільки швидко стартувати з місця, але і при необхідності різко гальмувати, обганяти, входити в круті віражі. Нешипована гума не пошкоджує асфальт і є абсолютно безпечною в плані використання. У більшості європейських країн є певні стандарти на експлуатацію шипованих протекторів, а ось липучки можна експлуатувати без будь-яких обмежень. Практично всі фрикційні покришки, які є у продажу, виготовлені з більш м'яких матеріалів, ніж шиповані. Це дуже актуально в сильні морози. Гума не замерзає і повністю зберігає свою пружність.

Недоліки

Незважаючи на масу переваг, липучка - шина досить специфічна і не підходить для експлуатації в деяких умовах.
Зимова липучка (шина): основні плюси і мінуси
Навіть самі якісні комплекти фрикційної гуми не можуть забезпечити зчеплення з асфальтом на рівні шипованих аналогів в ожеледицю. Причина криється в надмірній м'якості складу. У момент прискорення, при гальмуванні, при виконанні різних маневрів насічки вільно рухаються в різні сторони. Машина буквально пливе по дорозі і іноді може ковзати на сухому асфальті. Липучки мають невисоку стійкість на подмерзлих покриттях, а також на укоченій сніговій дорозі та на об'ємному пухкому снігу. Покришки не можуть загрібати велика кількість снігу і в результаті буксують. Ці вироби не призначені для використання за містом взимку на грунтових і рідко очищуваних дорогах.

Рейтинг шин-липучок 2016-2017

Щоб покришка краще реалізувала свої властивості, необхідно вибирати ті моделі, які мають хороші відгуки і репутацію на ринку. Давайте розглянемо, які марки використовують найчастіше.

Nokian Hakkapeliitta R2

Це найкращі шини-липучки від відомого фінського виробника.
Зимова липучка (шина): основні плюси і мінуси
Рисунок протектора дає можливість впевнено гальмувати, а також розганятися на крижаній кірці. Такі характеристики показують далеко не всі шиповані аналоги. Недолік - текстура покриття не дозволяє повноцінно входити в повороти. Є невелике ковзання. До речі, з цією гумою можна заощадити пальне.

Michelin Latitude X-ice 2

Ці шини вже не раз займали високі місця в рейтингах та перемагали у змаганнях. Про цих покришках часто пишуть огляди авторитетні автомобільні видання. Цікаво, що шиповані покришки від цього бренду зарекомендували себе не найкращим чином.
Зимова липучка (шина): основні плюси і мінуси
А ось нешипована гума від Michelin – це кращий вибір для їзди по льоду, снігу, мокрого або сухого асфальту. Автомобіль з цією гумою буде стійким, комфортним і керованим. Автомобільні журналісти тестували дані шини-липучки. Відгуки про них дуже позитивні.

Goodyear UltraGrip ICE WRT

Ці шини займають почесне третє місце. Це продукція одного з найвідоміших американських компаній. Гума відрізняється найкращими характеристиками при їзді по снігу, по стійкості при різних маневрах. Також на цій гумі хороший гальмівний шлях і відмінний розгін з місця.
Зимова липучка (шина): основні плюси і мінуси
Недоліком можна вважати середній рівень шуму, а також великий опір коченню.

Відгуки

В цілому люди пишуть про липучках, що це гідна альтернатива зимовій шиповану гумі. Але є свої нюанси. Ці покришки не призначені для швидкої і агресивної їзди. Вони більше підходять для руху в місті на помірних швидкостях. Деякі водії все ж випробували липучки на швидкостях у різних умовах і залишилися задоволеними. Поведінка автомобіля повністю передбачувану, є стійкість та хороше зчеплення. Найголовніше - вибрати, які шини-липучки будуть найбільш якісними. Вони дуже відрізняються один від одного в залежності від того, хто є виробником. Якщо віддавати перевагу відомим виробникам, то липучка ніколи не підведе, але ціна буде набагато вище. Такі фрикційні вироби підходять тим, хто часто їздить по місту. Адже велика частина вулиць очищена від снігу та посипано реагентами. Шипи на голому асфальті швидко втрачаються. З часом така шина перетворюється в ту ж липучку.

Висновок

Отже, ми з'ясували особливості фрикційної гуми. Нешиповані зимові шини дають можливість автовласникові бути вільніше в плані вибору часу, коли перевзути автомобіль, тому краще всього встановити фрикційні шини. А їздити на такій гумі можна аж до весни. В цілому можна сказати, що це непогана заміна шипованим аналогам. Потрібно просто знати, які кращі липучки (шини), і тоді автомобіль ніколи не підведе.

Популярі новини
Загрузка...