Стедікам - це Опис, застосування, принцип роботи

183 0 Новини високих технологій

З появою кіноіндустрії оператори експериментували зі способами роботи з камерою, що дозволяють створювати якісні і захоплюючі кадри, здатні залучити аудиторію. У 1970-х роках для цього використовувалися рейки, по яких пересувалися крани і візки. На них перевозили установки вагою до 20 кілограм, у порівнянні з якими сучасні камери виглядають крихітними. Гаррет Браун в 1970-х роках намагався знайти спосіб, який дозволив би працювати з важкою технікою без проблем, винайшовши в результаті стедікам.

Для чого потрібен стедікам

Стедікам - це Опис, застосування, принцип роботи
Це пристрій, представлене жилетом і штучною рукою, що підтримує камеру в статичному положенні на карданної установці. Жилет утримує руку, а та - прилад, в результаті чого велика частина навантаження припадає на корпус оператора, не на його руку і плече. Штучна рука усунула вібрації, що дозволило оператору ходити під час зйомки.


Додатковою перевагою стедикама стала відсутність необхідності постійно дивитися в камеру для кадрування і збільшення діапазону рухів за рахунок зовнішнього монітора, що дозволяє налаштовувати фокусування з високою точністю. Стедікам - це системи стабілізації камери, які забезпечують її плавне пересування в різних площинах. Використання такого обладнання дозволяє отримувати високоякісне зображення без вібрації і трясіння, не вдаючись до зайвих витрат. На відміну від операторських рейок, стедикамы більш мобільні. Використання системи стабілізації економить транспортні витрати і виплати працівникам, скорочуючи час підготовки до зйомок і прискорюючи знімальний процес.

Конструкція стедикама

Проста конструкція стабілізатора дозволяє створити своїми руками: професійні моделі складаються з жилета, надеваемого на оператора, пантографа і вертикальної стійки. Система може обладнуватися додатковими аксесуарами: монітором для перегляду, акумуляторними батареями, кріпленнями для установки на автомобіль або вертоліт.


Принцип роботи

Стедікам - це Опис, застосування, принцип роботи
Основа роботи стедикама - це фізичний закон про збереження енергії. Різкі короткі поштовхи, що передаються важелю під час руху оператора, гасяться вбудованими в стабілізатор пружинами-амортизаторами. Одночасно з цим компенсуються вібрації, що передаються системі від тіла оператора. Штучна рука стабілізатора в результаті коливається між двома сполученими рухомими масами. З'єднання пружини руки і системи стабілізації камери оптимізується трехосевым гимбл-шарніром, що дозволяє перевертати стедікам догори ногами і обертати його навколо двох осей. Подібні конструктивні можливості дозволяють знімати панорамні кадри в русі. Стедікам для камери, навіть виконаний своїми руками, може одночасно нахилятися, обертатися і виконувати панорамування. Балансування грунтується на тому ж принципі, за яким утримується рівновага еквілібристами. Якщо на суворо вертикальному палиці кріпиться камера, а в нижній його частині розміщується противагу, то утворюється конструкція з центром тяжіння між камерою і противагою і двома силами.
Три осі гимбл-шарніра розташовуються в центрі несучої стійки стедикама. У точці кріплення камери врівноважуються сили тяжіння противаги і самої камери. Ефекти стабілізації та амортизації камери формуються не тільки пружиною руки, але і механізмом стедикама. Це дозволяє розмістити на стабілізаторі при зрушення центру ваги камери практично аналогічний противаги вагу, оскільки в такому випадку починає працювати закон моменту інерції маси. При цьому камера і противага не повинні бути ідентичним вагою. Гимбл-шарнір на основі принципу важеля компенсує велика вага камери і може рухатися вгору і вниз по несучої стійки.

Електроніка чи механіка?

Стедікам - це Опис, застосування, принцип роботи
Важлива функція стедикама - це можливість регулювання камери в різних напрямках, що важливо для плавної зйомки і легкого управління приладом. Досягається це за рахунок установки і налаштування противаги. Не менш важлива налаштування вертикального балансу, а також - вертикальної штанги і контрбаланса. Стедікам для фотоапарата з карданними установками обважнює внизу, тому дзеркалка залишається у вертикальному положенні. При виборі також варто враховувати, що чим важче фотоапарат, тим швидше оператор втомлюється від нього. При цьому важкі камери за рахунок інерції і маси зберігають плавність відео при переміщенні. Стабілізувати і утримувати більш легкі моделі стає складніше з плином часу, а на якості відео можуть позначитися навіть ривки, що з'являються при диханні оператора. На відміну від електронного стедикама, механічний забезпечує повний контроль знімального процесу. Оператор може контролювати тонкі руху камери і відстежувати рухомі об'єкти, нахиляючи апарат на поворотах. Відтворити той же ефект з допомогою електронної системи стабілізатора практично неможливо.
Мінус механічного стедикама - це складність його налаштування і роботи з ним. Незважаючи на те що виробниками передбачені інструкції, настройка займає багато часу. Механічні стабілізатори вимагають більшої взаємодії з оператором, на відміну від електронного аналога.

Електронні стедикамы

Стедікам - це Опис, застосування, принцип роботи
В їх конструкцію входить кілька гіроскопічних датчиків, через що їх називають гіроскопічними стедикамами. В залежності від кількості датчиків поділяють двох - і трехосевые гіроскопічні системи стабілізації.

Переваги і недоліки

Перевагою електронного стабілізатора є те, що він початково збалансований і налаштований: оператор може відразу ж приступити до зйомки. Більшість моделей стедикамов налаштовуються з нахилом вниз і вгору для отримання потрібного ракурсу з нижньої або верхньої точки. Гіроскопічний стабілізатор автоматично підтримує заданий кут. Недоліком електронного приладу є неможливість відхилення від певного кута під час зйомки. Додаткова перевага електронного стедикама - відсутність необхідності у оператора постійно присутні поруч з камерою. Проте є у нього і недоліки - висока вартість і велику вагу.

Стабілізатори для смартфонів

Стедікам - це Опис, застосування, принцип роботи
Конструкція стедикама для смартфона складається з рухомої рами на шарнірах, що приводяться в рух електродвигунами, прикріпленою до ручки. Смартфон вставляється в рамку і фіксується в горизонтальному положенні, яке може змінюватися за допомогою датчиків-гіроскопів.

Рамка зі смартфоном може обертатися в різних площинах, не передаючи рух всій системі завдяки взаємозв'язку всіх елементів конструкції. Телефон приводиться в рух не рукою оператора, а обертанням рамки. Напрямок обертання може бути динамічним або запрограмованим.

Функціонал

Стедікам - це Опис, застосування, принцип роботи
Основне завдання стедикама для телефону - нівелювання трясіння при відеозйомці. Однак можливості електронного стабілізатора набагато ширше:
  • Автоматичне зміна положення смартфона з горизонтальної площини у вертикальну.
  • Синхронізація з телефоном по Bluetooth, що дозволяє керувати зйомкою за допомогою клавіш на ручці стабілізатора.
  • Можливість розпізнавання осіб.
  • Різні режими зйомки і спецефекти.
  • Панорамна зйомка і функція Motion Timelapse.
  • Стедікам для телефону дозволяє знімати якісні кадри без трясіння, використовуючи різні функції стабілізатора.

    Популярі новини
    Загрузка...