Форматування жорсткого диска через командний рядок: інструкція. Командний рядок Windows 10

1676 0 Новини високих технологій

Одним з найпоширеніших дій з жорсткими дисками будь-якого типу є їхнє форматування. Ситуацій, коли логічний розділ або жорсткий диск вимагає форматування, може бути досить багато. Але в деяких випадках, зокрема щодо системного розділу, стандартну процедуру засобами Windows зробити не можна. У цьому випадку застосовується командний рядок (Windows 10 беремо для прикладу), яку можна запустити, завантажившись з знімного носія. Далі буде розглянуто кілька варіантів проведення процесу форматування і в середовищі операційної системи і при завантаженні з оптичного диска або звичайної флешки.


Форматування жорсткого диска через командний рядок: навіщо це потрібно?

Насамперед варто сказати, що абсолютно всіма фахівцями наголошується той факт, що форматування краще проводити саме з командної консолі, незважаючи на те, що в самій системі є власний інструмент.
Форматування жорсткого диска через командний рядок: інструкція. Командний рядок Windows 10
По-перше, до основних команд форматування можна застосовувати додаткові атрибути, які окрім проведення самого процесу дозволяють виконати деякі додаткові дії. По-друге, консоль стає абсолютно незамінною при повторній установці операційної системи, усунення збоїв або коли не відкривається жорсткий диск, наприклад унаслідок пошкодження, і завантаження ОС стає неможливою. При появі критичних збоїв на вінчестері, хочете ви цього чи ні, без повного форматування не обійтися. Деякі користувачі намагаються застосовувати швидке форматування, однак, як показує практика, воно здатне виробляти тільки очищення змісту і в кінцевому підсумку, коли потрібно привести вінчестер в почуття, виявляється далеко не кращим інструментом, на відміну від повного форматування.


Як викликається командний рядок Windows 10?

Для початку розглянемо виклик самій консолі. В будь-якій Windows-системі є декілька простих способів.
Форматування жорсткого диска через командний рядок: інструкція. Командний рядок Windows 10
Найбільш використовуваних і найбільш поширеним методом для Windows 10 є використання спеціального меню «Виконати», в якому вводиться команда cmd. У системах рангом нижче цей варіант застосовувати теж можна, але ж раніше посилання на консоль була виведена безпосередньо в головне меню, яке викликається через кнопку «Пуск», а в десятій модифікації цього немає.
Форматування жорсткого диска через командний рядок: інструкція. Командний рядок Windows 10
Не менш простим способом є введення запиту в поле для пошуку, яке можна викликати з меню правого кліка на кнопці «Пуск». Тут консоль можна просто запустити, а можна через ПКМ зробити старт від імені адміністратора (робота з командним рядком дуже часто вимагає наявності адміністраторських прав, особливо для проведення будь-яких критичних дій по відношенню до вінчестера і до самої операційній системі в цілому).
Форматування жорсткого диска через командний рядок: інструкція. Командний рядок Windows 10
Нарешті, можна в стандартному Провіднику відкрити директорію System32 що знаходиться в основному каталозі системи, і провести запуск файлу cmd.exe методами, які були показані трохи вище (відкриття файлу від імені адміністратора). При завантаженні зі знімних носіїв (настановних, відновлювальних дисків або USB-носіїв) в більшості випадків використовується комбінація Shift + F10.

Деякі нюанси доступу до дисків

Відразу ж хочеться звернути увагу всіх користувачів на той момент, що навіть при використанні аплету cmd.exe провести форматування системного розділу не вийде. Це і зрозуміло. Ну не може ж система форматувати той диск, на якому сама і розташована.
Тому форматування жорсткого диска через командний рядок Windows в середовищі самої операційної системи застосовується виключно до логічних розділів, знімних носіїв (у тому числі до USB HDD), а також до інших вінчестера, встановленого на комп'ютері (RIAD-масиви). До речі сказати, навіть якщо операційна система не встановлена на диску C, а, наприклад, у розділі D, форматування першого розділу все одно виявиться недоступним, оскільки при завантаженні первинна система BIOS звертається саме до цього розділу, а на ньому в будь-якому випадку присутні файли, необхідні для запуску ОС.

Стандартне форматування логічного розділу

Тепер безпосередньо про сам процес. Поки не будемо чіпати системний розділ, а зупинимося на логічних і додатково встановлених дисках будь-якого типу. Після виклику консолі в найпростішому випадку форматування жорсткого диска через командний рядок проводиться із застосуванням універсальної команди format, після якої через пробіл вводиться літера диска або розділу з двокрапкою. Наприклад, диск в системі позначений літерою H. Команда в цьому випадку буде виглядати як "format h:". Це і є повне форматування жорсткого диска через командний рядок, хоча можна використовувати й інший метод, який більш детально буде описано трохи нижче.

Додаткові атрибути команди format

Як уже говорилося, ця команда хороша тим, що до неї можна додавати додаткові атрибути, внаслідок застосування яких можуть виконуватися ще деякі дії.
Форматування жорсткого диска через командний рядок: інструкція. Командний рядок Windows 10
Переглянути повний опис усіх можливих варіантів виконання команди можна в самій консолі, якщо ввести рядок format /? (ця команда відкриває повний аркуш доповнень). Атрибутів досить багато, але серед усіх окремо варто відзначити швидке форматування з введенням після основної команди /q, форматування з встановленням певної файлової системи, наприклад fs:ntfs, а також використання поєднання V:NAME для мітки томи, де NAME – довільне назва диска або розділу.

Завантаження зі знімного носія і виклик командного рядка

У ситуаціях, коли спостерігаються проблеми з доступом до системного розділу, зокрема не відкривається жорсткий диск, зробити його форматування (якщо інші методи усунення неполадок не допомагають), можна виключно з командної консолі, запущеної при завантаженні зі знімного носія. Одним з найбільш шанованих засобів вважається старт з LiveCD.
Форматування жорсткого диска через командний рядок: інструкція. Командний рядок Windows 10
Форматування жорсткого диска через командний рядок, доступ до якої здійснюється комбінацією Shift + F10 (з консолі відновлення або без неї), можна зробити тією ж командою format із зазначенням літери системного розділу і завданням додаткових параметрів форматування.

Використання інструменту diskpart

Однак, як визнає більшість фахівців, стандартну команду доречно використовувати не завжди. Більш ефективним вважається інший метод, правда, в більшості випадків його прийнято застосовувати для знімних USB-пристроїв, в тому числі і для USB-вінчестерів, з яких потрібно зробити завантажувальний пристрій.
Форматування жорсткого диска через командний рядок: інструкція. Командний рядок Windows 10
В даному випадку форматування жорсткого диска через командний рядок (diskpart) починається з введення однойменної команди, після якої для перегляду всіх встановлених в системі накопичувачів вводиться поєднання list disk. Всі диски помічені вже не літерами, а цифрами. Тому деякі користувачі стикаються з проблемою визначення свого пристрою. Найпростіше дізнатися його по вказується розміром (ту саму флешку з вінчестером явно не переплутаєш). Далі для вибору диска використовується команда select disk X, де X – це номер потрібного диска з представленого списку. Після цього рядком clean проводиться очищення вмісту носія, а потім створюється первинний розділ (команда create partition primary). Після цього знову вибирається поточний розділ (select partition 1) і активується (active). Дана команда застосовується не завжди. При ініціалізації диска, який не планується зробити завантажувальним, її можна пропустити. Тільки на цьому етапі починається безпосередньо форматування активного первинного розділу із зазначенням бажаної файлової системи, для чого використовується команда format fs=ntfs або fat32). Якщо потрібно зробити швидке форматування, у рядку через пропуск додається quick. Але для досягнення оптимального результату задіяти його не варто. По закінченні процесу розділу (пристрою) потрібно призначити мітку томи. Це робиться командою assign (літера пристрою буде призначена автоматично). Після цього залишиться лише перенести файли інсталяційного дистрибутива на створений накопичувач.

Сторонні утиліти

Якщо комусь не подобаються такі методи, для спрощення роботи може використовуватися будь-яка безкоштовна програма для форматування жорсткого диска начебто Disk Director від Acronis, HDD Low Level Format Tool, Partition Magic, Paragon Hard Disk Manager і т. д.
Форматування жорсткого диска через командний рядок: інструкція. Командний рядок Windows 10
Правда, всі вони оснащені графічним інтерфейсом, і мова про використання командної консолі не йде, хоча багатьом користувачам працювати з такими утилітами буде набагато простіше. Але, оскільки в даному випадку розглядається саме використання командного рядка, особливо зупинятися на таких утиліти та їх можливості сенсу немає.

Висновок

В якості підсумку залишається сказати, що використання консолі, в якій вводяться спеціально передбачені у Windows-системах команди, які, до речі, перекочували в ці ОС DOS, особливо складним не є. Крім того, саме командний рядок, дозволяє усувати ще безліч проблем, виправити які засобами та системними інструментами Windows виходить не завжди. Та й сам процес форматування на голову вище, ніж якщо б він запускався в середовищі операційної системи. Адже Не секрет, що досить часто можна зустріти повідомлення про те, що Windows з якихось причин не вдається завершити форматування. А за умови роботи з консоллю таких проблем не виникає практично ніколи. І саме тому в більшості випадків виробляти всі процеси, пов'язані з очищенням, форматування дисків і розділів, підготовкою завантажувальних носіїв і т. д. рекомендується виключно із застосуванням стандартних команд консолі, а не інших вбудованих засобів системи.

Популярі новини
Загрузка...