Як відформатувати флешку через командний рядок і які є способи?

927 0 Новини високих технологій

Знімні USB-флеш-накопичувачі доводиться форматувати досить часто, причому не тільки для повного очищення їх від наявної інформації, але і для створення завантажувальних носіїв або у разі ушкодження файлової системи внаслідок якихось збоїв у роботі. І не завжди вбудовані інструменти Windows-систем можуть впоратися з таким завданням. Тому питання про те, як відформатувати флешку через командний рядок Windows 7 попередніх або наступних версій, стає вельми актуальним. В даному випадку можна запропонувати користувачам три основних варіанти дій, два з яких дуже схожі між собою.


Основні проблеми при форматування флешки засобами Windows

Найпоширеніша проблема, з якою стикаються користувачі Windows при спробі форматування знімного носія, полягає в тому, що процес начебто спочатку запускається, але до завершення справа не доходить.
Як відформатувати флешку через командний рядок і які є способи?
Навіть при виборі будь-яких стандартних параметрів система повідомляє, що Windows не може виробити або завершити форматування. Чому так відбувається? Та тільки тому, що накопичувач має пошкодження програмного або фізичного характеру. Як би не були хороші Windows-системи, виправити ситуацію штатними методами не виходить. Далі буде розглянута проблема, як відформатувати флешку через командний рядок (Windows 10 буде застосовуватися або XP, абсолютно неважливо – запропоновані методи працюють у всіх ОС цього типу). Але для початку слід врахувати кілька головних моментів.

Який формат віддати перевагу?

Отже, перш ніж вирішувати питання про те, як відформатувати флешку через командний рядок, слід визначитися з типом файлової системи, яка буде на ній встановлена по закінченні процесу. Оскільки мова йде саме про Windows, системи для ОС Linux і Android розглядатися не будуть.


Як відформатувати флешку через командний рядок і які є способи?
Таким чином, залишається лише два варіанти: або FAT32 або NTFS. Що вибрати? По-перше, зверніть увагу на обсяг пам'яті флешки. Якщо він не перевищує 4 Гб, можна використовувати FAT32. У випадку більшого розміру доведеться вибрати NTFS, оскільки перша різновид файлової системи великі обсяги не визначає. Вірніше, самі пристрої визначає, але встановлює для будь-якого накопичувача максимальний розмір як раз на рівні 4 Гб. По-друге, якщо створюється завантажувальний носій для комп'ютерів, в яких замість застарілої BIOS встановлена нова система UEFI, використовувати NTFS буде неможливо, оскільки такі системи цей формат не розпізнають спочатку. Далі піде мова про те, як форматувати флешку в NTFS через командний рядок або застосувати аналогічні дії з вибором FAT32. Відразу ж хочеться засмутити всіх любителів найпростіших методів, які схильні застосовувати стандартну команду format без використання додаткових атрибутів: такий підхід виявиться неефективним.

Як повністю відформатувати флешку через командний рядок за допомогою команди format та її основних атрибутів?

Тепер безпосередньо про форматування. Команду format для найпростішого випадку потрібно застосовувати не тільки з зазначенням літери знімного носія, під яким він зареєстрований в системі, але й додавати додаткові атрибути.
Як відформатувати флешку через командний рядок і які є способи?
Наприклад, користувачеві необхідно відформатувати флешку через командний рядок в FAT32 а сам носій в системі позначений літерою F. В даному випадку повна команда матиме такий вигляд: format /fs:fat32 F: /q (на зображенні вище - літера диска I). Що означають символи в цьому рядку? Першою вказана команда запуску процесу форматування, друга відповідає за вибір файлової системи (в даному випадку FAT32), F – це літера схемного накопичувача, атрибут «/q» вказує, що при форматуванні мітку томи (майбутнє назва носія, яке буде відображатися в системі) створювати не потрібно і провести форматування можна, так сказати, по-швидкому. У разі якщо потрібна файлова система NTFS, вона вказується в самій рядку замість FAT32. Після введення команди система запропонує вставити пристрій у порт, а після цього потрібно буде натиснути клавішу введення і дочекатися закінчення процесу.

Як відформатувати флешку через командний рядок з швидким додавання мітки томи

Друга методика, що пропонується до розгляду, дозволяє відразу ж додати мітку томи без використання додаткових команд по завершенні процесу форматування. У цьому випадку проблема, як відформатувати флешку через командний рядок саме таким способом, вирішується за рахунок того, що замість атрибута «/q» використовується атрибут «/v» (скорочення від англійського Volume), після якого через двокрапку вказується бажане назва носія. Сама команда форматування теж дещо видозмінюється.
Як відформатувати флешку через командний рядок і які є способи?
Для флешки з минулого прикладу команда виглядає наступним чином: format F: /fs:fat32 /v:NAME (в даному випадку NAME – це заданий користувачем назва; оператор «/q» можна залишити). Далі – ті ж дії, що і в першому прикладі.

Застосування послідовності diskpart

Нарешті, самий довгий метод, що дозволяє вирішити проблему, як відформатувати флешку через командний рядок. І якщо при використанні перших двох способів можуть видаватися помилки, про які буде сказано трохи пізніше, то дана методика забезпечує практично стовідсоткову гарантію вдалого виконання процесу.
Як відформатувати флешку через командний рядок і які є способи?
Спочатку в консолі прописується команда diskpart, після чого потрібно буде ввести рядок list disk і вибрати потрібний пристрій (всі розділи позначені цифрами, так що визначити потрібний том можна за розміром). Потім рядком select disk N (N – цифра номера розділу) вибирається флешка. Тепер головний етап. У деяких випадках, коли на носії можуть міститися помилки або встановлені обмеження в плані застосовуються по відношенню до них дій, спочатку може знадобитися провести очищення атрибут «Тільки читання» командою attributes disk clear readonly. Це дозволить уникнути помилок в майбутньому. Після цього потрібно очистити носій від всього вмісту. Для цього використовується команда clean. Далі на носії слід створити первинний розділ (команда create partition primary) і тільки після цього вводити команду форматування format fs=fat32 (або ntfs) безпосередньо. Це і буде повне форматування. Якщо потрібно зробити швидке форматування, додатково в рядку через пропуск прописується атрибут quick. По завершенні процесу застосовується команда виходу (exit). При створення завантажувальних носіїв на проміжному етапі додатково вводяться команди select partition primary і active.

Що робити, якщо видається помилка форматування?

Але при форматуванні може видаватися і помилка. Зокрема, це стосується тих випадків, коли накопичувач у системі має формат RAW, з'явився внаслідок якихось програмних збоїв, який в Windows не розпізнається.
Як відформатувати флешку через командний рядок і які є способи?
Для усунення проблеми спочатку можна перевірити пристрій з командної консолі, прописавши там рядок chkdsk F: /x /f /r, але можна віддати перевагу і спеціальних утиліт, серед яких пальма першості належить таким програмним пакетам, як HDD LLF (Low Level Format – форматування нижнього рівня) і R. Saver.

Короткий підсумок

Якщо коротко підбити підсумки, можна зазначити, що перші два методи є дуже простими, але застосовувати їх слід тільки при повній впевненості у відсутності на носіях програмних збоїв і фізичних ушкоджень. А ось третя методика унікальна, і використовувати її потрібно в обов'язковому порядку, якщо після форматування потрібно буде створювати завантажувальний носій (навіть з використанням самих потужних додатків, на це розрахованих), а також для тих ситуацій, коли стандартне форматування виявляється неможливим.

Популярі новини
Загрузка...