Рейтинг безкоштовних антивірусів: огляд, опис та відгуки

1707 0 Новини високих технологій

Безпека комп'ютера, захист і очищення від вірусів і шкідливих програм у фоновому режимі забезпечуються спеціальними програмами — антивірусами. Рейтинг кращих безкоштовних антивірусів аматорські і цілком авторитетні тестування публікуються з завидною регулярністю, але вибрати якісний і функціональний продукт не так просто. Крім того, вважається, що безкоштовні програми не надають такого захисту, як платне програмне забезпечення. Насправді і в сегменті безкоштовних додатків можна підібрати оптимальне рішення. Рейтинг безкоштовних антивірусів представлений нижче.


Рейтинг безкоштовних антивірусів: огляд, опис та відгуки

Стандартний антивірус від Microsoft: поширеність і продуктивність

Корпорація Windows є незаперечним лідером серед постачальників операційних систем і супутнього програмного забезпечення. На 2016 рік Windows 7 була встановлена на 55% всіх пристроїв, тоді як Linux і OS X 1011 від Apple володіють часткою відповідно 2% і 7% користувачів. У рейтинг безкоштовних антивірусів досить рідко включають стандартні рішення, але і вони є прийнятними програмами для забезпечення необхідного рівня безпеки. Захисник Windows, який поставляється разом з системами Windows 8 і 10 розпізнає і ліквідує до 95% поширених загроз і близько 85% так званих атак нульового дня, тобто новітніх вірусів, проти яких ще не розроблені алгоритми захисту.
Рейтинг безкоштовних антивірусів: огляд, опис та відгуки

Вистачить "Захисника" Windows для потреб пересічного користувача

Загалом-то, разом з дотриманням елементарних правил безпеки, використання сучасного браузера і регулярні оновлення програмного забезпечення дозволяють успішно застосовувати стандартний антивірус (відгуки, рейтинг "Захисника" Windows підтверджують цю можливість) як основне рішення в плані безпеки. Але тим, хто часто завантажує піратський контент, є активним інтернет-користувачем або зберігає на жорсткому диску важливі дані, краще придивитися до інших, безкоштовним, але кілька більш функціональним програмам.


Тестування в незалежних антивірусних лабораторіях

Порівняльні тести з великою кількістю зразків регулярно проводяться провідними антивірусними лабораторіями. Результати тестів дозволяють розробникам покращити власні продукти, тому участь, як правило, оплачується. В основному в рейтинг антивірусів для Windows (операційна система є найбільш поширеною, тому на ній і проводяться випробування) включають платні версії програм, але якщо безкоштовне рішення забезпечує повний захист — програмне забезпечення також оцінюється. У травні 2016 року компанією AV-Comparatives проводилося динамічне тестування 19 антивірусних програм. Для дослідження використовувалася платформа Windows 7 (з актуальними сторонніми програмами, наприклад, Adobe Flash або Java) і 350 шкідливих тестових зразків. Нижче наведено рейтинг безкоштовних антивірусів за версією AV-Comparatives.
Рейтинг безкоштовних антивірусів: огляд, опис та відгуки

Результати практичних досліджень

Рейтинг "Антивірус безкоштовно" (Windows 10 і інших операційних систем на базі корпорації) очолили Bitdefender і ThreatTrack Symantec, які не пропустили жодної загрози і працювали без помилкових спрацьовувань. Лідерські позиції зайняли також Trend Micro і F-Secure зі 100%-им результатом розпізнавання шкідливих програм, але відповідно 7-ю і 15-ю помилковими спрацьовуваннями. Замкнув п'ятірку лідерів Kaspersky Internet Security, який пропустив 03% загроз, але пройшов тест без помилкових спрацьовувань.

Безкоштовні аналоги тестованих антивірусних програм

Безкоштовний аналог Bitdefender Free Edition — використовується в якості альтернативи багатьом платним програмам, забезпечує фонову захист від вірусів і здатний виявляти програми-шпигуни.ThreatTrack Kaspersky не випускається в безкоштовному варіанті. Trend Micro Titanium Antivirus+ поширюється вільно у вигляді пробної версії (6 місяців безкоштовного використання), як і F-Secure (90 днів). Аналогом Kaspersky Internet Security є Kaspersky Free Anti-Virus (Free) з безкоштовною ліцензією, який має кілька обмеженими можливостями в порівнянні з KIS або Total Security, але залишається при цьому оптимальним рішенням.

Рейтинг антивірусів для Windows: функціональність

"Антивірус безкоштовно" (рейтинг складається багатьма авторитетними джерелами і любителями) часто відрізняється по функціональності від платних версій. Однак це зовсім не означає, що безкоштовно розповсюджується програмне забезпечення не здатна убезпечити комп'ютер від вірусів, шкідливих і шпигунських програм. В цілому антивірусні програми забезпечують наступні можливості:
 • сканування на наявність загроз за запитом користувача;
 • постійний захист системи у фоновому режимі;
 • сканування файлової системи під час завантаження комп'ютера;
 • алгоритм виявлення нових шкідливих програм, методи боротьби з якими ще не включені в загальну версію програми;
 • робота з хмарним сховищем;
 • контроль мережевого трафіку (міжмережевий екран або Firewall);
 • система виявлення сторонніх вторгнень;
 • захист електронної пошти, розпізнавання шкідливих вкладень;
 • веб-захист;
 • інтерактивний аналіз і розпізнавання спаму;
 • автоматичне оновлення.
 • При цьому кращий безкоштовний антивірус для Windows 7 (рейтинг за функціональності) зовсім не обов'язково повинен включати в себе весь набір можливостей. Головне, щоб обране рішення відповідало вимогам і суб'єктивним уявленням конкретного користувача.

  Лідер рейтингу: ESET Nod32 Smart Security

  Всі перераховані вище функції включає в себе комплексний антивірус з багаторівневою захистом ESET Nod32 Smart Security. Крім стандартних захисту від фішингу, забезпечення безпеки файлової системи, доступу в Інтернет, електронної пошти у стаціонарних поштових клієнтів ESET володіє деякими іншими цікавими функціями. Серед таких додаткових можливостей:
 • "Антизлодій", який визначає місце розташування пристрою з встановленою програмою, робить скріншоти і дозволяє спостерігати через веб-камеру "знущання" над вкраденим ноутбуком;
 • захисне додаток для соціальних мереж, підтримує поки, правда, тільки Twitter, але у перспективі може стати серйозною конкурентною перевагою ESET перед іншими антивірусами;
 • Eset SysInspector проводить аналіз стану операційної системи, визначає потенційно небезпечні параметри і дозволяє виявити причини неполадок з комп'ютером.
 • Рейтинг безкоштовних антивірусів: огляд, опис та відгуки
  Серйозним мінусом антивірусу є відсутність у безкоштовній версії захисту від програмного забезпечення, що реєструє дії користувача (рухи миші, натиснення клавіш, буфер обміну, знімки, а іноді і відеозапис екрану).

  Рейтинг безкоштовних антивірусів: продуктивність і тести

  Інший рейтинг безкоштовних антивірусів складений за результатами тестування та аналізу продуктивності програм. Незначно впливають на швидкість завантаження системи Panda Antivirus Pro і 360 Total Security, ненабагато відстають AVG Antivirus Free, Bitdefender Antivirus Free Edition і ESET NOD32 Smart Security. Значно гальмує завантаження Avira Free Antivirus (більше трьох хвилин). Сканування системних папок (при рівній виявленні шкідливих програм) займає для Avast Free Antivirus, AVG Antivirus Free, Avira Free Antivirus і ESET NOD32 Smart Security близько десяти хвилин. Найгірший результат показав Comodo Antivirus — сканування зайняло більш півгодини. Найменший обсяг пам'яті використовують Avast Free Antivirus і Panda Antivirus Pro (всього 40 мб), а справжнісінькими "важковаговиками" є Avira Free Antivirus (175 мб), AVG Antivirus Free (130 мб) і 360 Total Security (120 мб). При цьому Avira використовує процесор всього на 5%, тоді як менший AVG Antivirus Free - на цілих 16%.
  Рейтинг безкоштовних антивірусів: огляд, опис та відгуки

  Розподіл місць за результатами рейтингу

  У загальному і цілому безкоштовні антивіруси для Windows XP (рейтинг по продуктивності), як і для інших платформ (Windows 7810) розташувалися наступним чином:
 • Panda Antivirus.
 • Avast Free Antivirus і ESET NOD32 Smart Security.
 • 360 Total Security.
 • AVG Antivirus Free і Bitdefender Antivirus Free Edition.
 • Avira Free Antivirus і Eset Antivirus.
 • Короткий огляд Panda Antivirus Pro

  Одна з основних переваг — невелика навантаження на систему з боку Panda Antivirus поряд із забезпеченням достатнього захисту — пояснюється тим, що програма є хмарним антивірусом. Програмне забезпечення володіє більшістю необхідних функцій, додатково доступно сканування USB, але і значних недоліків можна перерахувати досить багато.
  Рейтинг безкоштовних антивірусів: огляд, опис та відгуки
  Так, наприклад, антивірус безкоштовно (рейтинг визнав Panda Antivirus кращим рішенням за результатами тестів) не надає ніякого захисту від перехоплення даних сторонніми програмами, вимагає активного з'єднання з Інтернетом для сканування системи і не забезпечує веб-захист. Крім того, деякі користувачі знаходять шкідливі програми в інсталяційних файлів самого антивіруса. Непривабливий інтерфейс є ще одним недоліком Panda Antivirus.

  Антивірусні програми для Android

  Якщо на ринку комп'ютерної техніки Windows займає лідируючу позицію, то для мобільних пристроїв операційна система Android є ледь не монополістом: 80% смартфонів працюють саме на Android. Мобільні антивіруси представлені як аналогами вже згаданих розширених версій, так і програмами, які функціонують виключно на смартфонах. Лабораторія AV-Test проводила тестування мобільних антивірусів. Рейтинг безкоштовних антивірусів для Android очолило додаток AhnLab. Додаток здійснює комплексну перевірку мобільного пристрою, запобігає Інтернет-загрози, що дозволяє не турбуватися про безпеку файлів і інших особистих даних. При цьому більшість програм, представлених в цьому рейтингу, не поширені в російськомовному сегменті, так що варто покладатися більше на реальні відгуки користувачів - авторитетних лабораторій, які оцінювали б російськомовні програми, немає.
  Рейтинг безкоштовних антивірусів: огляд, опис та відгуки
  Досить непоганими рішеннями щодо вибору активних користувачів є CM Security, Dr.Web Light і безкоштовний антивірус (відгуки, рейтинг нижче) AVG AntiVirus. CM Security не вантажить систему і ефективно справляється зі своїми обов'язками, Dr.Web Light забезпечує потужний захист, але дратує багатьох користувачів частою рекламою. AVG AntiVirus є універсальним рішенням, крім того, в Pro-версії програми стають доступними безліч корисних додаткових функцій, але така збірка споживає великий обсяг ресурсів, із-за чого пристрій може працювати повільніше.

  На закінчення

  Антивірус є необхідною програмою, адже далеко не завжди потреби користувача можуть задовольнити стандартні варіанти захисту від вірусів і шкідливих програм (тим більше на мобільних пристроях). Вибір оптимального рішення багато в чому залежить від індивідуальних потреб і суб'єктивних суджень, тому різноманітними рейтингами керуватися можна, але покладатися на тестування повністю не варто. Який толк від антивіруса, який за результатами досліджень відмінно справляється зі своїми завданнями, але елементрано незручний у використанні або значно уповільнює роботу ноутбука або смартфона? Багатьом користувачам потрібно спочатку спробувати кілька варіантів, щоб у підсумку зупинити свій вибір на єдиному зручному.

  Популярі новини
  Загрузка...