Які можливості людини відтворює комп'ютер: проблеми і перспективи

28 0 Новини високих технологій

Поява комп'ютерів було не даниною моді і не бажанням людини створити механізм, здатний реалізовувати «людські можливості». Реальні обчислювальні завдання і технічний прогрес привели до створення комп'ютерів, програм та сфери інформаційних технологій.

Які можливості людини відтворює комп'ютер: проблеми і перспективи
Динаміка апаратного та програмного забезпечення, а також стрімкий розвиток інструментальних засобів і технологій свідчать про очевидне і об'єктивному прогрес. Вирішено багато серйозні завдання, комп'ютер став незамінним помічником людини у всіх сферах його діяльності.

Формальна сторона можливостей

Комп'ютер може виконувати enter і запам'ятовування інформації, обробляти її і надавати результат. Ці здібності комп'ютерного устаткування, периферійних пристроїв та програм давно стали звичними і природними.


Які можливості людини відтворює комп'ютер: проблеми і перспективи
Сканер поступився місце мініатюрних відеокамер. Клавіатура в деяких випадках замінюється голосовим уведенням. Багато трудомісткі завдання знайшли своє втілення в прекрасних програмних системах, що реалізують такі можливості, які людина ніколи б сам не виконав внаслідок їхньої трудомісткості і складності. Наприклад:
 • моделювання природних явищ;
 • розпізнавання текстів;
 • об'ємні графічні зображення;
 • складні математичні розрахунки;
 • маніпулювання величезними потоками інформації;
 • інші області застосування.
 • Комп'ютери та програми розширюють можливості людини в багатьох областях його діяльності, але не здатні до самостійного дії, вони виступають "розширювачами" природного інтелекту. Чи може комп'ютер замінити людину? Це питання вже тривалий час розглядається вченими і простими користувачами.

  Об'єктивна сторона високих технологій

  Важко знайти сферу людської діяльності, в якій комп'ютери й програми не знайшли свого застосування, причому на безапеляційною основі. Пересічна людина навіть не замислюється, що:
 • в автомобілі працює комп'ютер;
 • у телефоні - комп'ютер;
 • у звичайному телевізорі знайшли застосування комп'ютерні технології;
 • у колл-центрах компаній на питання клієнтів відповідають комп'ютери;
 • перевірку продуктів харчування і виробів фабрик роблять теж комп'ютери.
 • Світ комп'ютеризований, а людина швидко став «звикати до хорошого». Так, які можливості людини відтворює комп'ютер? Питання втратив свою привабливість і перестав бути актуальним. Але в сфері комп'ютерної техніки та технологій, програмування ситуація кардинально змінилася. Проблем і напрямів їх рішення стало не просто більше, змінилася швидкість їх росту, а точніше вона стала стрімко зростати.

  Як тільки «інформація відокремилася від людини» і перетворилася на реальні інформаційні потоки в комп'ютерних системах, кваліфіковані фахівці усвідомили, що порівняння комп'ютера і людини втратило всякий сенс. Кожна людина, комп'ютер, програма має свою компетенцію і сферу діяльності. Набагато практичніше кожному виконувати свою роботу, вирішувати очевидні та актуальні завдання, ніж обговорювати ефемерні філософські проблеми. Дзеркало інтелекту - це не програма, штучний інтелект для комп'ютера з голосом і зором - це не копія людини в форматі робота.

  Самостійність і рішення задач

  Людина багато разів мріяв зробити такого собі спосіб, не передбачений природою. До появи комп'ютерів і програм ці мрії були утопічною, але коли високі технології зайняли певні позиції і складні завдання були вирішені, проблем не стало менше. Але бажання обговорювати, які можливості людини відтворює комп'ютер і наскільки вони близькі до природного інтелекту, втратило свій шарм, таємничу загадковість і актуальність.
  Які можливості людини відтворює комп'ютер: проблеми і перспективи
  Є робота, яку треба виконувати. Є чітке і об'єктивне розуміння головного: все, що зроблено людиною в комп'ютерно-програмне світі, зокрема, у сфері інформаційних технологій, діє за створеного людиною алгоритму і об'єктивних обставин (об'єктивних законів). Людина не здатна ще передати самостійність у вирішенні завдань комп'ютера, наскільки складний і мудрий алгоритм він не придумав. Людина не може вийти за межі своїх можливостей і наділити комп'ютер своїми здібностями, якими володіє без труднощів ще в тому віці, коли навіть говорити толком не вміє.

  Інформація в реальності і в віртуальному світі

  Якщо оцифрувати всю інформацію, яку автоматично людина сприймає через зір і мова, навіть не згадуючи про інші органи «введення», то вийде набагато більший обсяг, ніж можна тільки усвідомити.

  Ідея хмарних технологій народилася наприкінці 1990 року і була реалізована в примітивній програмі the Air Art Technology. Тоді ніхто цього факту не надав особливого значення. Всього кілька років тому хмарні технології стали звичними для багатьох з нас. Якщо для виведення космічного апарату на орбіту потрібно спалити гігантський обсяг палива, то космічні підприємства орієнтуються не на той вид енергії: планети з масою, що перевищує будь найтехнологічніший космічний апарат, «літають» без будь-яких видимих витрат.
  Які можливості людини відтворює комп'ютер: проблеми і перспективи
  Якщо для сучасних уявлень про інформацію та інструменти її використання компаніям світового масштабу (Oracle, Google, Microsoft і так далі) знадобилося трохи менше сорока років, то вони вибрали більш трудомісткий шлях, ніж той, який був би очевидний при правильній відповіді на наступне питання. Питання в тому, які можливості людини відтворює комп'ютер і як їх правильно використовувати.

  Алгоритми і активні знання

  Комп'ютери й програми - відмінні інструменти для розширення можливостей людини, але вони вимагають до себе пильної уваги і «турботи». Алгоритм, представлений на будь-якій мові програмування (синтаксис і семантика від розробника або висококваліфікованої групи розробників) - це всього лише оболонка, яка відділяється від творця. Ця оболонка не здатна на активність поза сферою своєї компетенції.
  Які можливості людини відтворює комп'ютер: проблеми і перспективи
  А в сфері своєї компетенції цей інтелектуальний продукт не здатний навіть самостійно ліквідувати власні помилки, допущені розробником (особливо багато багів проводять висококваліфіковані групи розробників). Які можливості людини відтворює комп'ютер? Це питання залишилося в контексті відповіді середини 80-х років минулого століття, коли закладався фундамент сучасних уявлень про програмування і інформаційних технологіях.
  Які можливості людини відтворює комп'ютер: проблеми і перспективи
  Алгоритм - це статика. Активні знання - це динаміка. Тільки коли комп'ютер буде працювати під управлінням активних знань, а не статичних алгоритмів, буде толк від ідеї штучного інтелекту, можна буде порівнювати можливості комп'ютера і людини з позицій «рівноправності», а не у форматі банальної синтаксичної конструкції «інструмент + власник». Можна очікувати, що в подальшому відбудеться ще один виток розвитку інформаційних технологій. Перспективи сфери просто чудові, а ризик, що комп'ютери замінять людей, не цілком обґрунтований.