Розробка додатків для iOS: з чого почати?

23 0 Новини високих технологій

Про те, що повинен знати iOS-розробник, намагається дізнатися кожен, хто планує почати кар'єру в цій діяльності. Інші переконані, що такий варіант дуже складний – все-таки програмування дано не кожному. Але є й ті, хто знають: під лежачий камінь вода не тече, а зусиллями можна і гори перемістити на потрібне місце. Навчанням розробкою під iOS в даний час займаються спеціалізовані контори. Переважно це досить дорогі приватні школи. Ті, хто хочуть заощадити, проходять курси розробки для iOS в режимі онлайн: в інтернеті досить багато ресурсів у вільному доступі. Втім, хороший результат буде отриманий лише при додатку максимуму зусиль.

Розробка додатків для iOS: з чого почати?

Гроші: як отримати?

Попит на самовчителі по розробці для iOS став особливо високим з 2014 року. Саме тоді автор з В'єтнаму випустив під цю платформу швидко завоювала всесвітню популярність іграшку – просту по виконанню, але складний для проходження. Проект отримав найменування Flappy Bird і приніс своєму творцеві кілька сотень тисяч американських доларів всього за пару місяців. Тоді багато люди, здатні бачити майбутнє технологій і прогнозувати, що буде попит через якийсь час зрозуміли, що настав час освоювати розробку з нуля для iOS. Дійсно, в даний час попит на фахівців у цій сфері великий, але хороші гроші отримують лише ті, хто можуть писати якісний код.


Розробка додатків під iPhone у багатьох викликає справжнє море питань. Абсолютно незрозуміло, з чого починати, як застосувати вже наявні знання, де пройти навчання, щоб отримати хороший рівень навичок. З чого почати розробку додатків для iOS? На це питання відповідають багато сучасні книги, але великі обсяги і складна подача інформації роблять їх важкодоступними для непрофесіоналів.

Базові навички

Зазвичай уроки розробки iOS починаються безпосередньо з написання коду, а також пояснення прийомів, які можуть стати в нагоді починаючого фахівця. Але ж далеко не завжди за освоєння береться той, хто вже знайомий з відповідним мовою програмування, тому коректніше говорити, що оптимальний первинний етап – дослідження відповідного інструменту. Найчастіше розробники iOS застосовують Objective-C. Мова належить до групи об'єктно-орієнтованих. З досвіду багатьох розробників iOS видно, що саме він зручніше інших при створенні додатків для смартфонів. Втім, не тільки для «яблучної» техніки – можна використовувати і при роботі під Android.

Розробка додатків для iOS: з чого почати?
Якщо створенням мобільних додатків вирішив зайнятися чоловік, який раніше вже опанував якусь мову з групи об'єктно-орієнтованих, тоді робота з новим інструментом не доставить проблем. Всі ООП досить близькі між собою, підпорядковані подібною логікою. Як стати розробником iOS, якщо навички створення коду є? Потрібно взяти книгу, пояснює основні особливості Objective-C, і попрактикуватися в програмуванні елементів. Це займає небагато часу, зате дає відмінний результат. Початківець освоїть синтаксис, зрозуміє, які приховані в мові можливості, яким чином можна організувати код з максимальною ефективністю. Варто пам'ятати про те, що якщо код якісний, то високо оцінюється і розробник iOS. Зарплата буде пристойною – сотні тисяч рублів. А ось ті, хто пишуть складний, незрозумілий, плутаний код, отримують набагато менше.

Йдемо з нуля

Втім, розробка додатків під iOS доступна не тільки тим, у кого вже є досвід створення коду. Можна сміливо братися за освоєння області, не маючи специфічних знань і освіти – це справа наживна. Звичайно, Objective-C – це не найпростіший мову, в тому числі і з категорії ООП, тому простіше впоратися з ним буде, якщо спершу вникнути в логіку всієї цієї групи програмних інструментів, після чого особливу увагу приділити специфіці конкретного варіанту. Як кажуть фахівці, розробка додатків під iOS обов'язково повинна проводитися з урахуванням трьох основних особливостей, властивих інструменту для створення коду: це поліморфізм, наслідування, інкапсуляція. Це – кити світу програмування для «яблучних» смартфонів. У 2014 була випущена цікава програмна розробка – мова Swift. Його представили самі Apple, презентуючи як засіб для створення програм під їх техніку. Основне завдання цього продукту – зробити процес розробки коду простим, швидким. Swift орієнтований під особливості смартфонів, тому при його застосуванні розробка додатків для iOS набагато простіше, ніж при спробі підлаштувати під цю мету продукти, спочатку задумані як спосіб написання коду для стаціонарних машин під управлінням інших ОС. Swift придбав певну популярність – на ньому пишуть не тільки код додатків для смартфонів, планшетів, але і програми для систем на зразок UNIX.

Не розпорошуватися!

Освоєння інструментів Swift розумно у випадку, коли програміст вже знайомий з мовами об'єктно-орієнтованого програмування. Обов'язково потрібно приділити освоєнню розробки «Яблука» і у випадку, якщо людина здатна писати код на Objective-C. А ось якщо тільки ще належить освоїти цей незамінний інструмент для створення мобільних додатків, тоді не потрібно відволікатися від головного завдання. Swift, звичайно, важливий і потрібний, але зайнятися їм можна буде і пізніше – коли вдасться «перемогти» Objective-C. А спочатку і одного цього нового інструменту вистачить, щоб завантажити мозок по повній програмі. Як кажуть фахівці, це точно не найпростіший з мов програмування, зате досить гнучкий і надає багато можливостей створення ефективного коду.
Розробка додатків для iOS: з чого почати?

Інструментарій: корисно для програміста

Розробка додатків для iOS передбачає взаємодію з декількома інструментами, які дозволяють зробити додаток оптимізований, працездатним, ефективним і естетичним. Традиційно найбільш важлива і згадувана першою – це середовище розробки. При створенні продуктів для «яблучних» мобільних приладів краще всього звертатися до XCode. Він абсолютно безкоштовний, а скачати можна через офіційний магазин додатків. Розповсюдження вільне, доступ є у всіх бажаючих. Наступний інструмент для розробки додатків для iOS – редактор, що дозволяє коригувати створений код. Перевагу краще віддавати легким, простим програмами. Традиційно найбільш популярні ті, де є функція підсвічування. Всього кілька секунд – і ось вже написаний код запущений. Для виявлення помилкових рядків і виправлення необхідно трохи часу, це не завантажує ресурси машини, на якій працює програміст.

Графіка варта уваги

Дивно, але багато починаючі програмісти зовсім не приділяють часу цієї складової створення програми. Щоб розробка додатків для iOS стала процесом, завершиться виходом працездатного привабливого програми, потрібно освоїти інструменти, що дозволяють коригувати зовнішній вигляд програми. Найкраще підходить технологія векторної графіки. Це дасть можливість створення унікальних зображень, іконок, які надають продукту оригінальність, індивідуальність. Незважаючи на те що інші скажуть, ніби прикрашення – надто вже складна задача, не можна домогтися успіху, якщо продукт візуально не буде залучати користувача. Тим більше в наші дні, коли конкуренція в магазині додатків Apple просто величезна і є варіанти на будь-який смак і для будь-якої мети. Витіснити їх, привернути увагу до своєї розробки вдасться у випадку, коли новинка не тільки добре функціонує, але і красиво виглядає.
Розробка додатків для iOS: з чого почати?

Коректне початок: чіткий план

Без створення детального плану не варто розраховувати на скільки-небудь успішний результат. Структурування – не найпростіше завдання, але вона точно заслуговує уваги. Перед початком безпосередньо кодування потрібно виділити кілька годин і сісти з скетчбуком, щоб скласти оптимальний план. В рамках планування важливо сформувати уявлення про дизайнерському рішенні продукту, сформулювати, для кого він призначений і яку функціональність несе. Продумування дизайну починається з формулювання концепції. Також потрібно вибрати, які функції реалізувати в програмі, дати їм короткий, але вичерпний опис, а також вказати всі можливі схеми взаємодії елементів, у тому числі переходи. Не буде зайвим намалювати ескізи важливих елементів. Визначаючись з функціоналом, потрібно виділити одну задачу, на вирішення якої спрямований новий продукт, і сформулювати особливості програми, орієнтуючись на цю мету. Що стосується аудиторії, то тут важливо розуміти, що вік, сфера інтересів, спосіб життя і гендерна приналежність сильно впливають як на смаки, так і на цілі, з якими користувачі завантажують додатки. Вибравши свою цільову аудиторію правильно, можна вдало підібрати дизайнерське рішення і додатковий функціонал.
Розробка додатків для iOS: з чого почати?

Проект: перший пішов

Самий перший проект не повинен бути складним. Можна спробувати створити навчальний додаток, що має тільки один екран. Для цього відкривають XCode, створюють новий проект, ставлять платформу для застосування правильних інструментів оптимізації, після чого вибирають тип програмного продукту. Щоб спростити освоєння середовища, можна почати з Single View Application. Для проекту задають унікальне ім'я. У стандартному режимі середовище програмування вважає, що написання буде вестися на Objective-C. Якщо програміст бажає застосовувати інший інструмент, йому потрібно звернутися до перерахування можливих мов. Серед пунктів меню є відповідальний за мову, там слід призначити найбільш зручний варіант з доступних. Після цього перемикають на універсальний режим у вкладці Devices. В навігаційній панелі розгортають ієрархічну структуру для пошуку документа Main.storyboard. При його виборі можна побачити клавішу Interface Builder – її активують, показаної панелі відбирають необхідні інструменти, переміщують їх у зручне положення, вирівнюють, проводять підстроювання. Для відображення елементів у коді кожен об'єкт вибирають миші з затиснутою клавішею Ctrl, переміщують у ViewController.h, що ініціює запуск діалогового вікна Outlet, де можна вказати властивості утвореної зв'язку. Тут програміст вказує ім'я, за яким елемент можна викликати в коді програми. Щоб створити ефективний обробник дії, доведеться повторити зазначену вище ланцюжок дій, але застосовуючи діалогове вікно ViewController.m. Всередині нього формується метод із закодованою програмою. Машина буде звертатися до неї всякий раз, коли потрібно взаємодіяти з компонентом.

Повіряємо результат: тестування

У великих компаніях цим завданням займаються відразу кілька співробітників. Застосовується досить складна методологія. Спершу формуються кейси, де зазначено, які дії потрібно протестувати, які результати програма повинна видати, а також проводяться реальні експерименти з фіксуванням підсумків. Для початківця розробника мобільних додатків під ОС від Apple все трохи простіше (але і складніше в той же час). Тут тестування повністю лягає на автора коду, але і самих завдань, що підлягають перевірці, зазвичай небагато, тому можна провести операцію в ручному режимі. Для цього потрібно емулятор, через який запускають програмні компоненти. В ході взаємодії можна знайти, які рішення були невдалими, які помилки були допущені, відзначити це для себе і виправити при доопрацюванні коду.
Розробка додатків для iOS: з чого почати?
При самостійному тестуванні важливо уявити себе стороннім користувачем, ніяк не пов'язаним з кодом. Більше того, потрібно уявити себе критиком, зацікавленим тільки в помилках, людиною, якій не важливі позитивні якості програми, але лише негативні. Потрібно намагатися зламати програму всіма можливими методами. Повинні вводитися числа? Введіть у це поле літери. Потрібно натискати на клавішу швидко – натискайте довго. Словом, тестування – час, коли потрібно руйнувати всі встановлені правила і рекомендації.

Не хочу, не буду!

Далеко не кожен програміст готовий взятися за власну програму, застосовуючи такі варварські методи взаємодії. Іншим і зовсім здається це нудною завданням, яка не вартує часу. Щоб позбутися від зайвої роботи, заощадити годинник і усунути неприємні ситуації, можна залучити до проекту фрілансерів. Є спеціалізований сайти, де вдасться знайти готових за невелику винагороду шукати всілякі і всілякі баги в новинці. Як кажуть професіонали, довірити пошук помилок сторонній людині – це хороший варіант, набагато більш ефективний, ніж самостійне рішення проблеми. Фрілансер поняття не має, що програма повинна робити, а що – ні, тому його свідомість «не замутнено» надлишками інформації. Такій людині простіше тестувати програми, значить, вдасться знайти більше проблем і усунути їх до моменту офіційного релізу.

Більше публіки!

Якщо експерименти на фрилансерах показали, що програма готова до «вільного плавання», настав час його публікувати. Для цього продукт завантажують в AppStore. Програмна середа XCode при натисканні відповідальних за це клавіш складе збірку того типу, який заздалегідь встановить програміст. Необхідно вибрати варіант Distribution. Компілятор створить файл і запише його в директорію, закріплену за проектом. Потім вручну програміст пакує документ в архів ZIP.
Розробка додатків для iOS: з чого почати?
Наступний крок – використання інтерфейсу центру розробників iOS, де потрібно знайти меню iTunes Connect. Через функції управління і додавання можна перейти на сторінку анкети нового продукту. Всі зазначені тут поля доведеться заповнити самостійно. Можна заздалегідь підготувати інформацію – наприклад, поки проект тестують. Треба написати унікальне опис, вказати контактні дані, зробити невелику іконку (дозвіл 512*512), скріншоти.

Що робити далі?

Щоб опублікувати додаток, необхідно скористатися спеціальним програмним продуктом, призначеним для завантаження нових об'єктів – Uploader Tool. Завантажити його можна за посиланням, яку система відкриє, коли користувач перейде в меню готовності до завантаження. В автоматичному порядку відбувається з'єднання з iTunes, після чого оболонка сама визначить, якими проектами має користувач. Залишається тільки вибрати потрібний, і він буде довантажений програмою, без спеціальних зусиль. Після завантаження новий продукт направляється на перевірку, що зазвичай займає кілька діб чи навіть тижнів. При негативному результаті розробник отримує повідомлення на електронну пошту з перерахуваннями причин відмови. Якщо вдається усунути всі недоліки, можна повторно відправити новинку на модерацію.

Новини – це важливо

Розробник XCode досить часто випускає оновлення для цього середовища. Необхідно застосовувати саму нову версію. Це не тільки дає можливість працювати з програмою, де мінімізована кількість помилок, але і дозволяє регулярно дізнаватися про всіх оновлених функціях. Користуючись самим новим і потужним інтерфейсом, програміст спрощує поставлену перед ним задачу. Крім того, Apple регулярно випускають оновлення iPhone SDK. Найактуальніше інструментарій буде запорукою гарного результату.
Розробка додатків для iOS: з чого почати?

Ложка дьогтю в бочці меду

Якщо програма успішно пройшла перевірку, воно потрапляє в зону загального доступу. Ймовірно, вже в самому початку на розробника обрушиться багато негативних відгуків. Далеко не всі з них конструктивні. Необхідно вміти аналізувати інформацію від користувачів, щоб поліпшити свій продукт, а от зайвий і безглуздий негатив потрібно відкидати, не даючи йому зачепити себе і підірвати віру в свої сили. Якщо людина грубо поводиться, а користі від його критиканства немає, можна просто не звертати уваги на що залишаються їм повідомлення.