Процесор AMD FX-8320: характеристики, огляд і тестування

52 0 Новини високих технологій

Вибір процесора – справа непроста. Лише одна літера або цифра в назві, і перед нами новий чіп, який відрізняється не тільки ціною, але і продуктивністю. Мова йде про AMD FX-8320 та AMD FX-8320E. Ці чіпи представлені покупцеві як старша і молодша модель. Ми розглянемо більш потужний варіант. Хоча не обійдемо увагою і версію слабкіше.

Уніфікація

Варто сказати, що лінійка FX заснована на мікроархітектурі Piledriver. Вона представляє серію Vishera, на чолі якої стоїть флагман FX-8350. Мабуть, це самий просунутий варіант. Крім нього є ще 3 моделі, які відрізняються малим: тактовими частотами і кількістю ядер. Між собою вони всі схожі, так як компанія дотримується уніфікації в серії. У результаті навіть провідниковий кристал для всіх цих моделей отримав єдиний дизайн. Кристал Vishera складається з чотирьох двоядерних модулів. L3-кеш представлений 8 мегабайтами. Складається кристал з 12 мільярда транзисторів, а його площа має середній показник 315 квадратних міліметрів.
Процесор AMD FX-8320: характеристики, огляд і тестування
Незважаючи на, здавалося б, уніфікацію, все ж є невелика відмінність між молодшими і старшими моделями. Справа в тому, що виробник може відключати 1-2 модуля або зменшувати обсяг кеш-пам'яті. Таким чином, продуктивність падає сама, а серед цих моделей з'являється різниця. Також завдяки такому методу AMD може поширювати на ринок частково працюють процесори з браком.

З часом стало зрозуміло, що молодші моделі були випущені з різною кількістю активних модулів. У результаті на ринку можна зустріти шестиядерну серію FX-6000 або чотириядерну FX-4000. У варіанті з Vishera ця уніфікація стала більш складною. З'явилася можливість зменшувати робочу кеш-пам'ять наполовину.

Переваги

Розгін процесора AMD FX-8320 є "фішкою" цієї серії. Справа в тому, що лінійка відразу представлена як оверклокерська. Таким чином, кожна модель має розблоковані множники. Потенціал розгону непоганий. Але він домагається за рахунок збільшення енергоспоживання, хоча, по суті, нічого критичного тут немає.

У підсумку оверклокінг є перевагою цієї серії відносно тих же конкурентів Intel. Їх розганяти можливо, якщо вартість перевищує 220 доларів. AMD ніякі перешкоди перед користувачем не ставить, роблячи таким чином платформи Socket AM3+ популярними. Але про те, які поліпшені показники отримав процесор AMD FX-8320 ми дізнаємося трохи пізніше.

Пропозиція

На ринку є два варіанти модифікацій цієї моделі: одну можна придбати з системою охолодження, другий без. Різниця в підсумку несуттєва – до тисячі рублів. Більш багата версія коштує 10 тисяч рублів. Як показує практика, звичайно, краще одразу придбати версію з кулером, але приємно і те, що виробник дає вибір покупцеві. Є відгуки і про те, що фірмова система охолодження не зовсім вдало справляється з розгоном. Тому для ефективного збільшення продуктивності доведеться купувати потужний кулер. Ну а ті, хто не збирається підвищувати показники частот, можуть придивитися і до процесора зі штатною системою охолодження.

Упаковка

Процесор AMD FX-8320 поставляється у великій коробці, яка, звичайно, не відповідає розмірам самого пристрою. Фірмова Упаковка, з використанням чорного і червоного кольору. На ній відображено сам професор, також є опис кристала, всіляких технологій і специфікацій. Тут же можна знайти і фірмову наклейку виробника, на якій є серійний номер і галограмма.
Процесор AMD FX-8320: характеристики, огляд і тестування
Відкривши коробку, не відразу можна знайти там процесор. Він, як звичайно, захищений купою стінок, додаткових перегородок і т. д. Всередині можна знайти кілька приємних подарунків, але це стосується версії з кулером. Крім всередині кристала є інструкція, фірмова наклейка на ПК і термопаста для встановлення системи охолодження.

Система охолодження

Варто звернути увагу і на кулер для AMD FX-8320. Багато, хто не читає огляди на цей чіп, вважають, що штатна система впорається з розгоном. Але в характеристиках зазначено, що вентилятор має обмеження в ефективності роботи в 125 ватт. Під час розгону процесор віддає тепло до 160 ватт. Тому очевидно, що фірмовий кулер не зможе впоратися із завданням. У підсумку користувач починає самостійно шукати систему охолодження з кріпленням AM3+ і відведенням тепла 160 ватт. Але багато хто забуває про розміри кулера. Справа в тому, що часто для монтажу системи може не вистачити місця на материнській платі або системному блоці. Тому варто приміряти відразу куповану систему до габаритів коробки ПК. Серед виробників непоганих кулерів виділяються Zalman і Thermalright.
Процесор AMD FX-8320: характеристики, огляд і тестування

Характеристики

AMD FX-8320 характеристики отримав непогані. Навіть через 4 роки цей кристал користується успіхом серед вибагливий геймерів і звичайних користувачів. В середньому частота ядра досягає 3500 МГц, якщо включити режим «Турбо», то вона зросте до 4000 МГц. В додатках, які має багатопотоковий ресурс, варіюється від 3500 до 3700 МГц. Коли кристал перебуває в стані спокою, то частота може знизитися до 1400 МГц. Робоча напруга не перевищує 138 Ст.


Швидкість кешу L3 і вбудованого північного мосту коливається в районі 2200 МГц. Такого показника вдалося досягти при швидкості пам'яті 1600 МГц. Перш ніж подивитися результати розгону, слід розібратися ще з однією проблемою.

Материнська плата

Материнська плата процесора AMD FX-8320 повинна бути ефективною. Перед вибором варто задуматися, для чого вона потрібна нам. Якщо мова йде про розгінний потенціал кристала, то слід "материнку" вибирати так, щоб вона не стала обмежувачем у цьому процесі. Далі варто згадати, що процесор не є економічним, а тому підсистема живлення повинна бути достатньо сильною.
Якщо знехтувати цією вимогою, може статися активація захисту від перегріву, і тоді частота ядра сильно впаде. Тому як процесор AMD FX-8320 так і інші представники цієї лінійки повинні бути оснащені непоганий материнською платою. Цікаво те, що в цьому питанні допомогла сама компанія AMD, яка стала випускати серію FX-9000. Таким чином, всі "материнки", які підходили під нову лінійку процесорів, відмінно підходять і для 8000-ї серії. Їх виявилося небагато, близько 11 моделей.
Процесор AMD FX-8320: характеристики, огляд і тестування
Від MSI підійде лише одна варіація материнської плати – 990FXA Gaming. Але її придбати не так вже просто. Від Gigabyte варто звернути увагу на моделі GA-990FX. Їх кілька варіантів, які також досить не просто буде знайти в магазинах. Компанія ASRock також представила пару вдалих моделей типу 990FX. Ну і найбільш вдалий варіант пропонує компанія ASUS. Ідеальним варіантом стали дві варіації "материнок": M5A99FX Pro R2.0 або Sabertooth 990FX R2.0.

Розгін

Після розгону AMD FX-8320 характеристики показав непогані. Варто сказати, що попередня модель FX-8150 змогла подолати частоти 4520 МГц, але нагрілася до 80 градусів. Новинка стала більш холодною. У підсумку частоту вдалося підняти до 4640 МГц. Можливо, звичайно, було дістатися і до 4700 МГц, але тестування починало вказувати на деякі помилки. Тим не менш приріст непоганий, а от збільшувати напругу з 145 до 15 немає сенсу, додаткового результату це не дає. Так як для процесора була обрана потужна система охолодження від Thermalright, то була забезпечена найвища ефективність розгону AMD FX-8320. Температура вище 73 градусів не піднялася. Вентилятор з лопатями діаметром 120 мм працював на 2 тисячах обертів на хвилину. Підняти частоту контролера пам'яті не сильно вийшло. Очікувався приріст до 2600 МГц, але важкі тести показували помилку. Далі пішло збільшення напруги, але це лише незначно подовжує термін роботи на критичній частоті, а пізніше знову траплялися помилки. В результаті при 124 найбільш стабільним показником частоти стало значення 2420 МГц. Також під час розгону AMD FX-8320 вийшло виконати корекцію опорної частоти, що в підсумку підняло пам'ять до 1612 МГц. До речі, кристал працює коректно в парі з DDR3-1866. Взагалі спочатку розгінний потенціал цей кристал показував і справді непоганий. Але з часом ніяких змін в оновлених версіях не відбувалося. Навіть якщо порівнювати кілька зразків з різних партій, показники кожен кристал буде мати однакові. Все-таки багато користувачів сподівалися на приріст в частотному потенціал.
Процесор AMD FX-8320: характеристики, огляд і тестування

Тестування

Мабуть, не дивно при таких характеристиках, що AMD FX-8320 показує хорошу продуктивність у різних синтетичних тестах. При аналізі, в якому завжди враховується загальна кількість ядер кристала, модель стає переважаючою серед усіх восьмиядерних «братів». Але коли йде перевірка на роботу одного потоку, що виникають проблеми. Тут же кристал поступається конкурентам. В результаті при роботі з офісним програмним забезпеченням або графічними редакторами, які використовують 1-2 потоку, виникають гальмування. У цьому випадку Intel зі своїми продуктами показує себе краще. Але виправити таку несправедливість можна за допомогою спеціального софту, який регулює навантаження ядер і правильно її розподіляє. Тестування в іграх показує середні результати. Знову процесори від Intel виграють. Але все одно будь-яка гра працює разом з цим кристалом коректно. Можливо, не завжди вдається встановлювати ультра-налаштування. Але так як гри використовують продуктивність всієї системи в цілому, то пріоритетним стає швидкість обміну даними, а не математичний аналіз.

Оновлення

У 2014 році відбувся випуск оновленої версії AMD FX-8320. Огляд FX-8320Е варто почати з його технічних характеристик. Постачання та упаковка не змінилися. Він все так же продається у великій коробці, усередині знаходиться кристал, в багатій версії - фірмова система охолодження.
Процесор AMD FX-8320: характеристики, огляд і тестування
Стандартний режим процесор переживає на швидкості 3200 МГц, при цьому опорна частота дорівнює 200 МГц, а множник «х16». Напруга становить близько 11 Ст. На продуктивності насамперед позначилося зниження TDP до 95 Вт: номінальна частота втратила близько 300 МГц. А ось в режимі «турбо» швидкість у обох моделей однакова - 4 ГГц. У помірному режимі новинка прогрілася до 41 градуса. Показник непоганий, враховуючи, що після придбання хорошої системи охолодження можна буде з розгону "вичавити" більше значення частот. Контролер оперативної пам'яті типу DDR3 функціонує при двоканальному режимі. Модулі досягають частоти 1866 МГц. Кеш-пам'ять цього процесора ділиться на три рівня, як і у всіх восьмиядерних моделях Vishera.

Потенціал

Як і в AMD FX-8320 тести FX-8320Е пройшов на відмінно. Але до 2014 року у нього додалося конкурентів. Сюди можна віднести Intel Core i5-4690K і Intel Core i7-4770K. В аналізі ці моделі сильно випередили «червоний» кристал. Причому якщо Intel Core i5-4690K вийшов могутніше на 30 % в середньому, то старша модель від цього виробника могутніше на 60 %. Взагалі оновлена версія також має можливість розгону. Оверклокінг походив з посиленням множника до «х23», при цьому швидкість кристала піднялася до 46 ГГц, враховуючи номінальну частоту, приріст відмінний - 43 %. В режимі «турбо» приріст - 15 %, що теж непогано. Результат поліпшення в черговий раз показує нам переваги мікроархітектурі Piledriver. Єдине, довелося під час розгону збільшити напругу до 14 Ст. Ну і знову-таки довелося придбати нову систему охолодження, так як фірмова зовсім не справляється.

Різниця

Для AMD FX-8320 порівняння з AMD FX-8320E хай і не сильно шокує, але досить цікавим, особливо для тих, хто не може визначитися з вибором. У оновленій версії, здавалося б, нічого нового, а в структурному плані і зовсім все ідентично. Тим не менш змінилося напруга до 95 Вт. Це хоча і знизило загальні показники продуктивності процесора, все ж за свою вартість він став кращим серед моделей за цю ціну. Ну а приємним бонусом FX-8320E став величезний розгінний потенціал. Звичайно, для ефективного поліпшення вистачить і штатного кулера, але краще придбати потужну систему охолодження, щоб частоти стали ще вище і працювали стабільно. У результаті продуктивність збільшилася на 30 %. Особливо це корисно стало для геймерів, які не мають великого бюджету для створення ігрового ПК, але все ж хочуть отримувати задоволення від ігор.

Відгуки

Про AMD FX-8320 відгуки хороші. На «Яндекс Маркеті» з 5 балів процесор отримав 45. Ця оцінка дуже хороша. Найчастіше користувачі хвалять співвідношення продуктивності і ціни. Особливо це відчутно в порівнянні з конкурентами Intel. Також часто цей кристал стає тим, на який переходять з давніх двоядерних процесорів, а тому різниця в продуктивності кардинальна.
Процесор AMD FX-8320: характеристики, огляд і тестування
Також багато користувачі відзначають, що без покупки додаткової системи охолодження все-таки не обійтися. Нагрівання до 80 градусів вважається критичним, хоча трохи і просаджує показники частот. Ті, хто купував чіп 2-3 роки тому, досі можуть похвалитися їм: навіть на 2017 рік він тягне все гри і взагалі працює стабільно. Єдине, на що скаржаться, - слабка робота однопоточних завдань. Хоча знову ж при покупці варто відразу думати про призначення процесора. Якщо вам потрібен чіп для потужних геймерських проектів, якими ви користуєтеся ночі безперервно, то, звичайно, вигідніше буде виглядати який-небудь Intel Core i5-4690K, хоча вартість його помітно більше. Якщо ж вам не потрібні надмірності продуктивності, а просто необхідний стабільний процесор за відносно низьку ціну, то AMD FX-8320 - ідеальний варіант. Хоча кулер все ж краще прикупити, так як користувачі скаржилися на високу температуру та сильне нагрівання. Штатна система охолодження зовсім не справляється.