Буксирувальні троси автомобільні: види, характеристики, вибір

153 0 Новини високих технологій

Напевно, кожен хоча б раз бачив, як несправний автомобіль буксирують в автосервіс або до місця стоянки. Хтось брав участь у такій операції за кермом несправної машини. У будь-якому випадку, кожен автолюбитель повинен знати, що таке буксирування автомобіля, як вона відбувається і що для цього потрібно знати і вміти. Для бувалих водіїв не секрет, що необхідно завжди мати з собою в автомобілі трос.

Буксирувальні троси автомобільні: види, характеристики, вибір

Що таке буксирування

Дана процедура на перший погляд здається досить простий. Два автомобіля з'єднуються зв'язкою, і один тягне за собою інший. При евакуації у другому автомобілі завжди повинен знаходитися водій. Він у потрібний момент буде пригальмовувати і коректувати напрямок руху. Однак не все так просто. Буксирування автомобіля і їзда з причепом на фаркопі – дві різні речі. Причіп завжди приєднується жорстко, як віз до коня.Різні методи буксирування

Способів операції всього два: на жорсткій і на гнучкому зчепленні. Жорстка – це як раз причіп. Тут є металевий профіль, шарнірно з'єднаний з буксировщиком, щоб можна було проїжджати повороти. Гнучка зчіпка – м'який трос, що з'єднує два автомобіля.
Буксирувальні троси автомобільні: види, характеристики, вибір
Перший варіант підходить для евакуації важких машин (вантажівок, кранів). Другий спосіб – для легкових автомобілів і малотоннажних вантажівок. Плюси цього варіанту в тому, що для організації такої операції потрібен тільки трос. Він дуже компактний, але накладає обмеження в силу свого запасу міцності. Гнучка зчіпка – більш поширений варіант, і тут найважливіший момент – сам трос. А точніше, його характеристики.

Довжина буксировочного троса

Вона регламентується Правилами дорожнього руху і становить 4-6 метрів. Така довжина вибрана не просто так. Занадто короткий трос призводить до того, що буксирує автомобіль при гальмуванні тягача врізається в нього ззаду. Занадто довгий елемент може перешкодити маневрування на дорозі. У повороті буксируваний може просто з'їхати з дороги, а при русі по прямій буде схильний до рисканию по дорозі. Крім того, буксирувальні троси повинні бути оснащені червоними прапорцями. Замість них можна через рівні проміжки прив'язати куски червоної ганчірки. Під час руху трос стає, на диво, непомітним. Нерідкі випадки, коли на місце надто довгого елемента без прапорців намагалися прилаштуватися торопиги-водії, природно, з плачевними результатами.

Види

Дивно, але в нашій країні буксирувальні троси для автомобілів не регламентовані по міцності. Також не узаконені способи кріплення і матеріали. Тому водії можуть використовувати для буксирування будь міцний канат. Але й вони бувають різні. Нижче будуть розглянуті основні варіанти.
Буксирувальні троси автомобільні: види, характеристики, вибір

Авіаційний капрон

Він виготовляється з особливо міцного капрону і має високу міцність на розрив, тому можна бути впевненим, що при екстремальних навантаженнях він не порветься. Мабуть, це кращий буксирувальний трос. До того ж авіаційний капрон стійкий до морозів і вологи, що теж безсумнівний плюс. При навантаженнях такі волокна не розтягуються.


Корабельний канат

Такий варіант теж годиться в якості буксировочного троса, він стійкий до вологи – абсолютно не намокає. Його можна використовувати в будь-який час року і зберігати в будь-яких умовах. Єдиний мінус – при сильних навантаженнях такий елемент буде розтягуватися.

Тканинний

Один з найпоширеніших матеріалів для тросів. Він може бути пліток з рослинних матеріалів або з синтетики. При сильному навантаженні такий елемент не розтягується, а просто рветься. В силу того що він м'який (зазвичай виконаний у вигляді плоскої стрічки), при розриві ніякої шкоди автомобілю не завдасть. Ще один мінус – добре вбирає воду. Після використання обов'язкові миття і сушіння. Зберігати його бажано в поліетиленовому пакеті. Перевагою є те, що він дуже компактний - не займе багато місця в багажнику.
Буксирувальні троси автомобільні: види, характеристики, вибір

Сталевий

Такий трос плететься з металевого дроту і відрізняється підвищеною міцністю. До жаль, цим його гідності і обмежуються. При сильному навантаженні, що перевищує його зусилля на розрив, буксирувальний трос сталевий рветься і при цьому може завдати пошкодження автомобіля або навколишнім людям. Крім того, металевий трос схильний до корозії. Тому пред'являють підвищені вимоги до умов його зберігання. І ще один мінус – елемент погано гнеться (якщо товстий і міцний) і займає багато місця в багажнику. Таким чином, використовувати його слід при відсутності інших варіантів.

Трос з поліпропілену

Це еластичний і легкий елемент, він може розтягуватися і знову скорочуватися. Ця властивість може допомогти при рятуванні застряглого автомобіля з бруду. Гнучка зчіпка на такому тросі найоптимальніша. Поліпропілен відмінно гасить ривки при необережному прискоренні. Краще всього використовувати не плетені троси. Вони будуть перетираться самі про себе.

Величина навантаження

Максимальне навантаження – другий за значимістю параметр буксировочного троса. Вибирати елемент слід виходячи з максимальної маси автомобіля. Причому потрібно керуватися наступним правилом: максимальне навантаження троса повинна в півтора (а ще краще два) рази перевищувати масу автомобіля. Наприклад, якщо автомобіль важить 15 т, то трос повинен витримувати до 25-3 т. Є ймовірність, що доведеться допомагати водієві більш великого автомобіля. Що стосується буксирування у багнюці, то там нерідкі навантаження, втричі перевищують масу автомобіля. Адже існують статичні і динамічні зусилля. Буксирувальні троси повинні справлятися з цими піками - перестраховка тут зайвою не буває.


Буксирувальні троси автомобільні: види, характеристики, вибір
Ще один приклад такого навантаження (точніше, перевантаження) - запуск двигуна буксируванням. У момент старту двигуна зусилля зростає настільки, що можуть перестати обертатися колеса і машину тягнуть фактично волоком. З цим ривком трос повинен справлятися. В іншому випадку він порветься з гучним бавовною. Порватися трос може в будь-якому місці - в середині, у кінців, в місцях кріплень, прострочки.

Способи і місця кріплень

Найпростіший варіант кріплення – дві петлі на кінцях. Їх просто одягають на вушка. Але цей варіант складний в установці. Найкращий вибір – гаки на кінцях. Вони самі надійні. Гаки зазвичай оснащуються спеціальними пружинними затискачами. Вони служать для того, щоб самі елементи не злетіли з вушок при буксируванні. Але найголовніше в такій конструкції – місце зшивання кінців троса. Слід переконатися в тому, що воно досить надійне і в самий відповідальний момент елемент не відірветься від гака. Якщо трос тканинний (плоский), то місце зшивання повинно бути у вигляді квадрата. Додатково воно прошивається хрест-навхрест.

Елементи буксирувальні для позашляховиків

У тросів для бездоріжжя більш доречні петлі на кінцях, щоб не пошкодити ненароком автомобіль. Для позашляховиків довжина буксировочного троса повинна бути більше шести метрів виявляється дуже мало. Адже буксирувальник часом не може під'їхати близько до застряглій без ризику самому загрузнути. Такий елемент обов'язково повинен бути м'яким, не боїться води, морозів і того ж витримувати значні перевантаження. Для таких умов підійде трос буксирувальний 5 тонн і вище. Такі елементи є у спеціалізованих магазинах для позашляховиків.
Буксирувальні троси автомобільні: види, характеристики, вибір
Також замість спеціального троса можна придбати фали. Вони бувають різного діаметру і межі навантаження. Фали продаються на погонні метри. Слід мати на увазі, що такий елемент у складеному стані буде мати пристойні розміри.

Для вантажівок

Кілька слів треба сказати про те, які бувають буксирувальні троси для вантажівок. В цілому вони точно такі ж, як і для легковиків. Відмінності в розмірах, а саме в товщині. Звичайно, сталеві троси все ще в пошані, однак їх вік вже закінчився. Це доля старожилів, яких не бентежать впиваються в шкіру порвавшиеся зволікання троса. Їм на зміну прийшли легкі і міцні синтетичні вироби, здатні витримати практично будь-яку масу.
Буксирувальні троси автомобільні: види, характеристики, вибір
Типи кріплення теж різні – петлі, гаки та скоби. Останні дуже зручні в експлуатації і не перетирають трос. Також відзначимо, що вибирати буксирувальний елемент потрібно не за спорядженої, а повною масою вантажівки. Наприклад, якщо це "ГАЗель", необхідно купувати трос, розрахований на навантаження не менше чотирьох тонн. Чим вище показник, тим краще, головне - не зірвати сам гак з рами.

Колір і виробник

Буксирувальні троси для автомобілів повинні бути максимально яскравими. В цьому випадку можна обійтися без прапорців. Такий трос буде добре видно іншим водіям. Також яскравий елемент буде допомагати відслідковувати його натяг. Деякі троси обладнані світловідбиваючими елементами, що теж робить евакуацію безпечною в темряві. Що ж стосується країни-виробника, то безіменні варіанти слід відразу відмітати. Такі троси можуть підвести в самий невідповідний момент. Тут ціна часто служить показником якості. Тому що скупий платить двічі.
Буксирувальні троси автомобільні: види, характеристики, вибір

Догляд та обслуговування

Навіть за такий, здавалося б, невибагливою приналежністю потрібен догляд. Якщо трос лежить в багажнику в пакеті, його час від часу потрібно діставати, розмотувати, перевіряти на розриви. Гаки на кінцях бажано змащувати. Навіть після одного використання вони можуть почати іржавіти. Профілактика тут не буде зайвою. Буксирувальні троси не повинні мати розривів та тріщин, лохматиться і мати відшарування. Особливу увагу слід звернути на прошивку решт біля гака або петель. Разлохмачивание стібків також неприпустимо. Таким чином, вибір буксировочного троса - нескладне завдання за умови чіткого розуміння того, що від нього вимагається і в яких умовах він буде експлуатуватися.