Ультрафіолетові світлодіоди. Особливості використання ультрафіолетових світлодіодів

337 0 Новини високих технологій

Ще порівняно недавно ніхто й не чув про світлодіодах, здатних випромінювати світло в таких спектрах, як інфрачервоний або ультрафіолетовий. А зараз багато хто області виробництва і вже не можуть уявити собі роботу без подібних джерел. Медицина, промисловість, криміналістика і навіть банківська справа – ультрафіолетові світлодіоди досить швидко поширилися по всіх галузях, де стали абсолютно незамінні, завдяки властивостям випромінювання, довговічності і низькому споживанню енергії. У сьогоднішній статті мова саме про таких елементах, їх особливості та властивості.

Ультрафіолетові світлодіоди. Особливості використання ультрафіолетових світлодіодів

Загальна інформація про випромінювачах з ультрафіолетовим світлом

Своєю появою подібний світлодіод зобов'язаний інженера корпорації Nichia, Сюдзі Накамура. У 93 році минулого століття він зміг створити елемент з синім світінням. За цей винахід інженер навіть отримав Нобелівську премію. Те, що світлодіоди ультрафіолетового випромінювання затребувані в багатьох областях, сумніву не викликає. Однак у них є досить істотний недолік перед звичайними – низький коефіцієнт корисної дії. Причина криється в тому, що половина енергії, що витрачається на його роботу, перетворюється в тепло. Саме тому для таких випромінювачів необхідні якісні радіатори.


Деякі параметри різних світлодіодів

Характеристики ультрафіолетових світлодіодів схожі з простими білими або кольоровими елементами, однак варто відзначити, поняття колірної температури для нього актуальними. Номінал робочого струму, так само як і показник прямого напруги або сили світлового потоку, в порівнянні із звичайними світлодіодами, схожий. Але є одна важлива відмінність, що і робить його цінним для різноманітних сфер використання. 100-400 нм ультрафіолетового світлодіода – це той показник, за яким і вибирається випромінювач для тієї чи іншої області застосування. Саме на сферах використання зараз і варто зупинитися докладніше.
Ультрафіолетові світлодіоди. Особливості використання ультрафіолетових світлодіодів

Де застосовують світлодіоди подібного спектру

Тут можна відзначити 5 основних областей, які відчувають найбільшу потребу в подібних випромінювачах.
 • Медицина. Тут подібні промені можуть застосовуватися для дезінфекції. У стоматології вони сприяють швидкому затвердіння пломб, а в косметології – знезараження рук після манікюру і висиханню гелевих лаків.
 • Промисловість. Прискорюють процеси висихання клейових складів, що реагують на подібне випромінювання.
 • Банківська справа – індикація справжності банкнот, виявлення підробок.
 • Криміналістика – виявлення невидимих біологічних слідів, замытой крові і т. п.
 • Сільське господарство. Лампи з ультрафіолетовими світлодіодами встановлюються в теплицях. Їх випромінювання сприяє зростанню овочів, знищення шкідників, вироблення антиоксидантів.
 • Ультрафіолетові світлодіоди. Особливості використання ультрафіолетових світлодіодів

  Деякі особливості цього ультрафіолету

  Навколо таких випромінювачів ходить безліч міфів. Приміром, про те, що від такого освітлення досить швидко можна осліпнути. Багато хто вважає, що якщо світлодіод має характерний колір, значить це і є ультрафіолет. Насправді вони помиляються і в першому, і в другому випадку.


  Ніякого шкідливого впливу на організм людини ультрафіолетові світлодіоди не роблять – це вже доведений факт. Звичайно, якщо прямий потік подібного випромінювання буде бити в очі, з'являється різь і сльозотеча, проте навряд чи хто-небудь буде так спеціально робити. Що ж стосується кольору, то він не має нічого спільного з ультрафіолетом, який абсолютно невидимий людському оку. Ультрафіолетові випромінювачі можуть світитися синім або білим кольором, а можливо цього буде взагалі непомітно. Але варто повернутися до здоров'я. Вченими доведено цікавий факт з приводу саме синього світіння, про який необхідно поговорити детальніше.
  Ультрафіолетові світлодіоди. Особливості використання ультрафіолетових світлодіодів

  Який колір найбільш шкідливий для організму людини

  Як виявилося, синє світіння сильно впливає на вироблення мелатоніну – гормону, що відповідає за фази сну і неспання. При постійному впливі такого ультрафіолетового світлодіода на організм відбуваються деякі зміни. Мелатонін виробляється повільніше. Чим це загрожує людині? Спочатку порушується звичний режим, сон стає неспокійним. Далі відбуваються значні гормональні зміни, з-за подібних порушень людина стає дратівливою, впадає в депресію. Підсумком (в теорії) може стати повне руйнування нервової системи при остаточному припинення вироблення організмом мелатоніну.
  Проте доведені були лише початкові зміни, які обумовлені беспокойностью сну. Решта – теоретичні домисли, неї мають під собою офіційного обгрунтування, а значить, і ставитися до них треба відповідно. Звичайно, у подібній теорії зразу знайшлося багато послідовників, які на кожному розі почали «кричати» про смертельну небезпеку такого випромінювання. Однак при цьому вони чомусь забувають, наскільки шкідливою для організму була попередниця світлодіодів ультрафіолетового спектра – кварцова лампа. Навіть люмінесцентна трубка завдає більше шкоди організму!
  Ультрафіолетові світлодіоди. Особливості використання ультрафіолетових світлодіодів
  У будь-якому випадку не варто сіяти паніку до тих пір, поки не буде обґрунтовано доведено хвороботворні вплив світлодіодного ультрафіолетового випромінювання на організм людей або тварин.

  З чим порівняти світлодіод з випромінюванням ультрафіолетового спектру

  Багато задають питання, які з подібних елементів ближче за технічними характеристиками до тих, що розглядаються сьогодні. Найбільш схожими можна назвати білі, мають наступні параметри:
 • діапазон напруг світлодіода – 3-4;
 • показник робочих струмів – близько 20 мА для слабких випромінювачів і 350-700 мА для елементів високої потужності.
 • Виходить, що для тих і інших підійде один блок живлення. Подібна інформація дуже важлива, адже якщо в будинку зібрана ланцюг білих світлодіодів, її можна замінити ультрафіолетом без придбання додаткового адаптера. Якщо ж випромінювачі мають інший колір, доведеться витратитися.
  Ультрафіолетові світлодіоди. Особливості використання ультрафіолетових світлодіодів

  Підведення підсумків

  Те, що ультрафіолетові світлодіоди стали проривом в області таких випромінювачів, сумніву не викликає. Дивно, наскільки обширна область їх застосування у сучасному світі, хоча ще порівняно недавно про таке не було навіть і мови. Можливо, в майбутньому з'явиться що-небудь нове, але на сьогоднішній день кращого в цій області не придумано.

  Популярі новини
  Загрузка...