Довгофокусний об'єктив: особливості, характеристики, переваги і недоліки

466 0 Новини високих технологій

Довгофокусний об'єктив - відмінний інструмент, який дозволяє отримати прекрасні кадри там, де інші об'єктиви просто безсилі. Які його особливості, переваги та недоліки? Давайте розбиратися.

Що це таке?

Довгофокусний об'єктив - це пристрій для фотоапарата, фокусна відстань якого значно перевищує діагональ кадру. В цьому випадку кут поля зору може бути від 10° до 39°. Призначення об'єктивів з таким фокусною відстанню - це зйомка видалених об'єктів, адже вони здатні значно наблизити об'єкт зйомки і помітно збільшити зображення. Вони незамінні у випадку, якщо у фотографа немає можливості підійти впритул до об'єкту зйомки, а зробити фото потрібно у великому масштабі, зробити акцент на невеличкий нюанс або великому плані.


Збільшення об'єкта зйомки буде тим відчутнішою, чим більшу різницю складають між собою параметри фокусної відстані стандартного і длиннофокусного об'єктивів, а перспектива фотографії буде здаватися більш стислою. Тобто відстань до далеких предметів буде здаватися набагато менше.
Довгофокусний об'єктив: особливості, характеристики, переваги і недоліки

Для чого застосовуються?

Зйомка довгофокусним об'єктивом незамінна у фотополюванні за крупними і дрібними тваринами. Ще одна сфера застосування такого пристрою - портретна зйомка, однак тут є свої особливості. Щоб на фото не були спотворені пропорції обличчя, фотографу необхідно знімати з досить великою дистанції (1.5-2 м). Ширококутні і стандартні об'єктиви при зйомці з такої відстані дають дрібне зображення.

Перша особливість

У чому ж особливості длиннофокусной оптики? По-перше, вона збільшує зображення. Приміром, оптика з параметром фокусної відстані в двісті міліметрів майже в чотири рази буде перевищувати фокусна відстань стандартного об'єктива (50 мм). Відповідно, масштаб зображення буде більшим у чотири рази. З цього випливає, що з'ясувати кратність можна шляхом ділення фокусної відстані на 50. Наприклад, у радянського длиннофокусного об'єктива МТО-1000А фокусна відстань становить майже 1100 мм, відповідно, кратність дорівнює 22.


Можливість суттєвого наближення об'єкта зйомки - одне з найбільш цінних властивостей таких об'єктивів для фотографів, тому що тільки так можна зробити чудові кадри дикої фауни або будь-яких інших об'єктів, до яких з якихось причин неможливо наблизитися. Однак з цього випливає і один з головних недоліків такої оптики - розмір. "Потужні" об'єктиви з великою кратністю збільшення важкі і громіздкі, ними практично неможливо користуватися в відсутність гарної опори. Нею найчастіше служить штатив.
Довгофокусний об'єктив: особливості, характеристики, переваги і недоліки
Ще одна негативна особливість, яку слід враховувати, полягає в тому, що довгофокусна оптикою робить помітними всі недоліки, викликані і якістю самого об'єктива, і вібраціями фотоапарата. Її практично неможливо уникнути при великій вазі пристрою. З-за цього багато довгофокусні об'єктиви не можуть зрівнятися зі звичайними за ступенем різкості зображення, але коштують набагато дорожче останніх.

Друга особливість

Ще одна важлива риса длиннофокусной оптики, за яку її так люблять фотографи - це можливість виділення об'єкта зйомки на тлі, тобто красиве розмиття. Це дуже корисно, якщо, наприклад, тварина стоїть на тлі рослинності. За рахунок чого виходить сильне розмиття фону? Справа в тому, що у длиннофокусного об'єктива невеликий кут зору (наприклад, для пристрою, фокусна відстань якої дорівнює 400 мм, це всього 5°), а глибина різкості менше, ніж у стандартних зразків. Таким чином, якщо повністю відкрита діафрагма, то глибина різкості являє собою вузьку смужку, тому весь простір, окрім самого об'єкта, знаходиться у фокусі.

Третя особливість

Є ще одна особливість, яка теж пов'язана з невеликою глибиною різкості. Вона має особливе значення при фотографуванні фауни. Об'єкти, як ззаду, так і спереду, будуть не в фокусі і вийдуть розмитими. Це означає, що різна тонка рослинність, яка буде чітко видно на фотографії зі стандартного об'єктива, буде практично не видно на фото з длиннофокусной оптики.
Довгофокусний об'єктив: особливості, характеристики, переваги і недоліки

Аберації

Абераціями називаються відхилення фото від норми. У випадку з длиннофокусными об'єктивами ми говоримо про конкретне вигляді аберацій - деформації, тобто викривлення геометрії. Це означає, що масштаб фото буде змінюватися від центру до краях. Прямі лінії можуть ставати опуклими або прагнути до країв фотографії, в такому разі це так звана бочкоподібна дисторсія. Якщо лінії стають увігнутими і прагнуть до центру, то це подушкообразная дисторсія.
У деяких випадках можуть виникати і хроматичні аберації, які проявляються як ефект кольорового обриси у об'єкта. Це можна усунути після зйомки, скориставшись графічними редакторами. Процес буде простіше, якщо фотограф знімає в RAW-форматі.
Довгофокусний об'єктив: особливості, характеристики, переваги і недоліки

Жанри зйомки

Зупинимося докладніше на сфері використання довгофокусних об'єктивів.
 • Спортивні заходи. Фотографам в подібних випадках, як правило, заважають огорожі, і відстань до об'єкту зйомки виходить досить великим. "Телевик" в цьому випадку просто незамінний, однак варто пам'ятати, що зображення досить легко "змастити", тому витримку потрібно встановлювати на значення 1/1000 секунди і використовувати монопод або штатив.
 • Архітектура. Розглянути і запам'ятати всі деталі того чи іншого архітектурного будівлі не проблема, якщо є довгофокусна оптикою. Якщо зі стандартним об'єктивом з далекої відстані вийде зняти лише загальний план, то "телевик" виділить цікаву деталь.
 • Пейзажі. Стандартні об'єктиви можуть бути незручними в пейзажній зйомці, адже дають занадто загальний план. Довгофокусний об'єктив "візьме" пік гори, вируючий водоспад і будь-які інші об'єкти, що знаходяться на достатньому видаленні.
 • Довгофокусний об'єктив: особливості, характеристики, переваги і недоліки

  Для Nikon

  Прикладом популярної моделі длиннофокусного об'єктива Nikon є Nikon 70-200 мм f/4G ED VR AF-S. Фотографи називають його одним з кращих об'єктивів по багатьом параметрам, які, проте, не входить ціна. На даний момент мінімальний поріг становить 90 тисяч рублів.

  Це відмінна довгофокусна оптикою, що має постійну діафрагму, параметр якої дорівнює 4. Його величезний плюс - це різкість зображення. Тобто кадри, зроблені ним, не поступаються за різкості стандартним об'єктивам з аналогічними параметрами. У порівнянні з "побратимами" має невелику вагу, а цим можуть похвалитися небагато представники такого виду оптики. Є чудовий стабілізатор зображення, фокусування працює тихо. Більш бюджетний варіант - Nikon 70-200 мм f/2.8 G ED-IF AF-S VR.
  Довгофокусний об'єктив: особливості, характеристики, переваги і недоліки

  Для Canon

  Приклад длиннофокусного об'єктива Canon - це в першу чергу Canon EF 70-200 мм f/2.8 L IS II USM. Цей телеоб'єктив досить важкий, вага складає 1.5 кг, що сильно позначається на фізичному стані фотографа при тривалих зйомках. Він поміститься далеко не в кожну сумку, тому її доведеться або спеціально підбирати, або носити камеру в руках або на шиї. Нижній поріг вартості на даний момент становить 125 тисяч рублів. Ця якісна оптика має два режими роботи стабілізатора, практично безшумний і дуже швидкий автофокус. Захист його досить висока, тому фотограф має можливість робити фото у поганих погодних умовах, таких як сніг і дощ. На фото присутні хроматичні аберації, однак вони на низькому рівні, а ось на відкритій діафрагмі буде з'являтися віньєтування, що може трохи зіпсувати кадр. В комплекті до цього длиннофокусному об'єктиву Кенон йде штативная нога.

  Популярі новини
  Загрузка...