Адміністрування Linux: спеціаліст + компанія = сервер

113 0 Новини високих технологій

"Лінукс"- дуже значуща і широке поняття. Системне адміністрування Linux - складна, але струнка система знань. Вивчення сімейства систем істотно розширює кругозір і не буде зайвою для розробника інформаційних систем, особливо в розподіленому і динамічному застосуванні.

Про рішення та проблеми

Системне адміністрування - це відповідальна робота. Однак, часто дуже важко переконати керівника компанії (замовника). Багато хто вважає: системний адміністратор робить все швидко, після нього все працює чудово, значить, робота проста і платити не за що. Коли адміністратор не справляється з завданнями, то керівник (замовник) позбавляє його премії (оплати) і починає демонстративно шукати іншого фахівця. Однак В результаті страждає адміністрування Linux-сервера, який автомобіль воліє працювати з керуванням одного «водія». Коли систему ставив і налаштовував один фахівець, а потім його змінив інший, а тим більше - третій і далі Негативний результат обов'язково відчує компанія (замовник) і дуже буде шкодувати про це, навіть якщо перший майстер «чесно» залишить свій пост, повідомивши всі паролі і правила управління сервером.
Адміністрування Linux: спеціаліст + компанія = сервер
Адміністрування Linux - це велика галузь знань і умінь. Але три позиції (встановлення, налаштування та супровід) є завжди. І саме вони складають те загальне, що розуміють, кожен по своєму, спеціаліст і керівник компанії (замовник).

Психологія системного адміністратора (логіка його поведінки) більш яскраво виражена, ніж у програміста (розробника), а небезпека для керівника компанії (замовника) полягає в тому, що «образа, нанесена кваліфікації або витраченого часу (праці)» може зумовити повний відмова в роботі сервера в самий несподіваний момент часу. Кодекс честі і совісті системного адміністрування - неявно склався звичай, але він включає в себе адекватне і чесне ставлення не лише з боку фахівця, але і того, хто платить гроші (зазвичай не платить, але намагається командувати що (як) і робити замовляти музику»). Системне адміністрування - обов'язкова позиція в штаті компанії будь-якого розміру. Особливо якщо її інтереси пов'язані з експлуатацією або розробкою інформаційних систем. Ніколи варіант обслуговування сторонньою організацією не буде забезпечувати потрібний рівень стабільності і безпеки, не буде вірною основою адміністрування Linux-сервера.

Встановлення, налаштування та супровід

Сімейство операційних систем Linux обширно, багатопланово і орієнтоване на різні сфери застосування. Наприклад, лінійка систем CentOS - це корпоративне застосування, UBUNTU - домашній варіант з хорошою графічною оболонкою. FreeBSD відома своєю примхливістю і вимогливістю до знань системного адміністратора. Arch Linux - воліє ручне управління при установці та налаштування, а не зручну автоматичну інсталяцію.
Адміністрування Linux: спеціаліст + компанія = сервер
Загальна логіка линуксоидов: простота, надійність і стабільність. Питання безпеки вирішені на рівні системи, але можуть бути легко розвинені в процесі адміністрування Linux-сервера. Робота завжди «без паніки» - оригінальний девіз, який не завадило б давно прийняти на озброєння систем на базі Windows.

Установка завжди підвладна новачкові для будь-якого "Лінукса". Завжди налаштування, супровід та адміністрування Linux - це розвиток знань і умінь фахівця. Класичне застосування в якості хостингу і файлового сервера - це не тільки Apache (NGiNX & php-fpm), MySQL, PHP і Samba, але і розвиток знань з оптимізації кожної позиції. Адміністрування Linux-сервери - це, насамперед, вибір конкретного фахівця. Причому його професійні вміння не менш важливі, ніж його уявлення про відповідальності, порядності і ставлення до дорученої роботи. Це також ставлення керівництва компанії (замовника) до фахівця. Адміністрування - вдруге, первинні, чесно налаштовані, трудові відносини і зобов'язання сторін дотримуватися їх адекватно будь-якій ситуації.

Основне в адмініструванні

Характерна особливість кожного линуксоида - командний рядок, про яку користувачі Windows давно забули. Управління сервером - це SSH. Сервер не зобов'язаний стояти біля адміністратора і може перебувати де завгодно. Використовуючи PuTTY (або подібний інструмент) можна управляти сервером з будь-якої точки. Графічний інтерфейс для сервера нонсенс, але ситуації бувають різні.
Адміністрування Linux: спеціаліст + компанія = сервер
За логікою речей і для цілей розвитку дуже зручно ставити основний функціонал на фізичний комп'ютер і з плином часу вдосконалювати його. Додатково для розвитку і експериментів - ставити систему віртуальних машин і проводити досліди в незалежних «віртуальних коробках».
Звичайна практика - хостинг. Можна почати класично: Apache, MySQL та PHP. Потім налаштувати NGiNX, php-fpm, MySQL та PHP. Можна замінити на PHP або Perl Python, вибрати іншу базу даних. Можна в окремому віртуальному боксі поставити Samba, пов'язати її з локальною мережею, провести експерименти в порівнянні продуктивності між CentOS і UBUNTU. Головні засади адміністрування Linux - ніколи не проводити експериментів на працюючій системі. Сервер став, хостинг налаштований веб-ресурс функціонує. На цьому адміністратор зобов'язаний зупинитися, підвести підсумки та подальше вдосконалення своїх знань проводити на віртуальній машині або іншому фізичному комп'ютері. З'явилося нове знання, отримав перевірку новий досвід (інструмент) - можна впровадити його в працюючу систему. Не інакше. Основи адміністрування взагалі - це розумне поєднання знань і умінь фахівця і відношення до нього керівництва компанії (замовника). Немає взаємного розуміння, немає стабільності у трудових відносинах, можна навіть не братися за створення власного сервера - результат обов'язково буде негативним.

Системне програмування і адміністрування

Програмісти дуже швидко розділилися на категорії: прикладні - це фортран і математика, системні - це асемблер і програмування. Це образне порівняння не стало родоначальником системного адміністрування, але дуже чітко розділяє межі областей компетенції. Системне адміністрування Linux - це будівля і його обслуговування. Хто живе, як живе і на що має право - це мешканці: сайти, файли, папки, доступи, прикладні програми та інші компоненти, які встановлюються на сервері, а управління ними віддається на відкуп користувачам, розробникам, власникам - суб'єктам, які користуються серверними можливостями.
Системний адміністратор може не володіти ситуацією який функціонал надає програмний продукт. Його завдання встановити продукт, призначити права користувачів та забезпечити його стабільну роботу. Права керівника компанії (замовника) не включають в себе обов'язкове знання пароля доступу до системи, а тим більше рутового доступу (root). Тільки один чоловік повинен знати все про систему і відповідати за це.
Адміністрування Linux: спеціаліст + компанія = сервер
Множинний адміністративний доступ до сервера - гарантія його відмови в самий несподіваний момент часу. Можна регламентувати передачу істотною адміністративної інформації у разі хвороби, відсутності чи іншої оказії з адміністратором, але при звичайному положенні речей тільки один системний адміністратор несе відповідальність за сервер і його роботу і забезпечує її.

Динаміка знань

Адміністрування Linux відрізняється від Windows. Логіка мислення цілком інша. Лінія розвитку макінтошів (Mac) - це взагалі нонсенс, але кількість користувачів за твердженням компанії Apple - це багатьом більше 100 млн. чоловік. Область інформаційних технологій багата на різнопланові і несподівані рішення, але сімейство линуксоидов завжди стояла осібно.
Адміністрування Linux: спеціаліст + компанія = сервер
Багато фахівців дослідники намагалися побудувати генеалогію "Лінукс"-систем. Красиво, цікаво, але важливо інше. Адміністрування Linux-серверів дисциплінувало область знань. Роз'яснило, як будувати системи і керувати ними. Не суть важливо, на чому став сервер: на Debian або Arch, на CentOS або Cosmic Cuttlefish. Важливо, що космічна каракатиця не має нічого спільного з Ubuntu 1810 але по красі назви намагається показати якість нової версії як для прикладного, так і для системного застосування. Якщо фахівець вирішив стати системним адміністратором значить він зробив ставку на розвиток власних знань та удосконалення їх для стороннього застосування. Ідеально, коли це бажання і дію підтримує компанія, в якій він працює, не тільки словом, але й ділом.

Популярі новини
Загрузка...