Робота з шарами у "Фотошопі": урок для початківців

352 0 Новини високих технологій

Без роботи з шарами в фотошопі неможливо уявити собі ефективне використання популярного графічного редактора. Найбільш просте і зрозуміле порівняння — представити кожен шар прозорою плівкою, на якій зображено фрагмент малюнка. Стопка плівок, накладених один на одного, дає цілісну картинку.

Загальні положення

Шари були розроблені в Photoshop 3.0 в 1994 році і були присутні у всіх подальших версіях, поступово удосконалюючись і обростаючи новими можливостями. Хоча шари photoshop CS6 в початкових версіях і в сучасному фотошопі CC (2017) значно відрізняються, принципи їх застосування залишаються постійними і, вивчивши їх, можна вільно працювати в будь-якій версії фотошопа.


Новачкам в фотошопі рекомендуємо почати з російськомовної версії, тому тут ми наводимо російські назви команд, елементів і пунктів меню. У даній статті буде розглянута робота з шарами у фотошопі «для чайників», початківців освоєння потужного графічного редактора з самих азів. Ми навчимося створювати, редагувати, копіювати, вилучати, групувати і розгрупувати, відображати і приховувати, об'єднувати шари, застосовувати ефекти, додавати стилі і т. д.

Як створити шар

Для повноцінної роботи з шарами в фотошопі перше, з чого треба почати вивчення, — це панель шарів (надалі — панель). Щоб відкрити її на екрані, використовуйте меню «Вікно — Шари» або клавішу F7.
Робота з шарами у "Фотошопі": урок для початківців
Коли ви створюєте файл або відкриваєте фотографію в панелі присутній тільки один базовий шар «Фон». Він позначений спеціальною іконкою «замочок». Це означає, що можливості роботи з ним обмежені: його не можна видаляти, використовувати ефекти, змінювати прозорість.


Робота з шарами у "Фотошопі": урок для початківців
Щоб змінити особливий статус фонового шару, слід зробити подвійне клацання по ньому і натиснути ОК. Вийшов звичайний піксельний шар без обмежень, який найчастіше використовується в роботі. Далі ми познайомимося з іншими методами створення шарів. Їх слід вибирати для кожного конкретного випадку. В нижньому рядку панелі розміщена іконка «Новий шар». Натискання на неї дає нам порожній шар, який поміщений вище вихідного. Якщо клікнути, натиснувши Ctrl, то новий шар розташується нижче початкового. Можна використовувати пункти основного меню "Шари — Новий Шар".
Робота з шарами у "Фотошопі": урок для початківців
Для дублювання існуючого шару можна застосувати такий прийом, як "скопіювати шар в фотошопі". Максимально швидкий спосіб — натиснути Alt і перемістити мишею шар на рядок вище. Інший варіант: піктограму вибраного шару перетягнути на вже розглянуту нами іконку «Новий шар». Крім того, для дублювання шару передбачені сполучення клавіш Ctrl+J. При вставці елемента з буфера обміну фотошоп поміщає його на новий шар.

Як виділити шар у фотошопі

Клацнувши мишею по піктограмі потрібного шару, ви легко отримаєте виділений шар. Якщо потрібно виділити діапазон шарів, утримуючи Shift, клацніть мишею на першому, а потім — на останньому шарі діапазону. Щоб виділити окремі шари, слід вибрати їх мишею з клавішею Ctrl.

Як видалити шар

Наведемо п'ять найбільш поширених способів. Перший з них — просто натиснути Delete на видаленому шарі. Другий — за допомогою меню «Шари — Видалити».
Робота з шарами у "Фотошопі": урок для початківців
Третій варіант — правою кнопкою миші відобразити контекстне меню і вибрати позицію "Видалити шар". Четвертий спосіб — скористатися значком кошика в нижньому рядку панелі шарів (перенести на неї шар). І нарешті, п'ятий — при активному шарі натисніть на значок корзини.

Як змінити шар у фотошопі

Найбільш часті операції редагування шару: зміна розміру вмісту, параметрів кольору, яскравості, контрастності, застосування різних фільтрів і т. п. Розмір вмісту нескладно змінювати через меню «Редагування — Трансформація» або комбінацією клавіш CTRL+T. Після цього навколо шару з'явиться прямокутник зі спеціальними мітками на кордонах. Потягнувши за них, можна масштабувати шар, обертати його і навіть змінювати форму.
Робота з шарами у "Фотошопі": урок для початківців

Порядок розташування шарів

Іноді буває потрібно перенести якісь шари вперед, а якісь- прибрати назад. Для зміни порядку розташування шарів існує меню «Шари — Упорядкувати». Однак набагато простіше і наочніше це робиться в панелі шарів шляхом перетягування піктограм і вибудовування їх у потрібному порядку. Також для впорядкування операцій широко застосовують гарячі клавіші шарів у фотошопі:
 • Перенести вгору Ctrl+].
 • Поверх інших Ctrl+Shift+].
 • Перенести вниз Ctrl+[.
 • Ниже остальных Ctrl+Shift+[.
 • Виды слоев в фотошопе

  Мы рассмотрели два вида слоев: фоновый (1) и обыкновенный пиксельный (2). В рамках статьи о работе со слоями в фотошопе для чайников мы не будем подробно останавливаться на всех видах слоев, просто перечислим их основные свойства:
 • Текстовий шар створюється при будь-якому введенні текстової інформації з використанням інструменту "Текст". Текстовий шар є векторним і дозволяє масштабувати текстові елемента без втрати якості. Вибір розміру, накреслення і всіх текстових атрибутів проводиться так само, як у звичайному текстовому редакторі. Якщо потрібно до тексту застосовувати растрові ефекти і обробляти, як звичайну картинку, слід використовувати команду «Растеризувати».
 • Смарт-об'єкти відрізняється від інших видів шарів. Найпростіше його представити як якийсь контейнер, в якому зберігається початкове зображення. Ви можете трансформувати контейнер, не змінюючи вихідні дані в ньому: це зберігає можливість відновлення. Створити "розумний об'єкт" можна, якщо клацнути по цільовим шару правою кнопкою миші, а потім вибрати з випадаючого меню позицію «Перетворити в смарт-об'єкт». Успішне перетворення буде відзначено на піктограмі шару спеціальним значком у нижньому правому куті.
 • Коригувальний шар. Для його створення використовується відповідна іконка внизу палітри. Цей інструмент має широкий функціонал і впливає на шари, які знаходяться в панелі нижче. З його допомогою можна регулювати яскравість, контрастність, експозицію, соковитість, яскравість, кольоровість і т. д. Для кожного коригувального шару є ряд налаштувань у своїй окремій панелі.
 • Робота з шарами у "Фотошопі": урок для початківців
 • Шар заливки створюється за допомогою тієї ж іконки, що і в попередньому випадку. При натисканні відкривається список, в якому три верхні позиції — це тип заливки: однорідний колір, градієнт забарвлення або візерунок.
 • Шар-фігура містить геометричні фігури, намальовані з використанням інструменту «Довільні фігури».
 • За допомогою представленого нижче малюнка ви можете уявити собі всі сім видів шарів.

  Робота з шарами у "Фотошопі": урок для початківців

  Стиль шару

  Для присвоєння стилю певних графічних властивостей при роботі з шарами в фотошопі існує меню «Стиль шару». Потрапити до нього можна, клацнувши по відповідній іконці внизу панелі або зробивши подвійне клацання по піктограмі шару. Застосувавши до шару ефекти тіні, світіння, рельєфу або обведення з різними параметрами, ви отримаєте безліч варіантів графічного оформлення. Наприклад, з допомогою обведення в комбінації з іншими ефектами можна створювати самі різні рамки для фотошопа на прозорому тлі.
  Робота з шарами у "Фотошопі": урок для початківців

  Прозорість шару

  Для регулювання прозорості шару у верхній частині панелі є відповідні текстові віконця: «Заливка» і «Непрозорість». Пересуваючи повзунок, можна збільшувати або зменшувати ці параметри, задані у відсотках: 100 % — непрозорий шар, 0 % — шар повністю прозорий. Відмінність цих двох налаштувань в наступному: «Заливка» відповідає за видимість заливального змісту шару, «Непрозорість» регулює видимість всього шару.
  Наприклад, якщо ви хочете зменшити видимість шару, але зберегти видимими ефекти, слід використовувати «Непрозорість». Якщо потрібно зменшити видимість шару зі всіма атрибутами, стане в нагоді налаштування «Заливка»
  Робота з шарами у "Фотошопі": урок для початківців

  Видимість шару

  Якщо вищий шар заважає працювати з нижнім, його можна приховати, тобто змінити його видимість. Для цього досить клацнути по значку «Око» ліворуч від піктограми шару. Повторне клацання повертає видимість. Цей прийом використовується, якщо в різних шарах одного файлу користувач розміщує варіанти дизайну і, приховуючи/відображаючи шари у різних комбінаціях, підбирає найкращий.

  Групування шарів

  Якщо шарів у вашому макеті багато і їх бажано скомпонувати по якомусь ознакою, зручно групувати. Для цього до виділених верствам застосовуйте комбінацію клавіш CTRL+G. Тепер згруповані шари перенесені в папку з назвою групи. Можете скористатися іншим способом: кликнути по значку із зображенням порожній папки в нижній частині панелі. У що з'явилася нову папку перетягніть шари, які потрібно згрупувати. Розгрупувати шари дозволяє комбінація Ctrl+Shift+G. Ці ж операції, передбачені в меню «Шари». До груп можна застосовувати ефекти, маски і інші атрибути. Програмою також передбачена вкладена угруповання шарів, тобто створення груп усередині інших груп.

  Об'єднання шарів

  Часто в процесі роботи потрібно об'єднати два або більше шарів. Для злиття декількох шарів простіше за все виділити їх і скористатися комбінацією клавіш Ctrl+E. Для злиття всіх видимих шарів потрібно натиснути Ctrl+Shift+E. Після закінчення роботи над проектом часто потрібно звести зображення до єдиного шару. Для цього використовується меню «Шари — Виконати зведення». Фотошоп за замовчуванням використовує свій власний формат PSD для пошарових файлів. Якщо вам потрібно записати файл в іншому форматі, наприклад, JPG, потрібно спочатку виконати зведення. Увага! Розділити назад об'єднані шари вийде тільки в тому випадку, якщо процедура виконана недавно і файл не закритий за допомогою Ctrl+Z або панелі «Історія операцій». В іншому випадку залишиться єдиний шар. Будьте уважні при виконанні цієї операції. У цій оглядовій статті ми розглянули далеко не всі аспекти роботи з шарами в фотошопі. Ми рекомендуємо недосвідченим користувачам освоїти описані прийоми, а потім вже приступати до більш складних процедур (наприклад, до використання масок, режимів накладення і т. д.) вивчення безмежної по своїм можливостям програми Adobe Photoshop.

  Популярі новини
  Загрузка...