Жорсткий диск. Що таке форм-фактор - характеристики, розміри, як правильно вибрати

240 0 Новини високих технологій

Вибір жорсткого диска завжди спирається на кілька параметрів. Найчастіше користувачі звертають увагу на вартість та обсяг сховища. Але при покупці також доведеться дізнатися, що таке форм-фактор жорсткого диска. Саме цей параметр розповість вам про габарити пристрою.

Жорсткий диск

Для початку трохи про самому пристрої. Жорсткий диск - це один з основних компонентів комп'ютера. Він відповідає за зберігання інформації - як системної, так і особистої. Працює жорсткий диск за рахунок магнітних пластин і обертається голівки, що зчитує інформацію. Особливість пристрою в тому, що серед інших накопичувачів, особливо тих, які засновані на флеш-пам'яті, це можна вважати самим бюджетним. Але у жорсткого диска є прямий конкурент - твердотільний накопичувач (SSD). Пристрій працює в рази швидше і є більш надійним, хоча за його гідності доведеться віддати кругленьку суму.

Як вибрати жорсткий диск?

Для цього потрібно ознайомитися з його основними параметрами. Звичайно, деякі з них не дадуть вам відповіді, але більшість дійсно виявляться корисними.
Жорсткий диск. Що таке форм-фактор - характеристики, розміри, як правильно вибрати
Параметри вінчестера:
 • спосіб підключення;
 • обсяг сховища;
 • форм-фактор;
 • швидкість роботи;
 • надійність та ін.
 • Завдяки цим параметрам можна правильно підібрати не тільки форм-фактор жорсткого диска комп'ютера, але і в принципі придбати вдалий варіант для свого ПК.


  Розміри пристрою

  Кожне технічне виріб має свої стандарти габаритів. Деякі з них описують не тільки розміри пристрою, але і його технічні параметри: орієнтацію, положення, форму та ін. Що таке форм-фактор жорсткого диска? Це рекомендації виробника для користувача, які допоможуть підібрати пристрій під кріплення. В даний час відомо шість форм-факторів для жорстких дисків. Частково деякі розміри перестали бути популярними, частково виведені з виробництва. Так, наприклад, перестали існувати 8 та 525-дюймові вінчестери.
  Жорсткий диск. Що таке форм-фактор - характеристики, розміри, як правильно вибрати

  Популярні форм-фактори

  З'ясувавши, що таке форм-фактор жорсткого диска, буде простіше розуміти, що ж потрібно для того або іншого пристрою. Найпоширенішим варіантом вважається розмір 35". Майже всі сучасні комп'ютери оснащені таким вінчестером. Також можливий варіант на 25".


  В деякому обладнанні можуть зустрічатися форм-фактори 18131 і 085 дюйма. Але зазвичай при цьому мова йде про вузькоспеціалізованих пристроях.

  Опис популярних форм-факторів

  Найпопулярнішими форм-факторами вважають 35" і 25". Їх можна знайти в двох варіантах, які залежать від типу підключення. 35" SATA або PATA завширшки 102 мм. Інтерфейс PATA досить "древній", вперше з'явився ще в 2006 році. Завдяки йому максимальний об'єм накопичувача може бути 750 Гб. SATA є більш просунутим інтерфейсом. Жорсткий диск може працювати з 4 Тб пам'яті. Останні технології говорять і про позитивні прогнози, хоча принцип роботи вінчестера при цьому може змінитися. Форм-фактор жорсткого диска для ноутбука - 25". Такий накопичувач має в ширину 699 мм. При цьому у нього є три модифікації, різниця яких лише в товщині: 795 і 125 мм. Ця деталь може виявитися для вас важливою, оскільки при виборі накопичувача для лептопа можуть бути труднощі з його підключенням в тонкий корпус.
  Жорсткий диск. Що таке форм-фактор - характеристики, розміри, як правильно вибрати
  Цей форм-фактор значно менше попереднього, хоча в теорії його також можна використовувати в ПК. Його застосування буде залежати від того, чи є в корпусі відповідне кріплення. Форм-фактор 25" також представлений в двох варіантах залежно від інтерфейсу. Більш "стародавній" пропонує сховищі до 320 Гб, а новий - до 2 Тб.

  Які є ще варіанти?

  Форм-фактор 18" - менш популярне і не використовується в ПК. В ширину він 54 мм Поставляється в трьох варіантах, які, знову-таки, залежать від інтерфейсу підключення. Такий варіант може пропонувати накопичувач об'ємом до 320 Гб.
  Жорсткий диск. Що таке форм-фактор - характеристики, розміри, як правильно вибрати
  До речі, деякі твердотільні накопичувачі зустрічаються у форм-факторі 18", хоча частіше їх можна помітити з габаритами 25". Вінчестер також може бути дуже компактним, так що жорсткий диск форм-фактора 35" здасться вам гігантом. Відомі вінчестери з 13 дюйми, також з 1085025 і 01". До речі, останній був розроблений в 2017 році, і в потенціалі такий вінчестер може мати обсяг до 1 Тб, що при його розмірах здається дуже вражаючим.
  Жорсткий диск. Що таке форм-фактор - характеристики, розміри, як правильно вибрати

  Поняття зовнішнього жорсткого диска

  Розуміючи, що таке форм-фактор жорсткого диска, варто дізнатися і про зовнішній накопичувач. Що це таке? В цілому, це той же вінчестер, який використовується в комп'ютері, але реалізований в іншому вигляді. Його головною особливістю є те, що його не потрібно вбудовувати в систему всередині корпусу.
  Підключення виконується за допомогою кабелю USB. Таким чином, його легко відключити, якщо він не потрібен, і підключити, коли в ньому є необхідність.

  Для чого потрібен зовнішній жорсткий диск?

  Обсяги інформації ростуть кожен день в геометричній прогресії. Стає все важче ховати свої особисті дані, оскільки пам'ять на смартфоні, комп'ютері або флешці вже закінчується. Тому багато переходять на використання зовнішніх вінчестерів. Що це дає? Таким способом можна швидко розширити пам'ять комп'ютера. Також є можливість прибрати дані, якими ви не користуєтеся щодня, з ПК. Нарешті, такий накопичувач прийнято вважати мобільним, особливо якщо зовнішній жорсткий диск форм-фактора 25".

  Розміри зовнішнього ЗАЛІЗНИЧНОГО

  Тут ситуація нічим не відрізняється від тієї, яка нам вже відома щодо внутрішнього вінчестера. Форм-фактори зовнішнього жорсткого диска також універсальні, тому вибір напряму залежить від бажання користувача.
  Жорсткий диск. Що таке форм-фактор - характеристики, розміри, як правильно вибрати
  Правда, є одна різниця: габарити зовнішнього накопичувача часто змінюють мобільність пристрою, в той час як розмір жорсткого диска ПК практично не впливає на вибір покупця. У продажу доступні зовнішні вінчестери на 35", 25" і 18". Якщо ви хочете просто збільшити сховище ПК, щоб встановити більше програм, фільмів або ігор, то можете сміливо вибирати форм-фактор 35". У цьому випадку диск буде просто лежати на столі, а вам не доведеться тягати його в сумці. Якщо ж ви хочете обзавестися ємною флешкою, тоді доведеться придивитися до 25" і 18". Ці варіанти компактніше і легше, відповідно, з ними можна працювати де завгодно. Хоча і тут є одна заковика: жорсткий диск дуже легко пошкодити, оскільки в ньому є безліч елементів, які краще зайвий раз не трясти.

  Що ж тоді робити? В цьому випадку краще звернути увагу на твердотільні накопичувачі. Вони засновані на флеш-пам'яті, тому виглядають як умовно флешки. Їх не страшно зайвий раз легенько стукнути або упустити. А ось від таких фізичних впливів жорсткий диск однозначно може "зійти з розуму".

  Як вибрати зовнішній жорсткий диск?

  Знаючи, який форм-фактор жорсткого диска вам потрібен, можна відразу визначитися з вибором. Хоча і на інші параметри теж доведеться звернути увагу. Отже, для початку потрібно зрозуміти, скільки ви готові заплатити за зовнішній накопичувач. Зазвичай їх вартість трохи вище, ніж звичайної версії, оскільки вони оснащені захисним корпусом і більш універсальні. Далі дивимося обсяг, який доступний нам за таку ціну. Тут важливий один момент: чим менше форм-фактор, тим більше грошей доведеться заплатити за 1 Гб. Тому диск місткістю 1 Тб форм-фактора 35" обійдеться вам дешевше, ніж версія такого ж об'єму, але з меншими габаритами. Після цього багато дивляться на швидкість роботи. Важливим параметром прийнято вважати швидкість обертання шпинделя. Чим більше оборотів в хвилину пропонує вінчестер, тим швидше він читає і записує ваші дані.
  Жорсткий диск. Що таке форм-фактор - характеристики, розміри, як правильно вибрати
  Для персональних ПК цілком універсальним варіантом можна вважати диск з 5400-10000 про./мін. Чим їх менше, тим диск дешевше. Високопродуктивні станції зазвичай оснащують дисками з 15000 об./мін. Якщо ви вибираєте диск для ноутбука, тут доведеться пожертвувати швидкістю, оскільки максимальний показник - 7200 про./мін.
  Не зайвим також буде подивитися на споживану потужність. Особливо якщо мова йде про мобільних пристроях. Для комп'ютера цей показник менш важливий, оскільки споживання потужності вінчестера незначна в порівнянні з тим, що надає блок живлення. Нарешті, ще одним параметром, який розповість вам про швидкість роботи накопичувача, є час довільного доступу. Що в цьому випадку краще вибирати? Для сучасних вінчестерів діапазон цього параметра становить від 25 до 16 мс. Зрозуміло, що чим більше цей показник, тим повільніше робота пристрою. Тому постарайтеся вибирати найбільш вигідний для вас варіант. Якщо така швидкість не влаштовує, придивіться до твердотілим накопичувачам. У них цей показник дорівнює 1 мс.

  Висновки

  Вибір жорсткого диска не повинен ґрунтуватися тільки на його форм-факторі, якщо, звичайно, мова не йде про ультрабуках. Якого розміру буде вінчестер всередині корпусу, неважливо, тільки якщо там вже не встановлена парочка штук. Якщо мова йде про вибір зовнішнього накопичувача, ситуація залежить конкретно від користувача. Якщо ви хочете просто збільшити простір на комп'ютері, вибирайте будь-який варіант, адже він все одно буде лежати на столі. Якщо вам потрібен мобільний накопичувач, а флешки з об'ємом 1-2 Тб тільки з'являються на ринку, то можете вибрати компактний варіант диска. При цьому якщо крім мобільності вам важлива і швидкість роботи, тоді найкращим вибором стане покупка твердотільного накопичувача. Але будьте готові заплатити в кілька разів більше, ніж за жорсткий диск такого ж обсягу.

  Популярі новини
  Загрузка...