Чіпсет B75: опис, характеристики. Сьома серія чіпсетів Intel

81 0 Новини високих технологій

В травні 2012 року був представлений компанією «Інтел» чіпсет B75. Спочатку він ставився до лінійки бізнес-рішень, але потім він знайшов успішне застосування і в домашніх комп'ютерах. Цей набір мікросхем призначався для процесорного роз'єму LGA1155. Саме його технічні специфікації і будуть розглянуті в цьому огляді.

Чіпсет B75: опис, характеристики. Сьома серія чіпсетів Intel

Сокет LGA1155. Чіпсети

В самому початку 2011 року компанія «Інтел» офіційно презентувала процесорний роз'єм LGA1155. Він прийшов на зміну сокету LGA1156. При цьому компонування чіпів зазнала істотні зміни. До цього до складу ЦПУ входили два окремих напівпровідникових кристала, які розташовувалися на одній і тій же основі. Один з них містив лише обчислювальні блоки, а другий – вбудований графічний прискорювач. У разі LGA1155 ці два елементи об'єднувалися і входили вже в склад одного і того ж кремнієвого кристала. В результаті швидкість роботи персонального комп'ютера на базі такого ЦПУ істотно збільшилася.


Спочатку для цієї платформи призначалися материнські плати на основі лінійки наборів системної логіки 6Х. Такі пристрої призначені для встановлення мікропроцесорів серії Core 2-го покоління. Через рік асортимент продукції компанії «Інтел» оновився. З'явилися нові мікропроцесори вже 3-го покоління, виготовлені за оновленим технологічному процесу. Вони були сумісні з наборами мікросхем лінійки 6Х, але для максимального розкриття їх можливостей виробник рекомендував використовувати чіпсети Intel 7-ї серії. Саме до них і належав герой цієї статті. Всі чіпсети цієї лінійки можна умовно розділити на дві великі групи. Одна з них призначалася для складання «домашніх» комп'ютерів. До неї входили Z77 Z75 і Н77. Друга група набору мікросхема мала бізнес - спеціалізацію. До цієї групи належали Q75 Q77 і розглянутий у рамках цього огляду В75. Розподіл чіпсетів в рамках платформи LGA1155 наведено в таблиці 1.


Хоч і системні плати умовно поділялися на дві групи, але набори логіки для домашніх ПК знаходили застосування в системних блоках бізнес-класу. І точно так само останні успішно використовувалися у всіх інших випадках. Ключовий фактор у даному разі – це той, який комп'ютер користувач хоче зібрати і які параметри для нього на перший план виходять. Саме відштовхуючись від нього і вибирається системна плата. Таблиця 1 – Позиціонування наборів системної логіки

Серія чіпсетівДля домашніх ПКБізнес-пристроїН61 Н67 Р67 і Z68Q65 Q67 і В65Z75 Н77 і Z77Q75 Q77 та В75

Позиціонування набору системної логіки В75. Його спеціалізація

Як було раніше зазначено, чіпсет B75 мав спочатку бізнес-спрямованість. Але також в інших випадках, коли його параметрів для складання ПК було достатньо, щоб його можна було застосувати. До серії найбільш бюджетних наборів мікросхем його не можна було віднести, до якої ставився лише Н61. У порівнянні з останнім В75 мав більш просунуті технічні параметри, міг адресувати вдвічі більше ОЗУ і вартість такого чіпсету була значно вище.
У свою чергу, до лінійку преміальних наборів логіки його теж не можна було віднести. Розігнати оперативну пам'ять або ж мікропроцесор він не дозволяв. Але і в бізнес-пристроях така можливість неактуальна. Тому системні плати на основі такого набору логіки дозволяли збирати середні за рівнем функціональності і, з точки зору технічних специфікацій, персональні комп'ютери. Саме ця злиденна і є основною сферою використання В75.
Чіпсет B75: опис, характеристики. Сьома серія чіпсетів Intel

Основні специфікації чіпсету В75. Параметри напівпровідникового кристала.

По технології з допусками 65 нм виготовлявся чіпсет Intel B75. Характеристики його напівпровідникового кристала вказували на розміри 27 мм Х 27 мм Тепловий пакет даного пристрою не перевищує 65 Вт. Кількість каналів PCI Express обмежено 8 штуками, а з специфікації відповідають стандарту 2.0. Окремо також необхідно відзначити компонування даного набору системної логіки. Раніше чіпсет в обов'язковому порядку складався з двох обов'язкових елементів. У цьому ж випадку «північний міст» був включений до складу ЦПУ. Тому на системній платі можна було знайти лише другу мікросхему. Остання називалася «південним мостом».

Мікропроцесори. Модельний ряд ЦПУ

Тепер розберемося з тим, які процесори підтримує чіпсет Intel B75. В його сокет можна встановити будь-чіп, який призначений для сокета LGA1155. Тобто в цей роз'єм може бути вмонтований чіп на основі архітектури Core 2-го або 3-го покоління. У цей список потрапляють наступні моделі ЦПУ:
 • Чіпи Celeron G4XX, G5XX і G16XX. Такі кристали використовувалися лише в офісних комп'ютерах. Подібні чіпи мали один або ж два блоку обробки коду, низьке значення тактової частоти, скорочений розмір кеша і низьку швидкість роботи.
 • Мікропроцесори Pentium G6ХХ, G8XX і 2XXX. Подібні пристрої мали більш високу швидкодію за рахунок збільшеної тактової частоти і збільшеного об'єму кеш – пам'яті.
 • ЦПУ Core i3 комплектувалися 2 ядрами, але могли код обробляти в 4 потоки. Тому швидкість роботи таких чіпів ще більше зростала. Маркувалися вони наступним чином: 2ХХХ (лінійка Sandy Bridge) і 3ХХХ (серія Ivi Bridge).
 • Ще більшою швидкістю роботи могли похвалитися ЦПУ i5. Вони комплектувалися вже 4 реальними ядрами. Також в рамках цієї лінійки була реалізована технологія автоматичного розгону TurboBust. Також ще більш зростала тактова частота їх роботи і ще більше ставав обсяг кеша. Маркування ЦПУ цієї лінійки була наступна: 2ХХХ і 3ХХХ. У першому випадку чіпи ставилися до серії Sandy Bridge, а в другому – Ivi Bridge.
 • Флагманську швидкість роботи забезпечували мікропроцесори i5. Вони також оснащувалися 4 боками обробки коду. Але тільки в рамках цієї серії була реалізована підтримка технології НТ. З її допомогою фізичних 4 ядра перетворюються у 8 потоків обробки коду. Ще одна особливість – це більш агресивне використання TurboBust. Тому тактові частоти таких чіпів були істотно вище, ніж у молодшої лінійки. Такі пристрої маркувалися за аналогією з i5: 2ХХХ і 3ХХХ.
 • Чіпсет B75: опис, характеристики. Сьома серія чіпсетів Intel

  Оперативна пам'ять. Її особливості

  Як і вся платформа LGA1155 набір логіки Intel B75 був «заточений» не тільки під модулі формату DDR3. При цьому виробник в особі компанії «Інтел» рекомендував використовувати тільки планки з робочими частотами 1333 або ж 1066 МГц. Менш швидкісні модулі не допускалося встановлювати з тієї причини, що швидкість комп'ютера від цього істотно знижувалася. Також можна було використовувати і більш швидкодіючі планки, але вони функціонували в цьому випадку нижче своїх можливостей.

  Контролер ОЗП розробники інтегрували до складу ЦПУ. З одного боку, таке рішення істотно підвищувало швидкість роботи ПК. Такий результат досягався за рахунок того, що минимизировались тимчасові витрати на обмін інформацією між центральним процесором і оперативної пам'яттю. Але з іншого боку, контролер був «заточений» під строго певний тип модулів. До того ж рекомендувалося використовувати планки з заданими частотами. Сам же контролер оперативної пам'яті був двоканальним. Тобто краще було використовувати дві планки з меншим об'ємом ОЗУ, ніж одну з удвічі більшим об'ємом, наприклад. Тобто більш правильно ПК комплектувати двома модулями по 1 Гб, ніж одним на 2 Гб. Як показали тести, таке просте рішення дозволяло збільшити швидкість роботи ПК на 10-15 відсотків. Максимальний об'єм оперативної пам'яті, який може адресувати даний чіпсет, становить 16 Гб. То є найбільшою комплектації ОПЕРАТИВНОЇ пам'яті на материнську плату на базі набору логіки можна зустріти 4 планки по 4 Гб. Модулі з 8 Гб і великим об'ємом оперативної пам'яті такі пристрої не підтримують.

  Накопичувачі

  Ще однією важливою особливістю В75 було те, що застарілі види накопичувачів до нього не можна було безпосередньо підключити. Тобто в системній платі на основі такого набору мікросхем відсутній роз'єм IDE. Тобто жорсткий диск або ж привід CD-ROM без додаткових коштів неможливо комутувати з таким ПК. Це ж саме стосується порту FDD. Тобто вбудований флоппі-дисковод зі стандартним портом теж не можна безпосередньо підключити до материнської плати на базі В75. У специфікаціях даного набору мікросхем є підтримка SATA. Причому одночасно до комп'ютера може бути підключено до 6-ти таких накопичувачів. При цьому один з портів відповідає специфікації SATA 2. Тому у нього більш швидкість передачі інформації. Саме до нього рекомендується підключати SSD-накопичувачі. А ось підтримки інтерфейсу М2 у цьому чіпсеті немає. Тому такі швидкодіючі накопичувачів неможливо підключити.
  Чіпсет B75: опис, характеристики. Сьома серія чіпсетів Intel

  Комунікаційні порти

  Значним набором комунікаційних портів оснащувалися пристрої на основі В75. В першу чергу в його рамках була реалізована підтримка двох портів PS/2. Один з них використовувався суто для підключення клавіатури, а другий – маніпулятора. Також такі пристрої комплектувалися графічними портами. Причому їх було два. Один з них аналоговий – VGA, а другий цифровий DVI. Також в деяких випадках цей перелік доповнювався в деяких випадках, оснащеним HDMI. У цьому випадку картинка також виводилася з допомогою цифрового сигналу. Цей перелік доповнювався 12 портами USB. Причому 8 з них працювали в режимі 2.0. А ось решта 4 роз'єми мали більш високу швидкість роботи і відповідали специфікацій стандарту USB 3 0.

  Слоти розширення. Їх кількість

  Досить велика кількість внутрішніх пристроїв ПК може бути встановлено в слоти розширення системної плати на базі В75. У технічних специфікаціях останнього є підтримка не тільки найбільш передовою шини PCI Express, але і застарілою PCI. У першому випадку їх кількість може бути дорівнює 8. Але на практиці виробники оснащували 4 такими слотами свої пристрою. Такої кількості достатньо для встановлення однієї продуктивної відеокарти, і для трьох внутрішніх контролерів місце знайдеться. Тобто проблем з функціональністю системного блоку вже точно не виникне. Аналогічна кількість і застарілих слотів PCI найбільш часто можна зустріти на системній платі з таким чіпсетом. Знову-таки, всі необхідні для нормальної роботи ПК контролери в них без проблем поміщаються.
  Чіпсет B75: опис, характеристики. Сьома серія чіпсетів Intel

  Організація графічної підсистеми. Загальні рекомендації

  Графічна підсистема даної системної плати організована особливим чином. Спочатку вона базується на вбудованої в процесор відеокарти. Але оскільки остання забезпечує вкрай низька швидкодія, то ПК додатково оснащується дискретним акселератором з високою швидкістю роботи. При цьому пам'ять у нього окрема. Тепер розберемося з тим, що значить дискретна відеокарта. Це пристрій, який виконано у вигляді окремої друкованої плати з власною системою охолодження. Також такий адаптер оснащений окремою оперативною пам'яттю. Причому в ній може зберігати тільки оброблювана акселератором інформація та доступ до неї мають тільки графічного процесора. Але коли ПК оснащений двома відеокартами, то рекомендується використовувати технологія LucidLogix Virtu MVP. Вона дозволяє оптимізувати використання апаратних ресурсів графічної підсистеми. Наприклад, якщо для гри краще задіяти дискретну карту, то саме на неї покладається обробка таких даних. А ось у випадку кодування відео у фоновому режимі краще застосувати вбудоване відеоядро, то на нього ці дані і перенаправляються. Для цього рекомендується додатково встановити на комп'ютер програму LucidLogix Virtu. Саме її наявність і дозволяє найбільш раціонально використовувати ресурси ПК в даному випадку.
  Чіпсет B75: опис, характеристики. Сьома серія чіпсетів Intel

  Вартість

  Все ще можна придбати в новому стані системні плати, в основі яких лежить чіпсет B75. Зараз їх можна придбати за 4500-6000 рублів на різних торговельних майданчиках в «глобальній» павутині. Також можна купити такий пристрій і підтриманому стані у цьому випадку вартість становитиме вже 2500-3000 рублів. Купувати таку системну плату можна лише для ремонту наявного комп'ютера. А ось нову ЕОМ на її базі збирати недоцільно. Дана платформа застаріла. Тому при складанні нового системного блоку зараз краще використовувати пристрої на основі LGA1151 – v2.

  Актуальність

  На момент початку продажів набір логіки В75 був дійсно актуальним. В рамках LGA1155 він все ще продовжує бути актуальним. Але дана платформа на сьогоднішній день все ж застаріла. Тому при складанні нового ПК такі пристрою недоцільно все ж використовувати. А ось для ремонту наявної обчислювальної системи таку плату застосувати все ж можна застосувати.

  Відгуки

  Власники Intel B75 характеризують такі пристрою таким чином, на поточний момент:
 • Високий рівень надійності.
 • Достатня функціональність для ЕОМ середнього рівня у рамках LGA1155.
 • Прийнятне швидкодія для персональних комп'ютерів за нинішніми мірками.
 • Низька вартість у порівнянні з системними платами преміального рівня.
 • Мінус у цього чіпсету лише один. Він ґрунтується на застарілій модифікації процесорного роз'єму. На ньому збирати новий ПК недоцільно. Простіше зібрати на більш новому сокеті системний блок з високою швидкістю роботи. Різниця в ціні буде мінімальною. А ось приріст швидкодії буде дійсно вражаючим. Тому рекомендується збирати нові ЕОМ на сокеті LGA1151-v2 або ж АМ4.
  Чіпсет B75: опис, характеристики. Сьома серія чіпсетів Intel

  Висновок

  У цьому матеріалі було розглянуто чіпсет B75. Він був представлений в 2012 році і на сьогоднішній день на його базі реалізовувати нову ЕОМ недоцільно з тієї причини, що він встиг застаріти. Але ось власникам ПК на його основі поки ще рано замислюватися про їх модернізації. Можливостей LGA1155 для запуску будь-якого софту поки ще досить. Тому такі комп'ютери все ще актуальні.

  Популярі новини
  Загрузка...