Розмір кулера: опис, застосування, визначення розміру, порядок вибору

309 0 Новини високих технологій

Покупка комп'ютера - завжди відповідальна справа. Важливо, щоб всі компоненти були сумісні і коректно працювали один з одним. У цій справі потрібно продумати все до дрібниць. Крім моделей компонентів, правильно підібрані повинні бути навіть кулери. Розміри їх можуть змінюватись, залежно від форм-фактора шасі і моделі процесора.

Для чого?

Перш ніж розбиратися з розмірами кулера, потрібно розуміти, для чого ж в цілому потрібна система охолодження ПК. Ніж більше компонентів системи, тим більше тепла вони виділяють. Звичайно, виробники намагаються створювати продукцію, яка б виділяла як можна менше тепла. Чим більше температура компонента, тим більше вірогідність збоїв і перегріву елементів. Особливо актуальне питання про охолодження ПК для ігрових систем і мультимедійних. Саме потужне «залізо» вимагає якісний кулер, який справлявся б з надмірним нагріванням під час трудомістких завдань.


Охолодження ПК

З чого взагалі складається охолодження ПК? Якщо брати до уваги середньостатистичну систему, можна виділити кілька елементів охолодження. Основним в даному випадку вважається кулер на процесор, який справляється з нагріванням не тільки самого чіпа, а і інших елементів. Кулер є на відеокарті. Він може бути одне-, двох або трехслотовый. Цей варіант розрахований виключно на охолодження графічного адаптера, хоча з певним відсотком нагріву системи він також допомагає впоратися. Також система охолодження є в блоці живлення, оскільки він бере на себе живлення всіх компонентів і, відповідно, повинен справлятися з нагріванням. Кулери можна зустріти і в самому корпусі. В залежно від тепловиділення кожного компонента, що користувач сам вирішує, яку кількість вентиляторів помістити в шасі. Розміри кулерів для корпусу можуть відрізнятися. Все залежить від форм-фактора і моделі системного блоку.


Види охолодження ПК

Система охолодження може бути різною. Все залежить від того, які завдання виконує ПК і наскільки багато тепла виділяють компоненти. Найпростішою є система повітряного охолодження, яка може бути пасивною за рахунок роботи одного радіатора або за рахунок активної роботи радіатора і вентилятора. Рідинне охолодження застосовується рідше, оскільки стоїть дуже дорого. Зазвичай його використовують у дорогих геймерських системах, а деколи просто для краси. Перевага такої СО - в її підвищеної ефективності і безшумності.
Розмір кулера: опис, застосування, визначення розміру, порядок вибору
Фреонова установка - ще більш рідкісний вид З ПК. Зазвичай такий варіант використовують для експериментальних моделей, що розраховані на роботу з оверклокінгом всіх компонентів. Холодильна установка має випарник, який спрямований на найбільш нагрівається компоненти (процесор або відеокарту). Така ОС складна і дуже дорога, вимоглива до споживання електроенергії.

Кулер

Іноді так називають звичайний вентилятор, що використовується у повітряних системах охолодження. Але це неправильно, оскільки кулер - сукупність вентилятора і радіатора. Механізм виходить більш громіздким і складається з декількох компонентів. Його встановлюють на елементи, що виділяють тепло: процесори, графічні процесори, мікросхеми чіпсету.
ЗІ може бути пасивною та активною. Якщо комп'ютер працює з простими завданнями (текстовими редакторами та мультимедійними програвачами), він цілком може обійтися одним радіатором. В ігрових комп'ютерах необхідно більш серйозне охолодження. Тому користувачі використовують активний кулер охолодження. Розміри кулера зазвичай залежать від моделі процесора. Тому це питання необхідно вивчати окремо.

Купівля окремого кулера

Відразу варто обговорити питання купівлі окремого кулера для процесора. Самостійна збірка ПК зазвичай викликає велику кількість запитань у тих, хто жодного разу подібним не займався. І якщо проблеми з сумісністю ще можна вирішити, вивчаючи компоненти, то питання про купівлю окремої системи охолодження - справа індивідуальна.
Розмір кулера: опис, застосування, визначення розміру, порядок вибору
Важливо розуміти, що зараз виробники намагаються робити так звані холодні компоненти, які не виділяли багато тепла і не перегрівалися. Тому попит на потужні ЗІ давно перестав бути актуальним. Наприклад, якщо система працює на базі GTX 1050 і Core i5 то вона буде добре працювати на стандартному кулері. І хоча це не класичний геймерський ПК з двома-трьома відеокартами і потужним процесором, вона також справляється з усіма популярними іграми, при цьому будучи досить бюджетної. Тому перш ніж шукати розміри для кулера процесора, подумайте, наскільки вам потрібен більш дорогий варіант. Найчастіше З з коробки легко справляються з завданнями. Але часом бажаний процесор поставляється без кулера. Доведеться шукати окремо З і розбиратися з її розмірами. Як зрозуміти, що процесор поставляється без кулера? По-перше, виробники та інтернет-магазини часто зазначають це в характеристиках до пристрою. По-друге, модель з припискою Box зазвичай означає наявність кулера в коробці. Але варто дивитися, ні після цього зазначення того, що З відсутня.

Як виглядає?

Розміри кулерів для комп'ютера можуть змінюватись. Багато чого залежить від їх конструкції. Вони бувають:
 • з алюмінієвим радіатором;
 • з радіатором з пластин;
 • з тепловими трубками.
 • Звичайно, є й інші варіанти конструкцій. Деякі виробники намагаються залучити любителів незвичайних форм. Але вищезазначені варіанти найбільш ходові на ринку.

  Алюмінієвий радіатор

  Самим простим і дешевим є кулер з алюмінієвим радіатором. У таких моделях зазвичай стандартний розмір вентилятора - 80 мм. А ось форма основи може змінюватись. Якщо проаналізувати цю нішу, можна помітити, що процесори Intel частіше оснащені круглими радіаторами, а AMD - квадратними.
  Розмір кулера: опис, застосування, визначення розміру, порядок вибору
  Цей варіант розрахований на роботу в простих системах. Тому його можна знайти в комплекті з середніми процесорами. Є такі кулери і окремо в продажу, але в цьому випадку краще додати грошей і придбати більш якісний варіант.

  Радіатор з пластин

  Це досить рідкісний варіант кулерів. Його компактні розміри, і це його головна перевага. Радіатор складається з набірних алюмінієвих або мідних пластин. Часто має округлу форму і поглиблення для вентилятора.

  Цей варіант трохи краще справляється зі стандартними завданнями, ніж попередній. Але все одно поступається більш новим варіантам. Знайти таку модель дуже складно на ринку, та й не завжди такий вибір виявляється виправданим.

  Теплові трубки

  На сьогоднішній день серед повітряного охолодження однозначним фаворитом є кулер з тепловими трубками. Це великогабаритна система охолодження. Вона сама популярна і ефективна. Горизонтальну версію цієї моделі частіше розміщують в компактних корпусах. Незважаючи на те що працює ОС ефективно, висновок повітря реалізований не найкращим чином. Саме тому в великогабаритні шасі поміщають вертикальну конструкцію цього ж кулера. Розміри корпусу можуть виявитися більшими, тому доведеться заздалегідь продумати будова системи та її працездатність. Вертикальні кулери з тепловими трубками зазвичай поміщають в потужні системи, які працюють з розгоном і ресурсоємними програмами і вимагають поліпшеного охолодження.

  Основа кулера

  Система охолодження може бути оснащена різними підставою. У самому спрощеному варіанті звичайної основою є безпосередньо алюмінієвий радіатор: скошений або суцільний. Останній варіант більш кращий.
  Розмір кулера: опис, застосування, визначення розміру, порядок вибору
  Основою буває і частина з міді. Вона стикається з процесором. Такий варіант дещо кращий, ніж попередній, і розрахований на спрощені системи. Є повністю мідна основа і прямий контакт. Мідні трубки спресовують, роблячи з них все ту ж пластину.

  Радіатор кулера

  Розміри кулерів для ПК зазвичай багато в чому залежать від форми і конструкції радіатора. А вони можуть бути абсолютно різними. Радіатори з алюмінію вважаються дешевими і простими, але забезпечують теплоємність. Також у них є проблеми з рівномірним висновком тепла. Вимагають потужних вентиляторів і видають багато шуму. Є алюмінієві радіатори з мідними вставками. Вони трохи краще попереднього варіанту і практично не використовуються. Хорошим варіантом вважається радіатор з мідних пластин. Матеріал має добру теплоємність, а також рівномірно розподіляє нагрівання. Проблема такого варіанта в тому, що за великою тепловою інерцією висновок тепла вимагає більшого часу.
  Найбільш популярним зараз є радіатор з алюмінієвими пластинами. При цьому така модель оснащена мідними трубками тепловідведення. В результаті користувач отримує ефективну систему охолодження.
  Розмір кулера: опис, застосування, визначення розміру, порядок вибору
  Теплові трубки беруть на себе тепло процесора, який далі переходить на алюмінієві пластини радіатора. Залишається справа за вентилятором, який видуває тепло з корпусу.

  Розміри радіатора

  Розміри кулерів для ПК часто залежать від габаритів радіатора. А ось безпосередньо розміри цього компонента З впливають на ефективність роботи. Якщо ви зупинилися на баштовому тип корпусу, то висота радіатора не повинна перевищувати 160 мм. Важливо визначитися з шириною елемента. Справа в тому, що зараз найбільш дешевими є материнські плати форм-фактору MicroATX, тому місця на платформі дуже мало. Якщо радіатор надто широкий, він може заважати всім іншим компонентам. Тому краще використовувати великогабаритні системи охолодження повноформатних системах з великими шасі і материнськими платами форм-фактору ATX. До речі, мало хто знає, але деколи важливий і вага радіатора. Якщо TDP процесора - 100-120 Вт, то кулер може важити не більше 300-400 грам. Зазвичай так і виходить з процесорами Intel. Виробник намагається працювати над «холодними» моделями зі зниженим тепловиділенням. А ось користувачі AMD часто скаржаться на надмірний нагрів. У цьому випадку габаритні розміри кулера повинні бути вагомі. Якщо процесор працює з TDP більш 200 Вт, значить, можна дивитися кілограмовий кулер.
  Розмір кулера: опис, застосування, визначення розміру, порядок вибору

  Вентилятор

  Третя частина кулера, яка є важливою складовою активної повітряної системи охолодження. Розміри вентилятора зазвичай впливають на ефективність СО і рівень шуму. Цікаво, що чим більше вентилятор, тим тихіше він працює, не кажучи про його підвищеної ефективності. Найпростішим і найдешевшим варіантом вважаються елементи розміром 80 x 80 мм. Їх легко змінювати, а робити це часом доводиться часто. Більшість фахівців рекомендують купувати вентилятор розміром 92 x 92 мм, а краще звернутися до моделі 120 x 120 мм. Природно, такий великий елемент безпосередньо впливає на розміри всій СО. До речі, стандартними розмірами кулерів у AMD мають моделі з вентилятором 140 x 140 мм. Такий варіант допоможе впоратися радіатора з надмірним нагріванням процесора, а також буде працювати тихо.

  Кріплення кулера

  Розміри кріплення кулерів найчастіше є універсальними. Особливо якщо мова йде про простих і середніх моделях. А ось більш складні системи охолодження вимагають до себе уваги.
  Розмір кулера: опис, застосування, визначення розміру, порядок вибору
  Універсальне кріплення необхідно для того, щоб було можливо встановити кулер на будь-яку материнську плату. Приміром, є вставляються системи, які вимагають точної установки у певний отвір по периметру процесора. Після цього достатньо притиснути кулер до характерного клацання. Є гвинтове кріплення. У цьому випадку в комплекті є спеціальна пластина, яка розрахована на розподіл навантаження. У цьому випадку при установці потрібно використовувати гвинти.

  Вибір кулера

  Щоб не помилитися з розмірами кулера для комп'ютера, краще уважно підійти до вибору цього елементи системи. Як вже згадувалося раніше, якщо ви купуєте процесор в парі з боксової моделлю, краще не вигадувати велосипед і використовувати стандартний варіант. Якщо вам все-таки довелося підбирати кулер самостійно, тоді потрібно розуміти характеристики процесора. Саме завдяки їм можна правильно визначити модель системи охолодження. Після досить буде вивчити параметри наявних кулерів і вибрати для себе підходящий.

  Робота з процесором

  Як дізнатися розмір кулера? Для початку вибираємо процесор, на якому буде працювати система. Після визначаємо сокет і його TDP. Що означає кожен з цих параметрів? Socket - це роз'єм материнської плати. Він має певну конструкцію і розрахований під конкретні моделі процесорів. Саме цей показник є одним з основних при виборі чіпа і материнської плати. Неправильний вибір вплине на сумісність пристроїв. Крім різної конструкції сокета, є різниця і в кріпленнях для кулера. Знаючи цей показник, можна відправитися на пошуки потрібної СО.
  Розмір кулера: опис, застосування, визначення розміру, порядок вибору
  Хоча важливо визначити і TDP - тепловиділення процесора. Якщо вона висока, то доведеться вибирати великогабаритний кулер. Розміри його також повинні вписуватися в параметри материнської плати. Деякі рекомендують купувати кулер з двома вентиляторами, якщо TDP процесора - більше 180 Вт. Відповідно, така модель буде дуже громіздкою. Вона не підійде для материнської плати форм-фактору MicroATX, а також компактних корпусів.

  Робота з кулером

  Отже, знаючи всі необхідні характеристики процесора, можна зрозуміти, як визначити розмір кулера. Для цього достатньо перейти у будь-який інтернет-магазин, який займається продажем системи охолодження. У фільтрах можна вибрати відповідний сокет процесора, а також його тепловиділення. Система сама підбере необхідні варіанти. До речі, більшість кулерів підходять відразу для декількох процесорів. У разі заміни останнього можна буде залишити собі систему охолодження і встановити на новий чіп. З визначенням найбільш вигідного показника TDP є проблеми. Більшість виробників З не вказує цей параметр в характеристиках. Тому найчастіше його доводиться шукати самостійно. Деякі виробники (наприклад, Noctua) на сайті можуть надавати порівняльну таблицю моделей. Там можна знайти варіант кулера, найбільш підходящий для вашої системи і процесора.

  Яким повинен бути ідеальний кулер?

  Звичайно, досягти ідеалу виходить украй рідко. Ринок також не націлений на продаж ідеального обладнання, оскільки багатьом виробникам це невигідно. Але ідеальна система охолодження повинна:
 • бути ефективною, з оптимальними показниками термічного опору;
 • універсальною - встановлюватися на більшу кількість сокетів;
 • простий в кріпленні - легко встановлюватися і зніматися;
 • зносостійкої;
 • стійкою та не створювати вібрації;
 • працювати не тільки з процесором, але і з мікросхемами плати.
 • Також більшість покупців переконані, що хороша продукція є лише в іменитих виробників. Звичайно, не завжди це твердження виправдано, але доля правди в ньому є. Тому багато рекомендують звернути увагу на кулери:
 • Noctua.
 • Scythe.
 • Thermalright.
 • Cooler Master.
 • Thermaltake.
 • Zalman.
 • Перша трійка - кращі виробники з Австрії, Японії і Тайваню відповідно. Їх продукція заслуговує на увагу завдяки високій якості і довголіття. Кулери ефективні та потужні. Але ці бренди зустрічаються рідше в країнах СНД. А ось про Zalman, Cooler Master і Thermaltake однозначно чули багато. Це імениті виробники, які випускають велику кількість кулерів. Продукція якісна і ефективна. Якщо грошей не так багато, а хочеться вибрати більш або менш підходящий варіант, можна звернутися до моделей DeepCool, Ice Hammer, TITAN і GlacialTech. Виробники надають бюджетні варіанти. Кулери практично ніколи не ламаються, проблеми можуть виникнути тільки з вентиляторами.

  Блок живлення

  Як уже згадувалося, в корпусі є кілька кулерів. Всі вони призначені для певних завдань і відносяться кожен до свого компоненту. Для чого потрібно знати розмір кулера блоку живлення? Так вже склалося, що БП може видавати досить багато шуму. У цьому випадку деякі користувачі вирішують змінити вентилятор всередині. Але для цього потрібно знати його розміри. Найпростіше, звичайно, дізнатися специфікацію блоку живлення в інструкції до нього або в інтернеті. В характеристиках пристрою зазвичай вказують розміри кулера, а також його вентилятора. Далі достатньо буде підібрати більш дорогий варіант.

  Корпус комп'ютера

  Іноді кулером називають звичайний вентилятор. Звичайно, це не зовсім вірно, оскільки кулер - це більш широке поняття. Вентилятор ж, у свою чергу, лише конструкція з лопатями, на моторчик.
  Розмір кулера: опис, застосування, визначення розміру, порядок вибору
  Тим не менш багато хто хоче знати, як визначити розмір кулера для корпусу. В даному випадку мова йде як раз про додатковому охолодженні в шасі. Якщо ви вирішили, що ваша система виділяє занадто багато тепла, або в якийсь момент відчули, що комп'ютер починає пригальмовувати і перегрівається, можна замислитися про кулерах всередині системника. Всі корпуси розраховані на те, щоб користувач міг встановити мінімум 1 вентилятор. Чим більше системний блок, тим більша кількість кулерів в нього поміститься. Взагалі сучасні моделі ПК вимагають більшої уваги до СО, тому фахівці радять обзавестися хоча б одним кулером додатково. В цьому випадку він буде допомагати кулерам на процесорі, а на відеокарті - швидше виводити гаряче повітря з шасі. Розміри кулерів для корпуса комп'ютера можуть бути різними. Місця для їх кріплення можна побачити на стінках системника. На них не написані розміри вентилятора, а є лише отвори, розташовані на певній відстані. Для того щоб дізнатися, які ж потрібні вентилятори в корпус, доведеться пошукати в інтернеті характеристики шасі. Зазвичай там зазначено кількість можливих кулерів для установки і їх діаметр. Якщо ви не знаєте модель системника, доведеться вимірювати відстані між кріпильними системами.

  Популярі новини
  Загрузка...