Формат .bmp - це Формат, його можливості, розмір, внутрішню будову та розширення

309 0 Новини високих технологій

Сучасна людина часто працює з цифровими зображеннями різного формату. Вони використовуються в Інтернеті, на комп'ютері, смартфоні, в цифровому фотоапараті, в екшн-камерах та інших пристроях. Але є один формат, який здатний поставити в глухий кут деяких користувачів - BMP. Це не особливо поширений тип зображень (принаймні, в наш час), але його все ще можна зустріти. Тому непогано було б зрозуміти, що він з себе представляє. Спробуємо відповісти на питання про те, що собою являє формат BMP. Але спочатку треба б розповісти про історію його виникнення. Це допоможе зрозуміти, навіщо взагалі він був створений. Отже, почнемо з історії створення формату BMP.

Передісторія

Приблизно у 1994 році розробникам знадобився новий формат зображень, для використання у програмних продуктах. Критерії були поставлені жорсткі. Формат повинен був працювати з 256-кольоровий палітрою, володіти осудним розміром. Незабаром був представлений формат BMP. Це було справжнім проривом на той час. Він масово використовувався практично скрізь. Навіть у компанії "Майкрософт", яка його розробила.


Формат .bmp - це Формат, його можливості, розмір, внутрішню будову та розширення
Проте йшли роки, і цей формат перестав бути затребуваним. З'явилися куди більш просунуті технології компресії. При цьому якість кольору у нових форматів було куди краще. Тепер BMP використовується тільки в деяких програмах. Та й то, тільки в тих, розробники яких не "заморочуються" на інтерфейсі, наприклад, ОС "Віндовс". Файл BMP безнадійно застарів. Але його чомусь все ще використовують. А тепер спробуємо зрозуміти, що ж це за звір.

Що таке BMP?

BMP - це тип файлу для зберігання растрових зображень. Тільки растрових. Векторна графіка не для цього формату. Особливістю цього формату є те, що він не використовує ніякого механізму стиснення. Теоретично, він повинен забезпечувати найвищу якість зображення. Але біда в тому, що розмір такого зображення буде просто гігантським. Саме тому цей формат растрового зображення і втратив популярність. Почалося падіння BMP з олімпу після появи PNG. Цей формат не дозволяв тільки зберегти зображення високої якості при маленькому розмірі, але і можна було працювати з шарами, що дуже важливо в сучасному світі.


Формат .bmp - це Формат, його можливості, розмір, внутрішню будову та розширення
Однак поки ще BMP File існує і використовується. Тому важливо знати, чим можна відкрити такі файли, як перетворити його в більш зручні формати. Ось це зараз і обговоримо. Відразу варто сказати, що таких програм безліч. І всі вони здатні адекватно працювати з даним форматом, так як він досить старий. Але ось в конвертації є свої нюанси, про які варто згадати.

Чим відкрити BMP

На даний момент з цим завданням може впоратися більш або менш просунутий переглядач графічних файлів. Як не дивно, навіть стандартний вьювер "Віндовс" може відкрити цей формат, хоч і з жахливими гальмами. Але найкраще з цим завданням справляється FS Image Viewer і ACDSee. Такі просунуті продукти, як "Фотошоп" і редактори від "Корел" також здатні працювати з файлами даного формату. А взагалі, всі сучасні переглядачі здатні читати даний формат, так як він досить-таки старий.
Формат .bmp - це Формат, його можливості, розмір, внутрішню будову та розширення
Однак все вищезазначене стосується тільки операційних систем сімейства "Віндовс". А як відкрити файл BMP в "Лінукс" або "Мак ОС"? Там є спеціалізовані програмні продукти, що підтримують цей формат. І їх чимало. Так що проблем не виникне. А "Мак ОС" ще підтримує "Фотошоп", який і зовсім є всеїдним. На додачу до інших мультимедійних програм.

Конвертування BMP

Як конвертувати BMP в JPG або який-небудь інший більш звичний формат? Все залежить від того, яка якість картинки потрібно на виході. Якщо втрати повинні бути мінімальними, то краще використовувати для цих цілей "Фотошоп" або щось рівнозначне. Тільки "Фотошоп" дозволяє зберегти зображення без втрати якості. А якщо використовувати для збереження формати PNG або PSD, то можна зберегти ще й верстви. Якщо ж якість не має значення, то можна використовувати будь конвертер. Практично всі вони підтримують конвертацію в JPEG, PNG, BMP і інші популярні формати.
Формат .bmp - це Формат, його можливості, розмір, внутрішню будову та розширення
І знову ж таки, вище були перераховані виключно програми під "Віндовс". У "Лінукс" або "Мак ОС" справи з конвертуванням йдуть трохи інакше. В системі від Apple є підтримка "Фотошопу", так що швидко перегнати зображення BMP в інший формат без втрати якості не становить проблеми. А ось в "Лінукс" доводиться користуватися різноманітними конвертерами, які часто не в змозі забезпечити максимальну якість.

Для чого може використовуватися цей формат?

Хоч формат BMP і морально застарів, але він все одно може використовуватися в деяких випадках. Достатньо того факту, що весь інтерфейс "Віндовс" заснований на даному растровому форматі. Чому так? Тому, що використовувати BMP дуже зручно. Він володіє гарною кольоровою гамою і повною відсутністю компресії. Також зображення в цьому форматі можна редагувати яке завгодно кількість разів. І якість нітрохи не постраждає. На відміну від того ж JPEG. Як раз цим і пояснюється живучість цього формату. Багато розробники програм під "Віндовс" також активно використовують зображення BMP в своїх продуктах.
Формат .bmp - це Формат, його можливості, розмір, внутрішню будову та розширення
Ще одна область застосування формату - Біоси комп'ютерів. Деякі з них мають досить непогані картинки (вони можуть включати в себе лого виробника, деякі елементи інтерфейсу та інше). Всі вони зроблені у форматі BMP. Растрові зображення такого плану чудово показують себе у системах без адекватного графічного інтерфейсу. Тому вони і використовуються в БИОСах.

Розмір

Варто зазначити, що хороша картинка у форматі BMP буде "важити" чимало. Вся справа в тому, що цей формат не використовує стиснення. Тому і розмір не може бути зменшено. Наприклад, якісна фотографія з роздільною здатністю 1280 на 720 точок буде мати розмір близько 300 мегабайт. Така особливість даного формату.

Внутрішня будова і розширення

Будова файлу BMP можна описати так: це одношарове зображення растрового типу з пристойною щільністю і гарною передачею кольору. В цьому і полягає головний недолік формату - він не може використовувати додаткові шари. Тому вони був витіснений в "інтернеті" більш просунутими форматами, підтримують багатошаровість.

Висновок

Отже, ми розглянули старий, але ще подекуди застосовується формат BMP. Це формат растрових зображень, який може похвалитися відсутністю всякої компресії і сумісність практично з усіма програмами як переглядачами, так і редакторами. Він може застосовуватися в сучасних програмах для забезпечення роботи інтерфейсу. А в операційній системі "Віндовс" він широко використовується й донині. Конвертувати формат в який-небудь інший не складає ніяких труднощів. Для цього є величезна кількість відповідного софта. І не тільки під "Віндовс". Загалом, цей формат ще буде жити, незважаючи на появу більш просунутих і якісних.

Популярі новини
Загрузка...