Блоки живлення: терморегулятори 24 pin і 20+4pin і інші роз'єми

356 0 Новини високих технологій

При бажанні зробити апгрейд персонального комп'ютера часто виникає питання про сумісності комплектуючих, роз'ємів і потужності блоку живлення. Для оновлення конфігурації ПК з метою збільшення його продуктивності можуть замінюватися материнські плати, процесор, планки пам'яті, інтегруватися більш потужна відеокарта.

Блоки живлення: терморегулятори 24 pin і 20+4pin і інші роз'єми
І якщо при заміні звуковий або графічної карти слід звернути увагу на відповідність гнізда на материнській платі, то при необхідності поміняти "мати" важлива і терморегулятори 24 pin блоку живлення.

Блок живлення PC і принцип його роботи

Блок живлення комп'ютера використовує мережеву напругу стандартного рівня 230V з частотою 50Hz (Росія). Принцип роботи досить простий: мережеве напруга випрямляється, чиститься і з допомогою генератора перетворюється в сигнал високої частоти з розмахом 310V+. А маленький високочастотний трансформатор перетворює високу напругу в потрібні для PC рівні з наступним випрямленням. Присутні в БП також стабілізація напруги та захисту по струму, напрузі і просунутих моделях по температурі.


Блоки живлення: терморегулятори 24 pin і 20+4pin і інші роз'єми
А тепер розберемося з розпіновкою 24 pin блоку живлення.

PC і напруги, необхідні для роботи

Для роботи сучасного комп'ютера від блоку живлення потрібні наступні рівні напруги: +3.3 в, +5 в, +12 вольт. Останнє (+12V) подається на двигуни, вентилятори і підсвічування, а низькі (+3.3 V і +5V) використовуються для живлення цифрових схем.
Блоки живлення: терморегулятори 24 pin і 20+4pin і інші роз'єми

Найбільший роз'єм блоку живлення ATX 24pin

Найбільший кабель з роз'ємом блоку живлення - 24 pin або 20+4 як він іноді називається ще. Роз'єм на 20 pin застосовувався для старих плат. Зараз це практично одне і те ж. Різниця лише в орендованій додаткової фішці на 4pin, за рахунок чого підтримуються плати нового зразка, які потребують більш щільного енергетичного раціону.


У цьому роз'ємі виконана терморегулятори 24 Pin, і блок живлення має всі вищеперелічені напруги. Також є службові контакти для включення і виключення комп'ютера і для подачі живлення від чергового джерела.
Блоки живлення: терморегулятори 24 pin і 20+4pin і інші роз'єми
Важлива особливість цього роз'єму - його можна вставити в гніздо строго в одному положенні. Забезпечене це тим, що всі контакти (pin) мають різну геометричну форму. Можете переконатися в цьому самі, але не варто старатися - плати дуже крихкі.

Розпаювання 24 pin блока живлення

Для зручності і простоти всі дроти напруги БЖ і всі службові контакти мають свій колір ізоляції. Варто їх запам'ятати на майбутнє. Спробуємо перерахувати їх, отже:
 • Чорний колір - загальний провід (COM). Щодо нього вимірюються всі напруги на виході блоку живлення.
 • Червоний колір - +5 вольт.
 • Жовтий колір - +12 вольт.
 • Помаранчевий колір - +33 вольта.
 • Синій колір - мінус 12 вольт.
 • Зелений (салатовий) - включення БЖ (PS-ON). Для вмикання (вимикання) блоку живлення потрібно короткочасно замкнути цей контакт на чорний дріт. У додатковому роз'ємі 4pin для версії 20+4 продубльовані напруги +12В, +5В і +3.3 V.
 • Блоки живлення: терморегулятори 24 pin і 20+4pin і інші роз'єми
  Як бачите, нічого складного в распиновке 24 pin блоку живлення сучасного комп'ютера немає.

  Додаткові роз'єми

  Крім головного роз'єму з сучасного блоку живлення виходять також додаткові штекери. Вони мають менше контактів, малі розміри. Призначені вони для підключення до периферійних пристроїв комп'ютера, таких як картрідери, оптичні пристрої, жорсткі диски HDD і SSD, дискретні аудіо - і відеокарти, модеми, вентилятори та інші пристрої.
  Роз'єми ці теж володіють ключами і захищені від неправильного підключення, що не скасовує вимоги бути акуратним і уважним, бо автору цих рядків вдалося вставити роз'єм додаткового живлення +12V CPU неправильно (але без поломок і негативних наслідків, просто плата не запустилася).
  Блоки живлення: терморегулятори 24 pin і 20+4pin і інші роз'єми
  Основні типи таких роз'ємів:
 • Molex - підводить до споживачам +5 в, +12 вольт і два COM.
 • PCI-E - в основному для материнських плат і відеокарт, в залежності від конфігурації можуть бути на 4 6 і 8 Pin. Подають +12V і розраховані на передачу великих струмів.
 • SATA 15 харчування підводить до оптичних приводів і жорстких дисків з інтерфейсом SATA. Містить +3.3 V, +5В і +12V, а також COM.
 • Існують також роз'єми для підключення дисководу магнітних дискет (флоппі дисків). Зважаючи на їх старості та безперспективності в даній статті не розглядаються.

  Популярі новини
  Загрузка...