ASP.NET - що це таке?

288 0 Новини високих технологій

По всій видимості, рядові користувачі, що використовують комп'ютери виключно для повсякденних потреб або в сфері розваг, з таким поняттям, як ASP.NET, стикаються навряд чи. Зате веб-розробники всіх рівнів підготовки знають цю платформу досить добре, хоча деякі з них і вважають, що вона, якщо можна так сказати, морально дещо застаріла. Тим не менш варто зробити невеликий екскурс в історію створення і розвитку технології ASP.NET. Що це таке, багатьом рядовим користувачам стане зрозуміло після прочитання нижче пропонованого матеріалу. При цьому спробуємо відштовхуватися від самих простих термінів, не особливо вдаючись у механізми функціонування цього інструменту, щоб кожен бажаючий міг збагнути, про що, власне, йдеться.


ASP.NET: що це таке?

І для початку зупинимося на самому інструментарії. Взагалі, вважається, що ASP.NET є досить потужним інструментом для швидкого створення веб-додатків, який входить практично в усі відомі на сьогодні версії платформи Microsoft .NET Framework.
ASP.NET - що це таке?
Сам же інструментарій містить спеціалізовані засоби у вигляді веб-сервісів, програмної інфраструктури та моделі програмування.
ASP.NET - що це таке?
Багато вважають, що ця технологія є певною спадкоємицею ASP. В чому схожість, безумовно, є, і саме тому, як вважається, багато програмісти можуть з легкістю перейти з застарілої платформи на використання більш нової. Однак насправді відмінності між цими двома середовищами більш істотні, що особливо сильно проявляється в організації внутрішньої структури середовища розроблення та забезпечення безпеки. Незважаючи на начебто здаються сучасні підходи до створення веб-сторінок і додатків, які закладені саме в цій платформі, багато програмісти ставляться до неї з явною недовірою, вважаючи за краще засоби PHP або щось подібне. Деякі відгуки свідчать про те, що не рятує ситуацію навіть покращена середовище розробки ASP.NET Core. Чи Так це, далі і спробуємо з'ясувати.


Для чого використовується ASP.NET на практиці?

Але це все були загальні фрази. Пересічному користувачеві потрібно знати, який практичний сенс у використанні такого інструментарію. У найпростішому випадку ASP.NET для професіоналів є досить непоганим засобом для швидкого створення динамічних веб-сторінок, які істотно відрізняються від статичних (ASP). Іноді і включаються в зміст HTML-сторінок веб-сервіси теж можна досить просто створити на основі інструментарію ASP.NET.
ASP.NET - що це таке?
При всьому цьому потрібно чітко розуміти, що все це дуже сильно взаємопов'язані саме з платформою Microsoft. NET Framework і працює виключно в виконуваної середовища (CLR Environment) на основі компилируемых мов. Щоб було зрозуміліше, спробуємо подивитися, що являють собою статичні і динамічні сторінки, а також особливу увагу приділимо питань безпеки.

Основні відмінності динамічних веб-сторінок від статичних

Отже, кажучи про те, що це, ASP.NET можна охарактеризувати як розширений набір інструментів, модулів і форм, що дозволяє дуже швидко створювати такі серверні веб-додатки, які могли б здійснювати динамічну взаємодію між самим сервером, на якому розташована сторінка або сервіс, і браузером, з якого користувач входить в інтернет. Але в чому відмінність динамічних і статичних сторінок? Статична сторінка, написана на HTML, спочатку містить тільки ті елементи, які були вказані безпосередньо в її коді, тобто в часі не змінюється. Але що робити, якщо вам потрібно розробити сторінку або додаток, в якому, наприклад, буде закладено відображення щоденного курсу валют?
ASP.NET - що це таке?
Якщо використовується статична сторінка, створена «вчора», сьогодні вона вже буде застарілою. А ось на динамічній сторінці лічильник курсу як раз і буде змінюватися. Природно, це тільки найпростіший приклад, оскільки технологія насправді набагато складніше. До того ж, якщо ви вже помітили, при створенні сторінок і сервісів такого типу можна відзначити і те, що в певному сенсі вони є самообновляемыми, завдяки наявності вбудованих модулів, що відстежують зміну того чи іншого параметра.

Історія створення

Перші згадки про ASP.NET відносяться до 1997 року, коли корпорацією Microsoft була реалізована перша версія сервера IIS, що стосувалося досліджень можливості своєрідного відокремлення змісту від оформлення з метою написання, так би мовити, «чистого» коду. Спочатку проект мав назву XSP, але що значила літера «Х» у скороченні, для багатьох досі залишається загадкою. Але тут потрібно розуміти, що сама технологія базувалася в той час на запатентованої компанією Sun Microsystems загальної середовищі програмування Java, тому немає нічого дивного в тому, що і сама платформа була написана саме на цій мові. зате з виходом виконується середовища CLR (Common Language Runtime) і фреймворку .NET вихідні принципи стали удосконалюватися, що і призвело в кінцевому підсумку до появи інструментарію ASP.NET, яким, незважаючи на особи, що користуються багато сучасні програмісти, хто б там що не говорив про старіння платформи.

Принципи використання і безпеки

Що стосується основних складових даної платформи, вона дозволяє писати «чисті» коди на будь-якій мові програмування, що входить до складу фреймворку .NET (наприклад, C#, J# Script .NET, VB .NET і ін). При цьому частково реалізація виконуваного коду в процесі формування сторінки покладена на так звану абстрактну програмну модель Web Forms. Крім того, при використанні IIS-авторизації ASP.NET суттєво підвищується і безпеку взаємодії сервера і клієнта на основі протоколу HTTP.
ASP.NET - що це таке?
Застосування архітектури Membership API дозволяє управляти навіть даними користувачів з інших джерел на зразок SQL Server або Active Directory. Сама ж аутентифікація виконується або за рахунок спеціальних форм, або прямо через Windows IIS.

Переваги перед ASP

У сенсі переваги над своєю попередницею ця платформа дійсно має ряд незаперечних переваг. Так, наприклад, прискорено виконання компилированного коду, а всі помилки виправляються ще на стадії первинної розробки, поліпшена обробка помилок в готовій програмі, швидка розробка веб-додатків стала можливою за рахунок використання безлічі виділених користувацьких шаблонів, бібліотек класів і елементів управління, з'явилася можливість написання вихідного коду на будь-якій мові, що підтримує .NET і т. д. Крім того, окремо можна відзначити, що тепер стало можливим кешувати сторінки цілком або частково для збільшення продуктивності і швидкості її завантаження в браузерах, використовувати master-сторінки і розширювані моделі подій, елементи управління і обробки запитів, а також застосовувати вбудовану підтримку AJAX.

ASP.NET Core

Ця гілка в розробці основної платформи, по суті своїй, зберегла ті ж принципи, які закладені в ASP.NET. Що це, з точки зору поліпшень?
ASP.NET - що це таке?
Тільки те, що Core є практично повним аналогом ASP.NET, але з відкритим вихідним кодом і базується на паттерне MVC. Крім того, сама платформа стала більш уніфікована по відношенню до інших програм, відпала необхідність жорсткої прив'язки до System.Web.DLL і IIS, і в неї з'явився власний вбудований інструментарій для забезпечення впровадження залежностей. А ось уніфікація дозволила оптимізувати використання методу Main і запуск веб-частини додатків.

Зв'язок між ASP.NET і Framework

Як вже було сказано вище, ASP.NET має досить строгу прив'язку до основного фреймворку, що вперше було відмічено при виході платформи версії 1.0. Сам фреймворк виступає в якості своєрідного засобу стандартизації звернення до викликів. У свою чергу, виконується середовище CLR дає можливість використовувати єдиний набір сервісів, незалежно від застосовуваного мови програмування.

Деякі нюанси установки

Що стосується установки платформи і розробки веб-додатків на основі .NET, більшість фахівців рекомендує для початкового ознайомлення встановлювати ASP.NET версії 2.0. Ця модифікація може використовуватися практично у всіх десктопних і серверних версіях Windows з супутніми сервіс-паками, починаючи з Windows 2000. Але самі готові сторінки бажано розміщувати виключно на Windows Server.

Чи можна обійтися без ASP.NET?

Як вважається, установка ASP.NET не є необхідною при використанні Visual Studio .NET 2005 року випуску і вище.
ASP.NET - що це таке?
У цьому наборі є спеціальний компонент Visual Web Developer Express Edition, для якого достатньо наявності лише основного фреймворка .NET. Системні вимоги виглядають вельми скромними (ЦП 600 МГц 128 Мб ОЗП), не кажучи вже про те, що на встановлення всіх компонентів, включаючи документацію, потрібно близько 13 Гб вільного місця на диску, але в процесі інсталяції VWD самостійно догрузит з інтернету ще близько 120 Мб. Не менш часто можна побачити і рекомендації по вибору MS WebMatrix – програми, що поєднує в собі і веб-сервер, і HTML-редактор, для якої окрема установка ASP.NET теж не є обов'язковою. Але, як вважає більшість експертів, цей редактор трохи незручний тим, що постійно видає запити на збереження тих файлів, які не піддавалися редагування взагалі. Втім, яке саме додаток використовувати в якості основного, кожен програміст або веб-розробник вирішує сам. І тут дуже часто вибір на користь того або іншого рішення буде залежати від того, якого спрямування веб-додаток ASP.NET або сторінку ви створюєте, і якими інструментами вам зручніше користуватися в практичному відношенні.

Епілог

Ось коротко і все, що стосується опису платформи та інструментарію ASP.NET. Що це таке і для чого потрібно, здається, вже трохи зрозуміло. А взагалі, опис, особливо з приведенням безлічі прикладів, можна ще продовжувати і продовжувати, але пересічному користувачеві, який про ASP.NET особливого поняття не має, це нічого не дасть. Для початкового ознайомлення поки буде досить і того, що було наведено вище. Якщо ж захочете вникнути в суть використання таких інструментів в веб-програмуванні або дизайні, краще почитати розширену документацію, представлену навіть на офіційних ресурсах розробника, не кажучи вже про значну за змістом довідкової системи, яка передбачена для всіх інстальоване програмних продуктів такого типу в них самих.

Популярі новини
Загрузка...