Розблокування ядер: види та відмінність процесорів, методи, інструкції і програма для розблокування

239 0 Новини високих технологій

В рамках цього невеликого матеріалу буде розглянута така досить складна на перший погляд операція, як розблокування ядер. Будуть наведені можливі способи її виконання та надано рекомендації щодо того, який з них вибрати в кожній конкретній ситуації. Додатково будуть перераховані найменування колекцій моделей мікропроцесорів, на яких її можна реалізувати.

Розблокування ядер: види та відмінність процесорів, методи, інструкції і програма для розблокування

Призначення

Розблокування ядер, які були спочатку деактивовані компанією-виробником мікропроцесорів, дозволяє підвищити рівень швидкодії обчислювальної системи за рахунок залучення невикористовуваних в номінальному режимі функціонування ресурсів обробки програмного коду. Як правило, розробники створюють певні модифікації напівпровідникових кристалів. Далі, за рахунок відключення тих чи інших компонентів, що формуються проміжні моделі ЦПУ.


Наприклад, спочатку мікропроцесор оснащений двома модулями для обробки коду. Потім за рахунок деактивації на програмному рівні одного з них виходить низько продуктивний одноядерний ПРОЦЕСОР. Фізично ж обчислювальний блок залишається і він відключений на рівні BIOS. Тобто за рахунок модифікації програмного забезпечення можна використовувати в подальшому в процесі експлуатації.
Розблокування ядер: види та відмінність процесорів, методи, інструкції і програма для розблокування

Чіпи якої компанії підходять?

На сьогоднішній день напівпровідникові чіпи лише одного виробника підходять для такої операції, як розблокування ядер. АМД - це та компанія, яка до недавніх пір масово вдавалася до деактивації різних елементів мікропроцесорної системи. Компанія "Інтел", у свою чергу, такий підхід не практикує. Її чіпи за замовчуванням оснащені максимальною кількістю блоків обробки коду. Тобто якщо чіп лінійки Pentium має два фізичних модуля виконання операцій, то деактивуючих елементів у нього просто не існує.


Моделі мікропроцесорів

На поточний момент розблокування ядер можлива на таких моделях чіпів лише тільки для комп'ютерної платформи АМ3:
 • ПРОЦЕСОРИ початкового рівня модельного ряду Septron. Всі чіпи даної серії за замовчуванням укомплектовані двома фізичними блоками для обробки програмного коду. Молодші одноядерні пристрою в цьому випадку виходять шляхом деактивації одного обчислювального модуля.
 • Мікропроцесори серії Athlon II. У цьому разі з двох і трьох ядерних чіпів можна отримати повноцінні чотирьох-блочний ЦПУ. Знову-таки, якщо при цьому активується ще і третій рівень кеша, то процесор може перетворитися на повноцінний Phenom II. При цьому загальна продуктивність ПК суттєво зросте.
 • Обчислювальні пристрої серії Phenom II за аналогією з ПРОЦЕСОРІВ лінійки Athlon II з 2 або 3 блоками для реалізації обчислювальних операцій можуть перетворитися на повноцінні 4-модульні чіпи.
 • В рамках ж пізніших обчислювальних платформ компанії АМД АМ3+ і АМ4 така практика не отримала подальшого розвитку. Тобто всі обчислювальні блоки чіпів за замовчуванням активовані спочатку. Єдиний спосіб збільшити продуктивність в цьому випадку – це розгін ЦПУ.
  Розблокування ядер: види та відмінність процесорів, методи, інструкції і програма для розблокування

  Способи розблокування

  Розглянута в рамках цього огляду операція може бути виконана двома способами. Один з них полягає в тому, що використовується система BIOS. Виробники системних плат для цих цілей рекомендували використовувати пункт ACC (чіпсети АМД) і UCC (набори логіки NVidia). Знову-таки, ця опція доступна лише на нових моделях таких пристроїв, які були випущені в 2012 році або пізніше.
  Другий варіант активації відключених обчислювальних елементів ЦПУ – це програма для розблокування ядер процесора. У цьому випадку задіяти невикористовувані елементи мікропроцесора можна на будь-якої моделі системної плати, в тому числі і на тих, які були випущені раніше 2012 року.
  Розблокування ядер: види та відмінність процесорів, методи, інструкції і програма для розблокування

  Використовуємо BIOS. Особливості застосування

  Досить просто за допомогою системи BIOS виконується розблокування ядер. AMD в материнських платах починаючи з 2012 року, як було раніше зазначено, передбачила для цих цілей окремий пункт – АС. Алгоритм включення відключених елементів в цьому випадку такий:
 • При запуску комп'ютера натискаємо кнопку Del при появі тестової сторінки.
 • У вихідному вікні системи BIOS вибираємо пункт Advanced за допомогою навігаційних клавіш.
 • Далі знаходимо пункт АСС і переводимо його з стану Disabled в Enabled.
 • З використанням кнопки F10 виходимо з BIOS. При цьому не забуваємо зберегти зміни.
 • Після завантаження комп'ютера перевіряємо ресурси ПК і тестуємо його працездатність. Якщо з якихось причин обчислювальна система не завантажується або ж працює нестабільно, то за допомогою перемикача JP1 скидаємо налаштування BIOS до вихідного стану.
 • Розблокування ядер: види та відмінність процесорів, методи, інструкції і програма для розблокування

  Застосовуємо спеціалізований софт

  Тепер розберемося на прикладі Core Unlocker від ASUS, яка може бути використана програма для розблокування ядер. У цьому випадку порядок задіяння деактивуючих елементів наступний:
 • Викачуємо необхідний спеціалізований софт з офіційного сайту виробника системної плати. Инсталлируем його.
 • Далі необхідно запустити це програмне забезпечення. Потім за допомогою спеціальних перемикачів в інтерфейсі софта активуємо ті чи інші апаратні елементи.
 • Далі тестуємо і перевіряємо стабільність роботи ПК. Якщо виникають проблеми у процесі експлуатації ЕОМ, то повертаємо все до вихідного стану.
 • Розблокування ядер: види та відмінність процесорів, методи, інструкції і програма для розблокування

  Перевірка працездатності ПК після активації додаткових модулів ЦПУ

  Після того як розблокування ядер процесора була виконана в повному обсязі, необхідно здійснити комплексну перевірку обчислювальної системи на стабільність і надійність роботи. Для цього спочатку необхідно встановити і запустити програму CPU-Z. В її основний вкладці переглядаємо характеристики чіпа. Далі потрібно проінсталювати утиліту комплексної перевірки працездатності персонального комп'ютера AIDA 64. Після її запуску здійснюємо тест стабільності і надійності роботи ПК. Якщо ЕОМ у процесі перевірки починає функціонувати нестабільно, то вимикаємо його і скидаємо з допомогою перемикача налаштування BIOS.

  Який спосіб краще?

  Якщо в комп'ютері встановлена стара модифікація системної плати, яка була випущена до 2012 року, то можна використовувати спеціалізований софт. А от на більш нових версіях таких компонентів можна задіяти будь-який спосіб включення деактивуючих компонентів мікропроцесора. Але краще застосувати все ж систему BIOS. Цей спосіб більш надійний і безпечний.
  Розблокування ядер: види та відмінність процесорів, методи, інструкції і програма для розблокування

  Висновок

  У цьому матеріалі був розписаний алгоритм виконання такої операції, як програмна розблокування ядер в процесорах компанії AMD. Це єдиний виробник мікропроцесорної техніки, який допускав подібне використання свого обладнання. Така практика одержала широке поширення для сокет АМ3. Але потім у рамках АМ3+ і АМ4 вона пішла в небуття.

  Популярі новини
  Загрузка...