Програміст Річард Столлман: біографія борця за вільне

316 0 Новини високих технологій

Ім'я відомого американського програміста Річард Столман навічно вписано в історію розвитку інформаційних технологій. Причому широку славу він набув не тільки розробками численних різних додатків, але і яскраво вираженою позицією в питанні захисту програмного забезпечення. Будучи ідеологом концепції під назвою копілефт, Столлман для одних є своєрідним кумиром, інші ж дали йому епітет "одіозний". Про життя і кар'єру винуватця гарячих суперечок можна прочитати в цій статті.

Комп'ютерний геній

Незважаючи на неоднозначність особистості, багатьох цікавлять різні дані і факти, що стосуються Річард Мэттью Столлман: в якому році народився, де отримав освіту і як увійшов до числа найвідоміших програмістів світу.


Майбутній хакер-філософ народився в 1953-м, 16 березня (за знаком зодіаку – Риби). Місцем появи Річарда на світ став нью-йоркський Манхеттен, де в той час жили його батьки, євреї за національністю. Батько – Деніел Столлман, мати – Еліс Ліппман.
Програміст Річард Столлман: біографія борця за вільне
У Нью-Йорку пройшли дитячі та юнацькі роки Річарда. Тут він пішов у школу і здобув середню освіту. Комп'ютери займали значне місце в житті Столлман, ще коли йому ледь виповнилося десять. Вже в ті часи хлопчик активно цікавився пристроєм цих апаратів. Його настільною книгою була інструкція до комп'ютера IBM моделі 7049. У старших класах і по закінченні школи Річард Столлман вже не вивчав ПК – він з ними працював. У вісімнадцятирічному віці обдарований юнак влаштувався в Нью-Йоркський науковий центр IBM. Його першими творами стали:


 • програма, написана на фортране;
 • препроцесор для ПЛ/1.
 • Це заняття Столлману вдавалося поєднувати з волонтерською роботою в якості лаборанта в університеті Рокфеллера на кафедрі біології. Професор, який був його керівником, пророкував Річарду славу великого вченого. Але, всупереч думку колеги, Столлман волів біології область фізики та математичної науки.

  Хакер-відмінник

  У 1971 році Річард відправився в Кембридж, де успішно поступив в місцевий прославлений університет Гарвард. Будучи студентом одного з найскладніших початкових курсів математики в США, він отримував вищі оцінки. Ще протягом першого року навчання Річард Столлман влаштувався на роботу в якості програміста в Лабораторію штучного інтелекту (ЛІІ), що знаходиться при відомому МІТ (Массачусетському інституті технології). А також став постійним членом вузівської хакерської групи.
  Програміст Річард Столлман: біографія борця за вільне
  У цьому інститутському співтоваристві він швидко прославився під вигаданим ніком РМС, утвореному за ініціалами його повного імені (Річард Мэттью Столлман). У біографії програміста це хакерское захоплення зіграло в якомусь сенсі вирішальну роль. У 1974 році Річард отримав гарвардський диплом з відзнакою і став бакалавром фізики. Недовго думаючи, він продовжив навчання в аспірантурі МІТ. Але вже через рік зрозумів, що фізика – це не зовсім те, чого він хоче присвятити своє життя. Столлман кинув навчання і з головою поринув у роботу в ЛІІ. Програмування стало головним, якщо не єдиним інтересом Річарда.
  В кінці 1970-х років і початку 80-х він активно трудився над розвитком штучного інтелекту (ШІ). В цей же час у Столман розгорається своєрідний внутрішній конфлікт, в якому волелюбний хакер протистоїть звичайному законослухняному програмісту. Перший почав здобувати перемогу досить швидко – такий характер Річард Столлман. Свобода у всіх сферах життя була і залишається для нього куди більш цінною річчю, ніж просто розвиток і прогрес.

  Противник копірайту

  Спочатку бунт хакера висловлювався тільки у формі критики, зокрема з приводу обмеження комп'ютерного доступу в ЛІІ. У 1977 році слова перетекли в справу – Річард зламав пароль лабораторної системи захисту.
  Програміст Річард Столлман: біографія борця за вільне
  Тим часом копірайт набирав обертів – ліцензії, що обмежують користування, випускалися одна за одною. Після прийняття у США закону про авторське право Столлман зрозумів: пора переходити до рішучих дій. Він створював клони програм з метою надати користувачам ідентичний продукт, який не має обмежень зміни та поширення. Політику комерційних організацій, що випускають ліцензійно захищене, Річард відкрито називав неетичною і антигромадською. Восени 1983 року він повідомив про розробку власного проекту, іменованим ГНУ. Ця операційна система (ОС) вільного типу повинна була стати головним дітищем Столлман. У підтримку свого проекту він організував і очолив рух, мета якого полягала в боротьбі за відкрите ПЗ.
  Програміст Річард Столлман: біографія борця за вільне
  У 1984 році Річард залишив МІТ і впритул приступив до роботи над ГНУ. Протягом наступних десятиліть на світ з'явилося безліч корисних програм, пов'язаних з ГНУ. Але як ОС цей проект розробляється по сей день. В 1991 році на основі ГНУ фінський студент створив оперативну систему, яка отримала назву "Лінукс".

  Письменство

  На закінчення варто відзначити ще одну цікаву деталь біографії Річард Столман – його літературну діяльність. Протягом своєї кар'єри програміста він регулярно публікував статті. Але вінцем його письменства є вражаючий антиутопический розповідь "Право читати". Він оповідає про можливі наслідки збереження копирайтных законів у попередній формі. Як видно, Столлман буде просувати створену ним концепцію будь-якими шляхами.

  Популярі новини
  Загрузка...