Гріється жорсткий диск: причини, усунення перегріву, наслідки та профілактика

188 0 Новини високих технологій

Вінчестер - важливий компонент системи. Він працює над збереженням особистих даних і тих, які виробляє ОС. Але в системі з будь-яким елементом виникають проблеми. Не став винятком жорсткий диск. Гріється він з різних причин, з якими і належить розібратися.

Завдання пристрої

Перш ніж розбиратися з проблемами, які стосуються ЗАЛІЗНИЧНОГО, необхідно зрозуміти, які завдання він виконує. Жорсткий диск відповідає за зберігання даних на комп'ютері. Працює пристрій з магнітною записом. Допомагає системі зберігати дані довгий час, безперешкодно зчитувати їх і записувати.
Гріється жорсткий диск: причини, усунення перегріву, наслідки та профілактика
Те, що жорсткий диск гріється, позначається на його популярності. Якщо раніше у користувачів не було альтернативи, зараз кожен може замінити галасливий і проблемний вінчестер на твердотільний накопичувач.


Зараз SSD може дозволити собі не кожен користувач, до того ж не у всіх системах раціонально купувати це обладнання. Але воно як і раніше відрізняється високою швидкістю, тихою і безперебійною роботою. Тому зараз так популярні комбінований варіанти пристроїв.

Проблема з нагріванням

Чому гріється жорсткий диск? Справа в тому, що проблема перегріву часто зустрічається у цього пристрою. Особливо проблеми виникають з моделями, які працюють із швидкістю 7200 об/хв. В середньому температура вінчестера не повинна підніматися вище 50 °С, але іноді зустрічаються показники і в 60-70 °С. Також небажаною є знижена температура пристрою. За всіма показниками необхідно стежити, щоб не допускати помилок.

Причини

Якщо гріється жорсткий диск на комп'ютері, потрібно відшукати причини цього. Звичайно, їх може бути велика кількість, але існує п'ять найпоширеніших, які з великою ймовірністю сталися саме з вашим пристроєм.


Гріється жорсткий диск: причини, усунення перегріву, наслідки та профілактика
По-перше, однією з причин може стати близьке розташування компонентів один до одного в корпусі. Іноді користувач розраховує неправильно місце в шасі, а непродумана система охолодження може погіршити ситуацію. Подібні проблеми можуть зустрічатися і в корпусі форм-фактора microATX. Всі компоненти виділяють тепло, а вентилятори не справляються зі своєчасним охолодженням. По-друге, можливо, закінчився термін експлуатації пристрою. Звичайно вінчестер служить близько 5-6 років, тому після закінчення цього терміну можливі перегріви і інші неполадки ЖД. По-третє, жорсткий диск гріється із-за поганої вентиляції в корпусі, а також забрудненого шасі. Пил і бруд часто виявляються головною проблемою в цьому питанні. Багато користувачі забувають, що чистоту ПК потрібно наводити раз в півроку, а по можливості ще частіше. Четверта причина - окислення контактів. Цю проблему, швидше за все, можна було б віднести до такі депозити терміном експлуатації, але, на жаль, це може статися і передчасно. І нарешті, п'ята причина - проблеми зі шлейфом. Можливо, кабель пошкоджений або погано підключений, тому електричний струм «скаче», а нестабільна робота призводить до перегріву.
Гріється жорсткий диск: причини, усунення перегріву, наслідки та профілактика

Визначення температури

Для того щоб переконатися в тому, що жорсткий диск сильно гріється, необхідно отримати дані на цей рахунок. Для цього доведеться виміряти температуру. Ніякі термометри або датчики в цьому випадку не знадобляться. Достатньо буде встановити програму і провести аналіз пристрою.
Спеціалізованого софту для вимірювання температури багато, але є найпопулярніші, які допомагають правильно провести тестування жорсткого диска. Користувач на вибір може встановити HDDlife Pro, HWMonitor, SpeedFan. Ці три утиліти справляються з поставленими завданнями і можуть дати необхідну інформацію. Кожна програма збирає дані і по інших компонентах. Але нас цікавлять показники навпроти рядка HDD або безпосередньо назви жорсткого диска.
Гріється жорсткий диск: причини, усунення перегріву, наслідки та профілактика
Зрозуміти те, що вінчестер гріється, можна, і послухавши його уважно. Зазвичай саме дивні звуки видають проблеми з ЖД. Але в цьому випадку варто розуміти, що проблеми вже дійсно серйозні, а значить, необхідно терміново перенести особисті дані на інший носій, поки вінчестер не видалив їх самостійно.

Чого чекати після перегріву?

Якщо жорсткий диск гріється на компі, ні до чого хорошого це не призведе. Проблему доведеться терміново вирішувати, поки не з'явилися більш серйозні наслідки. Якщо утиліта показує температуру вище 60 °С, потрібно відразу вберегти свої особисті файлів від видалення, оскільки магнітне покриття вже починає псуватися, а значить, і сектори блокують дані в них. Звичайно, якщо це вже сталося, відновити файли допоможуть фахівці. Але не завжди це можна зробити в повному обсязі, не завжди може вийти впоратися з проблемою в принципі. В цілому перегрів може призвести до повного знищення жорсткого диска, тому краще відразу знайти причини і відновити роботу пристрою.

Перше, що потрібно зробити

Отже, ви визначили, що гріється жорсткий диск. Що робити? Потрібно відразу знизити навантаження на вінчестер. Для цього відключаємо ресурсомісткі програми, а після проводимо дефрагментацію. Для цього необхідно перейти в «Мій комп'ютер», вибрати по черзі кожен диск і клацнути по ньому правою кнопкою миші. У «Властивостях» вибираємо вкладку «Сервіс» і знаходимо запуск дефрагментації. Тут же можна запустити перевірку вінчестера на помилки.
Гріється жорсткий диск: причини, усунення перегріву, наслідки та профілактика
До речі, дефрагментація багатьма фахівцями вважається профілактикою від різних проблем. Тому важливо виконувати її і перевіряти ЖД на помилки регулярно, хоча б раз в 3-6 місяців, залежно від завантаженості системи.

Близьке розташування елементів в корпусі

Це одна з перших причин, по якій може відбувається нагрів вінчестера. Тут варіантів кілька. По-перше, можна перенести всі компоненти з невеликого корпусу в стандартний форм-фактор ATX, по-друге, можна налагодити потужне охолодження, яке якраз і допоможе підтримувати систему в нормальному температурному режимі.

Строки експлуатації

Звичайно, якщо вінчестеру більше 6 років, то подібні проблеми не повинні бути сюрпризом для користувача. Є ймовірність, що ЗД проживе і понад 10 років, але тут все залежить від сумлінності виробника та його можливостей.

Якщо ж ви стали помічати, що пристрій все частіше дає збій, перегрівається або знищує ваші дані, то краще придбати нове.

Погана вентиляція і пил

Це, мабуть, найпоширеніша проблема. Вона може також впливати і на працездатність інших компонентів. За чистотою корпусу і правильним охолодженням необхідний весь час уважно стежити, інакше можна втратити основні деталі системи.
Гріється жорсткий диск: причини, усунення перегріву, наслідки та профілактика
Навіть якщо ви придбали або зібрали домашній ПК, який у цілому не потребує потужної системи охолодження, крім вентилятору на процесорі все одно потрібен хоча б один кулер до корпусу. Якщо ж ви плануєте робити геймерське пристрій, тоді потрібно не поскупитися і придбати 3-4 кулера в корпус і встановити потужний вентилятор на процесор. Чистка системника - важливе завдання кожного користувача ПК. Йому потрібно приділяти увагу хоча б 3-4 рази на рік. Чистити систему нескладно. Для цього потрібно відкрити одну з бічних кришок корпусу і відразу позбутися від крупного сміття всередині. Це можна зробити за допомогою сухої ганчірки. Далі доведеться продути системник або маленький пилососом, або особливим балончиком зі стисненим повітрям. Також потрібно пам'ятати про лопатях вентиляторів. Їх потрібно зняти, для чищення використовувати балончик зі спиртовими серветками.

Окислення і проблеми зі шлейфом

Якщо жорсткий диск гріється з цих причин, краще всього звернутися до фахівців. Самостійно позбавлятися від окислення або поміняти шлейф буде непросто. Хоча і на цей випадок є інструкція.
Для того щоб позбавити плату від окислів, потрібно відкрутити її від корпусу, оглянути на наявність нальотів і інших дефектів. Далі зняти зубочисткою великі шматки, а після протерти всі гумкою. В кінці можна протерти спиртовими серветками поверхню і дати їй висохнути. Тепер можна повертати плату на місце.
Гріється жорсткий диск: причини, усунення перегріву, наслідки та профілактика
Якщо проблема зі шлейфом, достатньо придбати новий або перевірити існуючий на іншому жорсткому диску.

Проблема з ноутбуком

Якщо гріється жорсткий диск на ноутбуці, то потрібно повторити всі попередні рекомендації для вінчестера комп'ютера. Для початку провести перевірку диска і дефрагментації. Після обов'язково перевірити температуру. Далі можна здійснити чищення ноутбука. Але на жаль, не кожен користувач зможе це зробити самостійно, можливо, доведеться вдатися до допомоги фахівців. Якщо нічого з вищезгаданого не допомогло, доведеться віднести вінчестер до майстрів, які однозначно зможуть визначити коректність його роботи. Пам'ятайте, що робити самостійно вищеописані операції слід обережно. Якщо у вас немає досвіду, краще відразу звернутися в сервісний центр.

Популярі новини
Загрузка...