Навіщо потрібен VPN? Опис підключення і правильна настройка

274 0 Новини високих технологій

Щодо віднедавна технології VPN стали дуже популярними серед користувачів комп'ютерної та мобільної техніки. Більшість, правда, особливо не замислюється над тим, навіщо потрібен VPN на телефоні, планшеті, стаціонарному комп'ютері і ноутбуку, або як це все працює. Спробуємо розглянути деякі аспекти цих питань, особливо не вдаючись у технічні терміни та опису принципів функціонування.

Що таке VPN в загальному сенсі?

Скорочення VPN утворено від англійського словосполучення Virtual Private Network, що дослівно означає «віртуальна приватна мережа». На жаль, даний термін далеко не в повній мірі характеризує і саму організацію таких мереж, і принципи роботи, і навіщо потрібен VPN взагалі. Так, звичайно, деякі висновки з визначення можна зробити. Зокрема, абсолютно чітко можна зрозуміти, що під таким визначенням мається на увазі мережу, до якої має доступ обмежене число користувачів.


Проте мережа ця не проста, а захищена, причому таким чином, що передаються і приймаються дані проходять через своєрідний тунель в зашифрованому вигляді, а отримати до них доступ поза мережі практично неможливо. Але це тільки загальне поняття. Якщо копнути глибше, можна знайти чималу схожість VPN з анонімайзер, або аналогічними проксі-серверами, які здатні забезпечувати не тільки захист інформації, але ще і анонімність перебування користувача в Інтернеті, природно, навіть з приховуванням слідів відвідування тих чи інших ресурсів.

Розуміння технології тунелювання

Говорити про те, навіщо потрібен VPN, без розуміння того, як це все працює, хоча б на найпримітивнішому рівні, не доводиться. Тому коротко зупинимося саме на принципах функціонування зв'язків такого типу. Для простоти пояснення скористаємося наступним прикладом.


Навіщо потрібен VPN? Опис підключення і правильна настройка
Передача даних від одного комп'ютера або мобільного пристрою іншому здійснюється виключно через спеціальний захищений канал, званий тунелем. На виході трафік шифрується, а на вході дешифрування можна зробити тільки при наявності відповідного ключа, який відомий тільки передавальної і приймаючої сторони. Оскільки доступ до мережі теж обмежений, скористатися нею можуть тільки зареєстровані юзери. Але, говорячи про те, навіщо потрібен VPN вдома або в офісі і на різних пристроях при роботі в Інтернеті, особливо слід звернути увагу і на те, що при використання таких технологій змінюється зовнішній IP-адресу девайса, з якого здійснюється підключення до певного ресурсу. Для чого це робиться? Справа в тому, що кожному пристрою при підключенні до Всесвітньої павутини призначається унікальний зовнішній ідентифікатор (IP-адреса), нехай навіть динамічно змінюваний, який безпосередньо залежить від географічного положення провайдера. Виходячи з цього, неважко зміркувати, що доступ до деяких сервісів або сайтів в певному регіоні може бути просто заблокований. А VPN як раз і дозволяє обійти такі обмеження.

Навіщо потрібен VPN?

Якщо ж говорити про практичну сторону необхідності використання VPN, можна навести кілька конкретних прикладів. Припустимо, ви приходите в кафе, де можна отримати безкоштовний доступ до Wi-Fi, і входите в будь-яку соціальну мережу з введенням логіну та паролю. Оскільки сама публічна мережа Wi-Fi володіє дуже низьким рівнем захисту, або та відсутній зовсім, отримати доступ до ваших даних будь-якому грамотному зловмиснику шляхом злому каналу передачі праці не складе. Добре, якщо справа стосується тільки таких ресурсів. А що, якщо в даний момент ви намагаєтеся виконати якусь банківську операцію з використанням того ж мобільного додатка? Де гарантія, що така інформація не буде вкрадена? Тепер-то, напевно, і стає зрозуміло, навіщо потрібен VPN на iPhone або Android-пристрої. Те ж саме стосується і всіх стаціонарних або переносних комп'ютерів.
В якості ще одного, правда, сумного прикладу можна привести Україну, де відносно нещодавно на державному рівні було прийнято один з найбезглуздіших законів про блокування деяких російських соціальних мереж«Однокласники», «ВКонтакте») і сервісів, включаючи пошукові та поштові служби Yandex і Mail.Ru не кажучи вже про заборону деяких інформаційних інтернет-видань. Спочатку серед користувацької аудиторії це викликало справжній шок, але потім багато хто швидко зметикували, що використання VPN дозволяє обійти ці обмеження в два рахунки навіть без особливих знань в області комп'ютерних технологій. Інша справа – Китай і Північна Корея. На території цих країн навіть VPN не допомагає, оскільки там встановлені такі потужні файрволы, що пробитися крізь їх захист практично неможливо.
Ще один аспект можна пов'язати з наявністю в Інтернеті сервісів, які доступні тільки для окремо взятих регіонів. Так, наприклад, просто так послухати інтернет-радіо, призначений для трансляції виключно на території США, не вийде, оскільки для Східної Європи цей сервіс є закритим. Тобто після визначення вашого регіону на основі зовнішнього IP пристрою, з якого здійснюється спроба підключення, ви доступ до сервісу просто не отримаєте. Зміна адреси за рахунок використання VPN-клієнта вирішує цю проблему запросто!

Як використовувати VPN в браузерах?

Навіщо потрібен VPN, трохи розібралися. Тепер давайте подивимося на практичне використання таких технологій стосовно до самим звичайним інтернет-браузерів. Для всіх браузерів сьогодні можна знайти безліч плагінів у вигляді додатково встановлених розширень, серед яких присутні і спеціалізовані VPN-клієнти начебто friGate, Browsec і їм подібні. Вигідно відрізняється від всіх інших оглядачів браузер Opera, в якому такий клієнт є вбудованим.
Навіщо потрібен VPN? Опис підключення і правильна настройка
Для його першої активації необхідно використовувати розділ безпеці основного меню, а для повторного включення або відключення – спеціальний перемикач, внесений на панель ліворуч адресного рядка. При цьому можна довіритися автоматичним налаштуванням або ж вибрати бажаний регіон самостійно.

Навіщо потрібен VPN? Опис підключення і правильна настройка
На зображенні вище показаний приклад доступу до стартовій сторінці «Яндекса» в Україні з вимкненим і включеним клієнтом. Як бачите, обхід блокування здійснюється елементарно.

Програми загального призначення

Однак тільки браузерами справа може і не обмежуватися, оскільки доступ до Інтернету в будь-який момент може бути витребуваний і деякими програмами, встановленими на комп'ютері або мобільному девайсі. Офіційні сайти таких додатків теж можуть бути заблоковані. Зокрема, мова йде про оновлення антивірусів «Лабораторії Касперського» і пакетів Dr. Web. Навіщо потрібен VPN в цьому випадку, напевно, зрозуміло і так. Без оновлення антивірусних баз або компонентів захисних програм повноцінне забезпечення захисту стане просто неможливим. Але ж установка апдейтів проводиться не через браузер, а безпосередньо при зверненні до ресурсу самою програмою. У такій ситуації допомагають спеціальні програми, які змінюють зовнішній IP комп'ютера для всіх встановлених аплетів.
Навіщо потрібен VPN? Опис підключення і правильна настройка
Одним з найбільш цікавих додатків можна назвати програму SafeIP, яка може налаштовувати адреси та автоматично, і з наданням вибору регіону самому користувачеві. В рівній мірі це відноситься і до всіляких поштовим клієнтам зразок Mail.Ru Agent, для яких обхід блокування здійснюється аналогічним методом.

Навіщо потрібен VPN-сервер?

Що ж стосується серверів цього типу, їх призначення полягає більше в забезпеченні безпеки мережі з обмеженням користувальницького доступу і шифруванням інформації. Це дозволяє в більш високій мірі захистити власне бездротове з'єднання. Знову ж таки, після підключення до такого сервера проводити обхід блокувань різного рівня на окремо взятих пристроях буде не потрібно. Крім того, це дозволяє організувати мережу на основі підключення через Інтернет з різних точок світу.

Створення та налаштування VPN-сервера засобами Windows

В принципі, створити сервер в домашніх умовах можна навіть з використанням засобів Windows. Правда, використовувані принципи дещо відрізняються від того, що пропонують сторонні програми.
Навіщо потрібен VPN? Опис підключення і правильна настройка
У Windows спочатку потрібно увійти в мережеві настройки (ncpa.cpl), створити нове входить підключення, вибрати користувача з максимальним набором адміністративних прав, активувати дозвіл підключення користувачів через Інтернет (VPN), задіяти потрібний протокол TCP/IP і вказати користувачів, яким буде дозволено підключення.
Навіщо потрібен VPN? Опис підключення і правильна настройка
Для підключення потрібно буде знати адресу створеного сервера і логін з паролем. Примітка: ця методика працює тільки для пристроїв зі статичними адресами, а в деяких випадках (якщо з'єднання VPN здійснюється через роутер) на маршрутизаторі потрібно виконати відкриття (кидок) порту 1723 що безпосередньо залежить від моделі використовуваного маршрутизатора.

Мобільні настройки і додатки

Нарешті, подивимося, навіщо потрібен VPN на Android. В принципі, призначення таких технологій практично нічим не відрізняється від звичайних комп'ютерів. Різниця може бути тільки в налаштуванні. Наприклад, створити сервер (точку доступу) можна засобами самої системи або використовувати сторонні програми. Для комфортного доступу до сайтів можна скористатися мобільною версією браузера Opera. Але навіщо потрібен VPN Master – одна з найпопулярніших програм для мобільних девайсів?
Навіщо потрібен VPN? Опис підключення і правильна настройка
У певному сенсі вона являє собою аналог згаданого вище додатка SafeIP і дозволяє обійти можливі обмеження для всіх без винятку сервісів, включаючи новини, оновлення антивірусів, прослуховування інтернет-радіо або музики в спеціальних додатках як Spotify, не розрахованих на використання в певному регіоні.

Популярі новини
Загрузка...