Розгін і копіювання процесора: як впливає процедура на роботу комп'ютера?

430 0 Новини високих технологій

Процесор - це складний компонент, який відповідає за працездатність всіх систем. Головна проблема процесора полягає в тому, що він гріється при максимальних навантаженнях. І тому йому потрібно гарне охолодження. Але далеко не у всіх є можливість встановити рідинне охолодження або просунутий кулер. Багато користувачів чули про скальпировании "каменю". Мовляв, це допомагає помітно знизити його температуру і забути про перегрів. Що значить "скальпувати процесор" і навіщо це потрібно робити? Відповідь на запитання міститься в даному матеріалі.

Поняття скальпування

Поняття "копіювання" заснована на історії. Під час колонізації Північної Америки європейцями велися війни з корінним населенням (індіанцями) за території. Індіанці племен ірокезів, черокі і шошонів любили знімати скальп з блідолицих. Тобто знімати шкіру з верхівки черепа разом з волоссям. Це діяння називалося "зняти скальп". Те ж саме мають на увазі, коли говорять, що потрібно "скальпувати процесор". З "каменя" знімається захисна кришка, прочищаються всі вентиляційні отвори і замінюється термопаста. Після проведення всіх маніпуляцій кришка надівається назад (індіанці так не робили), і процесор знову готовий до роботи.


Розгін і копіювання процесора: як впливає процедура на роботу комп'ютера?
Навіщо скальпувати процесор? Справа в тому, що за довгі роки роботи термопаста, що зв'язує чіп і кришку, всихає. Також забиваються пилом і брудом вентиляційні шахти біля основи процесора. Все це підвищує температуру "каменю" під кришкою і знижує ефективність тепловідведення. Також скальпування часто застосовують перед розгоном процесора. Для того щоб відведення тепла був краще. Іноді заміна термопасти потрібно навіть для нових процесорів, так як штатна нікуди не годиться. Загалом, копіювання допомагає продовжити життя процесора і не дає йому перегрітися.

Які процесори потрібно скальпувати?

Потрібно скальпувати процесор, який тільки що дістали з коробки? Щоб відповісти на це питання, одним реченням не обійтися. Достовірно відомо, що більша частина продуктів від AMD потребує скальпировании відразу після покупки, так як хлопці з "червоного" дивізіону частенько використовують неякісну термопасту. Що стосується Intel, то тут не все так погано. Список "каменів", які необхідно піддати процедурі скальпування відразу після покупки, вкрай малий: це процесори серії Core (i3 i5 i7) третього покоління. З ними у "Інтел" щось не заладилося. Тому краще перестрахуватися. Інакше ці "камені" будуть сильно грітися і в результаті просто згорять "на роботі".


Розгін і копіювання процесора: як впливає процедура на роботу комп'ютера?

Як проводити процедуру скальпування?

Як скальпувати процесор самостійно? Відразу варто зазначити, що без наявності хоча б мінімальних знань про структуру процесора і пристрої комп'ютера в цілому нічого навіть і думати про самостійне скальпировании. Це загрожує серйозними наслідками. Можна отримати зовсім мертвий компонент. А покупка нового влетить у копієчку. Ті ж, хто не злякався, повинні озброїтися інструментами (викрутки плоска і хрестова, пінцет, скальпель), придбати хорошу термопасту і запастися терпінням. Потрібно акуратно від'єднати кулер від кришки процесора. Потім не менш акуратно потрібно від'єднати процесор від сокета. Іноді для цього потрібно викрутити пару болтів. Після цього потрібно скальпелем підчепити кришку і обережно пінцетом її зняти. Необхідно чим-небудь м'яким протерти місця вентиляційних отворів (спирт використовувати не можна) і зчистити термопасту. Потім потрібно нанести нову пасту тонким шаром і майже ідеально розрівняти її на чіпі. Наступний крок - встановлення кришки. А потім всі повторюємо в зворотному порядку. Якщо ви зможете все зробити правильно в домашніх умовах - то будь ласка. Але у 70 % "хакерів" це не виходить.
Розгін і копіювання процесора: як впливає процедура на роботу комп'ютера?

Де краще замовити цю процедуру?

Якщо ви все-таки зважилися на цю процедуру, але потрібного досвіду у вас немає, то виникне резонне питання про те, де скальпувати процесор. Для здійснення цього процесу краще звернутися до професіоналів. Таку процедуру можуть виконати в сервісних центрах, ремонтних майстерень і так далі. Також багато фахівців в області IT надають свої послуги індивідуально. На форумах відповідної тематики багато таких "індивідуалістів". Однак не усім їм можна довіряти. Моніторте відгуки користувачів і беріть до уваги тих фахівців, на яких найменше скарг з боку клієнтів. Однак у цих "індивідуальних підприємців" може не виявитися потрібних інструментів. Так що краще все-таки звертатися до офіційних ремонтникам.
Розгін і копіювання процесора: як впливає процедура на роботу комп'ютера?

Скальпування перед розгоном

Багато власників персональних комп'ютерів сплять і бачать, як би зробити свою машину ще спритніше. У цьому може допомогти розгін процесора, оперативної пам'яті і відеокарти. Якщо з "оперативкою" і графічним прискорювачем все більш чи менш зрозуміло (у Мережі багато інформації по цій темі), то перед розгоном "каменю" потрібно запам'ятати кілька простих речей. Якщо штатна система охолодження відеоприскорювача теоретично може впоратися з підвищеним вольтажем ядра, то З чіпа на таке не здатна. Звідси випливає необхідність придбання більш потужного кулера або установка рідинного охолодження. А варто скальпувати процесор перед розгоном? Безумовно. Який би крутий була система охолодження, вона не впорається зі своїми обов'язками, якщо на "камені" всохла термопаста і забилися вентиляційні шахти. Тільки після скальпування і установки нової системи охолодження можна приступати до розгону.
Розгін і копіювання процесора: як впливає процедура на роботу комп'ютера?

Як скальпування впливає на роботу?

Для відповіді на це питання слід спочатку розібрати суть впливу перегріву. Якщо від процесора відводиться менше тепла, ніж він виділяє, то робота комп'ютера може сповільнитися. Це в кращому випадку. У гіршому - можлива постійна перезавантаження машини. І так до тих пір, поки не дасть збій система захисту і процесор не згорить. Якщо скальпувати процесор, то загальна швидкість роботи персонального комп'ютера зросте в кілька разів. Помітно зменшиться кількість глюків і в цілому машина почне працювати стабільніше. Тому цей процес необхідний для чіпів, які використовуються більше року. Строго кажучи, цю процедуру необхідно проводити кожен рік. Тільки тоді "камінь" буде служити довго і відмінно.

Розгін і копіювання процесора: як впливає процедура на роботу комп'ютера?

Можливі ризики при скальпировании

Шанс, що щось може піти не так при проведенні цієї процедури фахівцем, вкрай малий. Однак якщо ви взялися за неї самі, то повинні зрозуміти, чим ризикуєте. По-перше, можна пошкодити ніжки процесора при його демонтаж з материнської плати. Часто недосвідчені користувачі так піддягають чіп пінцетом, що гнуть (а то і ламають) його бідні ноги. Природно, після цього немає ніякої можливості нормально встановити чіп. Він приходить в непридатність. По-друге, можна пошкодити покриття чіпа при видаленні з нього термопасти. Чим це загрожує? Тепловідведення не буде зовсім. Процесор почне працювати, але дуже швидко згорить. По-третє, можна неправильно наносити термопасту. При недостатньо рівному шарі цієї самої пасти є ризик, що кришка процесора нещільно прилягати до чіпу. У результаті ситуація з тепловідводом погіршиться, а не покращиться. Ви все ще хочете скальпувати процесор самостійно? Краще не треба про це думати. Це кропітка праця, яка вимагає граничної концентрації і певних навичок.
Розгін і копіювання процесора: як впливає процедура на роботу комп'ютера?

Висновок

Отже, ми розібрали, можна скальпувати процесор, розібрали саме поняття і дізналися, як це робиться. У деяких випадках скальпування здатне істотно поліпшити відведення тепла від чіпа і тим самим підвищити продуктивність "каменя" і комп'ютера в цілому. Також копіювання необхідно при розгоні процесора. Перед тим як приступати до розгону, необхідно прочистити всі вентиляційні канали і замінити термопасту. Інакше процесор перегріється після підняття напруги ядра і ніяка система охолодження не допоможе. Але скальпування потрібно проводити з максимальною обережністю. Навіть крихітна помилка може призвести до вельми сумних наслідків.

Популярі новини
Загрузка...