Чим відрізняється векторна графіка від растрової і в яких сферах вони застосовуються

900 0 Новини високих технологій

Растрові й векторні зображення володіють різними характеристиками. Перші з них складаються з дрібних блоків – пікселів. Їх неможливо побачити неозброєним оком, якщо не збільшити малюнок до максимуму. Кількість пікселів на дюйм – це характеристика, від якої залежить якість растрової картинки. Звичайне опис, чим відрізняється растрова і векторна графіка, звучить так: вектор складається з безлічі точок, з'єднаних між собою лініями або кривими, а не з пікселів.

Чим відрізняється векторна графіка від растрової і в яких сферах вони застосовуються

Де використовується растрова графіка

Растрова графіка використовується найчастіше для створення фотореалістичних зображень і цифрових малюнків. Для її створення більшість дизайнерів використовують популярний графічний редактор Adobe Photoshop. Найпоширеніші формати при цьому такі:


 • JPEG;
 • PNG;
 • GIF;
 • TIF;
 • PSD.
 • Чим відрізняється векторна графіка від растрової і в яких сферах вони застосовуються
  Використовуючи растрову графіку, можна створювати малюнки будь-якої складності. Причому передача кольору буде більш природною, що полегшує виведення зображення на друк, а переходи між відтінками можна зробити плавними. Растрові зображення широко використовуються в інтернеті, при створенні інтерфейсів і в оформленні сайтів.

  Основні недоліки растру

  До мінусами їх використання належить відносно великий розмір файлу і залежність розміру зображення від потужності комп'ютера. Головне, чим відрізняється векторна графіка від растрової – це збереження якості зображення при масштабуванні. Чим більше розмір картинки, тим повільніше вона буде оброблятися в графічному редакторі, якщо у техніки недостатній обсяг пам'яті і слабкий процесор. При розтягуванні картинки у форматі JPEG з'являються так звані «артефакти», або спотворення.


  Де використовується векторна графіка

  Векторна картинка вибудовується з простих геометричних фігур або геометричних примітивів: точок, прямих ліній, кіл, багатокутників. Всі вони описуються математичними формулами, тому у векторній графіці є поняття координати і лінії, але немає поняття пікселя. До найпопулярніших векторних форматів відносяться:
 • AI - формат графічного редактора Adobe Illustrator;
 • CDR – формат Coral Draw;
 • SVG - формат, що часто використовується у веб.
 • Чим відрізняється векторна графіка від растрової і в яких сферах вони застосовуються
  Можна позначити ще один пункт, чим відрізняється векторна графіка від растрової, коротко - сфера використання. Справа в тому, що за допомогою першої з названих найчастіше створюються іконки, логотипи, технічні креслення. Ілюстрації, які повинні добре масштабуватися і не втрачати при цьому якості, також формуються в описуваному форматі. Складність створення фотореалістичних зображень - це саме те, чим відрізняється векторна графіка від растрової.

  Переваги і недоліки вектора

  Основні переваги векторної графіки – це відсутність втрати якості при масштабуванні та використання невеликого обсягу ресурсів комп'ютера. Зазвичай це файли невеликого розміру, що містять невелику кількість інформації. У них відсутній конкретний дозвіл, тому збільшувати і зменшувати їх можна до будь-якого значення. Але складні векторні зображення, з великою деталізацією, все ж вимагають досить обсягу оперативної пам'яті і обчислювальної потужності комп'ютерного процесора. До речі, неможливість перевести всі зображення в вектор – це те, чим відрізняється векторна графіка від растрової. Складні картинки з багатою палітрою відтінків не завжди можуть бути відтворені за допомогою математичних формул, і в цьому випадку доводиться звертатися до растрові.

  Прогрми для роботи з графікою

  Завдяки розвитку технологій, відбулася інтеграція двох основних видів графіки, тому іноді складно зрозуміти, з яким саме форматом відбувається робота. Adobe Illustrator і Coral Draw – найпопулярніші програми для роботи з вектором. Adobe Photoshop частіше використовується для растру, але в ньому можна створювати векторні зображення за допомогою інструмента «Перо», а також вставляти смарт-об'єкти, які є векторними, але відображаються як растрові. Вони при масштабуванні не втрачають своєї якості.
  Чим відрізняється векторна графіка від растрової і в яких сферах вони застосовуються
  Adobe Illustrator є безліч растрових ефектів, і при застосуванні до векторного об'єкта будь-якого з них він растрируется під певний розмір. В Adobe Illustrator існує поняття сітчастого градієнта. Цей ефект допомагає малювати фотореалістичні картинки, які залишаються векторними, але при цьому в них зберігається деталізація. Як бачите, для дизайнера дуже важливо розуміти, чим відрізняється векторна графіка від растрової і коли який вид треба використовувати.

  Популярі новини
  Загрузка...