Оптимізація жорсткого диска: поради та рекомендації

129 0 Новини високих технологій

Одним з найбільш простих і доступних способів підвищити ефективність роботи персонального комп'ютера є оптимізація жорсткого диска. Подібна процедура дозволяє раціонально розподілити наявні дані по вінчестеру і збільшити тим самим його продуктивність, так само як і швидкість роботи. Новим жорстким дискам така профілактика зовсім ні до чого, але чим старше накопичувач, тим вище ймовірність його некоректної роботи. Особливо якщо мова йде про «трудягу», який експлуатується цілодобово без відпочинку.

Необхідність процедури

Під час роботи з ПК на вінчестер лягає не менше навантаження, ніж на той же процесор або відеокарту. Файли постійно перезаписуються на одних і тих же секторах, і деколи одна частина даних знаходиться абсолютно в іншому місці від основної маси.


Це ускладнює пошук необхідної інформації, а разом з тим і збільшує час запуску програм і додатків. В цьому випадку якраз і допомагає оптимізації (дефрагментація) жорстких дисків. Звичайно, подібні проблеми з'являються не відразу, а лише через деякий час. Але досвідчені користувачі завжди помічають, коли продуктивність комп'ютера падає. І виною тому, як правило, саме неоптимізований накопичувач. Оптимізація роботи жорсткого диска, вона ж дефрагментація, являє собою процес, при якому окремі частини файлів перерозподіляються кожен по своїх місцях. Тобто, простіше кажучи, тут ми маємо подобу книжкової полиці, де детективи на своєму місці, а фантастика - на своєму, і читач завжди може легко, а головне – швидко знайти потрібну йому книгу.


Оптимізація жорсткого диска Windows

В операційній системі «Віндовс» передбачені штатні засоби для виконання цієї процедури. Експерти і просунуті користувачі відгукуються про них не дуже-то й приємно, тому ефективність перевірки та оптимізації жорстких дисків тут реалізована не найкращим чином. Тим не менш, результат все ж відчувається, нехай і не такий явний, як від більш тямущих сторонніх утиліт. Про останніх ми поговоримо трохи пізніше.
Оптимізація жорсткого диска: поради та рекомендації
Отже, який же порядок проведення оптимізації жорсткого диска в Windows 7 8? Виглядає процес наступним чином:
 • Відкриваємо меню «Пуск».
 • У рядку пошуку набираємо слово «дефрагментація».
 • Клікаємо на першу випадає утиліту.
 • У вікні програми вибираємо «Аналіз» або «Дефрагментацію».
 • Погоджуємося на виконання процедури і очікуємо її закінчення.
 • По завершенні програма надасть звіт про виконану роботу.
 • Нічого складного тут немає, з процесом розбереться навіть новачок у цій справі. Порядок оптимізації жорсткого диска в Windows 10 точно такий же, з тією лише різницею, що кнопка пошуку вже знаходиться на панелі завдань і тутешній процес називається не дефрагментацией, а саме оптимізацією. Але як вже говорилося вище, штатні засоби мають лише базовий функціонал і працюють не так вже й ефективно. В якості панацеї краще розглядати сторонні програми для оптимізація жорсткого диска в Windows 10 8 і молодшої «сімки». Але і тут до вибору софта потрібно підходити з особливою ретельністю, тому що далеко не кожна утиліта однаково корисна, а деякі так і зовсім можуть заподіяти шкоду вашому комп'ютеру.
  Ми ж розглянемо найбільш розумні програми для оптимізації роботи жорсткого диска в Windows 10 8 і 7. Всі вони відзначилися в першу чергу своєю ефективністю, а тільки потім зручністю та іншими корисними речами.

  Defraggler

  Це дітище від відомого розробники Piriform. Багато хто напевно знають за вкрай ефективною утиліти для очищення дисків CCleaner. Програма для оптимізації жорсткого диска Defraggler вийшла нітрохи не гірше і також може похвалитися продуктивною роботою.
  Оптимізація жорсткого диска: поради та рекомендації
  У процесі дефрагментації користувачеві доступна докладна статистика, де вказані всі доріжки і сектори накопичувача, а також інша інформація. Всі дані можна представити у вигляді голих цифр, так і зрозуміліших для аналізу графіків. Перша оптимізація жорсткого диска відніме багато часу, але подальша регулярна дефрагментація відбувається помітно швидше. Також варто відзначити, що функціонал програми передбачено автоматичне обслуговування системи за заданими параметрами: означений час, досягнення певного порогу обсягу вінчестера, підключення нових накопичувачів і т. п.

  Особливості утиліти

  Крім того, даний софт для оптимізації жорстких дисків можна порекомендувати новачкам. Інтерфейс утиліти простий, зручний та інтуїтивно зрозумілий. Навіть якщо залишаться якісь питання по функціоналу, то в меню можна включити майстра-помічника, який проведе вас по всіх злачних місцях програми.
  Оптимізація жорсткого диска: поради та рекомендації
  Продукт поширюється по безкоштовної ліцензії, його можливостей цілком вистачає для обслуговування рядового ПК. Якщо у вашому розпорядженні більше трьох жорстких дисків або кілька комп'ютерів в підпорядкуванні, то має сенс придбати розширений Pro-версію. Вона полегшить конвеєрні завдання і надасть більш розгорнуті звіти по кожному накопичувача.

  PerfectDisk Professional

  Це досить популярна в професійних колах програма, яка не тільки виконає рядову оптимізацію вашого ПК, але і як слід похазяйнує в розділах і RAID-томах, а також в мережевих дисках. Всі процедури підуть тільки на користь вашого комп'ютера, і після закінчення роботи ви відразу відчуєте збільшення продуктивності. Особливо якщо мова йде про старих і заїжджених вінчестерах.
  Оптимізація жорсткого диска: поради та рекомендації
  Інтерфейс утиліти простий в освоєнні, для початку роботи потрібно всього лише вибрати необхідний жорсткий диск і запустити процес оптимізації. Для більшої зручності передбачена налаштування профілів, де для кожного завдання можна налаштувати свій перелік процесів і запускати їх по одному кліку.

  Особливості програми

  Також варто відзначити і наявність розумного автомата-помічника, який спить в треї і при необхідності запускає перевірку або вибіркову дефрагментацію. Поширюється продукт за платної ліцензії, але коштує не так вже й дорого (близько 100 рублів). Якщо у вас всього один жорсткий диск, то має сенс встановити пробну безстрокову версію. Функціонал тут не обмежений, але до оптимізації доступний тільки лише один вінчестер.

  Оптимізація жорсткого диска: поради та рекомендації

  PageDefrag

  Одна з примітний особливостей програми – це можливість дефрагментації прямо під час роботи з файлами. Тобто процес проходить у фоновому режимі і для проведення оптимізації зовсім необов'язково переривати поточні завдання.
  Оптимізація жорсткого диска: поради та рекомендації
  На слабких комп'ютерах така «фішка» здатна помітно погіршити продуктивність під час процедури, але на більш або менш потужних ПК все пройде непомітно. І по завершенні процесу операційна система почне працювати швидше. Утиліта відрізняється донезмоги простим інтерфейсом і інтуїтивно зрозумілим функціоналом. Все що потрібно від користувача – це вибрати диск для оптимізації і натиснути на кнопку «Почати». Після цього програма згортається в трей і можна займатися своїми справами не турбуючись про хід виконання дефрагментації. По завершенні на робочому столі опиниться докладний звіт про виконану роботу і процентний приріст швидкості вінчестера в порівняльному співвідношенні (до і після оптимізації).

  Відмінні риси софта

  Серед критичних недоліків користувачі відзначають відсутність російськомовної локалізації. Але як вже говорилося вище, весь процес інтуїтивно зрозумілий, з ним можна розібратися навіть без словника. Звичайно, якщо іноземні літери приводять вас у тремтіння, то завжди можна знайти аматорські русифікатори на тематичних форумах. У цьому випадку, наявність великого і могутнього вам гарантовано, але ось стабільна робота утиліти, на жаль, немає.
  Поширюється продукт вільно, на правах «як є». Тобто розробник не несе ніякої відповідальності за якісь пошкодження або нестабільну роботу операційної системи при використанні свого софта. Але утиліта має масу позитивних відгуків від професіоналів, так що її можна спокійно брати на озброєння.

  IObit SmartDefrag

  Продукт від відомого і добре зарекомендував себе в професійних колах розробника IObit. Останній займається випуском програм для обслуговування будь-якого ПК форм-фактора і практично для всіх операційних систем. Причому оптимізує код як треба і не для галочки, тому проблем з роботою на популярних платформах і на «Віндовс» зокрема, немає жодних.
  Оптимізація жорсткого диска: поради та рекомендації
  Утиліта відзначилася великою кількістю розумних скриптів, які дозволяють в найкоротші терміни виконати дефрагментацію. Також варто відзначити наявність трьох повноцінних режимів для поліпшення роботи жорсткого диска – простий, глибокий і з оптимізацією. Перший торкається лише поверхневі сектора і лише частково покращує продуктивність вінчестера, але він найшвидший і невимогливий. Глибока дефрагментація розставляє по поличках все і вся, але займає помітно більше часу. Останній режим включає в себе ще й роботу з реєстром і іншими системними файлами і забезпечує максимальну віддачу. Інтерфейс програми простий і зрозумілий, а до того ж має грамотну локалізацію на російську мову. Судячи з відгуків, якихось проблем з початком роботи не виникає навіть у новачків у цій справі, не кажучи вже про більш просунутих користувачів.

  Особливості програми

  В якості ложки дьогтю тут виступає вимогливість до системних ресурсів. Програма ненажерлива - для нормальної, так само як і швидкої роботи її потрібно як мінімум 4 Гб оперативної пам'яті і процесор середнього рівня. В іншому випадку оптимізація жорсткого диска може затягнутися на тривалий термін. Розробник передбачив дві модифікації утиліти – професійну та аматорську. Перша з приставкою Pro поширюється по платної ліцензії і стане в нагоді тим, у кого в розпорядженні більше двох вінчестерів. Безкоштовної версії головою вистачить рядовим користувачам з одним або двома жорсткими дисками. Деякі нарікають на велику кількість реклами у вільно поширюваної модифікації, але вона не так вже й напружує, тому як тут досить натиснути на кнопку пуску і відправити утиліту в трей і не звертати на неї ніякої уваги. Але якщо блоки і банери все ж дістають, то можна використовувати програми типу Adguard, блокуючі подібний спам. Ну, або купити розширену версію, де рекламою навіть не пахне.

  Підводячи підсумок

  Для оптимізації жорсткого диска можна вибрати будь-яку з перерахованих вище програм. Всі вони досить ефективні й у значній мірі прискорять ваш вінчестер. Особливо якщо ви раніше не проводили подібні процедури оптимізації. Також незайвим буде зауважити, що дефрагментація потрібна тільки жорстких дисків класу HDD, але ніяк не високошвидкісним SSD. Останнім така процедура може тільки нашкодити і зменшити термін їх служби. Так що до цієї справи треба підходити з розумом і не «оптимізувати» все, що під руку попадеться.

  Популярі новини
  Загрузка...